Рішення від 06.11.2025 по справі 607/12053/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2025 Справа №607/12053/25 Провадження №2/607/3751/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Дзюбича В.Л., за участі секретаря судового засідання Кочмар С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

УСТАНОВИВ:

12.06.2025 позивач звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно заяви відповідача від 07.09.2021 позивачем відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.09.2021 ОСОБА_1 надано державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.09.2021 по 28.02.2022 у розмірі 1095,65 грн щомісячно. В подальшому, автоматичним перерахунком відповідачці було призначено вищезазначену допомогу з 01.03.2022 по 30.06.2022.

За результатами верифікації, проведеної працівниками Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, було встановлено, що ОСОБА_1 не подали інформацію про те, що нею 29.12.2021 було придбано транспортний засіб «VOLKSWAGEN GOLF».

В подальшому, ОСОБА_1 було повідомлено про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін їх повернення, яке було їй надіслано поштою, що підтверджується квитанцією про надіслання рекомендованого повідомлення. Однак, кошти на рахунок Управління по даний час не надходили, що заподіює безпосередню шкоду Позивачу.

Враховуючи викладене, представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти, у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6079,40 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.06.2025 відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, подавши до суду заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, хоча про день та час слухання справи неодноразово повідомлялася у встановленому законом порядку, зокрема шляхом надіслання на поштову адресу за її зареєстрованим місцем проживання повістки про виклик до суду. Відповідач про причини своєї неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи та відзиву на позов не подавала.

Суд вважає, що відповідач про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомила, відзиву на позов не подавала, тому відповідно до ст. 280 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних доказів та постановити заочне рішення, оскільки проти заочного розгляду справи не заперечує позивач.

У зв'язку з неявкою учасників справи, відповідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтями 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24 лютого 2003 року(далі Порядок № 250).

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім'ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ №250 від 24.02.2003 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі-декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Судом встановлено, що 07.09.2021 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг (а.с. 3, 4).

Також вказана заява про призначення державної соціальної допомоги передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.

До своєї заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги, де в розділі ІV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому законом порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)», відповідач зазначила, що таких видів придбаного майна не має (а.с. 5,6).

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, рішенням 609836 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 24.09.2021, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї відповідача на період з 01.09.2021 включно по 28.02.2022 в розмірі 1095,65 грн., щомісячно (а.с. 11)

В подальшому, як стверджує позивач, автоматичним перерахунком Відповідачці було призначено вищезазначену допомогу з 01.03.2022 по 30.06.2022.

Відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», який визначає порядок проведення верифікації, тобто комплексу заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, з метою встановлення права на продовження виплат допомоги по справі ОСОБА_1 , у ході опрацювання щомісячних рекомендацій наданих Мінфіном, було виявлено, що ОСОБА_1 грудні 2021 було придбано транспортний засіб «VOLKSWAGEN GOLF» (а.с. 12).

За результатами проведеної верифікації Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради прийнято рішення від 14.06.2022 про припинення нарахування і здійснення державної виплати ОСОБА_1 з 01.07.2022 а також встановлено суму коштів, що підлягає поверненню в розмірі 6079 грн. 40 коп. (а.с.13).

Таким чином, за період з 01.03.2022 по 30.06.2022 ОСОБА_1 було надміру виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї в сумі 6079,40 грн.

Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради 16.02.2024 за вих. №58/13.6 та 12.08.2024 за вих. №108/36.6 надіслано повідомлення ОСОБА_1 про переплату державних коштів в сумі 6079,40 грн. та запропоновано терміново повернути надміру отримані кошти на рахунок управління соціальної політики Тернопільської ради (а.с. 15).

Вказане повідомлення будо надіслане відповідачці поштовим відправленням, що підтверджується квитанцією про надіслання рекомендованого повідомлення.

Відповідно до підпункту 2 п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога не призначається якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема, купівлю транспортного засобу (механізму).

Відповідно до п.25 вказаного Порядку якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або уповноваженим органом отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, уповноважені органи: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини 1 статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, ст. 1215 ЦК України, встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Таким чином, відповідач в порушення вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, не повідомила про обставини, які впливають на виплату допомоги, зокрема про придбання в грудні 2021 року транспортного засобу «VOLKSWAGEN GOLF»

За таких обставин та враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку надмірно виплачені кошти не повернуті, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи положення ст. 1, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»; ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст. 7 ч. 13, 12, 76-81, 141, 259, 263-265, 273, 275, 279, 280, 282-284, 288, 289, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру виплачені кошти, у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6079,40 гривень на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, (код ЄДРПОУ 03195636), №UA688201720343130058000048689 відкритий в ДКСУ м.Київ МФО 820172.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради судові витрати у виді судового збору в сумі 3028 (Три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп., які перерахувати за реквізитами: №UA688201720343130058000048689, код ЄДРПОУ 03195636, отримувач Управління соціальної політики.

Копію рішення суду направити сторонам по справі.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручену у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, адреса місця знаходження: вул.Лисенка, 8, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 03195636.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич