про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
08 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/16122/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державна казначейська служба України, в якій просила:
визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо невиконання постанови Полтавського апеляційного суду від 14.08.2025 у справі №554/13202/24 та виконавчого листа Шевченківського районного суду м.Полтава від 10.09.2025 у справі №554/13202/24 виданого на її виконання;
стягнути з Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 1000,00 грн (одна тисяча гривень 00 копійок).
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Полтавського апеляційного суду від 14.08.2025 у справі №554/13202/24 стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 5000 (п'ять тисяч) грн.
На виконання даного рішення видано виконавчий лист, який разом із постановою суду направлено на виконання до Державної казначейської служби України.
Із листа ДКСУ від 19.11.2025 стало відомо, що судове рішення не можливо виконати за відсутністю коштів, на сьогодні у Казначействі за бюджетною програмою обліковується 1023 невиконаних виконавчих документів на суму понад 316,37 млн грн, які надійшли та зареєстровані раніше виконавчого листа Шевченківського районного суду міста Полтави по справі № 554/13202/24, відповідно до пункту 39 Порядку №845. Казначейство постійно звертається до Міністерства фінансів України з пропозиціями щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виконання виконавчого листа, виданого 10.09.2025 у справі №554/13202/24, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Таким чином, позивач не погоджуючись з бездіяльністю відповідача стосовно визначення черговості щодо виконання виконавчого листа Шевченківського районного суду м.Полтава від 10.09.2025 у справі №554/13202/24.
Приписами частини першої статті 18 ЦПК України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до статті 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною першої статті 446 ЦПК України визначено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм слідує, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 447 ЦПК України судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в цивільних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача, на думку позивача, належним чином виконати рішення суду.
Суд звертає увагу, що вищезазначені правові норми Цивільного процесуального кодексу України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.
Наведені спеціальні норми Цивільного процесуального кодексу України, спрямовані на забезпечення належного виконання судового рішення, а тому виключається можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому ЦПК України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Статтею 129-1 Конституції України регламентовано, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Суд зауважує, що у разі незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю, вчиненими відповідачем на виконання судового рішення у справі №554/13202/24 позивач може скористатися процесуальним механізмом судового контролю та звернутися до суду першої інстанції із відповідною заявою відповідно до приписів Цивільного процесуального кодексу України.
Суд зазначає, що спірні правовідносини мають бути вирішені в межах виконання рішення у справі №554/13202/24, а не окремого позову.
Тому розгляд справи №440/16122/24 за правилами адміністративного судочинства неможливий.
Пунктом першим частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Зазначене є підставою для відмови у відкриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 170 КАС України,
Керуючись ст.ст. 170, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що з даними вимогами заявник може звернутись в порядку, встановленому статтями 446, 447 ЦПК України в межах справи №554/13202/24.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.С. Шевяков