Рішення від 08.12.2025 по справі 200/7752/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/7752/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.10.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просив суд:

визнати протиправними бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 85302, Україна, Донецька область, м. Покровськ, вул.Мандрика,7) щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошової компенсації за невикористання додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016 - 2019 та 2025 роки у кількості (70 днів), виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення.

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька обл, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ: 40109058) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошову компенсацію за невикористання додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2019 та 2025 роки у кількості (70 днів);

визнати протиправними бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 85302, Україна, Донецька область, м. Покровськ, вул.Мандрика,7) щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька обл, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ: 40109058) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно та видати відповідну довідку про таку індексацію.

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив службу у Відповідач. Наказом ГУНП в Донецькій області від 17.01.2025 № 28 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції з 21.01.2025 за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням). Згідно вимог ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Позивачу не було виплачено при звільнені в повному обсязі кошти, а саме індексація грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 та грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2019 та 2025 роки у кількості (70 днів).

Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов у якому вказав, що частиною десятою статті 92 Закону України «Про Національну поліцію» визначено вичерпний перелік видів відпусток, за невикористання яких передбачена виплата грошової компенсації у випадку звільнення, до якого додаткова відпустка як учаснику бойових дій не віднесена. У 2016, 2017, 2018, 2019 та 2025 роках позивач із рапортами про надання йому додаткових відпусток як учаснику бойових дій не звертався з причин, які не відомі та не залежать від Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Так як позивач не подавав відповідні рапорти, вказана відпустка йому не надавалась (адже її надання можливе лише при виявленні у особи бажання використати цю відпустку). Таким чином, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності та стягнення компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій є необґрунтованою.

Механізм та порядок проведення індексації грошових доходів, в тому числі перелік доходів, який підлягає індексації, визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок). Станом на 07.11.2015 Порядком не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. Головне управління як орган державної виконавчої влади зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, ГУНП в області є бюджетною установою, яка фінансується за рахунок державного бюджету, і не може брати на себе зобов'язання понад наявні кошторисні призначення та на цілі, прямо не визначені нормативно-правовими актами. Згідно зі змінами до Порядку, внесеними постановою КМУ від 18.10.2017 № 782, з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації та які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру. Таким чином, до листопада 2017 року у Головного управління не було правових підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення.

Отже, відсутність у певний період норми права, що встановлює механізм (порядок) проведення індексації грошового забезпечення поліцейських за період до листопада 2017 року, а також відсутність повноважень щодо самостійного врегулювання спору, на нашу думку, повністю виключає вину Головного управління та, як наслідок, не може бути підставою для визнання протиправною бездіяльності ГУНП в області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи. Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, - поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, будуть вирішені судом під час розгляду справи після встановлення відповідних фактичних обставин на підставі наданих сторонами доказів. Витребувано у Головного управління Національної поліції в Донецькій області: докази ознайомлення ОСОБА_1 з наказом ГУНП в Донецькій області від 17.01.2025 № 28 о/с про звільнення та зокрема про ознайомлення з кількістю невикористаних додаткових відпусток як учаснику бойових дій за 2016-2019 та 2025 роки; довідку про нараховані та виплачені ОСОБА_1 суми грошового забезпечення при звільненні із зазначенням усіх складових; пояснення, щодо не виплати компенсації за невикористані додаткові відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2019 та 2025 роки.

Ухвалою суду від 01 грудня 2025 року позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк 5 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом із зазначенням обґрунтованих доводів щодо поважності причин пропуску такого строку, а також надати докази поважності причин його пропуску.

Ухвалою суду від 08 грудня 2025 року у задоволенні заяви представника позивача про поновлення строку звернення до суду - відмовлено.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльністі Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористання додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016 - 2019 та 2025 роки у кількості (70 днів), виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористання додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2019 та 2025 роки у кількості (70 днів) - залишено без розгляду.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 , проходив службу у Національній поліції України, що підтверджується матеріалами справи та не є спірним між сторонами.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 виданого 17.11.2016 року, Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Згідно з наказом (витяг) Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 17.01.2025 року № 28 о/с «По особовому складу» капітана поліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Краматорського районного управління поліції з 21 січня 2025 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію». Вислуга років на 21 січня 2025 року складає: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 18 років 04 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні - 25 років 11 місяців 27 днів. Вважати невикористаними відпустки: за 2015 рік - у кількості 03 діб, за 2016 рік - у кількості 35 діб, за 2017 рік - у кількості 01 доби, за 2018 рік - у кількості 02 діб, за 2019 рік - у кількості 01 доби, за 2020 рік - у кількості 11 діб, за 2021 рік - у кількості 25 діб, за 2022 рік - у кількості 27 діб, за 2023 рік - у кількості 42 діб, за 2024 рік - у кількості 29 діб.

Згідно довідки ГУНП в Донецькій області від 01.10.2025 року № 1027/12/03-2025 зазначено, що відповідно до обліків ГУНП в Донецькій області О. Метелиці на підставі рішення комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 28.10.2016 № 6/I/V/79 відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано статус учасника бойових дій, 17.11.2016 ГУНП в Донецькій області на підставі вказаного рішення видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 .

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається додаткова відпустка строком 14 календарних днів на рік. Право на таку відпустку має особа, яка набула статусу учасника бойових дій. Додаткова відпустка, як учаснику бойових дій не переноситься на інший період (продовжується) у разі хвороби працівника, не переноситься на наступний календарний рік, не ділиться на частини та не замінюється грошовою компенсацією.

Згідно з обліками УКЗ О. Метелиця використав додаткову відпустку як учаснику бойових дій у кількості 14 діб:

- за 2020 рік з 02.03.2020 до 15.03.2020 (наказ ГУНП в Донецькій області від 28.02.2020 № 83 о/с);

- за 2021 рік з 11.05.2021 до 24.05.2021 (наказ ГУНП в Донецькій області від 30.04.2021 №266 о/с);

- за 2022 рік з 15.11.2022 до 28.11.2022 (наказ ГУНП в Донецькій області від 14.11.2022 № 539 о/с);

- за 2023 рік з 15.05.2023 до 28.05.2023 (наказ ГУНП в Донецькій області від 15.05.2023 №206 о/с);

- за 2024 рік з 15.05.2024 до 28.05.2024 (наказ ГУНП в Донецькій області від 05.05.2024 № 207 о/с).

Додаткову відпустку як учаснику бойових дій ОСОБА_2 не використав за 2016-2019 та 2025 роки, відповідні рапорти до УКЗ ГУНП в Донецькій області не надходили.

Згідно довідки ГУНП в Донецькій області від 01.10.2025 року №553 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період проходження служби з 07.11.2015 по 21.01.2025, обов'язковість виплати індексації гарантується Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а механізм її проведення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок). Слід зазначити, що Порядком не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. З метою проведення індексації грошового забезпечення поліцейських, постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесено зміни до пункту 2 Порядку, доповнивши абзац 5 такою категорією осіб, як поліцейські. Так, починаючи з листопада 2017 року, грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації, які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру. Враховуючи вищевикладене, правові підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення поліцейським за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні. За період з 1 січня 2023 року до 31 грудня 2023 року поліцейським не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р. № 2710-ІХ, яким зупинено на 2023 рік дію Закону України від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078. Відповідно до Закону України від 09.11.2023 №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено, що у 2024 році обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Враховуючи вищезазначене, індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.11.2017 року по 31.12.2022 року з урахуванням базового місяця листопад 2015, за період з 01.08.2024 по 31.12.2024 з урахуванням базового місяця грудень 2023.

Згідно довідки ГУНП в Донецькій області від 23.10.2025 року № 581 щодо невиплати грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2016-2019 та 2025 роки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зазначено, що згідно з обліками управління кадрового забезпечення, додаткові відпустки, як учасник бойових дій, за 2016-2019 та 2025 роки ОСОБА_1 не використав. Відповідні рапорти до УКЗ ГУНП в Донецькій області не надходили. Враховуючи, що додаткова відпустка, як учаснику бойових дій, визначена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є пільгою та не відноситься до щорічних додаткових відпусток і не замінюється грошовою компенсацією, відсутні правові підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані додаткові відпустки, як учаснику бойових дій, при звільненні.

Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій та індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд керувався наступним.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно по частин 1, 2 та 5 статті 94 Закону № 580-VІІІ, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Пунктом 4 ч.10 ст.62 Закону № 580-VІІІ, передбачено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України

З 07.11.2015 - з дня набрання чинності Законом №580-VIII застосовується постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (п. 8 Постанови), якою вперше затверджені схеми окладів поліцейських.

Пунктом 1 Постанови, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Оскільки розміри посадових окладів поліцейських згідно з додатками до вказаної постанови Кабінету Міністрів України протягом спірного періоду не змінювалися, тому базовим місяцем для визначення індексації щодо такого періоду є листопад 2015 року.

Згідно із частиною першою статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, що є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно із статтею 94 Закону №580-VIII та постановою №988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 06.04.2016 року №260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно із пунктом 3 Розділу І вказаного Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення-встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації-це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

У частині 5 ст. 2 Закону № 1282-XII закріплено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За змістом ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Частинами 1 та 2 ст.5 Закону № 1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

За правилами ч.2 ст.6 Закону № 1282-XII порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статей 16, 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-III держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 18 вказаного Закону).

З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).

Відповідно до п. 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

У вказаній справі Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Аналіз вищезазначених правових норм дає суду підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Наведений висновок викладений у пунктах 43-44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20.

При цьому, відповідач, як на підставу для ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у вказаний період, зазначає, що нарахування індексації повинно здійснюватися лише з листопада 2017 після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782, якою абзац 5 пункту 2 Порядку №1078, після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».

Однак суд вважає такі доводи відповідача неприйнятними, оскільки Закон №580-VIII має вищу юридичну силу, ніж Порядок №1078.

В силу положень частини другої статті 8 Закону №1282-ХІІ за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

З огляду на викладене та враховуючи, що здійснення індексації прямо передбачене Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VІІІ та Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-ХІІ та те, що позивачу не нараховувалась індексація грошового забезпечення з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року, суд погоджується з доводами позивача про його право на отримання індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року, в період перебування на посаді поліцейського.

Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 31.01.2019 року у справі № 823/2249/18, від 21.01.2021 року у справі № 160/35/20.

Отже відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення позивачу, у зв'язку з чим є обґрунтованими та підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за ці періоди.

Позовні вимоги про видачу довідки про індексацію грошового забезпечення позивача є передчасними, оскільки відповідачем розрахунок індексації грошового забезпечення за спірний період станом на дату прийняття рішення у справі не здійснено.

Крім того, жодних доказів щодо можливості вчинення відповідачем бездіяльності щодо ненадання позивачу відповідної довідки у разі здійснення перерахунку розміру його грошового забезпечення матеріали справи не містять.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та докази понесення інших судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 85302, Україна, Донецька область, м. Покровськ, вул.Мандрика,7) щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ: 40109058) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 08 грудня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров