Рішення від 08.12.2025 по справі 440/13403/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13403/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/13403/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.09.2025 ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо ненарахування і невиплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період з 22.01.2018 по 28.02.2018 із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення доходів (базового місяця) - січень 2008 року, а з 01.03.2018 по 05.11.2019 - із застосуванням щомісячної фіксованої індексації відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 22.01.2018 по 28.02.2018 із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення доходів (базового місяця) - січень 2008 року, а з 01.03.2018 по 05.11.2019 - із застосуванням щомісячної фіксованої індексації відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням виплачених сум.

Мотивуючи свій позов, позивач наполягає на обставинах протиправної виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 22.01.2016 по 28.02.2018, право на яку гарантовано статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Вважає, що базовим місяцем для нарахування індексації за вказаний період є січень 2008 року. Крім того зазначає, що йому у неповному розмірі виплачувалася індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 05.11.2019, зокрема, без урахування абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

16.10.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначив, що згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, грудень 2015 року є базовим місяцем підвищення грошових доходів населення (грошового забезпечення військовослужбовців) випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозованого рівня інфляції. Відповідно, для проведення індексації доходів, обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року. З метою проведення подальшої індексації починаючи з січня 2016 року здійснювалося обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком. Таке обчислення здійснювалося до перевищення нарахованої суми індексації розміру підвищення доходу (грошового забезпечення) у грудні 2015 року. І оскільки нарахована сума ймовірної індексації протягом січня 2016 року - лютого 2018 року не перевищила розмір підвищення грошового забезпечення випереджаючим шляхом у грудні 2015 року, відповідно не відновилася індексація грошового забезпечення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у цьому періоді. Тому з урахуванням вказаного, індексація грошового позивача з січня 2016 року по лютий 2018 року становить 0,00 грн щомісячно. 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, у зв'язку з чим грошове забезпечення військовослужбовців збільшилося в абсолютному розмірі. При цьому, оскільки індексація грошового забезпечення позивача за березень 2018 року становила 0,00 грн і відбувається підвищення грошового забезпечення за березень 2018 року в абсолютному виразі за рахунок постійних складових, то у відповідності до п. 5 Порядку №1078 березень 2018 року є місяцем підвищення грошових доходів, і відповідно, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018 року. Право на виплату індексації відбулося у грудні 2018 року, оскільки індекс споживчих цін не перевищував встановлений поріг індексації (103 %). За період з грудня 2018 року по грудень 2022 року індексація нарахована і виплачена відповідно до норм чинного законодавства (а.с. 27-28).

ІНФОРМАЦІЯ_4 у відзиві на позовну заяву навів аналогічні доводи. Додав, що з боку ІНФОРМАЦІЯ_6 порушення прав та законних інтересів позивача не відбулося (а.с. 32-34).

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженець с. Стасі Диканського району Полтавської області, у період з 22.01.2018 по 05.11.2019 проходив службу у складі ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчать записи військового квитка серії НОМЕР_1 (а.с. 11-16).

04.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 03.02.2018 по 28.02.2018 із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення доходів (базового місяця) - січень 2008 року, а також нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 05.11.2019 відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення". затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (а.с. 17).

Листом від 09.09.2025 №9/2/4714 тво. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 повідомив про відсутність підстав для виплати індексації. При цьому повідомив, що виплата індексації за березень 2018 року - листопад 2019 року проводилася одночасно з виплатою грошового забезпечення за відповідний місяць, що відображено у довідках про нараховане грошове забезпечення (а.с. 18-20).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо ненарахування та невиплати у належному розмірі індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.

З приводу вимог позивача щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 22.01.2018 по 28.02.2018 суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України, у зв'язку з виконанням конституційного обов'язку по захисту Вітчизни здійснюється, насамперед, за Законом України 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №2232-XII, порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 40 Закону №2232-XII встановлено, що гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України Про Збройні Сили України, Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей та іншими законами.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі визначено Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-ХІІ).

Частиною 2 статті 9 Закону №2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону №2011-XII, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Частинами 1, 2 статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону №1282-XII, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (надалі - Порядок №1078).

Згідно з п. 11 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з п. 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Верховний Суд у постанові від 05.02.2020 у справі №825/565/17, проаналізувавши вищенаведені правові норми, зазначив, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

На час виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 за №1294 (надалі - Постанова №1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Постанова №1294 набрала чинності 01.01.2008 та діяла до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців - 01.03.2018.

Тобто, з 01.12.2015 базовим місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що відповідач, здійснюючи нарахування індексації, починаючи з 01.01.2016, повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати), затверджені Порядком № 1078.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладений у постанові Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 200/9297/19-а.

З приводу позовних вимог про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 05.11.2019 суд враховує таке.

Питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, відповідно до яких, сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу, і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить на користь висновку про те, що підвищення посадового окладу у певному місяці не тягне за собою безумовне припинення виплати індексації у подальших періодах.

У даному випадку суб'єкту владних повноважень необхідно вираховувати розмір підвищення доходу і визначати різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідної особи.

Отже, для вирішення питання щодо наявності підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу. При цьому до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 Порядку №1078.

Відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Суд зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства України проведення індексації, у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078 визначено джерело коштів на проведення індексації.

У свою чергу пунктом 6 Порядку №1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. У Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.

З урахуванням вищевикладених обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не застосував місяць для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача січень 2008 року за період з 22.01.2018 по 28.02.2018.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-XII).

Аналіз положень Закону №2011-XII та Закону №1282-ХІІ свідчить на користь висновку про те, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018, змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок.

Відповідно до п. 4 Постанови №704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Тож обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року.

При цьому, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у березні 2018 року становив 101,1%, у квітні 2018 року становив 100,8%, у травні 2018 року 100,0%, у червні 100,0%, у липні 99,3%, у серпні 100,0%, у вересні 101,9%, у жовтні 101,7%.

Таким чином лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103% (100,8% х 100,0% х 100,0% х 99,3% х 100,0% х 101,9% х 101,7% х 100) було перевищено, а тому у позивача виникає право на індексацію заробітної плати. При цьому, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексацію необхідно проводити з грудня 2018 року.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31.05.2022 у справі №400/4491/20, від 09.06.2022 у справі №600/524/21-а.

Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (з 01.03.2018 до 20.08.2019) не містили такого поняття як "фіксована сума індексації".

Зазначений термін використовувався у додатку 4 "Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів" до Порядку №1078 і лише в редакції, що діяла до 15.12.2015.

Саме такий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 15.06.2022 у справі №520/4061/21.

Разом з тим, відповідно до абзаців 3 - 5 пункту 5 Порядку №1078, сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078, до визначеної (абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку №1078) суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації (103 відсотка).

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 дає суду підстави зробити висновок про те, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язком для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Верховний Суд у постановах від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21 зазначав, що з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає лише тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

У цьому контексті касаційний суд указав, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 особа (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу позивача, роботодавець мав вирішити питання чи має останній право на отримання суми індексації-різниці, однак цього зроблено не було.

У зв'язку з цим суд при вирішенні спірного питання враховує такі складові як:

- розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача у березні 2018 року (Б);

- співставлення розміру підвищення доходу (А) та суми можливої індексації (Б).

При цьому розмір підвищення доходу у березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення у березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення доходу у березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

У такому випадку, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, сума індексації-різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 №1912/4747 від 10.09.2025 про нараховане грошове забезпечення за 2018 рік (а.с. 21) підтверджуються обставини того, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2018 року становив 9426,86 грн, у т.ч.: посадовий оклад - 956,43 грн, оклад за військове звання - 102,14 грн, надбавка за особливості проходження служби - 529,29 грн, премія - 4303,93 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 3535,07 грн; за березень 2018 року - 10 655,98 грн, у т.ч.: посадовий оклад - 4370,00 грн, оклад за військове звання - 1130,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 550,00 грн, премія - 4605,98 грн.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена Постановою №889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога, передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий характер виплати, оскільки виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати (постанова Верховного Суду від 14.05.2020 у справі №817/1196/17).

З 01.03.2018 щомісячна додаткова грошова винагорода позивачу не нараховувалася у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889.

Саме тому нарахована до виплати позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 3 535,07 грн не підлягає врахуванню при розрахунку.

Відтак розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року, яке підлягає індексації, складає 5 891,79 грн, з яких: посадовий оклад - 956,43 грн, оклад за військове звання - 102,14 грн, надбавка за особливості проходження служби - 529,29 грн, премія - 4303,93 грн (а.с. 21).

Отже розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року становив 5 312,33 грн = (10 655,98 грн - 5891,79 грн), тобто дохід позивача у березні 2018 року підвищився на 4 764,19 грн.

У свою чергу необхідно встановити величину приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року: 353,3% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 253,3% (величина приросту індексу споживчих цін).

Розрахунок величини приросту індексу споживчих цін за вказаний період має наступний вигляд: 2008 рік: 1,027 х 1,038 х 1,031 х 1,013 х 1,002 (1,008 х 0,995 х 0,999) х 1,011 х 1,017 х 1,015 х 1,021 х 2009 рік: 1,029 х 1,015 х 1,014 х 1,014 (1,009 х 1,005) х 1,011 х 1,014 (0,999 х 0,998 х 1,008 х 1,009) х 1,011 х 2010 рік: 1,018 х 1,019 х 0,993 (1,009 х 0,997 х 0,994 х 0,996 х 0,998) х 1,012 х 1,029 х 1,016 (1,005 х 1,003 х 1,008) х 2011 рік: 1,01 х 1,009 х 1,014 х 1,013 х 1,009 х березень 2014 року-грудень 2014 року: 1,022 х 1,033 х 1,038 х 1,01 х 1,012 (1,004 х 1,008) х 1,029 х 1,024 х 1,019 х 1,03 х 2015 рік-березень 2016 року: 1,031 х 1,053 х 1,108 х 1,14 х 1,022 х 0,986 (1,004 х 0,99 х 0,992) х 1,023 х 0,987 х 1,02 х 1,022 (1,007 х 1,009 х 0,996 х 1,01) х квітень 2016: 1,035 х травень 2016-березень 2018: 1,245 (1,001 х 0,998 х 0,999 х 0,997 х 1,018 х 1,028 х 1,018 х 1,009 х 1,011 х 1,01 х 1,018 х 1,009 х 1,013 х 1,016 х 1,002 х 0,999 х 1,02 х 1,012 х 1,009 х 1,01 х 1,015 х 1,009) = 253,30%.

У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30%.

За абзацом 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як добуток прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2018 та величини приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 (1762,00 грн х 253,30% / 100 = 4463,15 грн).

Таким чином сума можливої індексації складає 4 463,15 грн, яка є меншою за розмір підвищення грошового доходу позивача у березні 2018 року (4 764,19 грн).

Оскільки розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року є більшим (4 764,19 грн) за суму можливої індексації, що утворилася у березні 2018 року (4 463,15 грн), то відсутні й підстави для нарахування та виплати позивачу індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) або до дати звільнення зі служби.

Після прийняття Постанови №704, якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, наступним місяцем підвищення доходів громадян для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року, що було враховано відповідачем при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу після 01.03.2018.

Оскільки березень 2028 року є місяцем підвищення доходів громадян для нарахування військовослужбовцям індексації, то за цей місяць індексація грошового забезпечення не нараховується та не виплачується.

Величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 %, у жовтні 2018 року (квітень 2018 року - 100,8%; травень 2018 року - 1,008 х 1,000 х 100 = 100,8%; червень 2018 року - 1,008 х 1,000 х 100 = 100,8%; липень 2018 року - 1,008 х 0,993 х 100 = 100,09%; серпень 2018 року - 1,0009 х 1,000 х 100 = 100,09%; вересень 2018 року - 1,0009 х 1,019 х 100 = 101,99%; жовтень 2018 року - 1,0199 х 1,017 х 100 = 103,7%).

Отже в силу Закону виникає право на індексацію грошового забезпечення. Оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексація підлягає нарахуванню у грудні 2018 року та становить 71,08 грн.

Індексація грошового забезпечення позивача здійснена відповідачем щомісячно починаючи з грудня 2018 року по листопад 2019 року (а.с. 21-22). При цьому, відповідачем правомірно застосовано як місяць підвищення доходів громадян при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2019 року - березень 2018 року, адже Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 від 30.08.2017, що набрала чинності 01.03.2018, якою підвищено посадові оклади військовослужбовців.

За таких обставин позов у частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок ненарахування і невиплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 по 05.11.2019 із застосуванням щомісячної фіксованої індексації відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим залишає такі без задоволення.

Тож позов у цілому слід задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору у спорі про стягнення заробітної плати, інших судових витрат він не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/13403/25 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 22.01.2018 по 28.02.2018 із встановленням базового місяця - січень 2008 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 22.01.2018 по 28.02.2018 включно з установленням базового місяця - січень 2008 року та виплатити індексацію грошового забезпечення, за вирахуванням фактично виплачених сум індексації.

В решті вимог - позов залишити без задовлення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ; АДРЕСА_3 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун