03 грудня 2025 року справа № 580/8754/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., за участю:
секретаря судового засідання - Міщенко Д.А.,
представниці позивача - Дмитренко В.І. (у порядку самопредставництва),
представник відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні правилами загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" до ДЕРЖАВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ІНСПЕКЦІЇ СТОЛИЧНОГО ОКРУГУ про визнання протиправними і скасування рішення,
31.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" (18001, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Надпільна, будинок 226/1; код ЄДРПОУ 38305367) (далі - позивач) до ДЕРЖАВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ІНСПЕКЦІЇ СТОЛИЧНОГО ОКРУГУ (03035, Київська обл., місто Київ, вулиця Солом'янська, будинок 1; код ЄДРПОУ 42163667) (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 09.07.2025 №3-0.40/25, стягнення судових витрат.
Обґрунтовуючи зазначено про прийняття рішення за відсутності фактів порушення позивача.
Ухвалою суду від 05.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не надав відзиву та будь-якого доказу, який суд зобов'язав надати у 15-денний строк з дати отримання ухвали від 05.08.2025.
Ухвалою від 01.10.2025 суд вирішив здійснити перехід у розгляді справи зі спрощеного в загальне позовне та розпочати підготовче провадження. Продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів. Призначив підготовче засідання.
Під час підготовчого провадження суд долучив всі подані позивачем докази. Відповідач ані прибуття свого представника, ані будь яких заяв і доказів не подав.
Заслухавши представницю позивача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
На підставі наказу від 13.06.2025 №192-П та направлення №4/73 відповідач у періоді з 13.06.2025 до 18.06.2025 провів планову перевірку позивача за місцем господарської діяльності АЗС: м.Київ, вул.М.Міхновського, 35,- з питань характеристик продукції, а саме пального (автомобільного бензину та дизельного палива).
Для перевірки позивач подав відповідачу супровідним від 16.06.2025 копії документів на реалізоване в АЗС пальне:
Паспорт якості №222 від 21.04.2025 на 1 аркуші;
Паспорт якості №180949_6372898 від 21.04.2025 на 1 аркуші;
Декларацію про відповідність від 23.01.2025 на 1 аркуші;
Сертифікат відповідності № 008591 на 1 аркуші;
Паспорт якості №223 від 21.04.2025 на 1 аркуші;
Паспорт якості №180949_6372898 від 21.04.2025 на 1 аркуші;
Декларацію про відповідність від 09.11.2022 на 1 аркуші;
Рішення №047-22/ТЗ-2 від 09.11.2022 на 1 аркуші;
Паспорт якості №180 від 05.03.2025 на 1 аркуші;
Паспорт якості №14720356 від 05.03.2025 на 1 аркуші;
Декларацію про відповідність від 17.03.2025 на 1 аркуші;
Сертифікат відповідності на бензин автомобільний Nano 100 Л 98 Євро5 ЕО на 1 аркуші;
Паспорт якості № 221 від 18.04.2025 на 1 аркуші ;
Паспорт якості від 18.04.2025 на 1 аркуші;
Декларацію про відповідність від 06.04.2021 на 1 аркуші;
Рішення №0.14-21/ТР-2 від 06.04.2021 на 1 аркуші;
Паспорт якості № 220 від 18.04.2025 на 1 аркуші;
Паспорт якості від 18.04.2025 на 1 аркуші;
Декларацію про відповідність від 06.04.2021 на 1 аркуші;
Рішення №014-21/ТР-1 від 06.04.2021 на 1 аркуші;
Договір поставки №30-10/23 від 30.10.2023 на 13 аркушах;
Договір поставку № 1346-2016 від 01.08.2016 на 13 аркушах;
Товаро-транспортну накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 22335 від 11.06.2025.
Про результати перевірки відповідач склав відповідний Акт від 18.06.2025 №29-0.40/25 щодо виявлених 5 видів порушень щодо наявних документів для реалізації 5 видів пального. Серед них у т.ч. те, що під час проведення перевірки документів на реалізацію бензину автомобільного А-95-Євро5-Е5:
надано паспорт якості від 30.04.2025 №222, виданий випробувальною лабораторією ТОВ «СВІТАНОК ОЙЛ ТРЕЙД» (67653 Одеська обл. Білявський р-н, с. Усатове, вул. Залізничників), який не відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927 (далі - Технічний регламент): відсутній нанесений знак відповідності технічним регламентам, відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок);
декларація про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 від 23.01.2023, видана ТОВ «Торговий Дім «Сокар Україна», не складена за формою згідно з додатком 6 до Технічного регламенту: відсутній вислів «Декларацію складено під повну відповідальність виробника або уповноваженого представника»; відсутній рядок «Сертифікат відповідності»; не містить даних про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності (натомість надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 №DIN.S. 142-25 серії АА №008591, виданий органом з оцінки відповідності ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПАРИЄМСТВО «ДІН ЛТД»).
Також у вказаному Акті зафіксовано встановлення, що позначення автомобільного бензину А-95-Євро5-Е5 на паливо-розподільчому обладнанні (позначено «А-95-Євро5-Е5») не відповідає вимогам п.7, п.10 Технічного регламенту та додатку 1 до Технічного регламенту “Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива».
У вказаній частині Актом зафіксовано порушення позивачем вимог п.п.7, 9, 10, 19, 20 Технічного регламенту, Додатку 1 до Технічного регламенту “Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» та Додатку 6 до Технічного регламенту, Постанови КМУ від 30.12.2015 №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення», підп."а" п.1 ч.2 ст.24 Закону України від 02.12.2010 № 2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Тому відповідач виніс рішення від 18.06.2025 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заході щодо кожного виду пального, яке реалізувалося: №15-0.40/25, №16-0.40/25, №17-0.40/25, №18-0.40/25, №19-0.40/25.
Зокрема, щодо вказаного вище порушення реалізації бензину автомобільного А-95-Євро5-Е5 прийняте згадане рішення про вжиття обмежувальних заходів №15-0.40/25 (далі - Рішення №15-0.40/25), яким застосовано на період до 27.06.2025 обмежувальний захід відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", а саме обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності:
невідповідності зі встановленими вимогами Технічного регламенту;
вжиття заходів щодо усунення формальної невідповідності зі встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству;
надання паспорту якості від 30.04.2025 №222 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам та з даними про вид та кількість добавок (присадок);
надання декларації про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, складену за формою згідно з додатком 6 до Технічного регламенту з висловом «Декларацію складено під повну відповідальність виробника або уповноваженого представника», з рядком «Сертифікат відповідності» та з даними про номер сертифіката відповідності, дати його реєстрації, строку дії, назви та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності;
позначення автомобільного бензину А-95-Євро5-Е5 на паливо-розподільчому обладнанні відповідно вимогам п.п.7, 10 Технічного регламенту та додатку 1.
Про виконання вказаного Рішення №15-0.40/25 позивач надав відповідачу Повідомлення від 26.06.2025 вих.№109, в якому щодо усунення виявлених порушень вказав:
надає паспорт якості від 30.04.2025 №222, виданий ТОВ «СВІТАНОК ОЙЛ ГРЕЙД», на якому нанесено знак відповідності технічним регламентам. З приводу інформації в ньому про якість щодо виду та кількості добавок (присадок), то вона відсутня через те, що зазначений вид автомобільного бензину не містить у своєму складі добавок (присадок);
щодо Декларації про відповідність вказаного виду бензину надає копію Декларації про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 від 01.05.2025, складену ТОВ «Торговий Дім «Сокар Україна» відповідно до типової форми, затвердженої додатком 6 до Технічного регламенту щодо видів автомобільних бензинів, дизельного, судових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 927. Щодо інформації про сертифікат відповідності, яка має у ній зазначатися, зазначив, що її заповнення (з урахуванням примітки) здійснюється за умови використання модуля, в якому оцінка відповідності проводиться призначеним органом оцінки відповідності. Тому звертає увагу на приписи п.5 Технічного регламенту, яким дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту. Згідно з ч.2 цього пункту дозволяється введення в обіг і обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС, а позивач здійснював роздрібну реалізацію бензину марки А-95-Євро5-Е5 відповідно до паспорта якості від 30.04.2025 №222, виданого випробувальною лабораторією ТОВ «Світанок Ойл Трейд», в якому зазначено, що показники фізико-хімічних характеристик внесені з паспорта якості підприємства виробника «Orlen Lietuva» № 180949_6372898 від 21.04.2025 щодо відповідності бензину вимогам стандарту LST EN 228. Тому зазначення в Декларації про відповідність інформації про сертифікат відповідності Технічним регламентом не вимагається. Водночас інформацію у рядку «Сертифікат відповідності» внесено в Декларацію про відповідність;
щодо невідповідності розміщених на паливо-роздавальних колонках позначок автомобільного бензину NANO А-95-Євро5-Е5 вимогам Технічного регламенту повідомлено, що позначення приведені у відповідність до вимог п.п.7, 10 та додатку 1 до Технічного регламенту;
До вказаного Повідомлення позивач надав додатки: копію паспорта якості випробувальної лабораторії ТОВ «Світанок Ойл Трейд» №222/1 від 20.06.2025 та копію Декларації про відповідність на бензин А-95-Євро5-Е5 від 01.05.2025.
