08 грудня 2025 рокуСправа №160/12747/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Фермерського господарства «Долина С» до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства «Долина С» до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, в якій позивач просить суд:
визнати бездіяльність Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області протиправною та зобов'язати вчинити дії, а саме на наступній черговій сесії прийняти рішення про надання ФГ «Долина С» дозволу на викуп земельної ділянки за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площею 47.9 га з розстрочкою на 10 (десять) років та укладення відповідного договору купівлі-продажу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у користуванні Фермерського господарства «Долина С» перебуває земельна ділянка за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада. Щодо земельної ділянки між Дніпропетровською РДА та ФГ «Долина С» укладено договір оренди від 18.12.2007, строк оренди - 49 років, номер запису про право від 23.12.2013 № 4854903. Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки згідно Витягу № НВ-9922562682024 на 06.02.2024 р. складає 1 629 201, 24 грн. (один мільйон шістсот двадцять дев'ять тисяч двісті одна гривня 24 копійки). Згідно з Розпорядженням Голови Дніпропетровської районної державної адміністрації № 2175-Р від 20.08.2007 при наданні в оренду ФГ «Долина С» земельної ділянки площею 47,9000 га одночасно втратив чинність Державний акт на право довічного успадковуваного володіння землею ДН № 000083 від 21.04.1992, тобто право оренди земельної ділянки за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства» було набуте позивачем шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначеної земельної ділянки. Змінами до Земельного кодексу України (п. 6-1 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України) визначено право фермерського господарства на викуп земельної ділянки користувачем якої він є, а саме: юридичні особи, яким на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» належало право постійного користування земельними ділянками державної чи комунальної власності, та які відповідно до статті 92 цього Кодексу не можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування, орендарі земельних ділянок, які набули право оренди земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», мають право на купівлю таких земельних ділянок без проведення земельних торгів. Купівля земельних ділянок відповідно до цього пункту здійснюється за ціною, що дорівнює: нормативній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель сільськогосподарського призначення; експертній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель несільськогосподарського призначення. У разі купівлі земельної ділянки її покупець має право на розстрочення платежу зі сплати ціни земельної ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки (крім надання у користування фермерському господарству земельних ділянок, які знаходяться у власності членів такого фермерського господарства, що є покупцями такої земельної ділянки) до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу. ФГ «Долина С» двічі зверталась до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки. Так, 14.02.2024 за вихідним № 5 ФГ «Долина С» вперше звернулась до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з клопотанням надати дозвіл на викуп за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки та укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, з розстрочкою платежу на 10 (десять) років. Однак відповіді на вищевказане клопотання ФГ «Долина С» так і не отримала. Після цього 22.07.2024 за вихідним № 16 від 22.07.2024 р. ФГ «Долина С» вдруге звернулась до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з аналогічним клопотанням, а саме надати дозвіл на викуп за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки та укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, з розстрочкою платежу на 10 (десять) років. Клопотання декілька разів було розглянуто на засіданнях сесії Підгородненської міської ради, зокрема на засіданні 31.10.2024 р., однак враховуючи ст. 58 п. 6 Регламенту Підгородненської міської ради, відповідно до протоколу сесії, в результаті не набрання більшості голосів депутатів, при розгляді вищевказаного питання, рішення було не прийнято та винесено на повторний перегляд депутатських комісій та чергову сесію міської ради. 30.12.2024 листом за вихідним № 4035 ФГ «Долина С» було повідомлено, що клопотання про надання дозволу на викуп земельної ділянки відповідно до протоколу 45 позачергової сесії І пленарного засідання, було знято з розгляду та дане питання буде включено до черги денної 45 позачергової сесії 2 пленарного засідання 8 скликання, яке відбудеться 03.01.2025. 03.01.2025 питання з приводу надання ФГ «Долина С» дозволу на укладання купівлі-продажу земельної ділянки було розглянуто, однак знову ж таки враховуючи ст. 58 п. 6 Регламенту Підгородненської міської ради, відповідно до протоколу сесії, в результаті не набрання більшості голосів депутатів при розгляді вищевказаного питання, жодного ані позитивного ані негативного рішення знову не було прийнято. Таким чином, дане питання неодноразово виносилось на розгляд чергових сесій ради, однак жодного разу будь-якого рішення не було прийнято, так як не була набрана потрібна кількість голосів. Така позиція відповідача сприймається позивачем як протизаконна бездіяльність, яка порушує права та законні інтереси позивача, тому позивач і звернувся з цим позовом до суду.
Справі за цією позовною заяво ю присвоєно №160/12747/25 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким, відповідач заперечує проти позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач указує, що проект рішення про надання ФГ «ДОЛИНА С» дозволу на укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 47,9 га з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001 для ведення фермерського господарства розглянуто на засіданні комісії з питань екології, архітектури, містобудування та земельних відносин Підгородненської міської ради, включено до порядку денного 39 чергової сесії міської ради 8 скликання (копія протоколу комісії №39 від 06.08.2024 (витяг), копія протоколу засідання сесії від 08.08.2024 (витяг), список присутніх та поіменне голосування від 08.08.2024 додаються). Рішення не набрало більшості голосів депутатів при розгляді. 40 сесія 8 скликання працювала два пленарні засідання. На другому пленарному засіданні рішення з вищезазначеного питання не набрало більшості голосів депутатів при розгляді. На 42 сесії 8 скликання було виключено всі земельні питання у зв'язку з тим, що не були розглянуті на засіданні профільної комісії. На 43 сесії 8 скликання рішення не було прийнято, оскільки не набрало більшості голосів депутатів. 45 сесія 8 скликання працювала два пленарні засідання. На другому пленарному засіданні рішення не було прийнято, так як не набрало більшості голосів депутатів при розгляді. Враховуючи недостатню кількість голосів (ч.2 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.6 Регламенту Підгородненської міської ради) рішення ради про надання ФГ «ДОЛИНА С» дозволу на укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, прийняте не було. Розгляд питання про надання ФГ «ДОЛИНА С» дозволу на укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 47,9 га з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001 для ведення фермерського господарства, заплановано на чергове засідання сесії міської ради. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав доводи, наведені в обгрунтування позовних вимог.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Фермерське господарство «Долина-С» (позивач) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У користуванні Фермерського господарства «Долина С» перебуває земельна ділянка за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада.
Щодо земельної ділянки між Дніпропетровською РДА та ФГ «Долина С» укладено договір оренди від 18.12.2007, строк оренди - 49 років.
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки згідно з Витягом № НВ-9922562682024 на 06.02.2024 складає 1 629 201, 24 грн. (один мільйон шістсот двадцять дев'ять тисяч двісті одна гривня 24 копійки).
Позивач неодноразово звертався до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із клопотаннями про надання позивачу дозволу на викуп за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки та укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47,9 га, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, з розстрочкою платежу на 10 років (клопотання від 14.02.2024 №5, клопотання від 22.07.2024 №16).
Як на підставу для звернення позивач посилався на зміни до Земельного кодексу України (п. 6-1 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України), якими визначено право фермерського господарства на викуп земельної ділянки користувачем якої він є, а саме: юридичні особи, яким на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» належало право постійного користування земельними ділянками державної чи комунальної власності, та які відповідно до статті 92 цього Кодексу не можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування, орендарі земельних ділянок, які набули право оренди земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», мають право на купівлю таких земельних ділянок без проведення земельних торгів.
У відповідь на ці звернення відповідач листами від 05.12.2024 №3456, від 30.12.2024 №4035, від 07.01.2025 №59 повідомив позивача про те, що порушене позивачем питання було винесено на розгляд сесії, але через ненабрання більшості голосів депутатів Підгородненської міської ради розгляд заяви виноситься на повторний перегляд депутатських комісій та чергову сесію міської ради.
Така позиція відповідача сприймається позивачем як протизаконна бездіяльність, яка порушує права та законні інтереси позивача, тому позивач і звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту 6-1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної чи комунальної власності, а також юридичні особи, яким на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» належало право постійного користування земельними ділянками державної чи комунальної власності, та які відповідно до статті 92 цього Кодексу не можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування, орендарі земельних ділянок, які набули право оренди земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», мають право на купівлю таких земельних ділянок без проведення земельних торгів. Купівля земельних ділянок відповідно до цього пункту здійснюється за ціною, що дорівнює: нормативній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель сільськогосподарського призначення; експертній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель несільськогосподарського призначення.
У разі купівлі земельної ділянки її покупець має право на розстрочення платежу зі сплати ціни земельної ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки (крім надання у користування фермерському господарству земельних ділянок, які знаходяться у власності членів такого фермерського господарства, що є покупцями такої земельної ділянки) до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.
Розрахунок за придбану земельну ділянку здійснюється щороку, рівними частинами, у місяць, що настає за звітним роком. Покупець має право на дострокове погашення всієї або частини суми ціни продажу земельної ділянки з розстроченням платежу з урахуванням індексу інфляції. Строк розстрочення платежу становить: щодо земель сільськогосподарського призначення - 10 років, щодо земель несільськогосподарського призначення - 30 років, якщо покупець не ініціює встановлення меншого строку. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.
Питання продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів врегульовано главою 20 Земельного кодексу України.
Так, статтею 127 Земельного кодексу України визначено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Не допускається відчуження орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди орендаря.
Відповідно до положень частин 1,2 статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
Частиною 3 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Жодних виключень із вказаної вище норми права законодавцем не визначено, що кореспондує обов'язок суб'єктів владних повноважень неухильного дотримання вказаних вище строків щодо розгляду заяви (клопотання) з питань продажу земельних ділянок.
В силу положень частини 5-6 статті 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Разом з цим, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що обов'язку органу місцевого самоврядування зі здійснення розгляду заяви (клопотання) зацікавленої особи з приводу продажу земельної ділянки комунальної власності протягом місячного строку, встановленому нормою частини 3 статті 128 ЗК України, кореспондує обов'язок скликання не рідше ніж один раз на місяць сесії сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення), районної чи обласної ради з питань відведення земельних ділянок, встановлений нормою частини 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Частина 3 статті 128 Земельного кодексу України визначає обов'язок органу місцевого самоврядування у разі прийняття рішення про відмову в продажу земельної ділянки зазначати у цьому рішенні обґрунтування (причини, мотиви) такої відмови.
Таким чином, за наслідками розгляду заяви про продаж земельної ділянки, суб'єкт владних повноважень повинен прийняти одне із можливих рішень, а саме: 1) рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки; 2) рішення про відмову в продажу земельної ділянки із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Як установив суд, у користуванні Фермерського господарства «Долина С» перебуває земельна ділянка за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада.
Щодо земельної ділянки між Дніпропетровською РДА та ФГ «Долина С» укладено договір оренди від 18.12.2007, строк оренди - 49 років.
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки згідно з Витягом № НВ-9922562682024 на 06.02.2024 складає 1 629 201, 24 грн. (один мільйон шістсот двадцять дев'ять тисяч двісті одна гривня 24 копійки).
Позивач неодноразово звертався до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із клопотаннями про надання позивачу дозволу на викуп за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки та укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47,9 га, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, з розстрочкою платежу на 10 років (клопотання від 14.02.2024 №5, клопотання від 22.07.2024 №16).
У відповідь на ці звернення відповідач листами від 05.12.2024 №3456, від 30.12.2024 №4035, від 07.01.2025 №59 повідомив позивача про те, що порушене позивачем питання було винесено на розгляд сесії, але через ненабрання більшості голосів депутатів Підгородненської міської ради розгляд заяви виноситься на повторний перегляд депутатських комісій та чергову сесію міської ради.
Суд зауважує, що до матеріалів справи не надано доказів про те, що за результатами розгляду звернень позивача прийнято або позитивне рішення про продаж земельної ділянки, або мотивована відмова у її продажу.
При цьому, суд враховує висновки Верховного Суду у постанові №454/160/17 від 09.07.2020, які полягають у тому, що результати голосування не відображують мотивів прийняття того чи іншого рішення, які б дозволяли скористатись можливістю його оскарження та не містять і не відповідають поняттю акту органу місцевого самоврядування.
Утримання від прийняття рішення не є законним способом поведінки органу, а результати поіменного голосування, не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже не можуть вважатися відмовою у продажі земельної ділянки.
Таким чином, у цих правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення суб'єкта владних повноважень про продаж земельної ділянки чи відмову у її продажу, свідчить про те, що відповідач в межах наданих йому повноважень не прийняв жодного відповідного рішення.
Суд враховує правовий висновок Верховного Суду у постанові №580/707/21 від 27.07.2022, в якому суд касаційної інстанції у подібних правовідносинах, досліджуючи питання наявності протиправної бездіяльності у суб'єкта владних повноважень при розгляді заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вказав, що неприйняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не може підміняти рішення про відмову у наданні такого дозволу.
Земельний кодекс України не передбачає випадків, коли орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за результатами заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може не прийняти позитивного або негативного для заявника рішення (про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу, про продаж земельної ділянки або про відмову у продажі).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення за результатами розгляду звернень позивача про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення без проведення земельних торгів.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача про продаж земельної ділянки за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, та прийняти обґрунтоване рішення.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
З огляду на положення ст.139 КАС України, а також часткове задоволення позовної заяви, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Задовольнити частково позовну заяву Фермерського господарства «Долина С» до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду клопотання Фермерського господарства «Долина С» про продаж без проведення земельних торгів земельної ділянки за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада.
Зобов'язати Підгородненську міську раду Дніпровського району Дніпропетровської області повторно розглянути клопотання Фермерського господарства «Долина С» про продаж земельної ділянки за кадастровим номером 1221411000:01:116:0001, площа 47.9 га, цільове призначення: 01.02 «Для ведення фермерського господарства», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська рада, та прийняти обґрунтоване рішення.
В іншій частині позовних вимог, у їх задоволенні відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області на користь Фермерського господарства «Долина С» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Фермерське господарство «Долина С» (вул. Мічуріна, буд.5, смт. Слобожанське, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52005, код ЄДРПОУ 24441849).
Відповідач: Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області (вул. Центральна, 46, м. Підгородне, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52001, код ЄДРПОУ 05520750).
Суддя Н.В. Кучугурна