08 грудня 2025 року Справа № 280/9222/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Скрими Валерії Анатоліївни (вул. Олександрівська, 18, м. Запоріжжя, 69063), до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
17.10.2025 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач), в особі представника - адвоката Скрими Валерії Анатоліївни, до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частині НОМЕР_2 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення спеціального службового розслідування нещасного випадку, який пов'язаний із виконанням обов'язків військової служби позивачем 03.03.2022 року;
зобов'язати відповідача призначити спеціальне службове розслідування за фактом нещасного випадку, що стався з позивачем 03.03.2022 р. безпосередньо під час виконання обов'язків військової служби, з урахуванням висновків суду викладених в рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 року № 280/282/23;
зобов'язати відповідача за результатами проведення спеціального службового розслідування видати акт про нещасний випадок, що трапився 03.03.2022 з позивачем безпосередньо під час виконання обов'язків військової служби, з урахуванням висновків суду викладених в рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 року № 280/282/23.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 у справі №280/282/23 було зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 вчинити дії визначені пунктом 2 розділу III Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 № 332. На виконання рішення суду у справі № 280/282/23 військовою частиною НОМЕР_2 , за вихідним № 859/2956 от 25.10.24 було направлено на адресу військової частини НОМЕР_1 (орган військового управління вищого рівня) повідомлення про нещасний випадок, який стався 03 березня 2022 року. Після отримання повідомлення командування військової частини НОМЕР_1 не призначило спеціальне розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем, та не вчинив жодних дій щодо проведення спеціального розслідування призначено. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача.
Ухвалою від 22.10.2025 у справі відкрите спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено в порядку письмового провадження.
27.10.2025 засобами системи «Електронний суд» від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 не має організаційного чи адміністративного підпорядкування над військовою частиною НОМЕР_2 й військова частина НОМЕР_2 не входить до структури військової частини НОМЕР_1 . Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 29.10.2025 від Військової частин НОМЕР_2 було витребувано: інформацію про причини надіслання матеріалів обставини травми ОСОБА_1 листом від 23.11.2023 №1978/5682 в адресу Начальника штабу - заступника командира в/ч НОМЕР_1 ; чи є (або була) Військова частина НОМЕР_1 органом військового управління вищого рівня відносно Військової частини НОМЕР_2 ? Якщо Військова частина НОМЕР_1 є органом військового управління вищого рівня відносно Військової частини НОМЕР_2 , то на підставі якого розпорядчого акту?
03.11.2025 засобами системи «Електронний суд» від Військової частини НОМЕР_2 до суду надійшла заява, в якій ця військова частина зазначає, що на виконання рішення суду у справі №280/282/23 військовою частиною НОМЕР_2 матеріали щодо обставин травмування ОСОБА_1 листом вих.№1978/5682 від 23.11.2023 року направлені до військової частини НОМЕР_1 . Крім того, на виконання ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 08.10.2024 року у справі №280/282/23 повідомлено про нещасний випадок, який мав місце з ОСОБА_1 03.03.2022 року, начальника штаба - заступника командира військової частини НОМЕР_1 (вих. № СЕДО 859/2956 від 25.10.2024 року). Повідомлення про травмування відповідно до п.2 розділу ІІІ Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 № 332 направлено командиру військової частини НОМЕР_1 відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 31.12.2014 року № Д-322/1/46ДСК. Спільною директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 31.12.2014 року № Д-322/1/46ДСК, військову частину НОМЕР_2 перепідпорядковано командиру військової частини НОМЕР_1 , і станом на 03.03.2022 (час настання події), 23.11.2023 року (час направлення матеріалів) та 25.10.2024 року (час здійснення Повідомлення, передбаченого п.2 розділу ІІІ Інструкції) військова частина НОМЕР_2 була підпорядкована командиру військової частини НОМЕР_1 .
04.11.2025 засобами системи «Електронний суд» від Військової частини НОМЕР_2 до суду надійшов відзив на позов, в якому виклав обставини даної справи та повідомив про виконання ним рішення суду у справі №280/282/23. Просить відмовити у позові.
Станом на дату постановлення цього рішення інших заяв чи клопотань від учасників справи до суду не надходило.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 у справі №280/282/24 позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково: визнані протиправними та скасовані накази командира військової частини НОМЕР_2 від 18.07.2022 №846 «Про призначення службового розслідування» та від 22.07.2022 №912 «Про результати службового розслідування»; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 вчинити дії визначені пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2021 за №1667/37289.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.09.2023 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року у справі №280/282/23 - без змін.
11.01.2024 позивачу виданий виконавчий лист щодо примусового виконання рішення суду.
Виконавче провадження №73808648 щодо примусового виконання зазначеного судового рішення перебувало в провадженні Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Одеса).
Постановою державного виконавця від 20.02.2024 виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №280/282/23 від 11.01.2024 було закінчене на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», через фактичне виконання рішення боржником до відкриття виконавчого провадження.
Судом встановлено, що листом від 23.11.2023 №1978/5682 відповідач надіслав в адресу військової частини НОМЕР_1 матеріали обставин травми позивача для проведення спеціального розслідування.
Ухвалою від 08.10.2024 у справі №280/282/23 було зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог законодавства під час виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 по справі №280/282/23, а саме: повідомити про нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 03.03.2022 під час виконання ним обов'язків військової служби, внаслідок якого він отримав тяжку травму, - Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері за місцем, де стався нещасний випадок, Військову служби правопорядку у Збройних Силах України та відповідний військовий орган нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок.
На виконання ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 08.10.2024 року у справі №280/282/23 військовою частиною НОМЕР_2 на виконання пункту 2 розділу III Інструкції про розслідування і облік нещасних випадків з військовослужбовцями , професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2022 року №332 22.10.2024 року повідомлено про нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 03.03.2022 року під час виконання ним обов'язків військової служби, внаслідок чого він отримав тяжку травму, Запорізьку спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону, ІНФОРМАЦІЯ_1 , та військову частину НОМЕР_1 як військовий орган нагляду та контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (проходження військової служби).
Після отримання від військової частини НОМЕР_2 листа від 23.11.2023 №1978/5682 матеріали обставин травми позивача для проведення спеціального розслідування відповідач не вчинив дій для призначення та проведення службового розслідування, як того вимагає Інструкція про розслідування і облік нещасних випадків з військовослужбовцями , професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2022 року №332.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2021 за №1667/37289, затверджена Інструкція про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України (далі - Інструкція №332).
За приписами п. 1 розділу І Інструкції №332 ця Інструкція визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту (далі - військові частини).
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Інструкції №332 розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.
Суд зазначає, що наявність ознак того, що нещасний випадок стався під час виконання позивачем обов'язків військової служби, а отримана позивачем травма віднесена до тяжких, підтверджується рішенням суду від 04.05.2023 у справі №280/282/23.
Суд зазначає, що відповідно до вимог п. 7 розділу ІІ Інструкції №332 нещасні випадки зі смертельним наслідком або внаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми, групові нещасні випадки та випадки зникнення або смерті військовослужбовців підлягають спеціальному розслідуванню та розслідуються з урахуванням вимог розділу III цієї Інструкції.
Пунктами 1-4 розділу ІІІ Інструкції №332 визначено, що спеціальному розслідуванню підлягають:
нещасні випадки з військовослужбовцями зі смертельним наслідком;
нещасні випадки, унаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми;
групові нещасні випадки, що сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю;
випадки зникнення військовослужбовців, за відсутності ознак ухилення від військової служби;
випадки смерті військовослужбовців.
Спеціальне розслідування зазначених вище випадків проводиться за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби.
Визначення ступеня тяжкості травм здійснюється відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04 липня 2007 року № 370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2007 року за № 902/14169.
Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі травми, випадок зникнення військовослужбовця або його смерті за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби командир військової частини зобов'язаний негайно доповісти через засоби зв'язку та протягом трьох годин надати письмове повідомлення за формою НВ-1:
безпосередньому командиру (начальнику) за підпорядкованістю;
до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері за місцем, де стався нещасний випадок, зникнення або смерть;
до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;
до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо).
Повідомлення за формою НВ-1 надсилається також, коли смерть потерпілого військовослужбовця настала внаслідок раніше отриманої травми. Спеціальне розслідування такого випадку здійснюється згідно з цією Інструкцією з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.
Командир (начальник) органу військового управління вищого рівня, який отримав від командира підпорядкованої військової частини повідомлення, зобов'язаний призначити своїм наказом комісію для проведення спеціального розслідування.
До складу комісії зі спеціального розслідування включаються:
один із заступників командира (голова комісії) органу військового управління вищого рівня;
начальники відповідних служб органу військового управління вищого рівня або їх заступники;
начальники відповідних служб військової частини, у якій стався нещасний випадок;
командир підрозділу (крім безпосереднього командира), де стався нещасний випадок;
представник відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), за узгодженням з начальником цього органу;
представник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України за узгодженням з її керівником.
Спеціальне розслідування групового нещасного випадку, під час якого загинуло від двох до чотирьох військовослужбовців включно або травмовано від чотирьох до дев'яти військовослужбовців включно, проводиться комісією, яка залежно від підпорядкованості військової частини, у якій стався нещасний випадок, призначається наказами: Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, командувача об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачів видів, родів військ (сил) Збройних Сил України.
Спеціальне розслідування групового нещасного випадку, під час якого загинуло п'ять і більше військовослужбовців або травмовано десять і більше військовослужбовців, проводиться комісією, яка залежно від підпорядкованості військової частини, у якій стався нещасний випадок, призначається наказом Міністерства оборони України або Головнокомандувача Збройних Сил України.
Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 15 робочих днів. За потреби зазначений строк може бути подовжений командиром (начальником), який призначив комісію зі спеціального розслідування, але не більш як на тридцять днів або на строк, необхідний для проведення медичних досліджень закладом охорони здоров'я, технічної та (або) судово-медичної експертиз (досліджень) та отримання їх висновків. За результатами спеціального розслідування комісія з урахуванням висновків експертиз та (або) досудового розслідування складає акт за формою НВ-2 та оформлює інші матеріали, передбачені цією Інструкцією.
Якщо за висновком комісії з розслідування в акті за формою НВ-2 випадок визнано таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, у військовій частині, де стався нещасний випадок, протягом доби на кожного потерпілого складаються та подаються на затвердження командиру військової частини акти за формою НВ-3. У цьому разі в актах за формою НВ-3 замість підписів членів комісії з розслідування робиться запис: «Складено відповідно до акта спеціального розслідування».
Судом встановлено, що всупереч вимогам п. 3 розділу ІІІ Інструкції №332 командиром відповідача, який отримав від командира військової частини НОМЕР_2 повідомлення про отримання позивачем травми, не призначено комісію для проведення спеціального розслідування.
Відповідно, суд висновує про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо не призначення спеціального розслідування за фактом отримання позивачем 03.03.2022 травми.
Разом з тим, з врахуванням повідомлених відповідачем обставин, судом встановлено, що відповідач станом на дату постановлення цього рішення не є органом управління вищого рівня відносно військової частини НОМЕР_2 , відповідно командир відповідача не повноважний приймати рішення щодо проведення спеціального розслідування за фактом отримання позивачем травми 03.03.2022.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, оскільки, як зазначено вище, розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку, який стався із позивачем 03.03.2022, має здійснюватися за наказом командира (начальника) органу військового управління вищого рівня складом комісії, який має визначити такий командир (начальник), а відповідач станом на дату звернення позивача до суду з цим позовом не наділений компетенцією органу військового управління вищого рівня щодо військової частини НОМЕР_2 (доказів іншого матеріали справи не містять).
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищезазначені висновки суду, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу вимог законодавства, то розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Скрими Валерії Анатоліївни (вул. Олександрівська, 18, м. Запоріжжя, 69063), до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не призначення спеціального розслідування нещасного випадку, після отримання від Військова частині НОМЕР_2 листа від 23.11.2023 №1978/5682 з матеріалами обставин травми ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 08.12.2025.
Суддя Р.В. Кисіль