Справа № 420/39383/24
08 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «ЕВРОТРАНССТРОЙ» до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство «ЕВРОТРАНССТРОЙ» звернулося до суду з позовом до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 11946011/39812437 від 22.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.08.2024 р. на загальну суму 243000,00 грн., з урахуванням ПДВ 40500,00 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 27.08.2024 р. на загальну суму 243000,00 грн., з урахуванням ПДВ 40500,00 грн., датою її фактичного подання на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 07 травня 2024 року між ПП «ЕВРОТРАНССТРОЙ» як виконавцем та ТОВ «КОВАЛЬСЬКА ПРОЕКТ» як Замовником було укладено Договір на виконання проектних робіт № 2024/05/07 (далі-Договір №2024/05/07). Відповідно до п 1.1 Договору № 2024/05/07 Замовник доручає і зобов'язується прийняти та оплатити, а Виконавець бере на себе зобов'язання виконати своїми силами і засобами та на умовах, передбачених цим Договором, розробити ВІМ модель та проектну документацію стадії «Робочий проект» («РП») для об'єкту: «Реконструкція будівлі ІТЦ, літера А1, з надбудовою верхнього поверху, майнового комплексу по вулиці Резервна, будинок 8 в Оболонському районі міста Києва ». Позивачем було надано всі необхідні та наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції, а також пояснення стосовно відносин з виконання договору перевезення з підтверджуючими документами. Проте, щодо Товариства було прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 22.10.2024 №11946011/39812437, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним та необґрунтованим, оскільки воно прийняте контролюючим органом без належної перевірки та аналізу наданих позивачем документів, не містять обґрунтувань того, які саме документи складені із порушенням законодавства, а тому це рішення підлягає скасуванню. Крім того, на думку позивача, наданих пояснень та документів було цілком достатньо для того, щоб контролюючий орган прийняв рішення про реєстрацію податкової накладної.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим. Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
Ухвалою від 24.12.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
До суду від представника ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив, в якому представник відповідачів просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою.
Відповідач зазначив, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».
З огляду на результат проведеного моніторингу реєстрації ПН/РК, Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області було обґрунтовано прийнято оскаржуване рішення № 11946011/39812437 від 22.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 27.08.2024.
Позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну є передчасними, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що 07 травня 2024 року між ПП «ЕВРОТРАНССТРОЙ» як виконавцем та ТОВ «КОВАЛЬСЬКА ПРОЕКТ» як Замовником було укладено Договір на виконання проектних робіт № 2024/05/07 (далі-Договір №2024/05/07). Відповідно до п 1.1 Договору № 2024/05/07 Замовник доручає і зобов'язується прийняти та оплатити, а Виконавець бере на себе зобов'язання виконати своїми силами і засобами та на умовах, передбачених цим Договором, розробити ВІМ модель та проектну документацію стадії «Робочий проект» («РП») для об'єкту: «Реконструкція будівлі ІТЦ, літера А1, з надбудовою верхнього поверху, майнового комплексу по вулиці Резервна, будинок 8 в Оболонському районі міста Києва ».
В пункті 3.1 зазначено, що сторони дійшли згоди, що вартість робіт на момент укладення цього Договору складає 972 000,00 (дев'ятсот сімдесят дві тисячі) грн., в тому числі ПДВ 162000,00 (сто шістдесят дві тисячі) грн. є твердою та визначається у Протоколі погодження договірної ціни, що є невід'ємною частиною Договору (Додаток №2).
На виконання умов Договору Замовником були перераховані грошові кошти як третій аванс (п.3.2.3. Договору), а саме платіж у розмірі 243 000,00 грн. (двісті сорок три тисячі грн) 00 коп на підставі рахунку на оплату № 28 від 15.08.2024р., що підтверджується випискою банку «Акціонерний банк «Південний»» рахунком від 27.08.2024 року.
27 серпня 2024 року за фактом наданої послуги ПП «ЕВРОТРАНССТРОЙ» виписано на ТОВ «КОВАЛЬСЬКА ПРОЕКТ» податкову накладну № 4 на суму 243 000 грн. 00 коп., у тому числі ПДВ 40 500,00 грн, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 22).
Згідно отриманої квитанції податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено, оскільки відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 27.08.2024 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрації/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. (а.с. 23)
ПП «ЕВРОТРАНССТРОЙ» було направлено на адресу ДПС України Повідомлення від 16.10.2024 року № 2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/РК(а.с. 25).
Відповідно до отриманої позивачем квитанції, пояснення з доданими документами були доставлені до ДПС України та збережені на центральному рівні ДПС.
Рішенням комісії Головного управління ДПС в Одеській області №11946011/39812437 від 22.10.2024 року було відмовлено у реєстрації ПН № 4 від 27.08.2024 року. Підставою для відмови в реєстрації у ЄРПН зазначеної ПН вказано: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства (а.с.27).
Вважаючи оскаржувані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України.
За правилами п.185.1 ст.185 ПКУ операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог п.187.1 ст.187 ПКУ вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПКУ податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.1 ст.201 ПКУ встановлений обов'язок платника податків на дату виникнення податкових зобов'язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкову накладну № 4 від 27.08.2024 року, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 22).
12.09.2024 року позивач отримав квитанцію про те, що податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено, оскільки відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрації/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. (а.с.23)
16.10.2024 року позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копії документів (кількість додатків - 14) (а.с. 25).
Пунктом 201.16 ст.201 ПКУ встановлено, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктами 10, 11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Тобто згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктами 4, 5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п.4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст.42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст.42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п.185.1 ст.185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
За таких обставин, суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний (“може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. Такий конкретний перелік документів повинен бути визначений також у повідомленні, якщо контролюючий орган вважав необхідним витребувати додаткові документи.
Як встановлено судом, позивачу не запропоновано переліку конкретних документів, необхідних для реєстрації ПН при зупиненні її реєстрації, тому документи у кількості 21 додаток надані відповідачу на власний розсуд позивача, тобто надано ті документи, які позивач вважав достатніми для реєстрації ПН.
Також суд зауважує, що Комісія не пропонувала позивачу подати додаткові пояснення та/або документи відповідно до п.9 Порядку № 520, а отже надані позивачем 08.11.2024 року пояснення та документи вважала достатніми для прийняття рішення щодо спірної податкової накладної.
В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин практику Верховного Суду викладену у постанові від 30.01.2020 у справі №300/148/19, в якій зазначено, що при юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано врахували, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимоги контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимоги. Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. У разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.
Верховний Суд вказав, що правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 16.04.2019 у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 у справі №640/983/19. Вказана позиція зазначена та підтримана в постанові Верховного Суду від 21.02.2020 року у справі №640/1131/19, від 30.01.2020 року у справі №300/148/19.
Також суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні про відмову в реєстрації ПН № 4 від 27.08.2024 року вказано, що причиною відмови в реєстрації ПН позивача є надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
В графі “Додаткова інформація» (зазначити конкретні документи)» вказано - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні, постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податків.
У той же час, в графі “Додаткова інформація» (зазначити конкретні документи)» оскаржуваного рішення контролюючим органом не зазначено конкретних документів, які складено із порушенням законодавства.
Надані позивачем первинні документи відповідають вимогам ст.ст.187, 198, 201 ПК України, частині 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та мають юридичну силу.
Суд не бере до уваги посилання відповідача у відзиві на те, що платіжні інструкції є сумнівними та ймовірно складені з порушенням чинного законодавства, оскільки платіжна інструкція - це розпорядження ініціатора надавачеві платіжних послуг щодо виконання платіжної операції.
Відповідно до пункту 2 Постанови Національного Банку України “Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України» від 04.07.2018 №75 це Положення встановлює основні вимоги щодо організації бухгалтерського обліку в банках України.
Таким чином, оскільки позивач не є банківською установою, тому вимоги цієї постанови на нього не поширюються.
Крім того, у спірному рішенні не зазначено про невідповідність платіжних інструкцій вимогам чинного законодавства, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення від 22.10.2024 року.
У відзиві на позов відповідач також зазначив, що обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Надаючи оцінку наведеному суд зауважує, що платник податку на стадії реєстрації ПН не повинен доводити реальність господарської операції, а висловлені відповідачем зауваження стосується договірних відносин сторін.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Суд також враховує, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Таким чином, оскаржуване позивачем рішення Комісії від 22.10.2024 року № 11946011/39812437 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.08.2024 року № 4 є протиправними та підлягає скасуванню.
Скасовуючи вказане рішення, суд також дійшов до висновку про задоволення вимоги позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН № 4 від 27.08.2024 року датою її подання, виходячи з такого.
Відповідно до пунктів 2, 10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Отже, вказаним Порядком передбачена можливість реєстрації податкової накладної на підставі судового рішення про реєстрацію податкової накладної. Тому, ухвалюючи таке рішення, суд не перебирає на себе дискреційні повноваження відповідача, а діє в межах законодавства, надаючи позивачу ефективний захист його порушених прав.
Таким чином, з метою уникнення будь-яких негативних наслідків для платника податків суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН № 4 від 27.08.2024 року в ЄРПН датою її фактичного подання на реєстрацію.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «ЕВРОТРАНССТРОЙ» підлягають частковому задоволенню.
Згідно приписів ч.1 ст.139 КАС України усі понесені позивачем судові витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що прийняв протиправне рішення, у розмірі 2422,40 грн.
Оскільки Комісія не є самостійною юридичною особою чи відокремленим структурним підрозділом юридичної особи, зазначені судові витрати слід стягнути з ГУ ДПС в Одеській області, у складі якого утворено відповідну Комісію регіонального рівня, що прийняла протиправне рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву Приватного підприємства «ЕВРОТРАНССТРОЙ» (адреса: 65049, м.Одеса, вул. Франка Івана, буд.55, приміщення 8, код ЄДРПОУ 39812437) до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5), Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166), Державної податкової служби України (адреса: 04655, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 11946011/39812437 від 22.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.08.2024 р. на загальну суму 243000,00 грн, з урахуванням ПДВ 40500,00 грн, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 27.08.2024 р. на загальну суму 243000,00 грн, з урахуванням ПДВ 40500,00 грн, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ЕВРОТРАНССТРОЙ судовий збір у сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів