Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
08 грудня 2025 р. № 520/29170/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування часу проходження військової служби в особливий період із розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії та виплачувати з 01.08.2025 з зарахуванням ОСОБА_2 періодів проходження військової служби в особливий період з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що пенсійним органом протиправно відмовлено їй у перерахунку пенсії з урахуванням періодів проходження нею військової служби в особливий період у пільговому (кратному) обчисленні - один місяць служби за три місяці. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 07.11.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов. Витребувано у відповідача протокол щодо зарахування спірного стажу. Витребувані документи зобов'язано надати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена відповідачу до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Позивачу копія ухвали надіслана засобами поштового зв'язку за адресою, зазначеною в позовній заяві, та копія такої ухвали отримана позивачем 12.11.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що, оскільки позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058, а не про призначення пенсії на пільгових умовах (ст. 114 Закону № 1058) чи призначення пенсії за вислугу років, відповідно відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача періодів проходження служби в особливий період в пільговому обчисленні (один місяць служби за три). Просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 21.03.2025 та отримує пенсію за віком відповідно до пункту першого частини четвертої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 30.07.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням періодів участі в бойових діях у трикратному розмірі згідно довідок, наданих до заяви про призначення пенсії.
Листом від 18.08.2025 № 22802-24396/Ж-03/8-2000/25 ГУ ПФУ в Харківській області повідомило позивача, що відповідно до абзацу 9 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. Підстави для зарахування в стаж періодів участі в бойових діях у трикратному розмірі відсутні, оскільки такий порядок Законом не передбачений. (а.с. 12-13)
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами частини 4 статті 4 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено види військової служби, до яких, віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абзацу 2 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Нормою статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607, відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 цього Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три.
Такі ж норми містить постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".
Водночас, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до п.4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до пункту 1 статті 2 Закону також віднесено і військову службу.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 16.02.2017. (а.с. 6)
Позивач проходив військову службу, безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025, що підтверджується відповідними довідками від 10.07.2025 № 9/4/609, від 10.07.2025 № 9/4/608, від 29.07.2025 № 1111/4759. (а.с. 15-17)
Наведене вище в своїй сукупності дає підстави для висновку, що військова служба позивача та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення підлягає зарахуванню до її трудового стажу на умовах - один місяць служби за три місяці.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 02 квітня 2020 року у справі №185/4140/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739 та від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.
Так, зокрема, у справі №185/4140/17 предметом позову було кратне обчислення трудового стажу при призначенні пенсії на пільгових умовах за статтею 14 Закону №1788-ХІІ, норми якої ідентичні положенням частини 3 статті 114 Закону №1058-IV. При цьому Верховним Судом зроблений висновок про те, що період служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
У справі №185/4140/17 Верховним Судом був викладений правовий висновок, відповідно до якого судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції у періоди з 22.07.2014 по 12.12.2014 та з 18.12.2014 по 20.03.2015, що підтверджується довідкою військової частини. Отже, саме вказаний період підлягає кратному обрахуванню.
З огляду на приписи ч.5 ст.242 КАС України, врахуванню у даній справі підлягають висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, на які посилається суд вище та які є релевантними до спірних відносин.
Доводи відповідача - ГУ ПФУ в Харківській області у своєму відзиві на позовну заяву про неможливість зарахування до страхового стажу у пільговому обчисленні, так як зарахування в пільговому обчисленні 1 місяць за три не передбачено Законом №1058 суд відхиляє, оскільки вони не спростовують наведених вище висновків суду, у т.ч. з посиланням на правові висновки Верховного Суду, щодо права позивача у спірних відносинах на кратне обчислення стажу (періодів безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях шляхом зарахування на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із розрахунку один місяць служби за три місяці).
Відтак, враховуючи наведене вище, слід дійти висновку, що періоди військової служби позивача та участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в періоди з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025, підлягають зарахуванню до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи межі позовних вимог, суд вважає, що з метою ефективного та належного захисту прав позивача в спірних правовідносинах щляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування ОСОБА_2 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці часу проходження служби та участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, а саме в періоди з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, а саме періоди з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025, до страхового стажу з розрахунку - один місяць служби за три місяці та провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування ОСОБА_2 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці часу проходження служби та участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, а саме в періоди з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, а саме періоди з 23.09.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 24.07.2017, з 09.08.2017 по 05.11.2017, з 20.07.2018 по 25.12.2018, з 04.07.2019 по 30.09.2019, з 17.10.2019 по 26.03.2020, з 12.11.2020 по 21.01.2021, з 21.02.2021 по 30.04.2021, з 03.05.2021 по 18.06.2021 та з 24.02.2022 по 28.07.2025, до страхового стажу з розрахунку - один місяць служби за три місяці та провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН