Постанова від 08.12.2025 по справі 712/16509/25

Справа № 712/16509/25

Провадження № 3/712/4632/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю прокурора Черкаської місцевої прокуратури Левченко Р.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого у КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» лікарем - хірургом, на момент вчинення був членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «ЧОЛ ЧОР» і відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2025, а декларація фактично подана 08.05.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав складений адміністративний протокол відносно ОСОБА_1 та просив суд притягнути останнього до адміністративної відповідальності за вчинення ним правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав.

Заслухавши думку прокурора та особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши в сукупності матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає наступне.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.

Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За змістом ст. 252-280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до наказу КНП «ЧОЛ ЧОР» № 74-ОС від 18.07.2013 ОСОБА_1 переведено лікарем-хірургом-торкальним відділення торкальної хірургії з 18.07.2013.

Наказом КНП «ЧОЛ ЧОР» від 02.01.2025 № 15 ОСОБА_1 лікаря-хірурга торкального включено в Перелік лікарів-дублерів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до Статуту КНП «ЧОЛ ЧОР», останній є неприбутковим багатопрофільним, лікувально-діагностичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої стаціонарної та консультативної амбулаторно-поліклінічної) медичної допомоги населенню Черкаської області та іншим особам за напрямками, зазначеними в ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Засновником КНП «ЧОЛ ЧОР» є Черкаська обласна рада, яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та здійснює управління суб'єктом комунальної власності.

Засновником делеговано окремі повноваження Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, яке є органом управління в межах та обсягах, визначених чинним законодавством України, договором з галузевого управління суб'єкта спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та цим Статутом.

КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів у сфері охорони здоров'я без мети одержання прибутку.

Відповідно до поставленої мети предметом діяльності КНП «ЧОЛ ЧОР» є: створення умов, необхідних для організації належного управління внутрішнім лікувально-діагностичним процесом, ефективного використання майна та інших ресурсів; надання фізичним, юридичним особам, іноземним громадянам та особам без громадянства на платній та безоплатній основі медичних послуг третинного рівня у випадках та на умовах, визначених чинними законами України, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами, а також договорами про добровільне медичне страхування; запровадження та реалізація міжнародних принципів доказової медицини та галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я; удосконалення форм і методів взаємодії з іншими закладами охорони здоров'я з метою забезпечення наступництва у наданні медичної допомоги на різних рівнях та ефективного використання ресурсів системи медичного обслуговування; направлення у разі необхідності пацієнтів до інших закладів охорони здоров'я у порядку, встановленому законодавством; придбання, перевезення, зберігання, використання, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та лікарських засобів, що віднесені до категорії сильнодіючих і отруйних речовин; проведення профілактичних медичних оглядів; проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за видачею листків непрацездатності; організація та проведення навчально-методичної, науково-дослідницької роботи, науково-практичних конференцій, наукових форумів, круглих столів, семінарів тощо; підвищення кваліфікації лікарів, середнього медичного персоналу, здійснення підготовки лікарів-інтернів, проведення практики студентів медичних навчальних закладів тощо.

КНП «ЧОЛ ЧОР» є юридичною особою публічного права. Права та обов'язки юридичної особи КНП «ЧОЛ ЧОР» набуває з дня його державної реєстрації.

Управління КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює Засновник та Управління;

Управління здійснює організаційно-методичне керівництво, спрямовує діяльність КНП «ЧОЛ ЧОР» на ефективну реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я, є головним розпорядником коштів обласного бюджету, забезпечує контролю за діяльність КНП «ЧОЛ ЧОР» відповідно до чинного законодавства України та делегованих Засновником повноважень.

Поточне керівництво (оперативне управління) КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює директор. Відповідно до посадової інструкції лікаря-хірурга торкального відділення торкальної хірургії КНП «ЧОЛ ЧОР» даний лікар належить до категорії «Професіонали».

Лікар-хірург торкальний приймається на роботу та звільняється наказом директора за письмовим погодженням із завідувачем відділення. Лікар-хірург торкальний безпосередньо підпорядкований завідувачу відділення.

Завдання та обов'язки лікаря-хірурга торкального: виконує встановлені для нього правила охорони праці і пожежної безпеки; дотримується положень антикорупційної програми та в межах своїх повноважень сприяє протидії корупції в лікарні; знає і вміє застосовувати на практиці сучасні методи діагностики і лікування. Проводить обстеження і лікування хворих у відповідності із досягненнями медичної науки і техніки; здійснює контроль за роботою середнього та молодшого персоналу; складає плани обстеження та лікування своїх хворих. В складних випадках, які потребують певного клінічного досвіду та теоретичних знань, план обстеження та лікування хворих, розробляє під керівництвом завідувача відділення; щоденно проводить обхід своїх хворих, приймає участь в консультаціях хворих свого відділення або інших спеціалізованих відділень лікарні; своєчасно та повноцінно ознайомлює пацієнта із встановленим діагнозом, необхідними діагностичними дослідженнями та можливими варіантами лікування. Перед проведенням кожного інвазивного діагностичного дослідження, інвазивної лікувальної процедури чи оперативного втручання надає хворому для заповнення бланк інформованої добровільної згоди; проводить експертизу тимчасової непрацездатності громадян та оформлення електронних чи паперових документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність; після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності ознак, формує електронне направлення для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи з урахуванням завантаженості закладу охорони здоров'я, а також побажань особи, щодо якої формується направлення, з приводу територіальної доступності; згідно графіку проводить оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд відповідно до чинного законодавства; у разі включення до переліку лікарів, що мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи, такий лікар у розумінні пп. Ґ п.2 ч.1 ст.3 Закону набуває статусу особи, прирівняної до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та зобов'язані виконувати заходи, визначені розділами IV та VII Закону тощо.

Відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на нього розповсюджуються обмеження, передбаченні ст. 45 Закону.

Згідно із ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-«г» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 з 02.01.2025 виконує свої повноваження лікаря-дублера, який має право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а тому зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 31.03.2025 включно.

Вина ОСОБА_1 підтверджується його поясненнями наданими в судовому засіданні та матеріалами адміністративних справ, а саме: даними протоколу № 628/2025 від 21.11.2025; документами відносно ОСОБА_1 (копією наказу№ 74-ОС від 18.07.2013 «про переведення на посаду» витягом з наказу № 15 від 02.01.2025 про затвердження Переліку лікарів - дублерів, які мають право оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи;); копією посадової інструкції лікаря -хірурга торакального відділення торакальної хірургії; попередженням про персональну відповідальність за несвоєчасне подання або неподання декларацій за 2024 рік; статутом КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради»; фотокопіями сторінок публічної частини інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua» відносно ОСОБА_1

Статтею 172-6 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

При цьому діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, є діяннями з формальним складом.

Крім того, згідно з п.2 роз'яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою, тощо.

Обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 своєчасно подати до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації за 2024 рік, в граничний термін, судом не встановлено та останнім не надано жодного належного та допустимого доказу.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи ОСОБА_1 , ступеня його вини та майнового стану, наявності обставин, що пом'якшують та відсутності обставин, які обтяжують відповідальність останнього, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.172-6 ч. 1 , 283, 284, 294 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1700 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в сумі 605 грн. 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду Черкаської області через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси О.І.Кончина