Фактичне виконання зазначеного обмежувального заходу та Рішення №15-0.40/25 перевірено посадовою особою відповідача 02.07.2025 на підставі наказу від 30.06.2025 №246-П та направлення від 01.02.2025 №4-91, про що складений протокол та відповідний акт.
Зокрема, в Акті від 02.07.2025 №44-0.40/25 перевірки виконання вказаних вище всіх рішень від 18.06.2025 про вжиття обмежувальних заходів зафіксовані неусунені порушення. Серед них щодо Рішення №15-0.40/25 вказано про його невиконання із-за встановлення таких порушень:
не надано паспорт якості №222 від 30.04.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам та з даними про вид та кількість добавок (присадок). Додатково надано інший паспорт якості №222/1 від 20.06.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам, який не супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, що є недотриманням вимог п.20 Технічного регламенту, Постанови КМУ від 30.12.2015 №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення» та з відсутніми даними про вид та кількість добавок (присадок), шо не відповідає вимогам п.9 Технічного регламенту, та зазначена інша декларація про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 від 01.05.2025 замість від 23.01.2023;
не надано декларацію про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 від 23.01.2023 згідно з паспортом якості від 30.04.2025 №222 на цей бензин за формою згідно з додатком 6 до Технічного регламенту, відсутні дані про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності. Натомість надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 №DIN.S. 142-25 Серія А А №008591, виданий органом з оцінки відповідності ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПАРИЄМСТВО «ДІН ЛТД»), в якому відсутній вислів «Декларацію складено під повну відповідальність виробника або уповноваженого представника», відсутній рядок «Сертифікат відповідності», що не відповідає вимогам п.19 Технічного регламенту та Додатку 6 до нього.
На його підставі відповідач склав протокол від 02.07.2025 №3-0.40/25 про виявлене порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", в якому зафіксував порушення п.3 ч.4 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції: невиконання Рішення №15-0.40/25 щодо усунення формальної невідповідності, визначених ч.3 ст.29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Тому виніс оскаржуване рішення - постанову від 09.07.2025 №3-0.40/25 про накладення штрафу в сумі 34000грн (далі - Спірне постанова).
Не погодившись, позивач звернувся до суду позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд урахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі - Закон №2735-VI) державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Частиною першою статті 22 Закону №2735-VІ передбачено, що заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (коригувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.
Згідно зі ст.29 Закону № 2735 у разі, якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбаченим статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність:
знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті;
не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом;
не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом;
декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог;
органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною;
вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону №2735-VІ обмежувальні (коригувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.
Частиною другою статті 34 Закону №2735-VІ передбачено, що суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб'єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.
У цьому контексті суд урахував, що порушень відповідача щодо процедури перевірки не встановлено, а Рішення №15-0.40/25 чинне.
Пунктом 3 ч.4 ст.44 Закону №2735-VI, який застосовано Спірною постановою, передбачено, що до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.
Тобто, до відповідальності суб'єкт притягається або за невиконання або за неповне виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів.
Встановлені обставини спору свідчать, що перевіркою виконання Рішення №15-0.40/25, зафіксованою актом та протоколом від 02.07.2025, встановлене неповне таке виконання. З приводу змісту невиконаних порушень, які позивач вважає не обов'язковими та безпідставними для притягнення його до відповідальності Спірною постановою, суд акцентує увагу на такому.
Норми статті 23 Закону №2735-VI, яка регулює порядок проведення перевірок характеристик продукції, приписують такі обов'язки.
Під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.
Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.
Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи.
У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб'єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів (рішень) органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази (рішення) та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
Перевірки характеристик продукції проводяться:
1) у торговельних та складських приміщеннях суб'єктів господарювання;
2) у місцях введення продукції в експлуатацію (якщо відповідність продукції певним встановленим вимогам може бути визначена лише під час введення її в експлуатацію);
3) за місцем проведення ярмарку, виставки, показу або демонстрації продукції в інший спосіб;
4) у місцях зберігання під митним контролем продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції, з дотриманням вимог Митного кодексу України;
5) за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.
Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація:
1) декларація про відповідність;
2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією);
3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом;
4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю;
5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції;
6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції;
7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання;
8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
У разі якщо суб'єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції, сертифікати відповідності або інші документи про відповідність, видані за результатами добровільної оцінки відповідності акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду належним чином ураховують ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції.
Згідно зі ст.28 вказаного Закону якщо орган ринкового нагляду встановив, що продукція становить серйозний ризик, він невідкладно вимагає відповідно до методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженої Кабінетом Міністрів України, від відповідного суб'єкта господарювання вилучити таку продукцію з обігу, відкликати її та/або знищити або привести її в інший спосіб до стану, що виключає її використання, чи забороняє надання такої продукції на ринку.
Оцінка ризику проводиться органом ринкового нагляду відповідно до методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Продукція не може вважатися такою, що становить серйозний ризик, за тих лише підстав, що існують можливості для досягнення більш високого рівня безпечності продукції або на ринку пропонується інша продукція, що становить менший ступінь ризику.
Орган ринкового нагляду повідомляє про продукцію, що становить серйозний ризик, та обмежувальні (корегувальні) заходи, вжиті щодо неї, органам з оцінки відповідності, що виконували процедури оцінки відповідності цієї продукції.
Технічним регламентом на певний вид продукції може бути встановлено особливості застосування обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цією статтею.
Відповідно до ст.29 Закону №2735-VI у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам та одночасно становить серйозний ризик, орган ринкового нагляду вживає обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених частиною першою статті 28 цього Закону.
Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність:
знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті;
не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом;
не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом;
декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог;
органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною;
вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.
Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.
У разі якщо органом ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлення відповідного суб'єкта господарювання про виконання ним рішення про приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами чи усунення формальної невідповідності та/або перевірки стану виконання суб'єктом господарювання цього рішення, проведених відповідно до статті 34 цього Закону, встановлено, що невідповідність продукції встановленим вимогам не усунено або усунено частково, орган ринкового нагляду відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів вживає таких обмежувальних (корегувальних) заходів: обмеження, заборона надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу, відкликання продукції.
Орган ринкового нагляду повідомляє про виявлену невідповідність продукції встановленим вимогам (крім формальної невідповідності) та обмежувальні (корегувальні) заходи, вжиті щодо такої продукції, призначеним органам з оцінки відповідності, які були залучені до оцінки відповідності цієї продукції вимогам технічних регламентів.
Технічним регламентом на певний вид продукції може бути встановлено особливості застосування обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цією статтею.
Вказаних вимог відповідач у спірних правовідносинах дотримався.
Правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності регулює Закон України від 15 січня 2015 року №124-VIII «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (далі - Закон №124-VIII).
Відповідно до ст.9 Закону №124-VIII цілями прийняття технічних регламентів є захист життя та здоров'я людей, тварин і рослин, охорона довкілля та природних ресурсів, забезпечення енергоефективності, захист майна, забезпечення національної безпеки та запобігання підприємницькій практиці, що вводить споживача (користувача) в оману.
Законами також можуть бути визначені інші цілі прийняття технічних регламентів.
Технічні регламенти розробляються, приймаються та застосовуються на основі принципів, установлених Угодою Світової організації торгівлі про технічні бар'єри у торгівлі, що є додатком до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі 1994 року.
Технічні регламенти розробляються на основі:
міжнародних стандартів, якщо вони вже прийняті або перебувають на завершальній стадії розроблення, чи їх відповідних частин, за винятком випадків, коли такі міжнародні стандарти чи їх відповідні частини є неефективними або невідповідними засобами для досягнення визначених цілей прийняття технічних регламентів, зокрема внаслідок суттєвих кліматичних чи географічних чинників або суттєвих технологічних проблем;
регіональних стандартів, національних стандартів України чи інших держав, актів законодавства Європейського Союзу, інших економічних об'єднань або інших держав чи відповідних частин таких стандартів і актів законодавства.
Технічні регламенти затверджуються законами, актами Кабінету Міністрів України відповідних державних органів та міністерств, визначених частиною третьою статті 8 цього Закону.
Технічні регламенти, якими передбачене застосування процедур оцінки відповідності, затверджуються законами або актами Кабінету Міністрів України.
Нормативно-правовий акт, що має визначені цим Законом ознаки технічного регламенту, вважається технічним регламентом незалежно від використання в назві такого акта слів "технічний регламент".
Визначення в різних чинних технічних регламентах спеціальних вимог, що спрямовані на запобігання або усунення певного виду ризику стосовно одного і того самого виду (категорії, групи) продукції, що використовується за одним і тим самим призначенням, забороняється.
Отже, зазначені вимоги законів мають на меті захист прав споживачів відповідної продукції. Зміст документації на неї має відповідати дійсним фактам і стосуватися саме визначених партій.
Згідно зі ст.11 Закону №124-VIII продукція, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, а згідно з деякими технічними регламентами - також продукція, що виготовляється та/або вводиться в експлуатацію виробником для використання у власних цілях, повинна відповідати вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.
У технічних регламентах, розроблених на основі актів законодавства Європейського Союзу, на додаток до вимог, які застосовуються до продукції, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, можуть бути встановлені вимоги, які застосовуються до продукції, що перебуває в експлуатації. У таких випадках продукція, що перебуває в експлуатації, повинна відповідати таким вимогам технічних регламентів, розроблених на основі актів законодавства Європейського Союзу, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.
Відповідність продукції вимогам технічних регламентів може бути забезпечена шляхом застосування національних стандартів та/або інших технічних специфікацій, посилання на які містяться у відповідних технічних регламентах. У технічному регламенті зазначається, чи відповідність продукції таким національним стандартам та/або іншим технічним специфікаціям є єдиним способом, чи одним із способів задоволення вимог цього технічного регламенту.
Посилання в технічних регламентах на зазначені національні стандарти можуть мати форму переліків національних стандартів для цілей застосування відповідних технічних регламентів.
Стаття 28 вказаного Закону приписує, що у випадках, визначених у технічних регламентах, якими передбачене застосування процедур оцінки відповідності, виробник або уповноважений представник (від імені та під відповідальність виробника) повинен складати декларацію про відповідність.
У декларації про відповідність заявляється про те, що виконання вимог, визначених у відповідних технічних регламентах, було доведено.
Декларація про відповідність складається згідно з вимогами до її змісту, примірною структурою чи формою, що встановлюються відповідними технічними регламентами.
У разі якщо на певний вид продукції поширюється дія кількох технічних регламентів, що вимагають складання декларації про відповідність, повинна бути складена єдина декларація про відповідність стосовно всіх таких технічних регламентів, якщо це передбачено відповідними технічними регламентами. В такій декларації про відповідність повинні бути зазначені відповідні технічні регламенти, включаючи відомості про їх офіційне опублікування.
Єдина декларація про відповідність може мати форму досьє, яке складається з відповідних окремих декларацій про відповідність.
У випадках та відповідно до вимог, визначених у певних технічних регламентах, продукція при наданні на ринку або введенні в експлуатацію (експлуатації) повинна супроводжуватися декларацією про відповідність, її копією чи спрощеною декларацією про відповідність.
Декларація про відповідність повинна бути складена державною мовою, а в разі якщо вона була складена іншою мовою - перекладена на державну мову.
Якщо технічним регламентом вимагається супроводження продукції при наданні на ринку або введенні в експлуатацію (експлуатації) декларацією про відповідність, її копією чи спрощеною декларацією про відповідність, така декларація повинна бути складена або перекладена згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.
Окремими технічними регламентами можуть бути встановлені вимоги щодо додаткового застосування в декларації про відповідність або її копії інших мов.
Виробник шляхом складання декларації про відповідність бере на себе відповідальність за відповідність продукції вимогам, установленим у відповідних технічних регламентах.
Технічними регламентами, якими передбачене застосування процедур оцінки відповідності, можуть передбачатися інші, крім складення декларації про відповідність, випадки декларування відповідності вимогам технічних регламентів.
Щодо пального в Україні прийнято Технічний регламент щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - Технічний регламент №927), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 року № 927.
Згідно з п.5 Технічного регламенту № 927 передбачено, що дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Дозволяється введення в обіг і обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів, - до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
Нафтопродукти, підтверджені зазначеним документом, можуть реалізовуватися кінцевим споживачам на території України до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
З приводу зафіксованих порушень.
Відповідно п.8 Технічного регламенту № 927 кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
Згідно з п.1 Технічного регламенту № 927 документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Відповідно до п.19 вказаного Регламенту за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту. Водночас п.21 приписує обов'язок виробника або уповноваженого представника зберігати технічну документацію та декларацію про відповідність протягом 10 років після виготовлення останньої партії палива і надавати їх для перевірки відповідним органам державного ринкового нагляду в установлених законодавством випадках. У разі коли виробник не є резидентом України та не має уповноваженого представника в Україні, такі зобов'язання покладаються на особу, яка ввела паливо в обіг на ринку України.
Тобто, вимірювання проб, сертифікати якості, декларація про вдповідність, які перевіряються відповідачем, мають стосуватися конкретної партії, що реалізується.
У контексті вказаних норм і порушень, за які притягнуто до відповідальності Спірною постановою, суд урахував встановлені дослідженням під час судового розгляду справи наданих позивачу відповідачу невідповідностей змісту паспортів якості на бензин №222 (первісно поданого) та №222/1(на заміну для виконання Рішення №15-0.40/15): відсутні достатні докази ввадати, що вони видані на одну партію продукції, що підтверджується різними деклараціями про відповідність (від 23.01.2025 та 01.05.2025), не наданням позивачем належно оформленої згідно з виомогами Технічного регламенту декларації від 23.01.2025. Висновок відповідача про те, що не надано на виконання Рішення №15-0.40/25, сертифікат якості №222, оформлений відповідно до вимог Технічного регламенту №927, на саме ту продукцію (бензин відповідної марки), якість якої перевірялась у червні 2025 року (вказаний вище Акт від 18.06.2025), обґрунтований. Видання сертифікату якості на іншу партію продукції не є виконанням рішення про обмежувального заходу державного нагляду.
Пунктом 9 Технічного регламенту № 927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою; гарантійний строк зберігання.
Тобто, вказані відомості є обов'язковими для зазначення у вказаному виді документа.
Згідно з п.11 Технічного Регламенту №927 якість палив повинна відповідати вимогам цього Технічного регламенту. Водночас п.27 вказує, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні під час введення в обіг і обігу дизельного палива та бензинів автомобільних з покращеними показниками якості та з позначенням (маркуванням) певної торгової марки (товарного знака) розповсюджувач зобов'язаний підтвердити введення безпечних добавок у відповідні нафтопродукти згідно з абзацами шостим - дев'ятим пункту 18 цього Технічного регламенту.
У п.12 вказаного Регламенту встановлено заборону використання в автомобільних бензинах екологічних класів Євро3, Євро4 та Євро5 добавок (присадок), що мають у своєму складі хоча б один з таких компонентів: фосфор, сполуки свинцю та заліза, ароматичні аміни (монометиланіліни, моноетиланіліни тощо). Також забороняється з 1 січня 2017 р. використання в автомобільних бензинах екологічного класу Євро5 добавок (присадок) з концентрацією марганцю більше ніж 6 міліграмів на один куб. дециметр. Автомобільні бензини можуть містити барвники та речовини-маркери. Можливе додавання до автомобільних бензинів добавок (присадок), біоетанолу, етил-трет-бутилового етеру, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку. Забороняється обіг та введення в обіг етилованого автомобільного бензину.
То ж відомості про присадки є обов'язковими, навіть про те, що вони відсутні. Оскільки дані про це у сертифікатах №222 та №222/1 відсутні, пояснення позивача про те, що вони фактично відсутні у відповідній партії бензину визначеної марки не підтверджені документально і відповідач обґрунтовано визнав це порушенням і невиконанням Рішення №15-0.40/25.
Відповідно до ст.29 Закону №124-VIII у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об'єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам.
Нанесенням знака відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знака на будь-який інший, ніж сама продукція, об'єкт згідно з правилами та умовами нанесення зазначеного знака.
Форма та опис знака відповідності технічним регламентам установлюються Кабінетом Міністрів України.
Певними технічними регламентами може бути передбачено застосування знака відповідності технічним регламентам, що має іншу форму, ніж встановлена Кабінетом Міністрів України згідно з абзацом першим цієї частини. У таких випадках форма та/або опис знака відповідності технічним регламентам встановлюється у відповідних технічних регламентах.
Знак відповідності технічним регламентам застосовується згідно із загальними принципами маркування таким знаком, установленими статтею 30 цього Закону (крім пересувного обладнання, що працює під тиском). У певних технічних регламентах можуть встановлюватися додаткові загальні принципи маркування знаком відповідності технічним регламентам.
Загальні принципи маркування знаком відповідності технічним регламентам для пересувного обладнання, що працює під тиском, встановлюються у відповідному технічному регламенті.
Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у відповідних технічних регламентах, а в разі якщо в певних технічних регламентах, якими передбачене нанесення зазначеного знака, такі правила та умови не визначені, - згідно з правилами та умовами нанесення знака відповідності технічним регламентам, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо це передбачено технічними регламентами, знак відповідності технічним регламентам супроводжується ідентифікаційним номером залученого призначеного органу, а також іншим маркуванням та інформацією.
У випадках, визначених у технічних регламентах щодо деяких категорій засобів вимірювальної техніки, маркуванням відповідності таких засобів вимогам зазначених технічних регламентів є знак відповідності технічним регламентам та додаткове метрологічне маркування, які повинні наноситися одночасно.
Відповідно до ст.30 Закону №124-VIII знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише виробником або його уповноваженим представником.
Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише на продукцію, для якої його нанесення передбачене конкретними технічними регламентами, та не повинен наноситися на будь-яку іншу продукцію.
Виробник шляхом нанесення знака відповідності технічним регламентам ним самим або його уповноваженим представником вказує на те, що він бере на себе відповідальність за відповідність продукції всім застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам.
Знак відповідності технічним регламентам повинен бути єдиним маркуванням, що засвідчує відповідність продукції застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам.
Нанесення на продукцію інших маркувань, знаків або написів, які можуть вводити в оману третіх осіб щодо значення чи форми знака відповідності технічним регламентам, забороняється. Будь-яке інше маркування може бути нанесене на продукцію за умови, що це не вплине негативно на видимість, розбірливість та значення знака відповідності технічним регламентам.
Відповідно до пункту 20 Технічного регламенту № 927 перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.
У разі проведення оцінки відповідності призначеним органом з оцінки відповідності до знака відповідності додається його ідентифікаційний номер.
Зображення знака відповідності технічним регламентам виконується згідно з формою та описом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1184 “Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення» (далі - Постанова КМУ №1184). Пункт 3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених вказаною постановою Уряду, приписує, що знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва, у форматі UA.TR.YYY або YYY, де: UA - умовне позначення України латинськими літерами; TR - умовне позначення, яке означає, що орган з оцінки відповідності призначено на виконання робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів; YYY - ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності. Ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності наноситься таким органом або за його вказівкою виробником чи уповноваженим представником.
Отже, надання сертифікату з нанесених знаком відповідності, який не супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, є недотриманням вимог п.20 Технічного регламенту та Постанови КМУ №1184 та обґрунтовано враховано відповідачем у Спірній постанові.
Щодо порушень з приводу декларації про відповідність, як встановлено вище, на дату перевірки, оформленої Актом від 18.06.2025, не надано вказану в паспорті якості №222 декларацію відповідності від 23.01.2025 за формою згідно з додатком №6 до Технічного регламенту №927: відсутні дані про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності. Натомість надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5 №DIN.S. 142-25 Серія АА №008591, виданий органом з оцінки відповідності ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПАРИЄМСТВО «ДІН ЛТД»), неналежно оформлений, оскільки відсутній вислів «Декларацію складено під повну відповідальність виробника або уповноваженого представника», відсутній рядок «Сертифікат відповідності», що не відповідає вимогам п.19 Технічного регламенту та Додатку 6 до нього.
Осквльки допущені позивачем порушення, неповністю усунені, за які прийнята Спірна постанова, підтверджено та не спростовано, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та досліджених доказів, вона правомірна та не підлягає скасуванню, а судові витрати відповідно до ст.ст.132-139 Кодексу адміністративного судочинства України - розподілу.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" (18001, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Надпільна, будинок 226/1; код ЄДРПОУ 38305367) до ДЕРЖАВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ІНСПЕКЦІЇ СТОЛИЧНОГО ОКРУГУ (03035, Київська обл., місто Київ, вулиця Солом'янська, будинок 1; код ЄДРПОУ 42163667) про визнання протиправною та скасування постанови від 09.07.2025 №3-0.40/25.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Повний текст рішення виготовлений 08.12.2025.