Справа № 161/24148/25
Провадження № 1-кс/161/6983/25
м. Луцьк 05 грудня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
підозрюваного ОСОБА_6
розглянувши клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_7 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 , про відсторонення від посади:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Колона Іваничівського р-ну. Волинської області, громадянина України, українця, не одруженого, оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
про те, що він підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_7 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 , про відсторонення від посади ОСОБА_6 .
В клопотанні слідчий зазначає, що згідно з вимогами ст. 7 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до вимог п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ №154 від 23.02.2022, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 82 від 15.04.2025 року солдат ОСОБА_6 призначений на посаду оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 зарахований до списків особового складу та на всі види забезпечення.
Разом з тим, у зв'язку із удосконаленням організаційно - штатних структур ТЦК та СП та на ідставі директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача ЗСУ від 20.02.2025 №Д-321/22/дск, а також на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №2дск від 25.02.2025, ІНФОРМАЦІЯ_5 з 30.04.2025 був перейменований у ІНФОРМАЦІЯ_6 без зміни коду ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
А тому солдат ОСОБА_6 перебуває на посаді оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до функціональних обов'язків оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній відповідає за своєчасне, повне та достовірне внесення інформації до ЄДРВ шляхом об'єктивного внесення відомостей про військовозобов'язаних (офіцерів запасу), чи з облікової картки військовозобов'язаного, ведення архівно-довідкової роботи з питань проходження громадянами військової служби.
Він підпорядковується начальнику відділення обліку мобілізаційної роботи-заступнику начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Оператор відділення обліку мобілізаційної роботи зобов'язаний: взаємодіяти з іншими операторами ЄДРВ щодо ведення ЄДРВ, контролювати повноту та відповідність інформації, наданої місцевими органами самоврядування; здійснювати аналіз обліково-статистичних даних про кількісний і якісний склад військовозобов'язаних (офіцерів запасу), в районі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8 ; формувати статистичні відомості Реєстру за ІНФОРМАЦІЯ_9 , виконувати рішення розпорядника Реєстру, забезпечувати захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного коліювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до Закону «Про єдиний державний реєстр військовозобов'язаних", законів України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про захист персональних даних»;готувати та своєчасно подавати звітну документацію до ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 у відповідності до форм та термінів встановлених ГШ ЗСУ; вести архівно-довідкову роботу з питань військового обліку військовозобов'язаних рядового, сержантського та старшинського складу запасу (офіцерів запасу), проходження громадянами військової служби; виконувати вказівки, розпорядження старших начальників по обліковій роботі рядового, сержантського та старшинського складу запасу(офіцерів запасу), призовників та веденню Реєстру; внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних (призовників) на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання мобілізаційної готовності відділу під час проведення демобілізації людських і транспортних ресурсів, дотримуватися нерозповсюдження службової інформації, забезпечення прихованого управління військами; організовувати підготовку та своєчасно подавати до вищих штабів встановлені доповіді і донесення згідно Табелю термінових донесень; приймати участь в уточненні документів плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на підпорядкованій території; виявляти осіб, які підлягають військовому обліку, здійснювати своєчасне оформлення прийняття військовозобов'язаних на військовий облік і зняття їх з військового обліку, вводити їх військово-облікові дані; постійно проводити уточнення військово-облікових документів військовозобов'язаних і здійснювати своєчасне внесення до них змін щодо сімейного стану, освіти, місця роботи, спеціальності, стану здоров'я, місця мешкання та інших військово-облікових даних; функції забезпечення обміну документальними повідомленнями засобами електронної пошти в автоматизованих системах управління ЗСУ "СЕДО"; проведення тренувань, спрямованих на поліпшення технічної та спеціально-підготовки; організація виконання вимог керівних документів щодо забезпечення безпеки зв'язку та захисту інформації; контроль стану безпеки зв'язку, ведення роботи з усунення виявлених недоліків; виконувати інші обов'язки за вказівками начальника відділу; не вчиняти та не брати участь у вчиненні корупційних правопорушень, пов'язаних з діяльністю відділу.
