Рішення від 08.12.2025 по справі 140/12485/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/12485/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дії щодо не перерахунку страхових виплат з дати встановлення професійного захворювання з 10.12.2024 року, тобто з моменту встановлення втрати професійної працездатності та зобов'язання нарахувати та виплатити страхові виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності з 10.12.2024 року по 14.04.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує щомісячні страхові виплати на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 10.12.2024 складено Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П, який затверджений Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , в якому зазначено, що нещасний випадок стався з водієм автотранспортних засобів ОСОБА_1 , який керував маршрутним автобусом «Mersedes-Benz Sprinter» р. н. НОМЕР_1 , на автодорозі М-07 Ягодин-Ковель, між населеними пунктами село Старі Кошари та село Туполи Ковельського району під час дорожньо- транспортної пригоди, транспортної пригоди, внаслідок зіткнення з вантажним сідловим тягачем марки «DAF FT XF 105.460» р. н НОМЕР_2 » під керуванням водія ОСОБА_3 . Легкі тілесні ушкодження також отримали пасажири автобуса ОСОБА_4 та ОСОБА_5 14.04.2025 позивач був оглянутий експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи за професійними захворюваннями, на якій встановлено первинно за сукупністю 25% втрати професійної працездатності. Вважає, що щомісячні страхові виплати були призначені йому з 14.04.2025 протиправно, оскільки мали нараховуватися з 10.12.2024 з дати втрати працездатності.

На звернення представника позивача від 22.08.2025 щодо перерахунку позивачу страхових виплат з 14.12.2024 відповідач листом від 16.09.2025 №12650-11324/Г-02/8-0300/25 року відмовив в перерахунку страхових виплат.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву від 12.11.2025 №0300-0802-7/75926 ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнає та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що щомісячна страхова виплата призначається потерпілому з дня встановлення МСЕК ступеня втрат професійної працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійною захворювання, а саме з 14.04.2025. Отже, помилковим є твердження Представника позивача про те, що Позивач має право на щомісячну страхову виплату з 10.12.2024, з дати затвердження Акту про нещасний випадок, адже це дата встановлення нещасного випадку на виробництві, а датою з якої визначено відсоток втрати професійної працездатності є дата рішення експертної команди при Волинській обласній клінічній лікарні. Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах, діяв правомірно, на підставі, в межах повноважень га у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його дії не можна вважати протиправними.

У відповіді на відзив від 17.11.2025 представник позивача зазначає, що дата виникнення права позивача на отримання зазначених виплат визначена статтею 47 Закону №1105-XIV, а саме: страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання. Отже, право на отримання щомісячної страхової виплати Закон №1105 пов'язує з датою встановлення професійного захворювання (на чому акцентував увагу Верховний Суд увагу в п. 35 постанови від 25 листопада 2021 року у справі № 280/2403/20). Просила задовольнити позовні вимоги позивача.

Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує щомісячні страхові виплати на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105-XІV).

З матеріалів справи вбачається, що 21.07.2024 року о 16 год. 45 хв. стався нещасний випадок з водієм автотранспортних засобів ОСОБА_1 , який керував маршрутним автобусом «Mersedes-Benz Sprinter» р. н. НОМЕР_1 , на автодорозі М-07 Ягодин-Ковель, між населеними пунктами село Старі Кошари та село Туполи Ковельського району під час дорожньо- транспортної пригоди, транспортної пригоди, внаслідок зіткнення з вантажним сідловим тягачем марки «DAF FT XF 105.460» р. н НОМЕР_2 » під керуванням водія ОСОБА_3 . Легкі тілесні ушкодження також отримали пасажири автобуса ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 14.04.2025 ОСОБА_1 встановлено: відсоток втрати професійної працездатності - 25% та дату, з якої визначено відсоток втрати професійної працездатності -14.04.2025.

Постановою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №3001-67515406/3001-67515406-2025-2 від 02.06.2025 застрахованій особі ОСОБА_1 призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в розмірі 14 000 грн; щомісячну страхову виплату втраченої заробітної плати потерпілого з 14.04.2025 до 01.05.2026 в сумі 2 000 грн.

22.08.2025 представник позивача звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про здійснення позивачу перерахунку та виплату страхової виплати внаслідок нещасного випадку на виробництві з 10.12.2024.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 16.09.2025 №12650-11324/Г-02/8-0300/25 повідомило представника позивача про порядок і строки встановлення щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати потерпілого з 14.04.2025.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними позивач звернувся до суду із даним позовом.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно із частиною 1 статті 30 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право. у разі настання страхового випадку.

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Відповідно до частини 7 статті 30 Закону №1105-XIV страхові виплати складаються із зокрема щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата).

Ступінь втрати працездатності потерпілим визначається експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи під час проведення такого оцінювання у відсотках втрать працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я (стаття 32 Закону №1105-ХIV).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 16 Закону №1105-XIV, застрахована особа, має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 36 Закону №1105-XIV передбачено, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

? ?, , ? ? ? , ? ? ?, ? ?, ? ? .

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2025 №1138 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» затверджено Положення про експертні команди повсякденного функціонування особи, яке визначає основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Положення) та Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, який визначає процедуру проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, а саме повнолітніх громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, з обмеженнями повсякденного функціонування або з інвалідністю з метою визначення наявності або відсутності порушень структур та у або функцій організму, в тому числі фізичних, психічних, інтелектуальних, сенсорних, що можуть призводити до обмежень життєдіяльності, встановлення причини, часу настання, групи інвалідності, а також розроблення рекомендацій, що є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, з урахуванням індивідуального реабілітаційного плану (даті - Порядок).

Пунктом 9 Положення визначено, що до повноважень Експертних команди серед іншого, зокрема належить встановлення групи (підгрупи) інвалідності, фіксування причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів: встановлення ступінь втрати професійної працездатності; внесення до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи протокол та рішення про проведене оцінювання в електронній формі в установленому законодавством порядку.

Пунктом 40 Порядку передбачено, що за результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення (або визначення) відповідно до законодавства ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), фіксації причин та часу настання відповідно до документів, що підтверджують цей факт, та періоду, на який його встановлено.

Відповідно до розділу V Порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженого постановою Пенсійного фонду України 26 січня 2024 року №4-1 щомісячна страхова виплата призначається потерпілому з дня встановлення МСЕК ступеня втрат професійної працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійною захворювання.

Як вже зазначалось судом, рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 14.04.2025 ОСОБА_1 встановлено відсоток втрати професійної працездатності - 25%, з 14.05.2025 та дату встановлення професійного захворювання чи настання трудового каліцтва - 10.12.2024.

Строки здійснення страхових виплат встановленні статтею 41 Закону №1105-XIV.

Так, 1 41 Закону №1105-XIV встановлено, що с ? ? ? ? : - .

2 41 Закону №1105-XIV , ? - , .

, право на отримання потерпілим щомісячних страхових виплат настає , а право на отримання одноразової допомоги - з дня встановлення йому МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.

З урахуванням вищевказаних норм закону, суд дійшов висновку, що оскільки розмір щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я, то нарахування таких виплат можливе лише після встановлення МСЕК відповідного відсотку втрати працездатності особі, однак виплата коштів здійснюється саме з дати встановлення професійного захворювання, а отже - з 10.12.2024.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не виплати позивачу щомісячних страхових виплат з дати встановлення професійного захворювання з 10.12.2024 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячні страхові виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності з 10.12.2024 року по 14.04.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовну заяву подано до суду через «Електронний суд», суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією від 23.10.2025.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області (43026, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області щодо не виплати ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат, з дати встановлення професійного захворювання з 10.12.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності з 10.12.2024 року по 14.04.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський