Постанова від 08.12.2025 по справі 634/310/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 р. Справа № 634/310/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В.) від 05.08.2025 по справі № 634/310/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати за позивачем право отримати заборгованість по виплаті пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 червня по 1 жовтня 2024 року, а також виплату заборгованості по нарахуванню пільг не виплачених з 1 лютого 2022 року по 1 червня 2024 року;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок та повернути заборгованість по виплаті пільг на відшкодування витрат на оплату житло-комунальних послуг з 1 червня по 1 жовтня 2024 року та виплату заборгованості по нарахування пільг не виплачених з 1 лютого 2022 року по 1 червня 2024 року позивачу.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 червня по 1 жовтня 2024 року та з 1 лютого 2022 року по 1 червня 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пільг на відшкодування витрат на оплату житло-комунальних послуг з 1 червня по 1 жовтня 2024 року та виплату заборгованості по нарахування пільг не виплачених з 1 лютого 2022 року по 1 червня 2024 року ОСОБА_1 .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що Головним управлінням на підставі мігрованих даних Міністерства соціальної політики здійснювалося автоматичне нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.12.2022 по 31.05.2024 згідно з постановою КМУ № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану". Позивача листом ГУ ПФУ в Харківській області № 2000-0401-8/85196 від 22.10.2024 було повідомлено про необхідність звернутися з пакетом документів особисто до будь-якого територіального органу ПФУ через структурний підрозділ, який здійснює приймання та обслуговування осіб у межах України, надіслати поштою або в електронній формі з використанням КЕП, а саме: із заявою про надання житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, посвідченням, яке дає право на призначення пільги, паспортом , ідентифікаційним номером, інформацією про місце реєстрації та відповідно надати документи членів сім'ї, на яких розповсюджується пільга.

Позивач своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач є особою, яка має право на пільги, встановлені законодавством України учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та є особою з інвалідністю 2 групи.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу нараховувались пільги на відшкодування витрат на оплату житло-комунальних послуг.

З 01.06.2024 нарахування та виплата позивачу пільг призупинена.

14.10.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про поновлення виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Листом від 08.11.2024 № 31972-32926/К-03/8-2000/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило, що з 01.06.2024 нарахування та виплата позивачу пільг на відшкодування витрат на оплату житло-комунальних послуг не проводилась, оскільки позивач не звертався до у строк до 01.07.2024 із заявою про продовження нарахування вищезазначених пільг.

Не погоджуючись такою бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивачка звернулася до суду з цією позовною заявою.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 червня по 1 жовтня 2024 року та з 1 лютого 2022 року по 1 червня 2024 року, протиправні.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції в оскаржуваній відповідачем частині, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон № 3551-XII) визначила правовий статус ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян, обсяг їх соціального захисту та гарантій, зокрема передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них (стаття 12), особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 13), учасникам війни (стаття 14), особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-ХІІ (стаття 15), особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 16).

Відповідно до ст. 4 Закону № 3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до ст. 5 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно зі ст. 12 Закону № 3551-XII учасникам бойових дій встановлено пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок № 373).

Відповідно до п. 1 Порядку № 373 цей Порядок визначає визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; на придбання твердого палива і скрапленого газу.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (крім військовослужбовців), "Про Службу безпеки України", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ", "Про ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про музеї та музейну справу", "Про захист рослин", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про охорону дитинства", "Про соціальний захист дітей війни", "Про культуру", "Про освіту", "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров'я (далі - пільговики) (п. 3 Порядку № 373).

Відповідно до п. 3-1 Порядку № 373, установлено, що для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:

- до 30 листопада 2022 року включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);

- починаючи з 1 грудня 2022 року - до органів Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 5 Порядку № 373, для розрахунку розміру пільги уповноваженому органу подається інформація: бюджетними установами, казенними підприємствами та комунальними некомерційними підприємствами, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї; об'єднаннями - про зміну внесків, платежів об'єднанню; управителями, виконавцями комунальних послуг - про наявність/відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг; виконавчими органами сільських, селищних, міських рад - про склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб, а також про зміни, що відбулись у пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).

Пунктом 5-1 Порядку № 373, пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У разі встановлення постачальником теплової енергії двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії пільга надається в неопалювальний сезон на оплату цієї послуги на умовно-постійну частину двоставкового тарифу.

Відповідно до п. 6 Порядку № 373, на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, а також інформації, отриманої відповідно до п. 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги:

на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Зазначені розрахунки проводяться:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 року до 25 числа, у грудні 2022 року до 15 числа;

органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 року Пенсійним фондом України державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.

Пунктом 7 Порядку № 373 визначено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.

Починаючи з січня 2023 року органи Пенсійного фонду України подають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.

Пунктом 8 Постанови № 373 передбачено, що за отриманням інформації про будь-які питання, пов'язані з нарахуванням пільги, пільговики звертаються до уповноважених органів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення № 117).

Згідно п. 8 Положення (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він або його законний представник, або дієздатний повнолітній член сім'ї пільговика, на якого поширюються пільги, повідомляє про це протягом 30 календарних днів органу Пенсійного фонду України.

Пільговик має право знайомитися з даними, що містяться в Реєстрі, та у разі незгоди з ними звернутися письмово до уповноваженого органу про їх виправлення (п. 9 Положення № 117).

При цьому Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків.

Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» (далі - Постанова № 1041) встановлено, що з 01.10.2022 виплату та з 01.12.2022 призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу забезпечує Пенсійний фонд України.

Постановою № 1041 запроваджено поетапну передачу функцій адміністрування житлових субсидій та пільг від органів соціального захисту населення до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 07.03.2022 № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (далі - Постанова № 215).

Відповідно до п. 1 Постанови № 215 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення)/органи Пенсійного фонду України не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) виплату грошових допомог, пільг та житлових субсидій здійснює акціонерне товариство Державний ощадний банк України (далі - АТ Ощадбанк) шляхом перерахування коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача, або здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему TRANSFER та акціонерне товариство комерційний банк ПриватБанк (далі - АТ КБ ПриватБанк); 2) фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних в базах даних державного підприємства Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики/Пенсійного фонду України даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій.

Державне підприємство Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики/Пенсійний фонд України формують інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат: щодо одержувачів, які отримували виплати через уповноважені банки, - для перерахування АТ Ощадбанк коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача; щодо одержувачів, які отримували виплати через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, - для здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER».

Виплата грошових переказів через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER» регулюється нормативно-правовими актами Національного банку та правилами АТ «Ощадбанк».

Пунктом 22 Постанови № 215 передбачено, що нарахування та виплата пільг і житлових субсидій відповідно до вимог цієї постанови здійснюється: Міністерством соціальної політики - за вересень - грудень 2022 року; Пенсійним фондом України - починаючи із січня 2023 року.

Міністерство соціальної політики передає до 1 січня 2023 року Пенсійному фонду України реєстри осіб, яким нарахування та виплата пільг і житлових субсидій здійснювалися у березні - грудні 2022 року відповідно до вимог цієї постанови.

Колегією суддів встановлено та не заперечується сторонами справи, що ГУ ПФУ в Харківській області позивачу здійснювалося автоматичне нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.12.2022 по 31.05.2024.

Відповідно до листа № 6789-4408/К-03/8-2000/25 від 10.03.2025, згідно даних Міністерства соціальної політики переданих до головного Управління щодо нарахування коштів на оплату-житлово-комунальних послуг за 2022 рік ОСОБА_1 нараховані наступні кошти: січень-березень 2022 року - 2970,07 (щомісячно; квітень 2022-1752,34 грн; травень - вересень 2022 - 861,32 грн; жовтень 2022 - 1752,34 грн; листопад 2022 -2970,07 грн.

Відповідно до Постанови № 373 виплата розрахованих сум пільг здійснювалась у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Міністерства соціальної політики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору. А далі банк здійснював переказ коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладалися між АТ "Ощадбанк" та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

Проте з 01.06.2024 таку виплату було призупинено.

Колегія суддів зазначає, що розмір пільг не є спірним в межах даної справи.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 лютого 2022 року по 30 листопада 2022 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по нарахування пільг не виплачених з 1 лютого 2022 року по 31 травня 2024 року ОСОБА_1 , суд дійшов помилкового висновку, з огляду на те, що за спірний період пільги на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачу нараховувались.

Пунктом 3 Постанови № 215 встановлено, що орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати відновлення роботи або припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звіряння інформації про виплачені згідно із цією постановою грошові допомоги з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру; перерахунок пільг та житлових субсидій, виплачених згідно із цією постановою, проводиться органами Пенсійного фонду України протягом двох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або за зверненням одержувача за умови надання ним документів, необхідних для проведення перерахунку, зокрема щодо складу сім'ї/домогосподарства, доходів одержувача та членів сім'ї/домогосподарства, цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.2025 № 521 «Деякі питання надання, нарахування та виплати житлових субсидій і пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з урахуванням енергетичної кризи, що склалася в м. Харкові та населених пунктах Харківській області» внесено зміни до Постанови № 215, а саме доповнено постанову пунктом 3-1 такого змісту:

“3-1. Пенсійний фонд України з червня 2024 р. припиняє нарахування та виплату пільг і житлових субсидій, які надавалися згідно з цією постановою.

Пенсійний фонд України протягом травня - червня 2024 р. шляхом надсилання поштою повідомлення в паперовій формі або електронного повідомлення за допомогою засобів електронного зв'язку, або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, або телефоном, або за допомогою іншого доступного засобу зв'язку (з використанням мобільних застосунків (за наявності) тощо), який забезпечує фіксацію повідомлення чи виклику, повідомляє одержувачам пільг і житлових субсидій про необхідність звернення до 1 липня 2024 р. до територіальних органів Пенсійного фонду України в установленому порядку та подання заяви та/або інших документів, необхідних для встановлення права/продовження виплати пільг та житлових субсидій (у паперовій або електронній формі) відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 36, ст. 1263; 2020 р., № 3, ст. 161), Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; 2019 р., № 69, ст. 2390), Порядку реалізації експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 601 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 60, ст. 3388), і Порядку реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранМіністерства соціальної політики здійснювалося автоматичне нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.12.2022 по 31.05.2024 згідно з постановою КМУ № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлов

У разі звернення одержувача пільг/житлових субсидій до територіального органу Пенсійного фонду України в установленому порядку і прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України позитивного рішення за результатами розгляду поданих одержувачем заяви та/або інших документів нарахування та виплата пільг і житлової субсидії поновлюється відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання, і проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України з місяця звернення особи.

У разі відсутності телефонного або іншого доступного засобу зв'язку з одержувачем пільг/житлової субсидії посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України складає акт про інформування такої особи за формою згідно з додатком. Складений акт, у якому зазначається дата і час здійснення дзвінків, повідомлень, їх кількість (не менш як два), долучається до матеріалів електронних справ одержувача пільг/житлової субсидії.

У разі повернення відділенням організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги, до територіального органу Пенсійного фонду України письмового повідомлення про припинення нарахування і виплати пільг і житлових субсидій через відсутність будь-якого доступного зв'язку з одержувачем посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України розміщує в особистому кабінеті застрахованої особи у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідне повідомлення про припинення з 1 червня 2024 р. нарахування і виплати пільг і житлових субсидій згідно з цією постановою з інструкцією про їх поновлення згідно із законодавством.

Надання таким особам пільг і житлових субсидій відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання, у разі позитивного рішення відновлюється з місяця припинення виплат у разі їх звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України до 1 жовтня 2024 р., в інших випадках - з місяця звернення.»;

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було складено акт про інформування позивача про необхідність звернення до 1 липня 2024 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській в установленому порядку та подання заяви та/або інших документів, необхідних для встановлення права/продовження виплати пільг та житлових субсидій, як цього вимагає абз. 4 п. 3-1 Постанови № 215.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача з боку відповідача стосовно припинення нарахування та виплати йому пільг з 1 червня 2024 року, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивач має право на поновлення та виплату з 1 червня 2024 року пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

За цим, доводи апеляційної скарги відповідача частково знайшли своє підтвердження.

Інші доводи і заперечення сторін по суті спору на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, та неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову в задоволенні вимог.

За цим, апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст. 327, ч. 1 ст. 329 КАС України.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 по справі № 634/310/25 - скасувати в частині задоволених вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати пільг на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 лютого 2022 року по 30 листопада 2022 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по нарахування пільг не виплачених з 1 лютого 2022 року по 30 листопада 2022 року ОСОБА_1 та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 по справі № 634/310/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко В.В. Катунов