08 грудня 2025 року справа № 580/11822/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши клопотання представниці Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про залучення третьої особи у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - Відділ ДВС, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 01.10.2025 про закінчення виконавчого провадження № 76434452;
- визнати протиправною бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо виконання виконавчого листа № 580/1543/24, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 04.10.2024 та непроведенні оцінки виконання рішення суду з урахуванням мотивувальної та резолютивної частини рішення судів у справі № 580/1543/24 та у справі № 580/12762/24;
- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вчинити дії в межах, на підставі та в порядку, визначених Законом України “Про виконавче провадження» щодо виконання виконавчого листа № 580/1543/24, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 04.10.2024;
- стягнути з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України шляхом безспірного списання коштів з казначейських рахунків на користь ОСОБА_1 компенсацію спричиненої моральної шкоди у сумі 3000 (три тисячі) гривень.
Ухвалою від 27 жовтня 2025 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі та вирішив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
30.10.2025 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила залучити Черкаську ОДА до участі у справі у якості третьої особи. В обґрунтування клопотання зазначила, що рішення суду може вплинути на Черкаську ОДА, як боржника у виконавчому провадженні.
Під час вирішення питання про можливість залучення третьої особи суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
За приписами ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третьої особи до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Отже, необхідною умовою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є те, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не брали участі у справі.
Суд зазначає, що наведені у клопотанні мотиви та доводи не можуть бути підставами для висновку, що рішення суду у цій адміністративній справі може безпосередньо вплинути на права та обов'язки Черкаської ОДА, оскільки відповідні обов'язки як боржника можуть виникнути лише після відновлення державним виконавцем виконавчого провадження згідно із Законом України “Про виконавче провадження».
З урахуванням предмета оскарження, характеру та суб'єктного складу учасників цієї справи суд доходить висновку про відсутність підстав для залучення до участі у справі Черкаської ОДА як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 49, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про залучення до участі у справі третьої особи відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не може бути оскаржена.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК