Рішення від 08.12.2025 по справі 200/7174/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/7174/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КАРАВАН - САРАЙ" (84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 39535218) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "КАРАВАН - САРАЙ", звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області, щодо внесення доповнень до акту камеральної перевірки ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» від 11.08.2025 № 4874/05-99-09-02/39535218 листом про розгляд заперечень від 05.09.2025 №4001/Ж12/05-99-09-02-12;

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 08.09.2025 №5547/05-99-09-02 форми ПС, відповідно до якого ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» встановлено несвоєчасне подання податкових декларацій з акцизного податку за липень, серпень, вересень 2022 року та листопад 2023 року та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 4080,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки порушено процедуру проведення перевірки.

Зазначає, що актом про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасності подання податкової звітності від 11.08.2025 №4874/05-99-09-02/39535218 «Про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасності подання податкової звітності з акцизного податку товариства з обмеженою відповідальністю «КАРАВАН-САРАЙ» (код ЄДРПОУ 39535518) встановлено порушення несвоєчасності подання податкових звітностей з акцизного податку. За результатами розгляду заперечень до акта, членами постійної комісії з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок та розгляду спірних питань, що виникають під час або після проведення документальних та фактичних перевірок прийнято рішення, внести доповнення до акту камеральної перевірки. Проте, ані Податковий кодекс України, ані будь-який інший нормативно-правовий акт не передбачають можливість вносити уточнення до акту камеральної перевірки, тим більше встановлювати порушення податкового законодавства окремим листом.

Також зазначає, що ТОВ “КАРАВАН-САРАЙ» було подано декларації з акцизного податку саме як платником акцизного податку суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах), разом з тим, відповідачем в ході камеральної перевірки були використані дані (відомості) ліцензій на право здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту), а не ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту).

У зв'язку з чим вважає, що прийняте на підставі акту перевірки від 11.08.2025 №4874/05-99-09-02/39535218 спірне податкове повідомлення-рішення від 08.09.2025 №5547/05-99-09-02 протиправним, та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 22.09.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від представника Головного управління ДПС у Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що ані акт перевірки, ані дії посадових осіб із включення до такого акту певних висновків не породжують правових наслідків для платника податків, тобто не змінюють стану його суб'єктивних прав та не створюють жодних додаткових обов'язків для платника податків. З урахуванням цього, ані акт перевірки, ані дії посадових осіб контролюючого органу щодо включення до акту певних висновків не можуть порушувати права платника податків.

Також вказує, що ГУ ДПС у Донецькій області проведена камеральна перевірка податкової звітності з акцизного податку ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» (ЄДРПОУ 39535218), за результатами перевірки встановлено порушення вимог підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пункту 49.21, статті 49 розділу II, пункту 223.2 статті 223 розділу VI Податкового кодексу України в частині несвоєчасного подання декларацій з акцизного податку ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» (що подаються за місячний звітний період не пізніше 20 числа наступного звітного місяця) за період: за липень 2022 року (фактично подано 31.08.2022 № 9171333697), за серпень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234628521), за вересень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234630704), за листопад 2023 року (фактично подано 22.12.2023 № 9349352826) та складено акт камеральної перевірки № 4874/05-99-09-02/39535218 від 11.08.2025. В акті камеральної перевірки не зазначалось порушення щодо неподання декларацій з акцизного податку на оптову торгівлю алкогольними напоями, тому вказане платником що висновок в акті камеральної перевірки зроблено на підставі використаної інформації про ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями є безпідставними. Порушення щодо несвоєчасного подання декларацій з акцизного податку ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» встановлено на підставі бази даних ІКС ДПС України, в якій зберігаються дані щодо дати подання звітності, їх реєстраційні номери, що присвоюються деклараціям в автоматичному режимі, так як підприємство подає звітність засобами електронного зв'язку в електронній формі.

Зазначає, що доповнення до акту перевірки не впливає на висновки акту камеральної перевірки, так як порушення - несвоєчасне подання податкової декларації з акцизного податку виявлене за результатами аналізу баз даних ІКС ДПС України, а саме: визначеної фактичної дати подання декларації з акцизного податку.

Також у відзиві на позов відповідачем викладено клопотання про розгляд в порядку загального позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 08.12.2025 у клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «КАРАВАН-САРАЙ» (код ЄДРПОУ 39535218) є юридичною особою, зареєстрованою 08.12.2014, про що внесені відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та зроблено відповідний запис №1 270 102 0000 005022. Основний вид економічної діяльності: 46.34 оптова торгівля напоями.

ГУ ДПС у Донецькій області проведена камеральна перевірка податкової звітності з акцизного податку ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» (ЄДРПОУ 39535218), за результатами перевірки встановлено порушення вимог підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пункту 49.21, статті 49 розділу II, пункту 223.2 статті 223 розділу VI Податкового кодексу України в частині несвоєчасного подання декларацій з акцизного податку ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» (що подаються за місячний звітний період не пізніше 20 числа наступного звітного місяця) за період: за липень 2022 року (фактично подано 31.08.2022 № 9171333697), за серпень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234628521), за вересень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234630704), за листопад 2023 року (фактично подано 22.12.2023 № 9349352826) та складено акт камеральної перевірки № 4874/05-99-09-02/39535218 від 11.08.2025.

В акті вказано, що при перевірці використано:

- дані АІС «Податковий блок» та база даних ДІС України;

- податкові декларації з акцизного податку за липень 2022 року від 31.08.2022 № 9171333697, за серпень 2022 року від 08.11.2022 N? 9234628521, за вересень 2022 року від 08.11.2022 № 9234630704, за листопад 2023 року від 22.12.2023 № 9349352826;

- ліцензія на право здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту) № 990209202100025 з терміном дії з 29.04.2021 по 29.04.2026 анульовано 13.11.2024 та ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) № 990208202000023 з терміном дії з 29.05.2020 по 29.05.2025 анульовано 13.11.2024.

В результаті проведення камеральної перевірки встановлено:

Несвоєчасне подання податкової звітності з акцизного податку платником податків ТОВ "КАРАВАН - САРАЙ" (ЄДРПОУ 39535218) ), а саме:

- за липень 2022 року (фактично подано 31.08.2022 № 9171333697), тоді як граничний термін подання - 22.08.2022;

- за серпень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234628521), тоді як граничний термін подання - 20.09.2022;

- за вересень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234630704), тоді як граничний термін подання - 20.10.2022;

- за листопад 2023 року (фактично подано 22.12.2023 № 9349352826), тоді як граничний термін подання - 20.12.2023, чим порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пункту 49.2-1, статті 49 розділу II, пункту 223.2 статті 223 розділу VI Податкового кодексу України.

22.08.2025 позивачем подано заперечення вих.№ 2025/08/22 на акт камеральної перевірки № 4874/05-99-09-02/39535218 від 11.08.2025.

Листом від 05.09.2025 № 4001/Ж12/05-99-09-02-12 про розгляд заперечень ГУ ДПС у Донецькій області повідомлено ТОВ "КАРАВАН - САРАЙ", що за результатами розгляду заперечень до акта, членами постійної комісії з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок та розгляду спірних питань, що виникають під час або після проведення документальних та фактичних перевірок прийнято рішення, внести доповнення до акту камеральної перевірки ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» від 11.08.2025 № 4874/05-99-09-02/39535218:

Пункт 1 акта доповнити абзацом такого змісту:

«використана інформація із бази даних підсистеми «Ліцензування» ІКС «Єдине вікно подання електронної звітності» ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в кількості трьох №05150308202101198, № 05150308202101199, № 05150308202101200 від 01.05.2021 по 01.05.2022, подовжено з врахуванням вимог Закону України від 15.03.2022 № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» з внесеними доповненнями в статтю 18 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами.

Виходячи з вищенаведеного, висновок акту камеральної перевірки ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» (код за ЄДРПОУ 39535218) від 11.08.2025 №4874/05-99-09-02/39535218 щодо порушення вимог підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пункту 49.2-1, статті 49 розділу II, пункту 223.2 статті 223 розділу VI Кодексу, відповідає нормам Кодексу та залишається без змін при винесенні відповідного податкового повідомлення-рішення.

На підставі акту від 11.08.2025 №4874/05-99-09-02/39535218 ГУ ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення рішення від 08.09.2025 № 5547/05-99-09-02, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 4080,00 грн. на підставі абз. 4 п. 120.1 ст. 120 ПК України.

Докази адміністративного оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення відсутні.

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами пп.пп.16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України (в редакції, чинній на час розглядуваних правовідносин) визначено, що платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною, в силу приписів пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) тощо.

Пунктом 76.1 ст. 76 ПК України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Згідно з п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 69.2 статті 69 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та статті 76.3 ПК України (в редакції на час здійснення камеральної перевірки) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються крім, зокрема, камеральних перевірок. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу.

Пунктом 86.2 ст. 86 ПК України встановлено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Строки давності та їх застосування визначені ст. 102 ПК України. Так, відповідно до п. 102.1 контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

За результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ "КАРАВАН-САРАЙ" з питання дотримання термінів подання податкової звітності з акцизного податку за період щодо діючої ліцензії на право здійснення діяльності х підакцизною продукцією за липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року та листопад 2023 року, відповідачем складено акт перевірки від 11.08.2025, в якому зафіксовані порушення позивачем вимог: підпункту 49.18.1 пункту 49.18., пункту 49.2-1, статті 49 розділу ІІ, пункту 223.2 статті 203 розділу ІV Податкового кодексу України, встановлення несвоєчасне подання податкової звітності з акцизного податку платником податків ТОВ "КАРАВАН - САРАЙ" (ЄДРПОУ 39535218) ), а саме:

- за липень 2022 року (фактично подано 31.08.2022 № 9171333697), тоді як граничний термін подання - 22.08.2022;

- за серпень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234628521), тоді як граничний термін подання - 20.09.2022;

- за вересень 2022 року (фактично подано 08.11.2022 № 9234630704), тоді як граничний термін подання - 20.10.2022;

- за листопад 2023 року (фактично подано 22.12.2023 № 9349352826), тоді як граничний термін подання - 20.12.2023.

Згідно зі ст. 1 ПК України порядок справляння податків і зборів їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, встановлюється цим Кодексом.

За визначенням, наведеним у пп.15.1 ст.15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В силу обов'язків, закріплених у ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За положеннями п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до вимог ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Положеннями п.36.1 ст.36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно приписів п.38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Положеннями п.49.1 ст.49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до п.49.4 ст.49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".

Відповідно до п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

49.18.1. календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

49.18.3. календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

49.18.4. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 ПК України платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також інші платники акцизного податку, які мають діючі ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

За змістом ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 111.1 ст. 111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.

В силу приписів п. 111.2 ст. 111 ПК України фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Притягнення фізичної або юридичної особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення не звільняє фізичну особу чи посадових (службових) осіб/ юридичної особи у передбачених законом випадках від юридичної відповідальності інших видів (п. 111.3 ст. 111 ПК України).

За змістом п. 120.1 ст. 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку подання податкової декларації або неподання такої декларації є підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Як визначено пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Приписами п. 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 ПК України).

Відповідно до абз. 4 п. 50.1 ст. 50 ПК України платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 203.2 ст. 203 ПК України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Отже, факт узгодження грошового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк. Невиконання обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Згідно з п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 124.1 ст. 124 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну сплати такого грошового зобов'язання.

Розмір штрафної (фінансової) санкції встановлений ст.124 ПК України у відсотках до погашеної суми податкового боргу, а тому сума штрафної санкції за порушення строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань, з урахуванням положень ст.124 ПК України, розраховується за період з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, і до дня фактичної сплати боргу.

Штрафна санкція нараховується на суму фактичної сплати в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.

Таким чином строк затримки сплати має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Суд звертає увагу на те, що позивач не заперечує факту порушення строків подання податкових декларацій з акцизного податку, ні розміру застосованих штрафних санкцій у зв'язку з виявленими порушеннями.

При цьому, судом встановлено, що з розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №5547/05-99-09-02 від 08.09.2025 вбачається, що вони застосовані за несвоєчасне подання декларації з акцизного податку за липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року та листопад 2023 року, чим порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пункту 49.2-2 статті 49, пункту 223.2 статті 223 Податкового кодексу України.

За змістом п. 120.1 ст. 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку граничного строку подання з акцизного податку або неподання такої декларації є підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, як вчинення тих самих дій платником, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.

Як зазначено в розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №5547/05-99-09-02 від 08.09.2025 ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення: вчинялись (складено ППР за формою ПС №4244/05-99-04-04/39535218 від 14.07.2025 у сумі 3400,0 грн. за порушення гл.8, ст.250 п.250.2 Кодексу).

Отже, у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 120.1 ст. 120-1 ПК України за несвоєчасне подання податкових декларацій з акцизного податку за період: липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року та листопад 2023 року в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, на загальну суму 4080,00 грн.

В позові в якості підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення позивачем вказано на протиправне внесення уточнення до акту камеральної перевірки.

Як зазначено у п. 86.1 ст. 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Згідно п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Позивачем вказано, що ані Податковий кодекс України, ані будь-який інший нормативно-правовий акт не передбачають можливість вносити уточнення до акту камеральної перевірки, тим більше встановлювати порушення податкового законодавства окремим листом.

Проте суд зазначає, що листом від 05.09.2025 № 4001/Ж12/05-99-09-02-12 про розгляд заперечень ГУ ДПС у Донецькій області повідомлено ТОВ "КАРАВАН - САРАЙ", що за результатами розгляду заперечень до акта, членами постійної комісії з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок та розгляду спірних питань, що виникають під час або після проведення документальних та фактичних перевірок прийнято рішення, внести доповнення до акту камеральної перевірки ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» від 11.08.2025 № 4874/05-99-09-02/39535218:

Пункт 1 акта доповнити абзацом такого змісту:

«використана інформація із бази даних підсистеми «Ліцензування» ІКС «Єдине вікно подання електронної звітності» ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в кількості трьох №05150308202101198, № 05150308202101199, № 05150308202101200 від 01.05.2021 по 01.05.2022, подовжено з врахуванням вимог Закону України від 15.03.2022 № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» з внесеними доповненнями в статтю 18 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами.

Отже, уточненнями до акту перевірки від 11.08.2025 № 4874/05-99-09-02/39535218 доповнено описову частину акту наведеним вище абзацом, а отже не встановлено нових порушень, не зафіксованих актом перевірки. Вказане не породжує для платника податків настання будь - яких юридичних наслідків та не впливає на його права, обов'язки та законні інтереси.

Тому такі доводи позивача є неприйнятими. У зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області, щодо внесення доповнень до акту камеральної перевірки ТОВ «КАРАВАН-САРАЙ» від 11.08.2025 № 4874/05-99-09-02/39535218 листом про розгляд заперечень від 05.09.2025 №4001/Ж12/05-99-09-02-12 задоволенню не підлягають.

Інших підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення не наведено.

Позивач у ході розгляду справи не довів належними та допустимими доказами наявність визначених законом підстав для звільнення його від фінансової відповідальності.

Зважаючи на встановлені у ході розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку, що спірним податковим повідомленням-рішенням податковий орган правомірно застосував штраф за несвоєчасне подання декларацій з акцизного податку.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем - не доведено, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат відповідно до положень ст. 139 КАС України, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "КАРАВАН - САРАЙ" (84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 39535218) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Повне судове рішення складено 08.12.2025.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька