08 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10164/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий завод «Володимирцукор» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Цукровий завод «Володимирцукор» (далі - ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» сформовано та направлено засобами електронного зв'язку на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні (далі - ПН) №25 від 09.05.2024 на суму 508200,00 грн (в т. ч. ПДВ - 84700,00 грн), №53 від 15.05.2024 на суму 185800,00 грн (в т. ч. ПДВ - 30966,67 грн), №54 від 15.05.2024 на суму 598000,00 грн (в т. ч. ПДВ - 99666,67 грн), №66 від 16.05.2024 на суму 237000,00 грн (в т. ч. ПДВ - 39500,00 грн), №75 від 21.05.2024 на суму 1130400,00 грн (в т. ч. ПДВ - 188400,00 грн), проте згідно з квитанціями від 05.06.2024 та 18.06.2024 реєстрація вказаних ПН була зупинена.
Позивач подав пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію вказаних ПН в ЄРПН.
Проте, рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905 відмовлено у реєстрації зазначених ПН.
Позивач не погоджується із рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905 та вказує, що контролюючому органу було подано письмові пояснення та копії усіх первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій, а тому були відсутні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації ПН.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75, та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (т. 2, а. с. 20).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (т. 2, а. с. 24-34) представник відповідачів Карпюк Л.В. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваних рішень.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій підтримав правову позицію, наведену у позовній заяві (т. 3, а. с. 73-77).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» складено та подано до реєстрації в ЄРПН такі ПН:
- №25 від 09.05.2024 (отримувач/покупець: ПП «Слободище», товар: «цукор», код товару згідно з УКТЗЕД 1701 у кількості 22 т, обсягом постачання 423500,00 грн, ПДВ 84700,00 грн (т. 1, а. с. 104);
- №53 від 15.05.2024 (отримувач/покупець: ПП «Слободище», товар: «цукор», код товару згідно з УКТЗЕД 1701 у кількості 8,009 т, обсягом постачання 154833,33 грн, ПДВ 30966,66 грн (т. 1, а. с. 136);
- №54 від 15.05.2024 (отримувач/покупець: ПП «Слободище», товар: «цукор», код товару згідно з УКТЗЕД 1701 у кількості 25,775 т, обсягом постачання 498333,33 грн, ПДВ 99666,66 грн (т. 1, а. с. 173);
- №66 від 16.05.2024 (отримувач/покупець: ПП «Слободище», товар: «цукор», код товару згідно з УКТЗЕД 1701 у кількості 10,216 т, обсягом постачання 197500,00 грн, ПДВ 39500,00 грн (т. 1, а. с. 203);
- №75 від 21.05.2024 (отримувач/покупець: ПП «Слободище», товар: «цукор», код товару згідно з УКТЗЕД 1701 у кількості 48 т, обсягом постачання 942000,00 грн, ПДВ 188400,00 грн (т. 1, а. с. 246).
Згідно із квитанціями від 05.06.2024 та від 18.06.2025 реєстрація зазначених ПН була зупинена з таких підстав: ПН складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т. 1, а. с. 105, 137, 174, 204, 247).
ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:
- №11 від 06.05.2025 (по ПН №25 від 09.05.2024), кількість додатків 20, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «Пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а. с. 107 зворот);
- №31 від 12.05.2025 (по ПН №53 від 15.05.2024), кількість додатків 20, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «Пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а. с. 139 зворот);
- №32 від 12.05.2025 (по ПН №54 від 15.05.2024), кількість додатків 24, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «Пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а. с. 176 зворот);
- №45 від 14.05.2025 (по ПН №66 від 16.05.2024), кількість додатків 21, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «Пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а. с. 206 зворот);
- №57 від 16.05.2025 (по ПН №75 від 21.05.2024), кількість додатків 27, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «Пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а. с. 249 зворот).
Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла такі рішення про відмову у реєстрації вказаних ПН в ЄРПН, а саме:
- від 15.05.2025 №12869011/37837905 про відмову в реєстрації ПН № 54 від 15.05.2024 (т.1, а. с. 16);
- від 19.05.2025 №12880617/37837905 про відмову в реєстрації ПН № 66 від 16.05.2024 (т.1, а. с. 17);
- від 21.05.2025 №12889644/37837905 про відмову в реєстрації ПН № 75 від 21.05.2024 (т.1, а. с. 18);
- від 12.05.2025 №12851340/37837905 про відмову в реєстрації ПН № 25 від 09.05.2024 (т.1, а. с. 19);
- від 15.05.2025 №12869010/37837905 про відмову в реєстрації ПН № 53 від 15.05.2024 (т.1, а. с. 20).
Вказані рішення прийняті у зв'язку з: наданням платником податків копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» зазначено «невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації».
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 4 Порядку № 520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:
«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».
Пункт 10 Порядку № 520 з 08.03.2023 також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) видно, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.20023 було встановлено алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому, із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) видно, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Як убачається із матеріалів справи, оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905 про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН були прийняті у зв'язку з: наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, а в графі «додаткова інформація» зазначено «невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації».
Аналогічні підстави для прийняття таких рішень зазначені у витягах з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2025 №93 (т. 2, а. с. 70-72), від 15.05.2025 №96 (т.1, а. с. 73-75), від 19.05.2025 №98 (т.1, а. с. 76-78), від 21.05.2025 №100 (т.1, а. с. 79-80).
Суд не погоджується із вказаними підставами прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на таке.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Судом встановлено, що ПН від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75 були складені за першою подією - «дата оплати за товар». Відтак, для реєстрації ПН позивач має підтвердити подію, яка зумовила формування ПН саме цією датою (зокрема, надати платіжні інструкції/банківські виписки).
10.04.2024 між ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» (Постачальник) та ПП «Слободище» (Покупець) укладено Договір поставки № Ц/1004/14 (т.1, а. с. 88), згідно з умовами якого Постачальник зобов'язується продати Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Товар (цукор, цукор білий, цукор білий кристалічний вироблений з цукрових буряків).
Загальна кількість товару по даному договору не обмежується та визначається як сума усіх накладних по даному договору. Окремою партією товару вважається партія товару, поставлена Постачальником по одній видатковій накладній. Якість товару, що постачається, повинна відповідати вимогам ДСТУ 4623:2023 (пункти 2.1, 2.3 Договору).
Сторони домовилися, що ціна визначається на кожну партію товару окремо та вказується у рахунках та/або накладній до Договору. Загальна сума даного Договору не обмежується та визначається як сума усіх видаткових накладних до даного Договору.
Порядок розрахунків:
- шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника у вигляді 100% попередньої оплати товару;
- у разі отримання товару з відстроченням платежу, покупець зобов'язаний перерахувати грошові кошти на розрахунковий рахунок постачальника протягом трьох банківських днів з дня отримання товару (пункти 3.1-3.3 Договору).
Постачальник зобов'язаний передати, а Покупець вивезти товар (партію Товару) у розрахунку 20-200 тон в робочий день (при умові вчасної поставки Покупцем транспорту на завантаження та виконання Покупцем п.3.6. даного договору), протягом 15-ти днів з моменту здійснення Покупцем 100% передоплати за партію Товару (пункт 4.1 Договору).
Згідно з пунктом 4.3.1. Договору, Покупець здійснює вивіз товару власним/найнятим транспортом та за власний рахунок. Постачання здійснюється на умовах FCA зі складу: Волинська область, місто Володимир або інших складів за домовленістю сторін. Навантаження Товару на транспорт Покупця - за рахунок Постачальника.
На виконання умов Договору від 10.04.202 №Ц/1004/14, ПП «Слободище» 09.05.2024 здійснило 100% оплату товару у розмірі 508200,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 09.05.2024 №706 (т.1, а. с. 89 зворот - 91), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажило товар «цукор» у к-сті 22 т на загальну суму 508200,00 грн, що підтверджується видатковою накладною від 16.05.2024 №339 (т.1, а. с. 92 зворот), ТТН від 16.05.2024 №Р339 (т.1, а. с. 92), довіреністю від 09.05.2024 №6 (т.1, а. с. 93), оборотно-сальдовою відомістю по рах. 361 за травень 2024 року та карткою рахунку 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 93 зворот).
Крім того, ПП «Слободище» 15.05.2024 здійснило 100% оплату товару у розмірі 185800,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 15.05.2024 №759 (т.1, а. с. 119 зворот - 121), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажило товар «цукор» у к-сті 22 т на загальну суму 510400,00 грн, що підтверджується видатковою накладною від 21.05.2024 №378 (т.1, а. с. 122 зворот), ТТН від 21.05.2024 №Р378 (т.1, а. с. 122), довіреністю від 21.05.2024 №26 (т.1, а. с. 123), оборотно-сальдовою відомістю по рах. 361 за травень 2024 року та карткою рахунку 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 124 зворот, 119).
15.05.2024 ПП «Слободище» здійснило 100% оплату товару у розмірі 598000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 15.05.2024 №613 (т.1, а. с. 151-153), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажило товар «цукор» у к-сті по 22 т на загальну суму 1020800,00 грн, що підтверджується видатковими накладними від 21.05.2024 №378 та від 27.05.2024 №464 (т.1, а. с. 154 зворот, 155), ТТН 21.05.2024 №Р378 та від 27.05.2024 №Р464 (т.1, а. с. 153 зворот, 154), довіреністю від 21.05.2024 №26 (т.1, а. с. 155 зворот), оборотно-сальдовою відомістю по рах. 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 150 зворот), карткою рахунку 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 150).
Також, на виконання умов Договору від 10.04.202 №Ц/1004/14, ПП «Слободище» 16.05.2024 здійснило 100% оплату товару у розмірі 237000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 16.05.2024 №761 (т.1, а. с. 188-190), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажило товар «цукор» у к-сті 22 т на загальну суму 510400,00 грн, що підтверджується видатковою накладною від 27.05.2024 № 464 (т.1, а. с. 191), ТТН від 27.05.2024 №Р464 (т.1, а. с. 190 зворот), довіреністю від 21.05.2024 №26 (т.1, а. с. 191 зворот), оборотно-сальдовою відомістю по рах. 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 187 зворот), карткою рахунку 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 187).
21.05.2024 ПП «Слободище» здійснило 100% оплату товару у розмірі 1130400,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями від 21.05.2025 №812 та №642 (т.1, а. с. 219-223), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажило товар «цукор» у к-сті 48 т на загальну суму 1130400,00 грн, що підтверджується видатковими накладними від 29.05.2024 №497, від 30.05.2024 №514 та від 30.05.2024 №526 (т.1, а. с. 225 зворот - 226 зворот), ТТН від 29.05.2024 №Р497, від 30.05.2024 №Р514 та №Р526 (т.1, а. с. 224-225), довіреністю від 21.05.2024 №26 (т.1, а. с. 227), оборотно-сальдовою відомістю по рах. 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 218 зворот), карткою рахунку 361 за травень 2024 року (т.1, а. с. 218).
Отже, на переконання суду, подані позивачем документи підтверджують факт настання події, реальність господарських операцій з реалізації товару, та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75 в ЄРПН.
Стосовно доводів контролюючого органу, що відсутня реєстрації ПН в ЄРПН за період травень-червень 2024 року на надання послуг зберігання згідно договору від 01.03.2024 №П/0103/3Б-3 ПП «Агропром-Захід» в адресу ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор», то суд зазначає, що певні дії контрагента не можуть ставити під сумнів факт господарської операції за наявності пакету документів, що така операція дійсно мала місце. Щодо таких тверджень, як неналежним чином оформлені товаротранспортні документи (відсутні підписи водіїв, відсутні дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій), то суд зазначає, що у рішенні не вказано, у чому полягає неналежне оформлення таких документів, таке формулювання не відповідає вимогам чіткості та зрозумілості, а отже не є обґрунтованим. Вказане стосується і тверджень відповідача щодо неналежного оформлення довіреностей.
В той же час, у відзиві на позовну заяву представник відповідачів вказав лише про окремі недоліки у заповненні товарно-транспортних накладних (а саме відсутні підписи водіїв та дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій), проте самі по собі такі недоліки (відсутній підпис та дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій) не роблять недійсними документи, зважаючи на те, що у ТТН міститься вся необхідна інформація та на них проставлені підписи та печатки вантажовідправника та вантажоодержувача, відтак наявність таких незначних недоліків не може бути підставою для відмови у реєстрації спірної ПН, з огляду на подання платником інших документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Крім того, порушення або недоліки у звітності контрагентів не можуть свідчити про нереальність господарських операцій платника, якщо сам платник надав належні та допустимі первинні документи, що підтверджують факт постачання товару (договори, ТТН, видаткові накладні, акти, оплата тощо).
Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905 прийняті без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складені спірні ПН від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішень про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірних ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.
Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.
Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складені спірні ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75 в ЄРПН належить також задовольнити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання в електронній формі позовної заяви, у якій об'єднано п'ять самостійних вимог немайнового характеру, позивач сплатив судовий збір в сумі 12112,00 грн згідно із платіжною інструкцією від 08.09.2025 №370 (т. 1, а. с. 14).
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 12112,00 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Волинській області, позаяк судом задоволені самостійні позовні вимоги немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірних рішень були порушені права позивача, а звернені до ДПС України позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідними від вимоги про визнання протиправними та скасування рішень.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.05.2025 №12851340/37837905, від 15.05.2025 №12869010/37837905, №12869011/37837905, від 19.05.2025 №12880617/37837905, від 21.05.2025 №12889644/37837905.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Цукровий завод «Володимирцукор» (79005, Львівська обл., м. Львів, вул. Гладишевського Євгена, 13, код ЄДРПОУ 37837905) податкові накладні від 09.05.2024 №25, від 15.05.2024 №53, №54, від 16.05.2024 №66, від 21.05.2024 №75.
Стягнути з Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, код ЄДРПОУ 44106679) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий завод «Володимирцукор» (79005, Львівська обл., м. Львів, вул. Гладишевського Євгена, 13, код ЄДРПОУ 37837905) судовий збір в розмірі 12112 гривень 00 копійок (дванадцять тисяч сто дванадцять гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх