Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 грудня 2025 року Справа №200/2450/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., в порядку письмового провадження перевіривши звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі № 200/2450/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не визначення в період з 29.01.2020 по 19.05.2023 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня відповідно 2020, 2021, 2022 та 2023 роки відповідно до пункту 4 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення та інших додаткових одноразових видів грошового забезпечення із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня відповідно 2020, 2021, 2022 та 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до пункту 4, згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі № 200/2450/24 - залишено без змін.
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Заявник просить зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати протягом двох місяців з дня отримання відповідної ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі № 200/2450/24.
В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач не виконує вказане рішення суду.
Військова частина НОМЕР_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з заявою (звітом) про виконання судового рішення у справі № 200/2450/24.
Відповідач у цьому звіті зазначає, що 04.11.2024 на адресу Військової частини НОМЕР_1 надійшов лист від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України «Щодо фінансування видатків для виконання судових рішень по КЕКВ 2800», де вказано наступне: “Повідомляється, що у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення у 2024 році належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків на виконання судових рішень. Міністерство фінансів України листами від 19.06.2024 №10010-27- 5/18577 та від 18.07.2024 №10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10.07.2024 №16515/0/2-24). Генеральним штабом Збройних Сил України, за пропозиціями Центрального управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України та Департаменту, поінформовано Міністра оборони України щодо зазначених проблемних питань (вих. №300/1/С/30031 від 08.10.2024) та відповідно до доручення Міністра оборони України від 08.10.2024 №34679/з в Міноборони вживаються заходи щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення вищезгаданої потреби. Після збільшення бюджетних асигнувань Міністерству оборони України будуть відкриті відповідні бюджетні призначення для повного забезпечення потреби, відповідно до наданих заявок.».
Відповідач зазначає, що Військовою частиною НОМЕР_1 вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів для добровільного виконання рішення суду з метою виплати позивачу грошового забезпечення за новим перерахунком. Так, фінансовим органом Військової частини НОМЕР_1 складено довідку-розрахунок від 5 листопада 2024 року №0989/10/4322, відповідно до якої ОСОБА_1 перераховано грошове забезпечення згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі №200/2450/24. Юридичною службою Військової частини НОМЕР_1 були складені рапорти від 01.11.2023 №39260 та від 02.03.2025 №1060/91-в, з метою виконання рішення суду фінансово-економічною службою Військової частини НОМЕР_1 . Крім того, на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу було подано основну заявку-розрахунок в потребі в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А0989 на травень 2025 року. У подальшому заявки-розрахунки неодноразово подавались на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу. Вважає, що Військова частина НОМЕР_1 вчинила всі дії для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі №200/2450/24, однак фінансування на виконання судового рішення станом на 17.11.2025 не отримала, що підтверджується випискою з рахунку за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» щодо відсутності фінансування військової частини НОМЕР_1 на виконання судових рішень. Але, саме за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» проводяться виплати на виконання рішень судів, використання інших рахунків для виплати коштів на підставі рішень судів забороняється.
Також відповідач зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 як бюджетна установа, що виконує функції оборони держави визначені Законом України “Про Збройні Сили України», є розпорядником бюджетних коштів третього рівня, тобто найнижчого рівня у військовій структурі. Військова частина не веде підприємницьку чи іншу приватну діяльність із доходом, самостійно та на власний розсуд дохід і грошові кошти не розподіляє. Фінансування Військової частини НОМЕР_1 зі сторони розпорядника бюджетних коштів першого та другого рівнів (Міністерство оборони та ІНФОРМАЦІЯ_1 ) залежить від прийняття рішеннями цими органами, а виконання судового рішення в частині виплати перерахованого грошового забезпечення - фактичного надходження коштів на рахунки військової частини.
На підтвердження вказаних обставин відповідач надав до суду: - лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України № 220/13/9088 від 04.11.2025 Командувачам видів, родів військ (сил) Збройних Сил України, Керівникам структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, апарату Головнокомандувача Збройних Сил України та Генерального штабу Збройних Сил України Командирам військових частин, керівникам установ «Щодо фінансування видатків для виконання судових рішень по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки»; - довідка-розрахунок Військової частини НОМЕР_2 від 5 листопада 2024 року № 0989/10/4322 щодо грошового забезпечення ОСОБА_1 ; - рапорт від 30.10.2024; - рапорт від 01.03.2025; - розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А0989 на травень 2025 року, липень 2025 року, серпень 2025 року, вересень 2025 року, жовтень 2025 року, а також виписка з рахунку Військової частини НОМЕР_1 станом на 15.10.2025.
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Також ч. 5 ст. 382-3 КАС України передбачено, що якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
За повідомленими Військовою частиною НОМЕР_1 обставинами, з урахуванням доданих до матеріалів справи доказів, суд вважає, що відповідач у цій справі вживає заходи для виконання судового рішення (щодо перерахунку і виплати грошового забезпечення) у межах наданих йому повноважень, а невиконання рішення суду обумовлене відсутністю бюджетних асигнувань.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Установлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців, про що зазначено в ч. 3 ст. 382-1 КАС України.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для прийняття звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення і встановлення нового строку для надання звіту.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 297, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення.
Установити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для надання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2450/24 від 27 червня 2024 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом дев'яноста днів з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі № 200/2450/24 із відповідними доказами.
Ухвала складена в повному обсязі і підписана суддею 8 грудня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков