Справа № 420/39647/25
08 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “5АП» до Одеського обласного центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю “5АП» звернулося до суду з позовом до Одеського обласного центру зайнятості, в якому просить:
- Визнати протиправним та скасувати наказ Одеського обласного центру зайнятості від 26.11.2025 №1153 в частині відкликання (скасування) дозволів на застосування праці іноземців №3174, №3175, №3176 від 09.01.2025, виданих ТОВ “ 5АП» щодо громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
- Зобов'язати Одеський обласний центр зайнятості поновити дію дозволів на застосування праці іноземців №3174, №3175, №3176 від 09.01.2025 та внести відповідні відомості до інформаційних систем Державного центру зайнятості.
Ухвалою від 02.12.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
05.12.2025 року (вхід. від 08.12.2025 року) представником позивача подано заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій останній просить викласти позовні вимоги у справі № 420/39647/25 у такій редакції:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Одеського обласного центру зайнятості від 26.11.2025 №1153 в частині відкликання (скасування) дозволів на застосування праці іноземців №3174, №3175, №3176 від 09.01.2025, виданих ТОВ « 5АП» щодо громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
2. Зобов'язати Одеський обласний центр зайнятості поновити дію дозволів на застосування праці іноземців №3174, №3175, №3176 від 09.01.2025 та внести відповідні відомості до інформаційних систем Державного центру зайнятості.
3. Визнати протиправними та скасувати рішення Одеського обласного центру зайнятості від 01.12.2025 про відкликання (скасування) дозволу №3188 від 17.01.2025 та дозволу №3196 від 31.01.2025, виданих ТОВ « 5АП» на застосування праці громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 для роботи на посадах підсобних робітників.
4. Зобов'язати Одеський обласний центр зайнятості поновити дію дозволів на застосування праці іноземців №3188 від 17.01.2025 та №3196 від 31.01.2025, виданих ТОВ « 5АП» на застосування праці громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , та внести відповідні відомості до інформаційних систем Державного центру зайнятості.
В обґрунтування вказаної заяви про збільшення розміру позовних вимог, позивач вказав таке.
Після подання позовної заяви Одеський обласний центр зайнятості надіслав на адресу ТОВ « 5АП» лист «Про відкликання (скасування) дозволів», яким повідомив, що за результатами моніторингу сплати ЄСВ 01.12.2025 Одеським ОЦЗ прийняті рішення про відкликання (скасування) дозволів №3188 від 17.01.2025 та №3196 від 31.01.2025, виданих ТОВ « 5АП» на застосування праці громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на посадах підсобних робітників строком на один рік. Підставою зазначено нібито «несплату ЄСВ протягом двох місяців з дати укладення трудових договорів» та посилання на п.п. 3, 10 ч.2 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення».
Зазначені рішення про відкликання (скасування) дозволів №3188 та №3196 ґрунтуються на тій самій правовій позиції відповідача, що й наказ №1153 від 26.11.2025, який оскаржується в межах цієї справи, а саме: формальному посиланні на відсутність у Реєстрі відомостей про сплату ЄСВ при фактичній відсутності об'єкта оподаткування, оскільки іноземні працівники не прибули до України, до роботи не допускалися, заробітна плата їм не нараховувалась.
Як зазначалося у позовній заяві, ТОВ « 5АП» неодноразово письмово інформувало Одеський ОЦЗ про те, що іноземні працівники не в'їхали на територію України, трудові відносини фактично не розпочалися, у зв'язку з чим обов'язок зі сплати ЄСВ не виник, а отже, відсутній і факт «несплат» ЄСВ у розумінні п. 10 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення».
Прийняття Одеським ОЦЗ рішень від 01.12.2025 щодо відкликання (скасування) дозволів №3188 та №3196: додатково порушує права та законні інтереси ТОВ « 5АП» у сфері господарської діяльності, розширює коло негативних наслідків, пов'язаних із застосуванням до позивача річної заборони на видачу, продовження дії та внесення змін до дозволів на застосування праці іноземців, передбаченої п. 5 ч. 1 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення».
З огляду на тотожність фактичних обставин і правових підстав, на думку позивача, доцільним та процесуально економним є розгляд вимог щодо рішень від 01.12.2025 про відкликання (скасування) дозволів №3188 та №3196 у межах цієї ж адміністративної справи, без подання окремого нового позову.
Відповідно до ч.1 ст.51 КАС України, позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Згідно ч.1 ст.137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу.
Підстава адміністративного позову - обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи. Необхідність у зміні підстав позову настає тоді, коли в процесі розгляду справи встановлюється невідповідність між обставинами чи нормами права, якими обґрунтовано позов, і обставинами чи нормами, за якими вимога може бути задоволена.
Зміна підстави адміністративного позову можлива у такі способи: заміна одних фактичних чи правових підстав позову іншими; доповнення фактичних чи правових підстав новими; вилучення деяких із зазначених фактичних чи правових підстав.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача. Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не дають йому можливості задовольнити своїх інтересів.
Зміна предмету адміністративного позову можлива у такі способи: заміна одних позовних вимог іншими; доповнення позовних вимог новими; вилучення із позовних вимог; пред'явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Зі змісту вказаного уточненого та доповненого адміністративного позову від 05.12.2025 року (вхід. від 08.12.2025 року) вбачається, що позивач одночасно змінює підстави та предмет позову, а саме:
- позивачем змінено предмет позову шляхом додавання нових вимог про оскарження двох рішень від 01.12.2025. Тобто, додавання нових позовних вимог - це зміна предмету позову;
- позивачем змінено підстави позову шляхом додавання нових фактичних обставин щодо рішень від 01.12.2025, які, вочевидь, відсутні у первісному позові.
Таким чином, наданою заявою про збільшення розміру позовних вимог позивач змінює одночасно підстави та предмет позову, що є неприпустимим.
Оскарження рішень відповідача від 01.12.2025 року може відбуватися лише шляхом пред'явлення окремого позову в загальному порядку.
З огляду на вищевикладене, заява про збільшення розміру позовних вимог від 05.12.2025 року (вхід. від 08.12.2025 року) підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 137, 160, 165 КАС України, суд,
Заяву про збільшення розміру позовних вимог від 05.12.2025 року (вхід. від 08.12.2025 року) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “5АП» до Одеського обласного центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення повної ухвали.
Повний текст ухвали складено 08.12.2025 року.
Суддя В.В. Андрухів