08 грудня 2025 року м. Рівне №460/20284/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 09.12.2008. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до запису на сторінці 26 у графі VIII військового квитка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 , міститься штамп з відміткою «Невійськовозобов'язаний Рівненський ОМВК Рівненської області 09.12.2008». Також на цій сторінці військового квитка міститься штамп у графі знятий з обліку з датою: 09.12.2008 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того, 09.12.2008 ОСОБА_1 на сторінці 7 паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 23.04.1998 Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області, проставлено ІНФОРМАЦІЯ_4 штамп «Невійськовозобов'язаний». Однак, після завантаження мобільного додатку «Резерв+» позивач виявив, що перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний, дані щодо визнання його непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку у його електронному військово-обліковому документі відсутні. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, у зв'язку із чим просить суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач подав відзив на позов в якому заперечує проти вимог. Свої заперечення аргументує тим, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 як військовозобов'язаний, який автоматично взятий на військовий облік згідно змін від 01.04.2025 до постанови КМУ №932 (запис № 35 облікової картки) і в даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відсутні відомості щодо визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивач був взятий на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_6 15.07.1996 з обліку призовників. У військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_7 15.07.1996 на ім'я ОСОБА_1 , наявні записи: розділ ІІ "Відношення до військової служби" п. 9 арк. 2 запис: " ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований в запас 20.05.1996"; п. 15 "Проходження дійсної військової служби" арк. 4 запис: "Не служив"; п. 20 "Присвоєно військове звання" арк. 8 запис: "Рядовий"; п. 23-25 розділ IV "Служба в запасі" арк. 11 записи: "Категорія обліку 2. Група обліку НПО. Склад: рядові"; п. 26 "Військово-облікова спеціальність" запис "999" (закреслено) 998000 А; п. 27 арк. 12 "Найменування посади і військово-облікової спеціальності" запис: "Не отримуючи військової підготовки, придатний до нестройової служби, та другий запис «Не маючи військової підготовки придатний до стройової служби»; п. 29 арк. 16 - 20.05.1996 комісією при Рівненському МВК признаний Нп/оз по гр.І ст.54 «В» расписаний болезней (наказ МО України № 2 від 1994 року) та підлягає переогляду в травні 2001 року; п.30 арк. 17 - 14.10.1999 комісією при Рівненському МВК признаний придатним до військової служби (наказ МО України № 2 від 1994 року); розділ VIII арк. 26 наявні відмітки "Прийнятий на облік" - 15.07.1996, 21.12.2007 та "Знятий з обліку"- 09.12.2008 (наказ МОУ №342 від 2006 року). Решта сторінок особливо п. 32 арк. 32 "Відмітки про звільнення від військового обов'язку" - записи відсутні. Згідно з військово-обліковим документом, сформованим в застосунку «Резерв+» 08.08.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 як військовозобов'язаний. Відомості в графі «Підстава зняття/виключення» відсутні. За наведеного вважає позов безпідставним та просить у його задоволенні відмовити.
Ухвалою суду від 05.11.2025 у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 06.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
У військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_7 15.07.1996 на ім'я ОСОБА_1 , наявні записи:
розділ ІІ "Відношення до військової служби" п. 9 арк. 2 запис: " ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований в запас 20.05.1996";
п. 15 "Проходження дійсної військової служби" арк. 4 запис: "Не служив";
п. 20 "Присвоєно військове звання" арк. 8 запис: "Рядовий";
п. 23-25 розділ IV "Служба в запасі" арк. 11 записи: "Категорія обліку 2. Група обліку НПО. Склад: рядові";
п. 26 "Військово-облікова спеціальність" запис "999" (закреслено) 998000 А;
п. 27 арк. 12 "Найменування посади і військово-облікової спеціальності" запис: "Не отримуючи військової підготовки, придатний до нестройової служби, та другий запис «Не маючи військової підготовки придатний до стройової служби»;
п. 29 арк. 16 - 20.05.1996 комісією при Рівненському МВК признаний Нп/оз по гр. І ст.54 «В» расписаний болезней (наказ МО України № 2 від 1994 року) та підлягає переогляду в травні 2001 року;
п.30 арк. 17 - 14.10.1999 комісією при Рівненському МВК признаний придатним до військової служби (наказ МО України № 2 від 1994 року);
розділ VIII арк. 26 наявні відмітки "Прийнятий на облік" - 15.07.1996, 21.12.2007 та "Знятий з обліку"- 09.12.2008 (наказ МОУ № 342 від 2006 року).
Решта сторінок, зокрема, п. 32 арк. 32 "Відмітки про звільнення від військового обов'язку" - записи відсутні.
09.12.2008 позивачу на сторінці 7 паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 23.04.1998 Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області, проставлено ІНФОРМАЦІЯ_4 штамп «Невійськовозобов'язаний».
Згідно з військово-обліковим документом, сформованим в застосунку «Резерв+» 08.08.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 як військовозобов'язаний. Відомості в графі «Підстава зняття/виключення» відсутні. Відомості в графі «Постанова ВЛК» відсутні.
22.10.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виправлення недостовірних відомостей та внесення даних до ЄДРПВР .
28.10.2025 відповідачем надано відповідь в якій було запропоновано звернутися особисто з оригіналом військового квитка, паспортом та РНОКПП до відділу обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 , кабінет № 9) з підтвердженням достовірності інформації про його виключення з військового обліку (висновок ВЛК, наявність групи інвалідності, дані про захворювання, тощо).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до ЄДРПВ про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Наразі воєнний стан в країні не скасований і не припинений.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження військової служби унормовані Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232).
Відповідно до статті 1 Закону № 2232 військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Приписами частин 2-3 статті 1 Закону № 2232 визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону № 2232).
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024.
Даним законом положення ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; - прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку № 1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Отже у відповідності до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Таким чином, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Враховуючи вище викладене у позивача існував обов'язок уточнити свої персональні дані у визначений законодавством спосіб.
Позивач здійснив уточнення даних 16.07.2024, що не заперечується учасниками справи, проте до ІНФОРМАЦІЯ_10 з цього часу і до моменту звернення в жовтні 2025 року не звертався.
Позивач, отримавши даний витяг з мобільного додатку «Резерв +», не прибув до відповідача для з'ясування причин відсутності запису про виключення з військового обліку.
Варто зазначити, що відповідно до ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: …проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
Відповідно до положень пункту 3.8 Наказу Міністерства оборони № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Наказом Міністерства оборони України від 15.01.2015 № 24 «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» скасовано положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Крім того, така підстава, як визнання військово-лікарськими комісіями особи непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у воєнний час відсутня у частині 5 статті 37 Закону № 2232.
У відповідності до частини першої статті 33 Закону № 2232 усі військовозобов'язані та призовники підлягають військовому обліку.
Згідно з частиною третьою статті 33 Закону № 2232 військовий облік усіх військовозобов'язаних та призовників провадиться за місцем їх проживання, а також за обсягами та деталізацією і поділяється на персонально-якісний, персонально первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232 (на момент зняття позивача з військового обліку Закон № 2232 діяв у редакції від 30.08.1991), виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Судом встановлено, що у наявних військово-облікових документах відсутні відомості про визнання позивача військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
За змістом пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII у редакції від 17.01.2025, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України), підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
Згідно з ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
З наведеного слід дійти висновку, що законодавець розмежовує поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.
Судом встановлено на наведено вище по тексту, що у військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_7 15.07.1996 на ім'я ОСОБА_1 , наявні записи, зокрема: п. 29 арк. 16 - 20.05.1996 комісією при Рівненському МВК признаний Нп/оз по гр. І ст.54 «В» расписаний болезней (наказ МО України № 2 від 1994 року) та підлягає переогляду в травні 2001 року;
п.30 арк. 17 - 14.10.1999 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 признаний придатним до військової служби (наказ МО України № 2 від 1994 року);
розділ VIII арк. 26 наявні відмітки "Прийнятий на облік" - 15.07.1996, 21.12.2007 та "Знятий з обліку"- 09.12.2008 (наказ МОУ № 342 від 2006 року).
Решта сторінок, зокрема, п. 32 арк. 32 "Відмітки про звільнення від військового обов'язку" - записи відсутні.
В матеріалах даної справи відсутня довідка військово-лікарської комісії позивача про виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Згідно тверджень відповідача, в наявних у нього документах також відсутні відомості (в т. ч. і довідка ВЛК) про виключення позивача за станом здоров'я.
З огляду на викладене суд уважає, що позивачу, з метою підтвердження достовірності інформації про його виключення з військового обліку (висновок ВЛК, наявність групи інвалідності, дані про захворювання, тощо), необхідно звернутися особисто з оригіналом військового квитка, паспортом та РНОКПП до відділу обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів, здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Приписами пункту 79 Порядку № 1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Положенням частини восьмої статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року № 1951 VIII (далі - Закон № 1951 визначено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Стаття 14 Закону № 1951 регламентує ведення Реєстру.
Так, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 статті 14 Закону № 1951 встановлено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово обліковий документ в електронній формі), є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Суд зауважує, що оскільки позивачу було надано відповідь та роз'яснено порядок його дій, то його твердження щодо бездіяльності відповідача є безпідставними.
Зважаючи на вищевикладене в його сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність доводів позивача, як наслідок, відсутність правових підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 09.12.2008.
Згідно із вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач, всупереч вимогам статті 77 КАС України, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тому позов задоволенню не належить.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України щодо відшкодування судових витрат позивачу у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 08 грудня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )
Суддя Т.О. Комшелюк