Рішення від 08.12.2025 по справі 640/34283/21

Справа № 640/34283/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у м. Києві від 23.04.2021 року №110704-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006379-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006378-2409-2615.

За цією позовною заявою Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16.09.2024 року №399, цю справу скеровано для розгляду до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року ця справа прийнята до провадження, вирішено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Крім того, цією ухвалою замінено відповідача в цій справі з Головного управління ДПС у м. Києві на його правонаступника - Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС (код ЄДРПОУ ВП: 44116011).

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що податковим органом в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях невірно розрахована сума земельного податку з фізичних осіб. Причиною невірного розрахунку є відсутність у відомостях Державного земельного кадастру коду функціонального призначення земельних ділянок, що стало підставою для проведення нормативно-грошової оцінки з невірним коефіцієнтом функціонального признання Кф, що дорівнює « 3» та застосування ставки податку із розрахунку 1% замість 0,3%. Причини відсутності коду цільового використання земельних ділянок позивачу невідомі, оскільки ділянки є сформованими та позивач не зобов'язаний оновлювати інформацію про земельні ділянки, при тому що зміна цільового призначення земельних ділянок не відбувалася. Податковий орган неправомірно застосував підхід з обчислення податку виходячи з даних до і після внесення коду функціонального призначення, при тому що цільове призначення земельних ділянок не мінялося, а були тільки виправлені дані в кадастрі.

Відзив обґрунтований відповідачем тим, що ним при нарахуванні позивачу земельного податку використані дані Державного земельного кадастру та тільки після того як позивачем вчинені дії щодо приведення даних Державного земельного кадастру у відповідність та зміни цих даних, саме з дати таких змін податковим органом здійснене нарахування земельного податку виходячи з виправлених даних.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Головним управлінням ДПС у м. Києві були направлені ОСОБА_1 наступні податкові повідомлення-рішення: №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 10427,68 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:757:0030); №110705-2409-2615 від 23.04.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 16799,79 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:759:0063); №110706-2409-2615 від 23.04.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 14675,92 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:760:0031).

Позивач не погодився з розрахованою податковим органом сумою податкового зобов'язання з земельного податку за цими податковими повідомленнями-рішеннями та звернувся до податкового органу із заявами про проведення звірки по земельному податку.

За результатами проведеної звірки Головним управлінням ДПС у м. Києві направлено на адресу позивача лист №8285/А/26-15-24-09-18 від 15.09.2021 року, в якому зазначено, що за результатами звірки встановлено зміну цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:75:759:0063 та 8000000000:75:760:0031, яка відбулася 06.08.2021 року, а тому податковим органом прийнято рішення про відкликання податкових повідомлень-рішень від 23.04.2021 року №110705-2409-2615 та №110706-2409-2615 та направлення нових податкових повідомлень-рішень за 2021 рік з перерахованою сумою земельного податку. Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:757:0030 витяг про нормативно-грошову оцінку наданий позивачем не співпадає з даними Державного земельного кадастру, а тому податковим органом відмовлено у здійснені перерахунку земельного податку по податковому повідомленню-рішенню №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року.

Таким чином, за результатами проведеної звірки позивачу залишене в силі податкове повідомлення-рішення №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 10427,68 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:757:0030), а також направлені нові податкові повідомлення-рішення: №1006378-2409-2615 від 02.09.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 10008,76 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:759:0063); №1006379-2409-2615 від 02.09.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 8746,63 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:760:0031).

Позивач вважає розрахунок податкових зобов'язань не вірним та зазначає, що він не може нести відповідальність за відсутності коду цільового використання земельних ділянок в Державному земельному кадастрі по земельним ділянкам, які сформовані та підхід податкового органу щодо розрахунку зобов'язань до та після приведення у відповідність даних земельного кадастру є невірним, а тому просить оскаржувані податкові повідомлення-рішення скасувати.

Відповідно до положень п. п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, п. п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є, в тому числі, земельні ділянки, які перебувають у власності.

Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до п. 286.1, 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є, в тому числі, дані державного земельного кадастру.

Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 цього Кодексу.

Платники плати за землю мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звірки даних щодо: розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку; права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень п. 281.4 та 281.5 цієї статті; розміру ставки земельного податку; нарахованої суми плати за землю.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган (контролюючі органи) за місцем знаходження кожної із земельних ділянок проводить (проводять) протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає)/надсилають (вручають) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Відповідно до рішення Київської міської ради від 18.10.2018 року №1910/5974 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 року №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» ставка земельного податку для земель сільськогосподарського призначення складає 0,3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Однак, якщо вид цільового призначення земельної ділянки не внесений до Державного земельного кадастру, застосовується ставка у відсотках від нормативної грошової оцінки, але не менше 1% (прим. 2 до таблиці №1 додатка 3 до Рішення Київської міської ради).

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом здійснений розрахунок земельного податку за 2021 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:75:757:0030 на підставі даних витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 3475893,85 грн. та оскільки земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення ставка податку складає 0,3% від нормативної грошової оцінки.

Крім того, податковим органом здійснений розрахунок земельного податку за 2021 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:75:759:0063 на підставі даних витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 1679978,53 грн. та з розрахунку ставки податку 1%, оскільки вид цільового призначення земельної ділянки не був внесений до Державного земельного кадастру (зазначений коефіцієнт Кф:3).

Також, податковим органом здійснений розрахунок земельного податку за 2021 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:75:760:0031 на підставі даних витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 1467592,47 грн. та з розрахунку ставки податку 1%, оскільки вид цільового призначення земельної ділянки не був внесений до Державного земельного кадастру (зазначений коефіцієнт Кф:3).

Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві з метою внесення інформації в систему ДЗК щодо кодів Класифікації кодів цільового призначення земельних ділянок позивача та за результатами такого звернення і внесення таких даних, що привело до зміни Кф, змінилася нормативна грошова оцінка вищезазначених земельних ділянок та згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку становила: для земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:759:0063 - 17220,04 грн.; для земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:760:0031 - 17666,59 грн.; для земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:757:0030 - 40301,03 грн.

Після внесення даних до Державного земельного кадастру та за заявами про проведення звірки податковий орган перерахував земельний податок позивача за 2021 рік по земельним ділянкам з кадастровим номером 8000000000:75:759:0063 та 8000000000:75:760:0031 та виніс нові податкові повідомлення-рішення, які оскаржують ся в цій справі, але тільки з дати внесення змін до даних ДЗК, тобто з 06.08.2021 року, а до цього часу розрахунок проведений по тим даним, які існували до 06.08.2021 року.

Щодо перерахунку земельного податку по земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:75:757:0030 податковий орган відмовив позивачу з тих підстав, що дані ДЗК не відповідають наданому позивачем витягу.

Суд вважає нарахування податковим органом позивачу грошових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями від 23.04.2021 року №110704-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006379-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006378-2409-2615 з земельного податку за 2021 рік по земельним ділянкам з кадастровими номерами 8000000000:75:759:0063, 8000000000:75:760:003, 8000000000:75:757:0030 неправомірним, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 20.12.2018 року отримав в подарунок земельну ділянку площею 0,0617 га (кадастровий номер 8000000000:75:759:0063) в м. Києві, цільове призначення: для ведення садівництва, що підтверджується договором дарування земельної ділянки.

Крім того, позивач 08.11.2017 року на підставі договору купівлі-продажу придбав земельну ділянку площею 0,0633 га (кадастровий номер 8000000000:75:760:003) в м. Києві, цільове призначення: для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби.

Також, позивач 28.01.2020 року на підставі договору купівлі-продажу придбав земельну ділянку площею 0,1444 га (кадастровий номер 8000000000:75:757:0030) в м. Києві, цільове призначення: для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби.

Відповідно до ч. 1 ст. 15, ч. 2, 7 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: а) щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення; на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель; б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони); на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.

Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Відповідно до ст. 1, 20 Закону України «Про оцінку земель» дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації; нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Положеннями «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 (пункти 117, 118, 138) передбачений порядок внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки та виправлення помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру за заявою заінтересованої особи.

Позивач скористався таким правом та на підставі його звернення внесені належні дані щодо його земельних ділянок до Державного земельного кадастру.

При цьому, суд погоджується з доводами позивача про те, що дані Державного земельного кадастру після внесення в них актуальних даних діють не з моменту їх виправлення, а з моменту затвердження технічної документації, тобто весь спірних період 2021 року. В даному випадку не відбувалося зміни цільового призначення земельних ділянок, а відбулось приведення даних Державного земельного кадастру у відповідність з технічною документацією на спірні земельні ділянки. З наявних договорів дарування та купівлі-продажу вбачається цільове призначення спірних сформованих земельних ділянок. Позивач не може нести відповідальність за невнесення даних до Державного земельного кадастру щодо коду/виду цільового використання земельної ділянки, при тому що обов'язок такого внесення у позивача відсутній.

З наявного в справі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:759:0063 складає 17220,04 грн. (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки - для колективного садівництва, Кф відсутній), тобто, за цю земельну ділянку позивач має сплатити податок на землю в розмірі 0,3% від нормативної грошової оцінки, а саме: 17220,04*0,3% =51,66 грн.

З наявного в справі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:760:003 складає 17666,59 грн. (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки - для колективного садівництва, Кф відсутній), тобто, за цю земельну ділянку позивач має сплатити податок на землю в розмірі 0,3% від нормативної грошової оцінки, а саме: 17666,59*0,3% =53 грн.

З наявного в справі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:757:0030 складає 40301,03 грн. (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки - для колективного садівництва, Кф відсутній), тобто, за цю земельну ділянку позивач має сплатити податок на землю в розмірі 0,3% від нормативної грошової оцінки, а саме: 40301,03*0,3% =120,90 грн.

З врахуванням викладених обставин податкове повідомлення-рішення №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 10427,68 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:757:0030) є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування податкового зобов'язання на суму 10427,68 грн. - 120,90 грн. = 10306,78 грн.

Крім того, з врахуванням викладених обставин податкове повідомлення-рішення №1006378-2409-2615 від 02.09.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 10008,76 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:759:0063) є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування податкового зобов'язання на суму 10008,76 грн. - 51,66 грн. = 9957,10 грн.

Також, з врахуванням викладених обставин податкове повідомлення-рішення №1006379-2409-2615 від 02.09.2021 року, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку за 2021 рік в розмірі 8746,63 грн. (земельна ділянка 8000000000:75:760:0031) є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування податкового зобов'язання на суму 8746,63 грн. - 53 грн. = 8693,63 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 10306,78 грн., податкового повідомлення-рішення №1006378-2409-2615 від 02.09.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 9957,10 грн., податкового повідомлення-рішення №1006379-2409-2615 від 02.09.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 8693,63 грн., а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у м. Києві від 23.04.2021 року №110704-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006379-2409-2615, від 02.09.2021 року №1006378-2409-2615 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №110704-2409-2615 від 23.04.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 10306,78 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №1006378-2409-2615 від 02.09.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 9957,10 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №1006379-2409-2615 від 02.09.2021 року в частині нарахування податкового зобов'язання в розмірі 8693,63 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА