Рішення від 08.12.2025 по справі 296/14058/25

Справа № 296/14058/25

2-а/296/152/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокум.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді - Рожкової О.С.,

за участю секретаря судового засідання Цимбалюк А.Ю.,

представника позивача Рудницького Р.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Паламар К.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина російської федерації - ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

1. 08.12.2025 представник ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі також позивач) ОСОБА_2 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира із адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі також відповідач), в якому просив затримати громадянина російської федерації - ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

2. Поданий позов обґрунтований тим, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 був затриманий 05.12.2025 під час спроби незаконного перетину державного кордону України без наявності дійсних документів, передбачених законодавством України для перебування чи виїзду іноземців, а згодом відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» ухвалено рішення про його примусове видворення з України. Однак через відсутність у іноземця чинного паспорта, а також неможливість його виїзду до російської федерації чи білорусі в умовах воєнного стану та закриття відповідних пунктів пропуску, виконання рішення про видворення є тимчасово неможливим. У зв'язку з цим виникла необхідність поміщення ОСОБА_1 у пункті тимчасового перебування іноземців для проведення його ідентифікації та забезпечення подальшого примусового видворення, що й стало підставою для звернення позивача до суду.

ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН

4. 08.12.2025 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира відкрито провадження у справі №296/14058/25, розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

3. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов, просив задовольнити.

4. ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги визнав. Пояснив, що в'їхав на територію України 06.01.2022 для догляду за хворою матір'ю, яка померла у 2023 році. У зв'язку з початком воєнного стану та закінчення строку дії паспорту громадянина російської федерації не зміг виїхати з України.

5. Представник відповідача у судовому засіданні вказувала на наявну позицію відповідача, який позов визнав та проти його задоволення не заперечував.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

6. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином російської федерації, що стверджується копією паспорту НОМЕР_2 , виданого 07.05.2025, фмс НОМЕР_3 , строк дії якого закінчився 06.11.2022.

7. 05.12.2025 року о 16:30 на ділянці відповідальності шістнадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації населеного пункту Висоцьк) ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації населеного пункту АДРЕСА_1 ) на околиці населеного пункту Берестя Сарненського району Рівненської області, прикордонним нарядом виявлено та затримано громадянина російської федерації ОСОБА_1 за спробу незаконного перетину державного кордону з України в республіки білорусь та за порушення правил перебування іноземців на території України, що підтверджується копією протоколу про адміністративне правопорушення від 05.12.2025 ЧЦП №049947 та копією протоколу про адміністративне затримання від 05.12.2025.

8. 06.12.2025 заступником начальника відділу - начальником групи адміністративно-юрисдикційної діяльності відділу організації оперативно-службової діяльності штабу НОМЕР_4 прикордонного загону підполковником юстиції ОСОБА_4 прийнято рішення про примусове видворення громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця російської федерації (тимчасово та без реєстрації проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), за межі території України до країни походження або третьої країни.

ІV. НОРМИ ПРАВА, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ

9. У відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі Закон № 3773-VI ) іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

10. Пунктом 7 ч.1 ст.1 Закону № 3773-VI визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

11. Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

12. Частиною 1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.

V. МОТИВИ та ОЦІНКА СУДУ

13. Встановлено, що предмет позову стосується правовідносин з приводу затримання з метою ідентифікації та примусового видворення відповідача з території України.

14. Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та пояснень представника позивача у відповідача відсутні будь-які документи, в тому числі оригінали, що посвідчують його особу та на підставі яких він може вибути з території України. Крім того, у відповідача відсутня можливість самостійно виконати рішення заступника начальника відділу - начальника групи адміністративно-юрисдикційної діяльності відділу організації оперативно- службової діяльності штабу НОМЕР_4 прикордонного загону підполковником юстиції ОСОБА_4 від 06.12.2025 про примусове видворення за межі території України у зв'язку із відсутністю необхідних документів.

15. Відповідно до п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1110, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

16. Згідно з п. 5 вказаного Типового положення, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України чи реадмісії. Строк тримання затриманих іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування становить шість місяців з дня фактичного затримання особи. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи в зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

17. Згідно з п.12 розділу ІІ Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 лютого 2016 року №141, загальний строк тримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування не повинен перевищувати вісімнадцять місяців з дня фактичного їх затримання.

18. Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини та докази, які подані на підтвердження обставин, пояснення учасників розгляду справи та позицію відповідача, суд вважає наявними підстави для затримання строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

19. Згідно з частиною 5 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України за подання до адміністративного суду позовних заяв у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується, докази понесення сторонами інших судових витрат в матеріалах справи відсутні.

Керуючись статтями 19, 72-77, 241-246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), задовольнити.

2. Затримати громадянина російської федерації - ОСОБА_5 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , особу посвідчує паспорт громадянина рф: НОМЕР_2 , виданий 07.05.2025, фмс НОМЕР_3 (строк дії паспорта закінчився 06.11.2022), з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

3. Строк дії рішення в частині затримання ОСОБА_5 становить шість місяців, починаючи з моменту фактичного затримання - з 16 год. 30 хв. 05.12.2025 до 16 год. 30 хв. 05.06.2026.

Рішення суду підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач:

ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 )

місцезнаходження за адресою:

АДРЕСА_3

Код ЄДРПОУ НОМЕР_5

Відповідач:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_5 ,

місце проживання за адресою:

АДРЕСА_2

паспорт громадянина російської федерації

НОМЕР_2 , виданий 07.05.2025, фмс НОМЕР_3

(строк дії паспорта закінчився 06.11.2022)

Головуючий суддя Олена РОЖКОВА