Рішення від 08.12.2025 по справі 560/16548/25

Справа № 560/16548/25

РІШЕННЯ

іменем України

08 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову у призначенні пенсії № 220950005346 від 27.06.2025. Визнати протиправним не зарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області до загального стажу роботи/страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 31.07.1986р. з 01.09.1990р. по 04.02.1993р. та періоди роботи відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію від 12.09.2005. Визнати протиправним не зарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області до загального стажу роботи/страхового стажу ОСОБА_1 періодів безпосередньої участі в бойових діях у співвідношенні 1 місяць за 3 відповідно довідок № 741 від 21.06.2017 та № 595А від 18.05.2025. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 31.07.1986 з 01.09.1990 по 04.02.1993 та періоди роботи (військової служби) відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію від 12.09.2005 та зарахувати періоди безпосередньої участі в бойових діях у співвідношенні 1 місяць за 3 відповідно довідок № 741 від 21.06.2017 та № 595А від 18.05.2025, у зв'язку із чим повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою та відповідними документами з метою призначення пенсії за віком. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 220950005346 від 27.06.2025 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Підставою для відмови в призначенні пенсії стала відсутність необхідного страхового стажу.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.09.1990 по 04.02.1993 відповідно до трудової книжки від 31.07.1986, оскільки відсутні документи про неотримання пенсійних виплат від російської федерації за вказаний період та не наданні підтверджені документи. Вказує, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії відповідно до ст.115 Закону України № 1058.

Дослідивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.

19.06.2025 позивач, звернувся через до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, надавши всі необхідні документи.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27.06.2025 року № 220950005346 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Підставою для відмови в призначенні пенсії стала відсутність необхідного страхового стажу. До страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.09.1990 по 04.02.1993 відповідно до трудової книжки від 31.07.1986, оскільки відсутні документи про неотримання пенсійних виплат від російської федерації за вказаний період та не наданні підтверджені документи. Страховий стаж Позивача становить 16 років 6 місяців 29 днів. До страхового стажу не зараховані періоди роботи відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію, оскільки наданий документ не відповідає вимогам пункту 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Для зарахування до страхового стажу періодів служби з 01.07.2000 року необхідно Позивачу надати довідку про суми грошового забезпечення з урахуванням вимог порядку, встановленому Постановою КМУ від 21.08.2019 №770 та за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 №3-1.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Суд встановив, що позивач є учасником бойових дій та має право на дострокову пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років (ст.115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV).

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

В даному випадку заява про призначення пенсії була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, за результатом якої прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 220950005346 від 27.06.2025.

В оскаржуваному рішенні про відмову у призначенні пенсії вказано, що до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.09.1990 по 04.02.1993 відповідно до трудової книжки від 31.07.1986, оскільки відсутні документи про неотримання пенсійних виплат від російської федерації за вказані періоди та не надані підтвердні документи.

Також до страхового стажу не зараховані періоди роботи відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію, оскільки, на думку відповідача, наданий документ не відповідає вимогам пункту 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Приписами частин першої-третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Як зазначено у частині четвертій статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі - «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними).»

У п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637, зазначено: основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відсутності записів у ній, наявності неправильних чи неточних записів у трудовій книжці відповідач вправі вимагати від заявника подання додаткових документів на підтвердження страхового стажу.

Відповідно до Статті 24-1 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього Союзу РСР зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди. Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат визначається Кабінетом Міністрів України. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та органами пенсійного забезпечення іншої держави і неможливості документального підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат за зазначені періоди особа повідомляє про це органи Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

В заяві про призначення пенсії позивач чітко вказав, що пенсію в іншій державі, зокрема від органів пенсійного забезпечення російської федерації, не отримує. Це повністю відповідає вимогам вказаної статті та іншого підтвердження не потребує, тому не зарахування періоду роботи з 01.09.1990р. по 04.02.1993р. відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 31.07.1986р. не відповідає вимогам Закону.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Документи, що підтверджують стаж роботи для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС.

Суд зазначає, що окрім військового квитка, позивач надав Розрахунок Держприкордонслужби вислуги років на пенсію, який повністю відповідає вказаному Порядку, підписаний начальником НОМЕР_2 Прикордонного загону, тво головного бухгалтера- начальника ФЕС, начальником відділу кадрів ПнРУ ДПСУ, головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу ПнРУ ДПСУ та скріплений відповідними печатками.

Суд також звертає увагу, що орган, що призначає пенсію, за наявності сумнівів, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, а не відмовляти у призначенні пенсії, або перекладати тягар доказування на пенсіонера.

Відповідач не зазначив в чому саме, на його думку, наданий Розрахунок не відповідає вимогам пункту 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи.

Крім того, не відповідає вимогам закону твердження відповідача, що за відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про роботу у період після 2000 року до січня 2004 року записи трудової книжки підтверджуються додатковими документами.

До 01.01.2004 порядок підтвердження стажу роботи був визначений статтею 62 Закону № 1788-ХІІ.

Відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії фізичній особі за спірний період не є підставою для позбавлення її права на зарахування даних періодів до страхового стажу для обчислення пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 09.09.2019 у справі №242/5448/16-а (провадження № К/9901/39004/18), у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2019 у справі №688/947/17 (провадження К/9901/35103/18).

Відповідно до п.4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 встановлено, що особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року до 3 травня 2024 року включно.

Тобто, трудовий стаж позивача, зокрема у зоні бойових дій, продовжує нараховується згідно зі ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їхніх сімей», при цьому такий стаж у зоні бойових дій зараховується у співвідношенні 1 місяць до 3 місяців.

На підтвердження служби безпосередньо в зоні бойових дій, термін якої враховується в потрійному розмірі стажу, позивачем надано довідки № 741 від 21.06.2017 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; № 595А від 18.05.2025 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Суд вважає, що період роботи позивача відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 31.07.1986 з 01.09.1990 по 04.02.1993 та періоди роботи відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію від 12.09.2005 (не зараховані при розгляді заяви про призначення пенсії) мають бути зараховані до страхового стажу для визначення права на пенсію, в тому числі в пільговому обчисленні.

Тому, рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком, підставою для прийняття якого стало відсутність необхідного страхового стажу, є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, перевіривши в сукупності підстави відмови відповідача у призначенні пенсії за віком, що викладені в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27.06.2025 №220950005346, суд дійшов висновку про наявність підстав для його скасування.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд звертає увагу при розгляді справи встановлено, що відповідач приймаючи рішення від 27.06.2025 №220950005346 не надавав належної оцінки підставам врахування періодів роботи позивача до його страхового стажу, обмежившись не зарахуванням таких періодів та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.

Тому, з метою захисту порушених прав та інтересів позивача, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 31.07.1986 з 01.09.1990 по 04.02.1993 та періоди роботи (військової служби) відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію від 12.09.2005 та зарахувати періоди безпосередньої участі в бойових діях у співвідношенні 1 місяць за 3 відповідно довідок № 741 від 21.06.2017 та № 595А від 18.05.2025, у зв'язку із чим повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову у призначенні пенсії № 220950005346 від 27.06.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 31.07.1986 з 01.09.1990 по 04.02.1993 та періоди роботи (військової служби) відповідно до Розрахунку вислуги років на пенсію від 12.09.2005 та зарахувати періоди безпосередньої участі в бойових діях у співвідношенні 1 місяць за 3 відповідно довідок № 741 від 21.06.2017 та № 595А від 18.05.2025, у зв'язку із чим повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням висновків суду по даній справі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005 , код ЄДРПОУ - 21390940) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук