Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 грудня 2025 року Справа№640/14638/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА"
до відповідача: Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.2021
Позивач, Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА", звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним 29.11.2021 отимано податкове повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.202 на суму штрафної санкції 6000 грн, яке було прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, на підставі Акту перевірки № 22847/15-32-09-02/30603572 від 21.10.2021, здійсненої на АЗС № 16-01, м. Одеса, вул. Маршала Жукова. 95, в якому відображене порушення, передбачеі п. 230.1.3. ст. 230 ПК України, а саме зафіксовано несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.
Скаування оскаржуваного податкового повідомлення - рішення позивач зазначає наступне, підприємством своєчасно та у повному обсязі виконано обов'язок щодо своєчасного направлення довідок про зведені дані (обяги пального), але з огляду на технічний збій в роботі серверу ДПС зазначані довідки було доставлено до контролюючого органу із запізненням.
Позивач також зазначає, що довідка про зведені дані (обсяги пального) за 18.12.2020 була сформована підприємством 18.12.2020 та тричі направлялась до ДПС України, проте була доставлена до серверу ДПС України лише 20.12.2020 о 15:38:02 год; довідка про зведені дані (обсяги пального) за 31.12.2020 була сформована 31.12.2020, і, також, тричі направлялась до ДПС України, але була доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 о 16:26:38 год, до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:03:18 год; довідка про зведені дані (обсяги пального) за 01.01.2021 була сформована підприємством 01.01.2021, направлена до ДПС України 02.01.2021 о 16:42:57, доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 о 16:42:37, а до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:13:03 год; довідка про зведені дані (обсяги пального) за 02.01.2021 була сформована підприємством 02.01.2021, направлена до ДПС України 03.01.2021 о 17:56:27 год та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 о 17:56:04 год, а до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:08:25 год; довідка про зведені дані (обсяги пального) за 03.01.2021 була сформована 03.01.2021, направлена до ДПС України 04.01.2021 о 19:09:55 год та доставлена до серверу ДПС України 04.01.2021 о 19:09:28 год, до Центрального рівня ДПС України 05.01.2021 о 08:24:26 год; довідка про зведені дані (обсяги пального) за 25.08.2021 була сформована Підприємством 25.08.2021 та двічі направлялася до ДПС України, але була доставлена до серверу ДПС України 27.08.2021 о 03:40:07 год та до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 03:41:00 год, вказані обставини підтверджуються відповідними протоколами, позивач вважає, що ним було повною мірою виконано зобов'язання, які чинним Податковим кодексом України покладено на розпорядника акцизного складу.
Крім цього, позивач вказує, що, у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі в грудні 2020 року та в січні 2021 року, підприємство 06 січня 2021 року звернулось до Державної податкової служби України зі Скаргою № 25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, та отримало відповідь від контролюючого органу від 5 лютого 2021 року за № 2788/6/99-00-09-02-03-06, в якій ДПС України повідомила, що за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС, внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС.
Також, позивач звертає увагу на те, що Державна податкова служба України розмістила сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» надала роз'яснення, відповідно до яких за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС, внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаці телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.
Позивач зазначає, що звертався до контролюючого органу із запереченнями на Акт перевірки, які було частково задоволенні, проте, на підставі Акту перевірки, враховуючи висновки на заперечення на Акт відповідачем 24.11.2021 було прийнято податкове повідомлення-рішення, яким було застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 6000 грн.
Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав відзив на позовну заяву, відпоавдно до якого заперечував протии задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
ГУ ДПС у Одеській області проведена фактична перевірка АЗС з магазином, в якому здійснює діяльність Підприємство з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА», за результатами якої складено акт.
Під час проведення фактичної перевірки АЗС перевіряючим було надано Х-звіт, з урахуванням якого, був складений додаток №1 до акту фактичної перевірки з урахуванням заповнення трубопроводу, в якому співставленні фактичні та облікові залишки та врахована похибка заміру фактичних залишків (бензин, дизельне паливо) - 0,8 відсотків, таким чином, перевіркою було встановлено порушення пункту 12 статті 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами і доповненнями, а саме ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання , крім цього, в порушення підпункт 230.1.3, пункту 230.1, статті 230 ПКУ, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників і рівномірів - лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року № 891 (із змінами та доповненнями), ПІІ "АМІК УКРАЇНА" несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені ПКУ та даним Порядком (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер - 1003474)
На підставі висновку акту перевірки, з урахуванням часткового задоволення заперечень, Центральним МУ ДПС по роботі з ВПП прийнято податкове повідомлення-рішення, яким застосовано штрафні санкції до ПІІ «Амік Україна» на загальну суму 6000 грн.
Відповідач вважає спірне податкове повідомлення-рішення правомірним, у зв'язку із чим у задоволенні позову просив відмовити.
Позиваче було надано відповіді на відзив, в якому зазначив, що приписами статті п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України на платника податків покладена відповідальність за незабезпечення своєчасного подання документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, тобто, відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає вини виключно за умови наявності такого розпорядника акцизного складу. Доводив, що відповідачем не було проаналізовано (вкотре) подані позивачем документи (зокрема протоколи надсилання довідок) на підтвердження того, що підприємством було забезпечено вчасне подання довідок та не надано ґрунтовних заперечень з цього приводу. Наполягав, що факт наявності чи відсутності вини ДПС не є підставою для притягнення до відповідальності позивача, який повною мірою виконав свої обов'язки із своєчасного формування на направлення добових довідок.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2022 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.04.2025 року справу передано на розгляд судді Олішевській В.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/14638/22, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року, відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі № 640/14638/22, на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Одеській області.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач: підприємство з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 30603572, юридична адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68. Основним видом діяльності за КВЕД: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Відповідач: Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (юридична адреса: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3, код ЄДРПОУ ВП 44082145) є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Як встановлено судом з наявних матеріалів справи, посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області, на підставі наказу від 29.09.2021 №7145-п та направлень від 11.10.2021 №№ 13902, 13903, проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, розташованої за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, б. 95, в якому здійснює діяльність Підприємство з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» з питань дотримання ПІІ «АМІК УКРАЇНА» вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС у частині: наявності передбачених законодавством ліцензій, необхідних для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі тютюновими виробами, алкогольними напоями та пальним; фактів здійснення діяльності із виробництва, зберігання та реалізації пального без отримання відповідних ліцензій за період перевірки; повноти обліку операцій з пальним на місцях його виробництва, зберігання та реалізації та його організації у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів; дотримання порядку обладнання акцизних складів передбаченими законодавством засобами вимірювальної техніки; проведення інвентаризації залишків пального.
Під час здійснення фактичної перевірки господарської одиниці ПІІ «АМІК УКРАЇНА» перевіряючим було надано Х-звіт, з урахуванням якого, був складений додаток №1 до акту фактичної перевірки з урахуванням заповнення трубопроводу, в якому співставленні фактичні та облікові залишки та врахована похибка заміру фактичних залишків (бензин, дизельне паливо) - 0,8 відсотків, таким чином, перевіркою було встановлено порушення пункту 12 статті 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами і доповненнями, а саме ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання , крім цього, в порушення підпункт 230.1.3, пункту 230.1, статті 230 ПКУ, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПК України та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників і рівномірів - лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року № 891 (із змінами та доповненнями), ПІІ «АМІК УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 30603572) несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені ПК У та Порядком № 891 (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер - 1003474), а саме:
реєстраційний номер довідки: 9339343161; дата формування фактичних залишків пального: 18.12.2020; термін подання: 19.12.2020; фактично подана: 20.12.2020; прийнято: 20.12.2020;
реєстраційний номер довідки: б/н; дата формування фактичних залишків пального: 31.12.2020; термін подання: 01.01.2021; фактично подана: 04.01.2021; прийнято: 04.01.2021;
реєстраційний номер довідки: 9000037729; дата формування фактичних залишків пального: 01.01.2021; термін подання: 02.01.2021; фактично подана: 04.01.2021; прийнято: 04.01.2021;
реєстраційний номер довідки: 9000032482; дата формування фактичних залишків пального: 02.01.2021; термін подання: 03.01.2021; фактично подана: 04.01.2021; прийнято: 04.01.2021;
реєстраційний номер довідки: 9000118634; дата формування фактичних залишків пального: 03.01.2021; термін подання: 04.01.2021; фактично подана: 05.01.2021; прийнято: 05.01.2021;
реєстраційний номер довідки: 9000404023; дата формування фактичних залишків пального: 08.01.2021; термін подання: 09.01.2021; фактично подана: 10.01.2021; прийнято: 10.01.2021;
реєстраційний номер довідки: 9147887247; дата формування фактичних залишків пального: 05.06.2021; термін подання: 06.06.2021; фактично подана: 07.06.2021; прийнято: 07.06.2021;
реєстраційний номер довідки: 9245395348; дата формування фактичних залишків пального: 25.08.2021; термін подання: 26.08.2021; фактично подана: 27.08.2021; прийнято: 27.08.2021.
Враховуючи вищевикладене, контролюючим органом 21.10.2021 складено Акт № 22847/15-32-09-02/30603572 «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснені оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним», в якому відображено порушення ПІІ «АМІК УКРАЇНА» підпункт 230.1.3, пункту 230.1, статті 230 ПКУ, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), ПІІ «АМІК УКРАЇНА» несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені ПК України - та даним Порядком (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу.
01.11.2021, не погодившись із висновками Акту ПІІ «АМІК УКРАЇНА» надало Заперечення вих. № 2070, в яких зазначало, що зі свого боку забезпечило своєчасне направлення Довідок про зведені дані (обсяги пального), проте, з огляду на технічний збій в роботі сервірів органів ДПС Довідки були доставлені до контролюючого органу пізніше дати, фактичного подання. Вказувало, що неможливість прийняття Довідок про зведені дані (обсяги пального) сервером ДПС України знаходяться поза межами впливу та регулювання підприємства, і, як наслідок, ПІІ «АМІК УКРАЇНА» вважає, що не може нести відповідальність за дії органу державної влади. Доводило, що зі свого боку підприємством було вчинено всі залежні від нього заходи, зокрема, щодо звернення зі Скаргою до ДПС України стосовно бездіяльності у відновлені роботи Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників «АМІК УКРАЇНА» та вказало, що у відповіді на скаргу контролюючим органом було повідомлено підприємство про не застосування відповідальності за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального па акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС. До вказаних заперечень було надано засвідчені належним чином копії Довідок, Протоколів надсилання.
За наслідком розгляду заперечень на Акт перевірки, ГУ ДПС в Одеській області, листом від 18.11.2021 вих. № 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомило позивача про часткове задоволення заперечень, зазначивши про несвоєчасне подання (передання) щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за: 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021 та 25.18.2021, із вказівкою, що за таке порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами), передбачена відповідальність згідно із п. 128і.З ст. 128 цього Кодексу.
24.11.2021, на підставі Акту перевірки, з урахуванням висновку Головного управління ДПС у Одеській області від 18.11.2021 № 295/15-32-09-02 на заперечення до Акту, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було сформовано податкове повідомлення-рішення № 0008000703, яким до ПІІ «АМІК УКРАЇНА», на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 128.1.3 ст. 128 Податкового кодексу України, застосовано штрафні санкції в розмірі 6000 грн. Відповідно до розрахунку до вказаного податкового повідомлення-рішення сума штрафної санкції у розмірі 6000 грн розрахована за 6 неподаних електронних документів (1000 грн*6).
22.11.2021, не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням ПІІ «АМІК УКРАЇНА» оскаржило його в адміністративному порядку.
Рішенням про результати розгляду скарги від 12.08.2022 вих.№ 9122/6/99-00-06-03-02-08 Скарга залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.2021 залишено без змін.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 0008000703 від 24.11.2021, позивач звернувся до суду
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другоюстатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 67 Конституції Українивизначено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюєПодатковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Так, відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з п. 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із п.п. 75.1.3 п.75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно із п. 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
За правилами підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п. 80.5 ст. 80 ПК України).
У відповідності до пунктів 80.7-80.10 статті 802 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Строки проведення фактичної перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно підпункту 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Приписами пункту 230.1. статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
За правилами підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК Україниакцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Відповідно до вимогстатті 230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі по тексту - Порядок № 891).
Згідно пункту 2 Порядку № 891 визначені пончття:
1) витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах;
2) рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара;
3) резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці;
4) обіг пального - будь-які операції, що передбачають:
фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції);
фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
5) реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів;
6) електронні засоби зв'язку - кінцеве телекомунікаційне обладнання, за допомогою якого можливо передавати на відстань певну інформацію у вигляді електричних сигналів, що посилаються через проводи, кабель, оптоволоконними лініями або взагалі без напрямних ліній.
Отже, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
За результатом перевірки АЗС складено акт та встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме: пп. 230.1.3, ст 230 Податкового кодексу України, а саме: незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу подання щоденного електронного документу 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021 та 25.18.2021 про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби, та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах.
Таким чином, предметом дослідження судом є вчасність подання позивачем даних про фактичні залишки та обсяг обігу пального.
Згідно з підпунктом 230.1.3. пункту 230.1 статті 230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно зУКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Пунктами 5, 6 Порядку № 891 передбачено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема: зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту.
Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах. Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/ коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.
Відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Таким чином, чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Невиконання цього обов'язку тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу за кожний неподаний електронний документ.
При цьому, відповідальність розпорядника складу настає у випадку порушення останнім строку направлення даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Останній не несе відповідальності за належну роботу Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, зокрема щодо своєчасності доставлення таких даних до контролюючого органу.
Отже, відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключного за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу.
Як вбачається з матеріалів справ, на підтвердження виконання обов'язку щодо своєчасного подання даних до Реєстру, надав докази направлення документів, сформованих засобами програмного комплексу М.Е.Doc, за допомогою якого здійснювалась та здійснюється передача даних до Реєстру, що містить інформацію з повідомленнями про доставку даних на сервери ДПС.
Крім цього, програмний М.Е.Doc має можливість та дозволяє відслідкувати за допомогою протоколів руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій щодо кожної передачі даних в розрізі акцизного складу та періоду.
Так, судом встановлено, що довідка про зведені дані (обсяги пального) за 18.12.2020 року була сформована ПІІ «АМІК УКРАЇНА» 18.12.2020 та тричі направлялась до ДПС України, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, відповідно до якого, Довідка за 18.12.2020 відправлялась: 19.12.2020 о 17:35:17 год; 19.12.2020 о 23:23:08 год; 20.12.2020 о 15:37:43 год та була доставлена до скриньки ДПС України, згідно квитанції № 1 о 15:44:13 год 20.12.2020, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2 о 15:53:52 год 20.12.2020.
Довідка про зведені дані (обсяги пального) за 31.12.2020 була сформована ПІІ «АМІК УКРАЇНА» 31 грудня 2020 року та тричі направлялася до ДПС України, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, відповідно до якого Довідка за 31.12.2020 відправлялась: 01.01.2021 о 16:27:00; 01.01.021 року о 18:15:50 та 01.01.2021 року о 23:04:00 та була доставлена до скриньки ДПС України, згідно квитанції № 1 о 09:16:23 год 04.01.2021, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2 о 10:54:28 год 04.01.2021
Довідка про зведені дані (обсяги пального) за 01.01.2021 була сформована ПІІ «АМІК УКРАЇНА» 01.01.2021 року та направлена до ДПС України 02.01.2021 року о 16:42:57, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, та доставлена до скриньки ДПС України, згідно квитанції № 1 о 09:33:53 год 04.01.2021, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2 о 14:25:25 год 04.01.2021
Довідка про зведені дані (обсяги пального) за 02.01.2021 була сформована ПІІ «АМІК УКРАЇНА» 02.01.2021 та направлена до ДПС України 03.01.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, та доставлена до скриньки ДПС України, згідно квитанції № 1 о 09:08:25 год 04.01.2021, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2, о 14:25:54 год 04.01.2021
Довідка про зведені дані (обсяги пального) за 03.01.2021 року була сформована ПІІ «АМІК Україна» 03.01.2021 року, та направлена до ДПС України 04.01.2021 о 19:09:55 год, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, та доставлена до скриньки ДПС України, згідно квитанції № 1 о 08:31:18 год 05.01.2021, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2, о 09:33:27 год 05.01.2021
Довідка про зведені дані (обсяги пального) за 25.08.2021 року була сформована ПІІ «АМІК Україна» 25.08.2021 року та 26.08.2021 двічі направлялася до ДПС України, що підтверджується протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, а саме: 26.08.2021 о 16:27:14 год та о 19:05:50 год та була доставлена до скриньки ДПС України, , згідно квитанції № 1 о 06:23:31 год 27.08.2021, а прийнята ДПС України, згідно квитанції № 2 о 06:23:31 год 27.08.2021
З наведеного вбачається, що позивачем, зі свого боку, здійснено всі необхідні дії щодо вчасного формування та направлення до податкового органу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі.
Отже, ПІІ «АМІК УКРАЇНА» було виконано зобов'язання, які чинним податковим кодексом України покладено на розпорядника акцизного складу, а саме: 1) в поточну дату сформовані довідки про зведені дані (обсяги пального); 2) у визначені Пунктом 6 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджених постановою КМУ від 22 листопада 2017 року № 891 строки наступного дня направлені засобами електронного зв'язку до ДПС України.
Суд вказує, що неможливість прийняття Довідок про зведені дані (обсяги пального) сервером ДПС України знаходяться поза межами впливу та регулювання ПІІ «АМІК УКРАЇНА», і, як наслідок позивач не може нести відповідальність за дії органу державної влади.
Несвоєчасна доставка спірних довідок до ДПС України відбулась не з вини платника податків, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в Постанові по справі № 520/7343/2020 від 19 квітня 2022 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не може нести відповідальність, зокрема і у вигляді штрафу, за несвоєчасну доставку та прийняття своєчасно надісланої ним довідки до контролюючого органу.
Крім того, за поясненнями позивача, у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі в грудні 2020 року та в січні 2021 року, позивач 06 січня 2021 року звернувся до ДПС України зі Скаргою № 25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державного реєстру витратомірів лічильників, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.
У своїй відповіді від 05.02.2021 вих.№ 2788/6/99-00-09-02-03-06 ДПС України повідомила ПІІ «АМІК УКРАЇНА», що за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки при зведенні за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.
Вказані обставини не заперечувались відповідачем.
Суд також звертає увагу, що Державна податкова служба України розмістила на сайті «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» в категорії 114,09, окремі норми щодо відповідальності платників податку наступне роз'яснення: «..за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі пального у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС, відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується».
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності застосування до позивача штрафної санкції, відповідно податкове повідомлення рішення 0008000703 від 24.11.2021 року є протиправним та таким що підлягає скасуванню.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.2021 р.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК Україна» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008000703 від 24.11.2021 року задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення № 0008000703 від 24.11.2021 року, прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 6000 грн.
Стягнути на користь Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК Україна» (юридична адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (юридична адреса: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3, код ЄДРПОУ ВП 44082145) судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 08 грудня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська