Справа №500/6205/25
08 грудня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 через представника адвоката Лихачова Романа Борисовича звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Міністерство оборони України, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненаправлення висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" до головного розпорядника коштів Міністерства оборони України,
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити головному розпоряднику коштів Міністерству оборони України висновок про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є дружиною загиблого ОСОБА_4 у зв'язку з чим подала разом з родичами документи щодо виплати одноразової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану"
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_3 №6763 від 10.10.2025 документи на виплату одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" повернуті ІНФОРМАЦІЯ_2 без реалізації.
У вказаній відповіді було зазначено, що оскільки ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманими у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови №975.
Позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі військовослужбовця ОСОБА_4 під час дії воєнного стану відповідно до пункту 2 Постанови №168, тобто у розмірі 15000000,00 гривень, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 30.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
17.11.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Вказує, що спірним у цій справі є питання визначення розміру одноразової грошової допомоги, який регламентується різними постановами Кабінету Міністрів України, а саме: постановою від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Постанова №975) або постановою від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168), оскільки право позивача на отримання такої допомоги не заперечується відповідачем.
З посиланням на норми чинного законодавства зазначає, що розмір допомоги згідно Постанови №168 в сумі 15000000 гривень передбачений лише на період дії воєнного стану та у чітко визначених випадках, а саме для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) осіб. Зауважує, що у спірному випадку, 16 Регіональною військово-лікарською комісією встановлено, що причиною смерті чоловіка позивача стало не поранення, а захворювання. Саме в залежності від причинного зв'язку загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців законодавець визначив певний порядок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Відтак, оскільки згідно витягу з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії чоловік позивача не мав поранень (контузій, травм, каліцтв), помер природною смертю внаслідок захворювання, відповідно він не належить до категорії загиблих та померлих внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців, що давало б його дружині право на отримання допомоги у збільшеному розмірі, а саме згідно постанови КМУ №168.
Тому листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2025 №11/3/14834 позивача повідомлено про те, що оскільки солдат ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманим у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови №975.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Як слідує з матеріалів справи солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проходив військову службу по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 з 07.04.2022.
Відповідно до довідки №4021 від 17.11.2023 Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 в період з 07.05.2022 по 11.09.2023 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи в Сумській області, Конотопський район, н.п. Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтневе, Донецькій області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець - Донбас поблизу н.п. Часів Яр, Кліщіївка.
Під час виконання обов'язків військової служби кулеметник 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 10.07.2023 в районі населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області отримав поранення в зоні ведення бойових дій, яке пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується первинною медичною картою форми №100 від 11.07.2023 та довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) Військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2023 №2494.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 23.09.2023 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , та відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №428 від 24.10.2023 причиною смерті ОСОБА_4 визначено тромбофлебіт глибоких судин нижніх кінцівок.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 18.09.2023 №366-АГД встановлено факт смерті солдата ОСОБА_4 , а наказом командира (по стройовій частині) від 07.10.2023 №279 виключено ОСОБА_4 з 13.09.2023 із списків особового складу у зв'язку із смертю.
Зі змісту протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії №2025-0517-2131-5802-7 від 17.05.2025 "16 Регіональна ВЛК (м. Львів)" видно, що захворювання солдата ОСОБА_4 , 28.10.1982, "Тромбофлебіт глибоких судин нижніх кінцівок, Тромбоемболія легеневих артерій", яке згідно військово-облікових документів [...] послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , - ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.
У зв'язку зі смертю солдата ОСОБА_4 членами сім'ї ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 були подані документи на виплату одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", які відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.10.2025 №6763 повернуті ІНФОРМАЦІЯ_2 без реалізації. (копія відповіді №1054/11/3/9868 від 07.10.2025)
У вказаній відповіді зазначено, що ураховуючи, що солдат ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманими у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови №975.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону №2011-XII (в редакції на дату смерті військовослужбовця) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання..
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого: розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, у тому числі під час перебування у полоні (крім військовослужбовців, які добровільно здалися у полон), становить 15 мільйонів гривень. (абзац другий пункту 3 статті 16-2 в редакції Закону №4546-IX від 16.07.2025 - застосовується з 24 лютого 2022 року)
За положеннями статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників. У разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 4 статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна із таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні", №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанови №168).
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень. (абзац 1 пункту 2).
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов'язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень. (абзац другий пункту 2 застосовується з 04.05.2024)
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
На виконання вимог Закону №2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. (далі - Порядок №975 в редакції на час виникнення спірних правовідносин)
Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до пункту 11 Порядку №975 одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю (смертю) призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть)
Держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.
