Постанова від 24.12.2007 по справі 9/239

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" грудня 2007 р. Справа № 9/239

Суддя господарського суду Чернівецької області Чорногуз Михайло Георгійович

розглядаючи справу

за позовом Заставнівська районна державна адміністрація

до відповідача Заставнівська районна рада

про визнання протиправним та скасування рішення Заставнівської районної ради №115-9/2007 від 29.09.2007р. "Про виконання делегованих повноважень районної ради райдержадміністрацією"

за участю представників:

позивача: Буйновська С.І. доручення Г-34 від 20.12.2007 року

відповідача: Музика А.Я. довіреність №189 від 24.10.2007 р.

СУТЬ СПОРУ:

Заставнівська районна державна адміністрація звернулася із позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення Заставнівської районної ради №115-9/2007 від 29 вересня 2007 року «Про виконання делегованих повноважень районної ради райдержадміністрацією».

Під час попереднього судового засідання представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечує проти позову, обґрунтовуючи законністю прийнятого рішення, заперечення на позовну заяву не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.

29 вересня 2007 року, відбулося ІІ пленарне засідання позачергової ІХ сесії V скликання Заставнівської районної ради, за підсумком якого, з посиланням на п.1 ч.29 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.92 Бюджетного кодексу прийнято рішення №115-9/2007 “Про виконання делегованих повноважень районної ради райдержадміністрацією», наступного змісту:

1. Визнати незадовільною роботу райдержадміністрації з делегованих повноважень.

2. Визнати ганебним факт ігнорування засідань сесії районної ради ке рівниками райдержадміністрації.

3. Звернутись до голови обласної адміністрації з проханням звільнити голову райдержадміністрації за незадовільне виконання своїх обов'язків.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комі сію районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та етики (Процюк П.М.).

Статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також рішенням Заставнівської районної ради №48-4/98 від 20.11.1998р. передбачено перелік делегованих райдержадміністрації повноважень

Відповідно до п. 29 ст.43 Закону України «Про місцеве самовряду вання в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації. В рішенні та в протоколі пленарного засідан ня не вказано, що в порядок денний ставилось питання про недовіру голові райдержадміністрації та приймалось якесь рішення з цього приводу. Таким чином посилання на п. 29 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є безпідставним. Стаття 92 Бюджетного кодексу України регулює питання передачі видатків на виконання власних повноважень між місцевими бюджетами і ніяким чином не стосується тих питань, щодо яких приймалось рішення. Відповідно до п. 31 ст.43 Закону України «Про місцеве самовряду вання в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішу ються питання внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо го лови відповідної місцевої державної адміністрації. Тобто, такі пропозиції вносяться до Кабінету Міністрів України, а не до голови обласної державної адміністрації..

Згідно до ч.4 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії місцевої ради за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. Таким чином, питання щодо виконання райдержадміністрацією делегованих повноважень повинно було попередньо бути розглянуте відповідною комісією районної ради, чого зроблено не було.

Частиною 3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону. Вказаного порядку голосування дотримано не було.

Відповідно до ч.2 ст.34 Закону України «Про місцеві державні ад міністрації» делегування радами повноважень місцевим державним адмініст раціям супроводжується передачею фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення. Оскільки не було дотримано порядку попереднього розгляду питання виконання делегованих повнова жень відповідною комісією районної ради, питання щодо передачі фінансо вих та інших ресурсів не вивчалось.

Порушений також регламент районної ради затверджений рішенням ІІ сесії Заставнівської районної ради V скликання від 26 травня 2006 року №04-2/2006, зокрема :

п. 2.1.6 регламенту районної ради передбачено, що розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скли кання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ра ди. Інформація про місце і час проведення засідань ради, а також про місце і час реєстрації депутатів публікується в районній газеті «Голос краю» та по відомляється по районному радіо. Вказаних вимог дотримано не було.

- п. 2.1.12 регламенту районної ради передбачено, що проект порядку денного готується виконавчим апаратом ради, його заступником, постійними комісіями, депутатами, голо вою районної державної адміністрації, керівниками зацікавлених організацій і установ, попередньо розглядається колегією ради і повідомляється депута там не пізніше як за 10 днів до пленарного засідання. Вказаних вимог дотри мано не було.

- п. 2.1.14 регламенту районної ради передбачено, що до порядку денного чергової сесії регулярно включаються звіти органів, посадових осіб, які рада відповідно утворює, обирає, призначає чи затверджує, голови районної державної адмі ністрації, його заступників, керівників управлінь, відділів та інших структур них підрозділів про виконання програм соціально-економічного та культур ного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здій снення районною державною адміністрацією делегованих їй радою повнова жень. Порядок денний складений без дотримання вказаних вимог.

Також не дотримано вимог п.п. 2.3.2-2.3.6 регламенту районної ради щодо внесення, попереднього розгляду постійною комісією ради, розгляду на пленарному засіданні ради та прийняття рішення щодо програм економічно го і соціального розвитку та звітів про їх виконання.

В порушення п.5.3 регламенту депутатам заздалегідь не було роздано проект рішень, інших документів та матеріалів. В порушення п.6.1. регламе нту питання, які розглядались на пленарному засіданні не були погоджені з заступниками голови районної державної адміністрації, керівниками управ лінь та відділів райдержадміністрації.

В порушення п. 7.4 регламенту рішення щодо голови райдержадмініст рації приймалось не таємним, а відкритим голосуванням.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ч. 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Украї ні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на під ставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Ре спубліці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компете нції.

Рішення позачергової IX сесії V скликання Заставнівської районної ради Чернівецької області №115-9/2007 від 29 вересня 2007 року прийнято не на підставі, повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України, без використання повноважень, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), упереджено, недобросовісно, без дотриманням принципу рівності перед законом, без урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 94, 160-163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової IX сесії V скликання Заставнівської районної ради Чернівецької області №115-9/2007 від 29 вересня 2007 року «Про виконання делегованих повноважень районної ради райдержадміністрацією».

Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Порядок і строки апеляційного оскарження.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.Г. Чорногуз