про залишення позовної заяви без руху
08 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/2295/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
01 грудня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині не виконання дій щодо виключення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виконати дії щодо виключення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внести інформацію про виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України №402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року, з 16.06.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.02.2016 призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно ст. 18 пункту 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 ОСОБА_1 звільнений від призову та переданий на облік військовозобов'язаних, як не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України №402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року, з 16.06.2016.
В тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка), за підписом тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 , проставлено штамп про виключення з військового обліку ОСОБА_1 . Отже, з 16.06.2016 позивач є особою, що виключена з військового обліку.
Однак відповідачем безпідставно було внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування на військовому обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , що суперечить відомостям тимчасового посвідчення НОМЕР_1 (замість військового квитка).
Позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 (на теперішній час - ІНФОРМАЦІЯ_6 ), яким тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка), за підписом тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 , проставлено штамп про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
Внаслідок чого, 05.05.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з обліку військовозобов'язаних, на що 09.06.2025 отримав лист-відповідь №СВ/4/339 від 07.06.2025 з інформацією про те, що позивач згідно даних Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 з 11.08.2017.
З метою з'ясування цих обставин 10.06.2025 представником позивача було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно встановлення об'єктивних обставин щодо перебування позивача на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 на військовому обліку.
Згідно відповіді, отриманої позивачем 23.06.2025, №ЩТ/777 від 20.06.2025 встановлено, що рішення про включення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 було прийнято автоматично оператором реєстру вищого штабу згідно постанови КМУ №932 від 16 серпня 2024 року. Додатково повідомлено, що безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо позивача ніяких рішень не приймалось.
Не погоджуючись з такою позицією ІНФОРМАЦІЯ_2 , 01.09.2025 позивачем складено та направлено повторну заяву до ІНФОРМАЦІЯ_7 з вимогою про внесення відомостей до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача про виключення з обліку, як особи, яка не підлягає постановленню на військовий облік військовозобов'язаних.
У відповідь отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.09.2025 №СВ/4/656 в якому зазначено, що евакуйовані ІНФОРМАЦІЯ_2 , їх відділи не здійснюють уточнення даних громадян, а здійснюють їх перенаправлення до інших органів (РТЦК та СП) за місцями перебування чи проживання.
Позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно включив його на військовий облік, як військовозобов'язаного в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та протиправно проігнорував і не виконав вимогу ОСОБА_1 , щодо виключення даних про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 11 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається:
- ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та вказати спосіб захисту свого порушеного права.
Згідно із частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно пред'явленого позову, ОСОБА_1 оскаржує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині не виконання дій щодо виключення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, до матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 надано звернення до ІНФОРМАЦІЯ_7 , де позивач перебував на обліку, із проханням щодо виключення інформації про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Тобто, позивачем оскаржується бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак до матеріалів справи не надано заяву (вимогу) саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 із проханням виключити інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Не містять матеріали позовної заяви також відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою відповідачем відмовлено позивачу у вчиненні зазначених дій на вимогу позивача.
Також, позивачем у позові посилається на ту обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно включив його на військовий облік, як військовозобов'язаного в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому, позов не містить вимог позивача щодо протиправності дій відповідача в частині включення ОСОБА_1 на військовий облік.
Отже, позивачу слід уточнити вимоги позову, а також надати заяву (вимогу), адресовану до ІНФОРМАЦІЯ_2 із відповіддю на вказану вимогу відповідача у разі її наявності.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 160, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Запропонувати позивачу (представнику позивача) протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису:
уточненої позовної заяви, з урахуванням висновків суду;
заяви (вимоги) ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо виключення інформації про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 за наслідками розгляду заяви (вимоги) позивача у разі наявності.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.Є. Петросян