За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
Спірним у цій справі є питання розміру грошової допомоги, який регламентується різними постановами Кабінету Міністрів України, вирішуючи яке, суд виходить з такого.
Як видно з матеріалів справи солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проходив військову службу по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 з 07.04.2022.
Відповідно до довідки №4021 від 17.11.2023 Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 в період з 07.05.2022 по 11.09.2023 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи в Сумській області, Конотопський район, н.п. Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтневе, Донецькій області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець - Донбас поблизу н.п. Часів Яр, Кліщіївка.
Під час виконання обов'язків військової служби кулеметник 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 10.07.2023 в районі населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області отримав поранення в зоні ведення бойових дій, яке пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується первинною медичною картою форми №100 від 11.07.2023 та довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) Військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2023 №2494.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 23.09.2023 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , та відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №428 від 24.10.2023 причиною смерті ОСОБА_4 визначено тромбофлебіт глибоких судин нижніх кінцівок.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 18.09.2023 №366-АГД встановлено факт смерті солдата ОСОБА_4 , а наказом командира (по стройовій частині) від 07.10.2023 №279 виключено ОСОБА_4 з 13.09.2023 із списків особового складу у зв'язку із смертю.
Зі змісту протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії №2025-0517-2131-5802-7 від 17.05.2025 "16 Регіональна ВЛК (м. Львів)" видно, що захворювання солдата ОСОБА_4 , 28.10.1982, "Тромбофлебіт глибоких судин нижніх кінцівок, Тромбоемболія легеневих артерій", яке згідно військово-облікових документів [...] послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , - ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.
Суд зауважує, що солдат ОСОБА_4 помер під час виконання заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в місті Покровськ Покровського району Донецької області під час дії воєнного стану.
Тому не заслуговує на увагу твердження відповідача про те, що ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), відповідно він не належить до категорії загиблих та померлих внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців, що давало б його дружині та членам сім'ї право на отримання допомоги у збільшеному розмірі, а саме згідно постанови Кабінету Міністрів України №168.
Таким чином суд доходить висновку, що позивач та треті особи мають право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок смерті чоловіка, військовослужбовця солдата ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , під час дії воєнного стану відповідно до пункту 2 Постанови №168 у розмірі 15000000,00 гривень з підстав того, що його смерть пов'язана із захистом Батьківщини.
Аналогічні висновки, сформульовані Верховним Судом у постанові від 17.07.2024 у справі №600/548/23-а, які відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин .
На користь наведених вище висновків суду свідчить також те, що у подальшому Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо окремих питань виплати одноразової грошової допомоги" від 16 липня 2025 року №4546-IX законодавець виклав абзац другий пункту 3 статті 16-2 Закону №2011-XII у такій редакції "розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, у тому числі під час перебування у полоні (крім військовослужбовців, які добровільно здалися у полон), становить 15 мільйонів гривень".
Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39232 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45)
Розділ ІІІ Порядку №45 визначає повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД, відповідно до якого обласний (Київський міський) ТЦКСП:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;
3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
Фінансово-економічне управління ІНФОРМАЦІЯ_7 контролює дотримання обласними (Київським міським) ТЦКСП встановлених строків виплати ОГД.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД визначає Розділ IV Порядку №45, відповідно до якого члени сім'ї звертаються до районного (міського) (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.
Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.
Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції №280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_7 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
В даному випадку розглянувши подані документи, відповідач дійшов висновку про повернення без реалізації документів для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Така відмова і повернення документів відображені в листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.10.2025 за №6763.
Як видно також з копії відповіді №11/3/14834 від 07.10.2025 повернення документів відповідач обґрунтував тим, що "... ураховуючи, що солдат ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманими у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови №975".
Аналіз встановлених обставин вказує на те, що відповідач, зазначивши про відсутність підстав для виплати ОГД, фактично вирішив подану заяву по суті. Тобто, відповідач порушив розподіл повноважень органів військового управління у питанні призначення спірної ОГД, оскільки не направив документи та вирішив питання про відсутність права позивача та третіх осіб на отримання ОГД, що має здійснюватись Комісією Міністерства оборони України.
Відповідач не довів правомірності своєї відповіді, що є підставою для задоволення позову.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини у цій справі та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненаправлення висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 Постанови №168 до Міністерства оборони України.
Обираючи належний і ефективний спосіб захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача направити Міністерству оборони України висновок про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 Постанови №168.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненаправлення висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" до Міністерства оборони України,
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити Міністерству оборони України висновок про можливість виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено і підписано 08 грудня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 );
треті особи:
- ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 )
- ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_6 )
- Міністерство оборони України (місце проживання: просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03049, код ЄДРПОУ: 00034022) .
Головуючий суддя Мартиць О.І.