Утримуватись від поведінки, яка може розціненого, як готовність вчинити корупційно - правопорушення, пов'язане з діяльністю відділу.
Таким чином, старший солдат ОСОБА_6 був службовою особою, оскільки здійснював функції представника влади.
Незважаючи на обізнаність з вимогами законодавства та обов'язку їх дотримуватися, перебуваючи на посаді оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, використовуючи службове становище усупереч інтересам служби, вчинив корупційний злочин, а саме - одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, за наступних обставин.
Солдат ОСОБА_6 , проходячи військову службу на зазначеній посаді будучи службовою особою, використовуючи надані йому повноваження та можливості представника влади, всупереч інтересів служби, на 06 вересня 2025 року, перебуваючи у АДРЕСА_2 діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, всупереч вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 22, 24, Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, висунув вимогу військовозобов'язаному громадянину України ОСОБА_9 надати йому неправомірну вигоду в розмірі 1300 доларів США за сприяння в ухиленні від проходження військової служби за мобілізацією останнім, шляхом зняття його з розшуку, як особи, яка ухиляється від призову за мобілізацією до ЗСУ у період дії правового режиму воєнного стану, а також внесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», при цьому зазначивши, що ОСОБА_9 без його допомоги самостійно не зможе здійснити зазначені дії без негативних наслідків для себе.
06.10.2025 близько 16 год. 31 хв. перебуваючи на території АЗС «UPG», що у м. Луцьку по вул. Захисників України, 21 ОСОБА_6 з метою реалізації протиправного умислу на одержання неправомірної вигоди, під час особистої зустрічі із ОСОБА_9 отримав від останнього частину від попередньо обумовленої неправомірної вигоди у розмірі 300 доларів США за сприяння в ухиленні від проходження військової служби за мобілізацією останнім, шляхом зняття його з розшуку, як особи, яка ухиляється від призову за мобілізацією до ЗСУ у період дії правового режиму воєнного стану, а також внесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», наголосивши, що він вже зняв останнього із розшуку.
Аналогічно ОСОБА_6 30.10.2025 близько 12 год. 00 хв. перебуваючи неподалік ІНФОРМАЦІЯ_7 , у сел. Локачі Володимирського району Волинської області повторно отримав від ОСОБА_9 частину від попередньо обумовленої неправомірної вигоди у розмірі 150 доларів США за сприяння в ухиленні від проходження військової служби за мобілізацією останнім, шляхом зняття його з розшуку, як особи, яка ухиляється від призову за мобілізацією до ЗСУ у період дії правового режиму воєнного стану, а також внесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», наголосивши, що він вже зняв останнього із розшуку.
13 листопада 2025 року близько 10 год. 30 хв. перебуваючи неподалік ІНФОРМАЦІЯ_7 , у сел. Локачі Володимирського району Волинської області повторно отримав від ОСОБА_9 частину від попередньо обумовленої неправомірної вигоди у розмірі 16 000 гривень за сприяння в ухиленні від проходження військової служби за мобілізацією останнім, шляхом зняття його з розшуку, як особи, яка ухиляється від призову за мобілізацією до ЗСУ у період дії правового режиму воєнного стану, а також внесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».
Того ж дня, 13.11.2025 приблизно о 10 год 35 хв правоохоронними органами була припинена протиправна діяльність ОСОБА_6 , неправомірну вигоду - грошові кошти в сумі 16 000 гривень, вилучено під час затримання ОСОБА_6 у порядку ст. 208 КПК України.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
В подальшому 13 листопада 2025 року о 10 год. 35 хв., ОСОБА_6 затримано у порядку статті 208 КПК України.
Враховуючи достатні підстави, 14.11.2025 - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , уродженцю с. Колона Іваничівського р-ну. Волинської області, громадянину України, українцю, не одруженому, раніше не судимому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовцю за призивом під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_7 , у військовому званні солдат вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обставини, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, підтверджуються зібраними в ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у своїй сукупності, а саме: Протоколами допиту свідка ОСОБА_9 ; Протоколами огляду та вручення грошових коштів від 06.10.2025, 30.10.2025 та 13.11.2025; Протоколом затримання ОСОБА_6 в порядку ст. 208 КПК України; Іншими матеріалами кримінального провадження.
Вказані матеріали є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Вручене ОСОБА_6 повідомлення про підозру повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини, щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, п. 32, Series A, N 182).
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).
Незважаючи на те, що підозрюваному ОСОБА_6 вручене повідомлення про підозру у вчиненні такого кримінального правопорушення, на вказаній стадії досудового слідства у матеріалах кримінального провадження наявні відомості, які дають підстави вважати, що є реальна необхідність у дослідженні всіх обставин вчинення ним вказаного службового злочину та здійснення яких у подальшому зумовлені методикою розслідування такої категорії кримінальних проваджень.
Фактично, тільки з моменту вручення такого повідомлення ОСОБА_6 чітко усвідомлює факт притягнення до кримінальної відповідальності, а отже й усі негативні наслідки кримінально-правового характеру, а тому може вчинити ризики, які необхідно запобігти.
Як вбачається з вищевикладеного, на цій стадії слідства здобуто відомості, які мають істотне значення для оцінки всіх раніше здобутих доказів, зокрема стосовно обставин вчинення вищевказаного злочину, у зв'язку з чим є необхідність у їх перевірці на предмет достовірності, належності, наданні їм належної правової оцінки та прийняття за їх результатом кінцевого процесуального рішення.
Таким чином, оператор відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за скоєння якого законом передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі до десяти років з конфіскацією майна та відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, вказане кримінальне правопорушення відноситься до категорії тяжких злочинів.
Викладені обставини є достатніми для переконання того, що підозрюваний, перебуваючи на посаді оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 використовуючи своє службове становище, матиме реальну можливість вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення доказів, які можуть мати значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження.
При цьому, використовуючи своє службове становище, підозрюваний зможе незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження, у тому числі, на свої колег по роботі.
Саме у зв'язку із перебуванням останнього на зазначеній посаді стало можливим вчинення ним кримінального правопорушення у сфері службової діяльності повязаного із корупцією, тобто у одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Зважаючи на те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого службового кримінального правопорушення та залишаючись на вказаній посаді під час провадження досудового розслідування, буде мати можливість особисто чи/або при спілкуванні з іншими військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_7 , через останніх, впливати на свідків, а також експертів у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Так, підозрюваний ОСОБА_6 користуючись авторитетом та міцними соціальними зв'язками серед військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_7 , може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Поряд з цим, перебуваючи на посаді ОСОБА_6 може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які вже були допитані в якості свідків у кримінальному провадженні, а також осіб які безпосередньо повідомили правоохоронні органи про вчинення ним тяжкого кримінального правопорушення.
Окрім цього, враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_6 має міцні соціальні зв'язки із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 , останній може незаконно впливати на них (свідків у даному кримінальному провадженні), які можуть вказувати на вчинення ним кримінального правопорушення, а тому має можливість та може їх примушувати, вимагати від них дачу неправдивих показів, а також перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином.
Відсторонення ОСОБА_6 від обіймання посади у ІНФОРМАЦІЯ_13 унеможливить його незаконний вплив на свідків із використанням владних повноважень, забезпечить умови для всебічного дослідження усіх обставин кримінального провадження. Просить відсторонити ОСОБА_6 від займаної ним посади.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали та просили його задовольнити.
В судовому засіданні захисник заперечував проти задоволення поданого клопотання та просив відмовити в його задоволенні. Зазначив, що на утриманні його підзахисного перебувають двоє малолітніх дітей, на які він сплачує аліменти. До матеріалів клопотання не долучена посадова інструкція. Вважає, що будь-якого впливу на інших осіб його підзахисний не має. Все це є провокацією зі сторони слідчих органів.
В судовому засіданні підозрюваний підтримав думку свого захисника.
Вислухавши учасників клопотання, дослідив матеріали додані до клопотання, слідчий суддя зазначає наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, проводиться досудове розслідування № 42025032220000114 від 15.09.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
13 листопада 2025 року ОСОБА_6 затримано у порядку статті 208 КПК України та 14.11.2025 року вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 131 КПК України визначено, що відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді. Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Стаття 43 Конституції України передбачає, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
При прийнятті рішення про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади слідчим суддею повинні належним чином досліджуватись мотиви, наведені в клопотанні, правова підстава, а також оцінюватись ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд із наслідками такого застосування для інших осіб.
Так, подане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що підозрюваний ОСОБА_6 користуючись авторитетом та міцними соціальними зв'язками серед військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_7 , може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Поряд з цим, перебуваючи на посаді ОСОБА_6 може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які вже були допитані в якості свідків у кримінальному провадженні, а також осіб які безпосередньо повідомили правоохоронні органи про вчинення ним тяжкого кримінального правопорушення. Окрім цього, враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_6 має міцні соціальні зв'язки із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 , останній може незаконно впливати на них (свідків у даному кримінальному провадженні), які можуть вказувати на вчинення ним кримінального правопорушення, а тому має можливість та може їх примушувати, вимагати від них дачу неправдивих показів, а також перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином. Відсторонення ОСОБА_6 від обіймання посади у ІНФОРМАЦІЯ_7 унеможливить його незаконний вплив на свідків із використанням владних повноважень, забезпечить умови для всебічного дослідження усіх обставин кримінального провадження.
На думку слідчого судді, доводи слідчого не ґрунтуються на будь-яких доказах, в клопотанні не вказано на наявність конкретних дій з боку підозрюваного, направлених на будь-яке протиправне перешкоджання кримінальному провадженню, тому слідчий суддя критично ставиться до наданих аргументів слідчого стосовно існування вищевказаних ризиків, оскільки стороною обвинувачення не доведено, що за час проведення досудового розслідування з боку підозрюваного приймалися будь-які дії, які б вказували на наявність вказаних в клопотанні ризиків.
Слідчий суддя врахує той факт, що на утриманні підозрюваного перебувають малолітні діти та відсутність заробітної плати суттєво ускладнить матеріальне становище як самого підозрюваного, так і його малолітніх дітей.
Крім того, слідчому судді не представлено жодного доказу, який би давав підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуваючи на посаді оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , за час досудового розслідування вчиняв протиправні дії, впливав на свідків із використанням службового становища, вчиняв інші кримінальні правопорушення, або може здійснити такі дії в майбутньому.
Тому відсторонення від займаної посади ОСОБА_6 , на переконання слідчого судді не є необхідним заходом. При розгляді клопотання про відсторонення підозрюваного від посади не доведено наявність підстав передбачених ст.155 КПК України для відсторонення ОСОБА_6 від посади, обставини, викладені в клопотанні, під час досудового розслідування та розгляду клопотання не встановлені та беззаперечно не підтверджені документами та іншими матеріалами кримінального провадження. Натомість, наявність лише підозри у вчиненні злочину та його тяжкість, не може слугувати безумовною підставою для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення підозрюваного від посади.
Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. (ч. 1 ст 157 КПК України).
Таким чином, оскільки слідчим не доведено, що потреби досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться у клопотанні, а також не доведено, що відсторонення ОСОБА_6 від займаної посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання на даний час задоволенню не підлягає.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст 154, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
В задоволенні клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_7 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 , про відсторонення ОСОБА_6 від займаної ним посади, - відмовити.
На ухвалу, протягом п'яти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1