Постанова від 05.12.2025 по справі 420/6912/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/6912/25

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса.

Повний текст судового рішення складений 14.05.2025

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А, Яковлева О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування п.15 параграфу 2 наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 16.11.2024 №481 щодо переведення його з ІНФОРМАЦІЯ_3 на нижчу посаду до ІНФОРМАЦІЯ_4 ; зобов'язання Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », призначити його на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з 16.11.2024.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуваний наказ щодо звільнення позивача із займаної посади та призначення на нижчу посаду в іншій територіальний центр комплектування, не відповідає вимогам Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 відмовлено у задоволенні позову, оскільки скасування оскаржуваного наказу жодним чином не вливатиме на права та обов'язки позивача, який на час вирішення справи обіймає посаду начальника п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в яких посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про задоволення позову.

Апелянт зазначає, що оскаржуваний наказ прийнятий за відсутності підстав, визначених 82, 112, 257 Положення №1153/2008, що свідчить про порушення законних прав позивача щодо проходження військової служби та його протиправність.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що 25.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено План переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області №943/3/6145, затверджений командиром військової частини НОМЕР_1 , в якому серед кандидатів, які плануються до переміщення на посади, під номером 1 зазначений майор ОСОБА_2 , який запланований до переміщення на посаду старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_6 . Підстава включення в план переміщення за ініціативою військовослужбовця на нижчу на один ступень посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.

Наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 №126, відповідно до п.п.82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, звільнено із займаної посади ОСОБА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , та призначено старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_6 . У примітках наказу зазначено, що позивач призначається на посаду для доукомплектування ЗСУ в особливий період - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад з шпк «підполковник» на шпк «капітан».

Згідно висновку ЛЛК від 25.04.2024 №161 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (мати позивача), внаслідок когнітивних порушень потребує постійного стороннього догляду. /а.с.17-18/

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024 у справі №420/11295/24 визнано протиправним та скасовано п.14 параграфу 1 наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 27.03.2024 №126; зобов'язано Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вирішити питання щодо подальшого проходження ОСОБА_1 військової служби. /а.с.5-10/

09.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командуючого Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №943/3/23708, в якому серед кандидатів, які плануються до переміщення на посади, під номером 1 зазначений майор ОСОБА_2 , який запланований до переміщення на посаду начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 . Підстава включення в план переміщення - для доукоплектування Збройних Сил України в ІНФОРМАЦІЯ_10 . Рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024 у справі №420/11295/24.

Наказом Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 16.11.2024 №481, відповідно до п.п.82, 83 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, звільнено із займаної посади ОСОБА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , та призначено начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 . У примітках наказу зазначено, що позивач призначається на посаду для доукомплектування ЗСУ в особливий період - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад з шпк «підполковник» на шпк «майор». З вищезазначеним наказом позивач ознайомлений 13.02.2025. /а.с.11/

Листами військової частини НОМЕР_1 від 18.02.2025 №2393/С/1/4109, від 05.03.2025 №2393/С/1/5736 зобов'язано начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 організувати та забезпечити проведення індивідуальної співбесіди із майором ОСОБА_1 , начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 із запропонуванням посад осіб офіцерського складу в межах ІНФОРМАЦІЯ_7 , з врахуванням здобутого досвіду керування відділом та пріоритетних завдань комплектування посад начальників відділів.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 06.03.2025 №943/4072 повідомлено командира військової частини НОМЕР_1 про те, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 проведено обстеження сімейного стану військовослужбовця та встановлена відсутність інших членів сім'ї, крім ОСОБА_1 , про що складено відповідний акт.

В подальшому, командиром військової частини НОМЕР_1 затверджено План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командира військової частини НОМЕР_1 , в якому серед кандидатів, які плануються до переміщення на посади, під номером 1 зазначений майор ОСОБА_2 , який запланований до переміщення на посаду начальника п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 , шпк «підполковник». Підстава включення в план переміщення - п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Наказом Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 24.03.2025 №103, відповідно до п.п.82, 83 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, звільнено із займаної посади ОСОБА_1 , начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 , та призначено начальником п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Не погоджуючись із наказом Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 16.11.2024 №481 (призначення начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 ), позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіривши матеріали справи судова колегія приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України »Про військовий обов'язок і військову службу» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 ст.2 Закону 2262-ХІІ визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Указом Президента України №64/2022, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і обороні України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнного стану з 5 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє і на теперішній час.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (надалі - Положення №1153/2008).

Пунктом 12 Положення №1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Порядок видачі наказів по особовому складу регламентується Інструкцією з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 15.09.2022 №280 (надалі - Інструкція №280).

Пунктом 1 розділу Х Інструкції №280 визначено, що накази по особовому складу є основними документами, які встановлюють, змінюють або припиняють правові відносини військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу. Вони видаються посадовими особами, яким Положенням надано право присвоєння, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення (поновлення) контракту та військової служби тощо на підставі відповідних документів, установлених Міноборони.

Відповідно до п.2 розділу X Інструкції №280 наказами по особовому складу оформлюються такі зміни в службовому становищі військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу, зокрема: призначення на посади (у тому числі у разі зміни назви посади, військово-облікової спеціальності (крім зміни грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема зміни розміру посадових окладів (тарифних розрядів) та зміни рівня військової освіти за посадою), штатно-посадової категорії) та звільнення з займаних посад, переміщення по службі, зарахування в розпорядження, продовження строків перебування на посадах.

Згідно п.1 розділу ХІ Інструкції №280 накази по особовому складу складаються державною мовою і підписуються посадовою особою, якій надано право призначати, переміщувати на посади, звільняти з посади, звільняти з військової служби, укладати і продовжувати строки контракту, виконувати інші дії, пов'язані з визначенням службового становища військовослужбовців. У разі відсутності зазначеної посадової особи право підпису надається особі, яка тимчасово її заміщує згідно з письмовим наказом (пункт 1 розділу ХІ).

Відповідно до п.11 розділу ХІ Інструкції №280 пункти наказів по особовому складу складаються в наказовій формі. У них послідовно без будь-яких скорочень вказуються такі відомості: військові звання, прізвища, власні імена, по батькові військовослужбовців, посади, які вони займають на час видання наказів, дійсні найменування військових частин, відповідно до штату (штатного розпису), командувань, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, до яких вони входять, а на військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні,- у розпорядженні якої посадової особи вони перебувають, і остання посада, з якої їх зараховано у розпорядження. У наказах по особовому складу про призначення (переміщення), крім того, вказуються посади, на які військовослужбовці призначаються, номери військово-облікових спеціальностей за посадами, передбаченими штатами. Посади військовослужбовців, які вони займають на час видання наказу, не змінюються.

У разі включення до наказу по особовому складу декількох пунктів однієї тематики вони об'єднуються однією вступною частиною (пункт 12 розділу ХІ Інструкції №280).

Вступна частина наказу по особовому складу формулюється коротко, вона повинна відображати зміст наказу і містити в окремих випадках посилання на відповідні пункти Положення, статті Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на підставі яких видається наказ (пункт 17 розділу ХІ Інструкції №280).

В силу вимог пункту 16 розділу ХІ цієї Інструкції примітки до пунктів наказів по особовому складу розташовуються під відповідними пунктами. У них, залежно від змісту пункту наказу по особовому складу, вказуються: у наказах про призначення (переміщення) - рік народження, освіта, з якого часу військовослужбовець проходить військову службу (якщо були перерви, вказуються всі періоди проходження військової служби, у тому числі й проходження військової служби в інших військових формуваннях).

Абзацом 12 цього пункту визначено, що у примітках наказів по особовому складу про призначення (переміщення) військовослужбовців вказуються причини призначення (переміщення) відповідно до вимог, передбачених Положенням, передбачене штатом військове звання за посадою, з якої переміщується, і військове звання за посадою, на яку переміщується.

Розділом IV Призначення на посади та звільнення з посад Положення №1153/2008 регламентовані питання призначення на посади, звільнення з посад, а також питання переміщення військовослужбовців по службі в межах однієї військової частини або різних військових частин, граничні строки перебування на посадах, компетенції посадових осіб щодо видання відповідних наказів.

Відповідно до пп.1 п.81 Положення №1153/2008 призначення на посади здійснюється військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.

Відповідно до Переліку військових посад для призначення військовослужбовців у воєнний час (протягом періоду дії воєнного стану в Україні чи перебування у стані війни) Номенклатури посад для призначення військовослужбовців наказами по особовому складу, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 04 травня 2016 року № 238, призначення військовослужбовців на посади зі штатними категоріями до підполковника включно в командуванні, підпорядкованих з'єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури, здійснює командувач військ оперативного командування.

Пункт 82 Положення №1153/2008 визначає причини і підстави призначення військовослужбовців на вищі, рівнозначні та нижчі посади.

Згідно з абзацом 2 пунктом 257 Положення №1153/2008 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Відповідно до п.112 Положення №1153/2008 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024 у справі №420/11295/24 визнано протиправним та скасовано п.14 параграфу 1 наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 27.03.2024 №126; зобов'язано Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вирішити питання щодо подальшого проходження ОСОБА_1 військової служби. /а.с.5-10/

Згідно висновку ЛЛК від 25.04.2024 №161 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (мати позивача), внаслідок когнітивних порушень потребує постійного стороннього догляду. /а.с.17-18/

Крім того, 23.10.2023 ОСОБА_3 встановлено безстроково другу групу інвалідності. /а.с.15/

Тобто, станом на 22.10.2024 у позивача була наявна причина неможливості його переведення на нижчу посаду до нового місця військової служби з однієї військової частини до іншої без його згоди, передбачена п.112 Положення №1153/2008, а саме потреба у догляді за непрацездатною матір'ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка відповідно до висновку ЛЛК від 25.04.2024 №161 потребувала постійного догляду.

Таким чином, п.15 параграфу 2 наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 16.11.2024 №481 прийнятий за відсутності підстав, визначених 82, 112, 257 Положення №1153/2008, що свідчить про порушення законних прав позивача щодо проходження відповідної військової служби та отримання належного грошового забезпечення.

Такий висновок колегії суддів підтверджується самостійним усуненням відповідачем вищезазначених порушень шляхом прийняття наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 24.03.2025 №103, про звільнення із займаної посади ОСОБА_1 , начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 , та призначення начальником п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Враховуючи усунення відповідачем вищезазначених порушень станом на момент розгляду справи судом, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » призначити позивача на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з 16.11.2024.

Оскільки суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позову, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою визнати протиправним та скасувати пункт 15 параграфу 2 наказу Командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 16.11.2024 №481 щодо звільнення із займаної посади ОСОБА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , та призначення начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 .

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв