Кропивницький апеляційний суд
№ провадження 33/4809/679/25 Головуючий у суді І-ї інстанції ПАНАСЮК І. В.
Категорія - 155-1 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Іванов Д. Л.
19.11.2025 року м. Кропивницький
Суддя Кропивницького апеляційного суду Іванов Д.Л., за участю захисника-адвоката Репело О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку апеляційного перегляду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 жовтня 2025 року в справі про притягнення:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ФОП « ОСОБА_1 »
проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З матеріалів справи вбачається, що 25.09.2025 року о 17 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 будучи ФОП « ОСОБА_1 » в кафе-барі, порушив встановлений порядок розрахунків, а саме: через РРО роздруковуються невідповідні розрахункові документи, чим порушив п. 2, 11 ст. 3 ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі громадського харчування та послуг».
При таких обставинах, постановою судді Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 5 (п'яти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 грн.
Рішення суду мотивовано тим, що вина ОСОБА_1 у порушенні вимог податкового законодавства підтверджується: актом фактичної перевірки від 03.10.2025 та зібраними матеріалами перевірки.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову судді районного суду, а провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги в основному мотивовані безпідставністю та незаконністю притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суть адміністративного правопорушення, яке б відповідало диспозиції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 вважає, що рішення суду не ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні дійсних обставин цієї справи, що вплинуло на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення.
Будучи своєчасно та належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду ОСОБА_1 в судове засідання апеляційного суду не з'явився, його захисник-адвокат Репело О.В. не заперечував проти апеляційного розгляду за відсутності ОСОБА_1 .
При таких обставинах, апеляційний суд відповідно до вимог п.6 ст. 294 КУпАП вважає можливим розглянути апеляційну скаргу без ОСОБА_1 в межах доводів апеляційної скарги.
З'ясувавши обставини справи у межах доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення захисника ОСОБА_1 - адвоката Репело О.В., який підтримав апеляційну скаргу, вважаю, що апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає за таких підстав.
У відповідності до ч. 7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.
За змістом положень ст. ст.245,251,252,280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч.1 ст. 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
За правилами п. 1 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», вищевказані суб'єкти господарювання зобов'язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Суб'єктом правопорушення може бути особа, яка відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснює розрахункові операції, а також посадова особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Пункт 11 ст.3 вказаного Закону визначає, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.09.2025 працівниками ГУ ДПС у Кіровоградській області розпочато перевірку кафе-бару, що належить ФОП ОСОБА_1 .
У ході перевірки шляхом вибіркового аналізу системи СОД РРО встановлено, що в кафе-барі «Office-2» через ПРРО фіск. номер 4000791035 роздруковуються невідповідні розрахункові документи, в яких відсутній обов'язковий реквізит, а саме «Цифрове значення марки акцизного податку на алкогольні напої (серія та номер) на загальну суму 296 623, 00 грн.
Висновками перевірки встановлено порушення п.,2, 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265-95/ВВ від 06.07.1995 (зі змінами та доповненнями).
Результатів проведеної перевірки ОСОБА_1 не оспорював.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення містить у собі всі необхідні дані, в тому числі чіткий виклад суті адміністративного правопорушення.
Із протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 погодився, що підтверджується відповідним написом у графі «пояснення особи» вказавши, що «Помилки будуть виправленні», що засвідчив своїм підписом.
Акт фактичної перевірки, є достатнім та належним доказом вчинення адміністративного правопорушення. Податковим кодексом України передбачено порядок оскарження в адміністративному порядку (до вищестоящого податкового органу) посадовою особи податкового органу, у випадку, якщо суб'єкт господарювання не погоджується з рішенням Державної податкової адміністрації України має право оскаржити його до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України. ОСОБА_1 із заявами про неправильність дій чи порушення його прав під час складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких даних не містять.
При таких обставинах, апеляційний суд вважає, що висновки суду про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП є правильними і такими, що ґрунтуються на сукупності належних та допустимих доказах, у тому числі даних: протоколу про адміністративне правопорушення №002560 (а.с.1), акту фактичної перевірки (а.с. 2-3), зібраними матеріалами перевірки (а.с. 2-27).
У ході апеляційного провадження справи не було встановлено підстав, які б свідчили, що контролюючим органом не вірно встановлено особу порушника та обставин, які б вказували про упередженість дій працівників ДПС стосовно нього і порушень під час оформлення адміністративних матеріалів, які б ставили під сумнів його вину у вчиненні інкримінованого правопорушення.
Підсумовуючи вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про незаконність притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, відсутність у матеріалах справи належних та допустимих доказів, а також необґрунтованість судового рішення, не знайшли свого об'єктивного підтвердження, під час апеляційного розгляду, а тому законні підстави для скасування постанови судді Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 жовтня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності - відсутні.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283, 284, 293, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 жовтня 2025 року у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.155-1 КУпАП - без змін.
Постанова набирає законної сили негайно є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Кропивницького
апеляційного суду Д.Л. Іванов