Рішення від 08.12.2025 по справі 560/14954/25

Справа № 560/14954/25

РІШЕННЯ

іменем України

08 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 площею 32 кв. м..

- зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради надати ОСОБА_1 паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 площею 32 кв. м..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним виконано усі умови для отримання дозволу для оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди, проте відповідач протиправно відмовив у надані паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Ухвалою суду від 02 вересння 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просив відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до рішення позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6 затверджено містобудівну документацію «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький», складовою частиною якої є графічні матеріали «Комплексна схема розміщення стаціонарних тимчасових споруд», а пунктом 3 рішення позачергової 42-ої сесії міської ради від 25.07.2024 №5 прямо встановлено, що не допускається розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у невідповідності до вимог містобудівної документації. Крім того, згідно з п. 2.2 рішення тридцять шостої сесії міської ради від 05.03.2014 №42 (зі змінами) забороняється розміщення нових тимчасових споруд на території міста Хмельницького. Також відповідач зазначає, що у відповіді на адвокатський запит представника позивача щодо кількості тимчасових споруд, розміщених по АДРЕСА_1 , було вказано: відповідно до Комплексної схеми розміщення стаціонарних тимчасових споруд, яка є складовою частиною містобудівної документації «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький», за вказаною адресою передбачено розміщення 16 стаціонарних тимчасових споруд. В процесі комплектування об'ємної кількості додатків до відповіді на адвокатський запит надано 15 паспортів прив'язок та не долучено паспорт прив'язки тимчасової споруди - павільйону, яка розташована на перехресті АДРЕСА_2 від 12.11.2020, власником якої є ФОП ОСОБА_2 . Відповідач наголошує, що за наявності встановлених нормативних обмежень, невідповідності запропонованого розміщення вимогам містобудівної документації та чинної заборони на встановлення нових тимчасових споруд, відмова у наданні позивачу дозволу є обґрунтованою та правомірною.

Позивач подав відповідь на відзив в якому зазначає, що Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради протиправно не надало дозвіл на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , чим порушило вимоги чинної містобудівної документації та рішення позачергової 23-ї сесії міської ради від 29.12.2022 №6, відповідно до якого на цій території передбачено розміщення 16 стаціонарних тимчасових споруд, а відповідачем надано дозвіл та розміщено 15 стаціонарних тимчасових споруд.

Також позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач до суду надав додаткові пояснення по справі.

Відповідач до суду надав додаткові пояснення по справі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач 13.02.2025 звернувся до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про оформлення паспорту прив'язки стаціонарно/пересувної/тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та оформлення паспорту прив'язки кіоску/павільйону лавки-автопричепу/торгівельного ряду/лотка/відкритого майданчику для харчування площею 32 кв. м. по АДРЕСА_1 .

Відповідач листом від 03.03.2025 №С/499/01-25 повідомив позивача про відмову в наданні дозволу на встановлення нової тимчасової споруди, оскільки рішенням позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6 затверджено містобудівну документацію «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький» складовою частиною якого є графічні матеріали: «Комплексна схема розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Хмельницького». Відповідно до п. 3 рішення позачергової 42-ої сесії Хмельницької міської ради від 25.07.2024 №5 «Не допускається розміщення на території міста Хмельницького тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності не у відповідності до вимог містобудівної документації на місцевому рівні». Відповідно до п. 2.2 рішення тридцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 05.03.2014 №42 (зі змінами) з моменту набрання чинності цим рішенням забороняється на території міста Хмельницького розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Представник позивача 17.04.2025 звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації (з документальним підтвердженням), скільки тимчасових споруд може бути встановлено відповідно до Комплексної схеми розміщення тимччасових споруд для провадження підприємницької діяльності та території м. Хмельницького в частині вул. Шухевича, 1А, тр. зупинка «Олімпійська».

Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради повідомило позивача листом від 18.04.2025 №1-01-726, що за адресою АДРЕСА_1 розташовано 16 стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Представник позивача 02.07.2025 звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації (з документальним підтвердженням і переліком суб'єктів підприємницької діяльності), скільки паспортів прив'язки для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та території м. Хмельницького в частині вул. Шухевича, 1А. тр. зупинка «Олімпійська», оформлено за вищевказаною адресою.

У відповідь на адвокатський запит Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради надало перелік тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, розміщені по АДРЕСА_1 . В процесі комплектування об'ємної кількості додатків до відповіді на адвокатський запит надано 15 паспортів прив'язок та не долучено паспорт прив'язки тимчасової споруди - павільйону, яка розташована на перехресті АДРЕСА_2 від 12.11.2020, власником якої є ФОП ОСОБА_2 .

Позивач вважає, що має право на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності площею 32 кв. м, розміщеної по АДРЕСА_1 , оскільки відповідач безпідставно та протиправно відмовив йому у наданні дозволу та видачі паспорта прив'язки, у зв'язку з чим звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне .

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частинами першою, третьою статті 24 Закону № 280/97 передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з частинами першою та другою статті 11 Закону № 280/97 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до частини першої статті 30 Закону № 280/97 до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів визначені також статтею 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі - Закон № 2807-ІV).

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VІ (далі - Закон № 3038-VІ) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 28 Закону № 3038-VІ передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Отже, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати правилам благоустрою на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, який видає (продовжує строк дії) відповідний орган.

Згідно статті 14 Закону № 2807-IV об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» на виконання частини четвертої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що додається (далі - Порядок № 244), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за № 1330/20068.

Згідно з п. 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Пунктами 2.1 - 2.15, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку № 244 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).

Цей перелік документів є вичерпним.

Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України Про благоустрій населених пунктів України; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).

Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.

Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.

Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.

Паспорт прив'язки видається на безоплатній основі.

Згідно п. 2.23 Порядку № 244 після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки.

За приписами п. 2.27 Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Під час підготовки паспорту прив'язки.

Відповідно до п. п. 2.17, 2.18, 2.19 Порядку № 244, строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.

Рішенням позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6 затверджено містобудівну документацію «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький» складовою частиною якого є графічні матеріали: «Комплексна схема розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Хмельницького».

Відповідно до п. 3 рішення позачергової 42-ої сесії Хмельницької міської ради від 25.07.2024 №5 «Не допускається розміщення на території міста Хмельницького тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності не у відповідності до вимог містобудівної документації на місцевому рівні».

Відповідно до п. 2.2 рішення 36-ої сесії Хмельницької міської ради від 05.03.2014 №42 (зі змінами) з моменту набрання чинності цим рішенням забороняється на території міста Хмельницького розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Як встановлено судом, позивач звернувся до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про оформлення паспорту прив'язки нової тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по вул. Шухевича, 1А, (зупинка «Олімпійська»).

Відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд, яка є складовою частиною містобудівної документації «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький» затверджена рішенням позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6 за адресою вул. Шухевича, 1А розташовано 16 стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради у відповідь на адвокатський запит надало перелік тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності вул. Шухевича, 1А, зазначивши наявність 15 таких споруд.

Під час виїзду на місце та перевірки фактичного стану відповідачем було встановлено, що за цією адресою розміщено 16 тимчасових споруд, кількість яких повністю відповідають Комплексній схемі розміщення стаціонарних тимчасових споруд - складовій частині містобудівної документації «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький». Разом із тим під час огляду та звірення паспортів прив'язок було виявлено ще одну, сімнадцяту тимчасову споруду, встановлену позивачем, яка відсутня у зазначеній Комплексній схемі розміщення стаціонарних тимчасових споруд - складовій частині містобудівної документації «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький» та на яку Управління архітектури та містобудування дозвільних документів не надавало.

Отже, фактично на території за адресою АДРЕСА_1 розміщено 16 тимчасових споруд, передбачених містобудівною документацією, тоді як встановлена позивачем споруда не включена до Комплексної схеми розміщення стаціонарних тимчасових споруд, не має оформленого паспорта прив'язки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради правомірно відмовило позивачу у наданні дозволу на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , оскільки запропонована споруда не відповідає вимогам містобудівної документації та перевищує встановлену містобудівною документацією кількість тимчасових споруд на зазначеній території. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача надати паспорт прив'язки тимчасової споруди не підлягають задоволенню.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про необґрунтованість позову та відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, а також відсутність підстав для задоволення позовних вимог, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради (вул. Героїв Майдану, 12,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 34912869)

Головуючий суддя П.І. Салюк