Рішення від 08.12.2025 по справі 400/11703/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 р. № 400/11703/25

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що не припускав порушення військового обліку. Так, в травні 2024 року, позивач особисто став на облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , чому є підтвердження відповідний штамп у військовому квітку, а також запису «Резерв+». Також, в травні 2024 року, позивач пройшов військово-лікарську комісію, про що також є відомості у «Резерв+». В серпні 2025 року позивач дізнався, що він розшукується ТЦК у зв'язку з порушенням правил військового обліку, з причини того, що не став на військовий облік за новою адресою. Позивач звертався з заявою про зняття розшуку до відповідача, але в задоволенні цієї заяви було відмовлено.

Відповідач позов не визнав, свою позицію аргументував тим, що в серпні 2025 року, позивач викликався до ІНФОРМАЦІЯ_3 , але групою оповіщення було повідомлено, що він змінив місце проживання на Кіровоградську область. Відповідно до звітної документації начальника дільниці оповіщення 11 стало відомо, що Позивач змінив своє місце проживання та не встав на військовий облік за новим місцем проживання та своїми діями порушив вимоги частини 3 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. Також порушено вимоги частини 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи. Після надходження звітної документації від начальника дільниці оповіщення №11 стало відомо, що громадянин ОСОБА_1 під час дії особливого періоду змінив місце проживання та не став на військовий облік у ТЦК та СП протягом 7 днів (стаття 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", що і стало підставою внесення в обліковий запис Позивача, який зберігається в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку. Позовна заява містить власні трактування законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що є неприпустимим і суперечить фактичним обставинам та судовій практиці, зокрема позиції викладеній у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №159/7250/24 від 10.12.2024 року.

В судове засідання, призначене на 03.12.2025 представники позивача та відповідача не з'явились. Позивач раніше надавав суду заяву про розгляду справи без його участі. Представник відповідача у відзиві також просив розглянути справу без його участі. За таких обставин, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 1988 р.н. з 17.06.2024 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

Перед цим, 09.05.2024 ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію та визнаний придатним до проходження військової служби.

16.05.2024 ОСОБА_1 встав на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

20.05.2024 ОСОБА_1 уточнив дані у електронному реєстрі «Резерв+».

16.08.2025 4-відділом ІНФОРМАЦІЯ_5 видано розпорядження №214 про здійснення виклику ОСОБА_1

18.08.2025 Казанківська селищна рада повідомила 4-відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 про не оповіщення ОСОБА_1 . При цьому, у поіменному списку не оповіщених військовозобов'язаних напроти прізвища ОСОБА_1 зазначено «причина не оповіщення - Кіровоградська область».

27.08.2025 4-відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а саме «не став на військовий облік за новою адресою».

09.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ним правил військового обліку.

25.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено позивача, що він порушив вимоги ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» оскільки не повідомив про зміну місця проживання (перебування).

Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до п.12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою КМУ №560 від 16.05.2024, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування:

забезпечують доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також населення розпорядження керівника місцевої держадміністрації (військової адміністрації) або керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування;

видають акти про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, у яких зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який надіслав розпорядження, відповідальні особи за здійснення оповіщення, порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов'язаних, інші питання;

здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні резервістів та військовозобов'язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;

повідомляють письмово у триденний строк районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства;

невідкладно письмово повідомляють відповідному районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про резервістів та військовозобов'язаних, які відмовилися від отримання повісток;

забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від дільниць оповіщення до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин;

інформують щотижня відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про прибулих внутрішньо переміщених осіб та їх адресу місця проживання;

здійснюють на відповідній території інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п.27 Порядку, під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Відповідно до п.35. Порядку, представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.

Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до п. 41. Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання..

Таким чином, відповідно до вимог законодавства, виклик військовозобов'язаного повісткою до територіального центру комплектування може здійснюватися як засобами поштового зв'язку, так і через представників органів місцевого самоврядування шляхом безпосереднього вручення повістки.

Натомість у разі не вручення повістки військовозобов'язаному, п.41 Порядку, передбачає презумпцію належного оповіщення військовозобов'язаного, лише у разі направлення повістки засобами поштового зв'язку. У разі неможливості групою з оповіщення особисто вручити повістку військовозобов'язаному, презумпція належного оповіщення передбачена лише у разі відмови військовозобов'язаного від отримання повістки, що підтверджується відповідними відеозаписом.

Не вручення групою оповіщення повістки військовозобов'язаному у зв'язку з його відсутністю за адресою під час особистого виходу за адресою, не є презумпцією належного оповіщення, відповідно до Порядку.

У цьому випадку, з наданих відповідачем документів вбачається, що виклик позивача за повісткою здійснювався лише через орган місцевого самоврядування.

18.08.2025 Казанківська селищна рада отримала від ІНФОРМАЦІЯ_4 розпорядження про оповіщення ОСОБА_1 та інших, та вже в цей же день 18.08.2025 повідомила відповідача про неможливість оповіщення позивача.

Повістка позивачу засобами поштового зв'язку не направлялася.

Хоча, про необхідність направлення повістки засобами поштового зв'язку у разі не оповіщення військовозобов'язаних прямо зазначено самим відповідачем у п.2 власного Розпорядження №214 (арк.спр.33).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином не викликав позивача, відсутнє належне оповіщення позивача про необхідність прибуття за повісткою, а за таких обставин, не було факту який можливо було кваліфікувати як порушення військового обліку достатнього для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більш того, відповідач жодним чином не пояснив, на підставі чого було взагалі встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 змінив місце проживання та повинен був стати на облік в іншому ТЦК.

Згідно матеріалів справи, позивач зареєстрований з 27.06.2024 за адресою: АДРЕСА_3 . З того часу до розгляду цієї справи, ОСОБА_1 місце проживання не змінювалося. Відповідач намагався здійснити оповіщення позивача також за цією адресою. При цьому, позивач став на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 саме у зв'язку зі зміною місце проживання з Кіровоградської області на с. Казанку Баштанського району Миколаївської області. В травні 2024 року, позивач особисто відвідував ІНФОРМАЦІЯ_7 , та проходив ВЛК, що підтверджується, яка копію військового квітка позивача, так і облікової карткою (арк.спр.34 на звороті).

Таким чином, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , та перебуває на військовому обліку за місцем проживання у 4-му відділі (с. Казанка) ІНФОРМАЦІЯ_5 , своє місце проживання не змінював, і підстав для висновку про необхідність взяття його на облік в інших РТЦК немає.

На думку суду, відповідач має повноваження на внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення військовозобов'язаним військового обліку. Але, для цього повинні бути виявленні хоч які-небудь ознаки порушення правил військового обліку з боку цього військовозобов'язаного: не з'явлення до ТЦК за повісткою, якою він був оповіщений відповідно до п.34 Порядку, зміна місця проживання, відмова від проходження ВЛК тощо. Але, у цьому випадку відповідачем таких фактів не доведено: позивач зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_3 , відомості про зміну ним місця проживання відповідачем не надано, повістка в порядку, передбаченому п.34 Порядку, на адресу позивача не направлялась, військово-лікарську комісію позивач пройшов у травні 2024 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень .

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 08.12.2025