08 грудня 2025 р. № 400/11658/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
до відповідачаОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
простягнення податкового боргу у сумі 555 174,42 грн,
Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі по тексту - Позивач) звернулося до адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі по тексту - Відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 555 174,42 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що у відповідача наявний податковий борг в загальній сумі 555 174,42 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 03.11.2025 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Відповідно до Відповіді №1965371 від 03.11.2025 р. з Єдиного державного демографічного реєстру, адреса реєстрації відповідача: АДРЕСА_2 .
Ухвалу про відкриття провадження, надіслану на зареєстровану адресу відповідача, не отримано. Відомості про засоби телефонного та електронного зв'язку відповідача відсутні.
Отже, суд здійснив усі можливі дії для повідомлення відповідача про розгляд справи.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
За відомостями інтегрованої картки платника податків та розрахунків позивача у відповідача наявний податковий борг у сумі 555 174,42 грн., а саме:
1) Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (зведений бюджет Держави та Казанківської ТГ) в розмірі 504 194,84 грн., який нараховано відповідно до:
- нараховано основного платежу згідно з податковим повідомленням-рішення №13372/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 680 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 21.08.2025 р.,
- нараховано основного платежу згідно з податковим повідомленням-рішення №13378/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 402 811,87 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 06.09.2025 р.,
- нараховано штрафні санкції згідно з податковим повідомленням-рішення №13378/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 100 702,97 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 06.09.2025 р.
2) Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (бюджет Держави) в розмірі 41 959,58 грн., який нараховано відповідно до:
- нараховано основного платежу згідно з податковим повідомленням-рішення №13379/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 33 567,66 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 06.09.2025 р.,
- нараховано штрафні санкції згідно з податковим повідомленням-рішення №13379/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 8 391,92 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 06.09.2025 р.
3) Адміністративні штрафи та інші санкції (бюджет Держави) у розмірі 9 020,00 грн., які нараховано відповідно до:
- нараховано штрафні санкції згідно з податковим повідомленням-рішення №13380/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 1 020,00 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 21.08.2025 р.,
- нараховано штрафні санкції згідно з податковим повідомленням-рішення №13380/1429240509 від 17.07.2025 р. у сумі 8 000,00 грн., за період - 2021, 2022 роки, строк сплати - 21.08.2025 р.
У зв'язку з несплатою відповідачем протягом граничних строків податкового боргу, ГУ ДПС у Миколаївській області звернулось з даним позовом до суду
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4. п. 16.1. ст.16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
В судовому та адміністративному порядку у встановлені чинним законодавством терміни податкові повідомлення-рішення не оскаржено, а відтак зазначена у них сума податкового зобов'язання є узгодженою і підлягає сплаті у десятиденний строк з моменту отримання згідно із п. 57.3 ст. 57 ПК України.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
Відповідачем не надано доказів сплати грошового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом.
Враховуючи, що відповідачем не сплачено у встановлені законодавством строки податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, військовий збір та адміністративні штрафи та інші санкції, то за нею рахується податкове зобов'язання з вказаних податків на загальну суму 555174,42 грн., яке перетворилось на податковий борг платника у розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України.
Статтею 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, узгоджене грошове зобов'язання, проте не сплачене платником податків у добровільному порядку в строки визначені законодавством набуває статусу податкового боргу, з метою стягнення якого контролюючий орган має право звертатись з відповідним позовом до суду.
Відповідно до положень ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Судом встановлено, що контролюючим органом була сформована податкова вимога від 10.09.2025 № 0021646-1303-1429, яка була направлена відповідачу та повернена за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податкова вимога на цей час не відкликана. Відповідач не звертався до ГУ ДПС у Миколаївській області із заявами про розстрочення або відстрочення податкового боргу.
Доказів, які б спростовували факт існування за відповідачем вказаної заборгованості до суду не надано.
Отже, суд доходить висновку, що податковим органом дотримана процедура визначення податкового зобов'язання відповідача та повідомлення останнього про наявність податкового боргу. Однак вказані дії позивача не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.
Згідно з пунктами 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 41.4 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України до контролюючих органів відносяться податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи).
Враховуючи вищевикладене, судом з'ясовано, що відповідач на час розгляду справи має узгоджений податковий борг в сумі 555 174,42 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі встановленого, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати відсутні.
Керуючись ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 44104027) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 555 174,42 грн. задовольнити повністю.
2. Стягнути із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податкову заборгованість у рахунок погашення податкового боргу у сумі 555 174,42 грн. (п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч сто сімдесят чотири грн. 42 коп.) з:
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на користь зведеного бюджету Держави та Казанківської ТГ у сумі 504194,84 грн. (п'ятсот чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 84 коп.);
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на користь бюджету Держави у сумі 41 959,58 грн. (сорок одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн. 58 коп.);
- адміністративні штрафи та інші санкції на користь бюджету Держави у сумі 9 020,00 грн. (дев'ять тисяч двадцять грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 08.12.2025 р.
Суддя Н.В. Лісовська