про зупинення провадження в адміністративній справі
08 грудня 2025 року справа № 580/2687/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., за участі секретаря судового засідання - Рибак Є.К., позивача ОСОБА_1 (особисто), представника відповідача - Возного С.І. (згідно виписки ЄДР) розглядаючи у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження в адміністративній справі №580/2687/19 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
28.08.2019р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 (далі - позивач)) з позовною заявою до виконавчого комітету Смілянської міської ради (20700, Черкаська область, м.Сміла, вул. Незалежності, буд.37 (далі - відповідач)), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати з дати прийняття рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 28.02.2019р. № 83 «Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго».
- зобов'язати виконавчий комітет Смілянської міської ради встановити на опалювальний сезон 2019/2020 р. для населення міста Сміла Черкаської області тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії, які не перевищують граничні тарифи:
- у разі оснащення приладами обліку - 1400 гривень за 1 Гкал (з урахуванням податку на додану вартість);
у разі відсутності приладів обліку - 35,21 гривні за 1 кв. метр (з урахуванням податку на додану вартість).
13.01.2020р. ухвалою суду в адміністративній справі №580/2687/19 відкрито провадження.
Ухвалою суду від 17.02.2020р. здійснено перехід у розгляді справи №580/2687/19, зі спрощеного у загальне позовне провадження та розпочато підготовче провадження. Призначено підготовче засідання на 04.03.2020.
Ухвалою судді від 07.06.2021 (Білоноженко М.А.) зупинено провадження в адміністративній справі №580/2687/19 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/7304/20.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2025 передана для розгляду судді Орленко В.І.
Ухвалою суду від 28.07.2025 прийнято справу до провадження, призначене підготовче засідання у справі для вирішення питання можливості поновити провадження у справі та продовження її розгляду на 11.08.2025 - протокольною ухвалою суду, вирішення питання про поновлення провадження у справі відкладене на 19.08.2025, 02.09.2025 - поновлено провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 17.09.2025 - протокольною ухвалою суду оголошено перерву на 08.10.2025, 30.10.2025 на 12 годину 00 хвлин.
28.05.2021р. до суду від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням у справі №640/7304/20. В обгрунтування заявленого клопотання зазначив, що предметом розгляду у справі №640/7304/20 є визнання протиправною та нечинною постанови КМУ від 15.11.2019р. №929, якою залишено чинними рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 28.02.2019р. № 83, яке предметом розгляду даної справи, у зв'язку із чим існує об'єктивна неможливість розгляду даної справи до набрання законної сили рішенням у справі №640/7304/20.
Представник відповідача при вирішенні клопотання про зупинення провадження просив відмовити у його задоволенні.
За наслідками розгляду зазначеного клопотання, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025 відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду у справі №640/7304/20.
Судом встановлено, що предметом спору у справі №640/7304/20 було зобов'язання відповідача встановити на опалювальний сезон 2019/2020 р. для населення міста Сміла Черкаської області тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії, які не перевищують граничні тарифи:
- у разі оснащення приладами обліку - 1400 гривень за 1 Гкал (з урахуванням податку на додану вартість);
у разі відсутності приладів обліку - 35,21 гривні за 1 кв. метр (з урахуванням податку на додану вартість).
Підставами позову стало прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 26 червня 2019 року №560 «Деякі питані захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг», якою обумовлено вартість гігакалорії тепла, яке становить 1400 грн.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 р. №929 визнано такою що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. №560 "Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2025, адміністративний позов залишено без розгляду.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025 відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду у справі №640/7304/20.
Позивач зазначає, в результаті втрати чинності, постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019р. №560, зникли обставини, якими обгрунтовуються позовні вимоги у справі №580/2687/19 та залишились чинними економічно не обґрунтовані тарифи на послуги з централізованого опалення та теплову енергію, встановлені оскаржуваним рішенням Виконавчого комітету Смілянської міської ради від 28.02. 2019 року №83.
З урахуванням встановлених обставин, судом вбачається, що предмет даної справи пов'язаний із справою №640/7304/20, оскільки підстави, заявлені позивачем в межах спору, що розглядається, виникли на підставі постанови КМУ від 26 червня 2019 року №560.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі, зокрема, в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена (ч. 4 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, беручи до уваги ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025 про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду у справі №640/7304/20 вбачається доцільність зупинення провадження у даній справі до прийняття Шостим апеляційним адміністративним судом рішення у справі №640/7304/20 за результатом розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2025.
Керуючись ст.ст. 236, 241-243, 256, 287, 291, 294, 295 КАС України, суд
Зупинити провадження в адміністративній справі №580/2687/19 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, до прийняття Шостим апеляційним адміністративним судом рішення у справі №640/7304/20 за результатом розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2025.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО