Рішення від 05.12.2025 по справі 744/965/25

05.12.25

Справа № 744/965/25

Провадження № 2-а/744/44/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Смаги С. В.,

при секретарях судового засідання: Бородіній В. В., Савченко С. І.,

за участю:

представника позивача - адвоката Станкевича Ю. В. (в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів),

представника відповідача Єрмоленко О. С. (в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області за правилами спрощеного позовного провадження в режимі відеоконференції з використанням учасниками справи власних технічних засобів адміністративну справу за адміністративним позовом представника позивача - адвоката Станкевича Юрія Васильовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 285 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Фермерське господарство «Мрія-Агро-Маш», -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Станкевич Юрій Васильович в інтересах позивача, ОСОБА_1 , пред'явив адміністративний позов, який відповідає формі позовної заяви, до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому представник позивача просив: «визнати протиправною та скасувати постанову № 285 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 25.09.2025, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , провадження по справі закрити на підставі відсутності складу адміністративного правопорушення».

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги представник позивача посилається на те, що 25 вересня 2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП і накладено на неї штраф у розмірі 34 000 гривень.

Як убачається з тексту постанови, «….09 серпня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 проведено перевірку стану ведення військового обліку і бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш». Наказом № 05 від 14 лютого 2023 року обов'язки відповідального за ведення військового обліку по підприємству покладено на бухгалтера ОСОБА_1 .

У ході перевірки виявлено, що відомості про двох військовозобов'язаних ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ) не були включені до списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобовязаних, резервістів у ФГ «Мрія-Агро-маш» (Додаток 12)…. Що є порушенням ведення військового обліку військовозобовязаних із числа працюючих в господарстві. З огляду на це відповідальною особою за ведення військового обліку не забезпечено ведення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку в господарстві.

При цьому вказано, що… свідчить про порушення абз. 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону» Посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності, зокрема, забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання, абз. 13 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку; пп. 33, 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовязаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, а саме: Персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку (додаток 5).

Інформація про чисельність призовників, військовозобов'язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12), яка зберігається разом із списками персонального військового обліку.

З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;

доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;

постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом…»

Вказана постанова, на думку представника позивача, є незаконною, такою, що не відповідає нормам КУпАП, необґрунтованою та такою, що винесена з порушенням прав позивача, в тому числі права на захист, та підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 16 Закону України «Про оборону України» основними завданнями підприємств, установ та організацій і обов'язки їх посадових осіб у сфері оборони, зокрема визначено здійснення згідно із законодавством заходів щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності: забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

У відповідності до ст. 17 цього Закону громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаціюну підготовку та мобілізацію» система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України;

Зміст мобілізаційної підготовки з-поміж іншого становить військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу; бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час; інформаційне забезпечення;

За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Згідно повноважень (ст. 14 цього Закону) Міністерство оборони України, зокрема організовує планування, методологічне, методичне, наукове, фінансове та матеріально-технічне забезпечення заходів мобілізаційної підготовки та мобілізації у Збройних Силах України; забезпечує проведення мобілізації та демобілізації у Збройних Силах України і бере участь у забезпеченні мобілізації та демобілізації в інших військових формуваннях, а через Генеральний штаб Збройних Сил України, зокрема планує і здійснює методичне та наукове забезпечення мобілізаційної підготовки, мобілізації і демобілізації у Збройних Силах України, інших військових формуваннях; разом з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Службою безпеки України, розвідувальними органами України забезпечує функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; планує і здійснює управління заходами щодо мобілізації та демобілізації у Збройних Силах України; бере участь у проведенні мобілізації та демобілізації в інших військових формуваннях; планує і організовує підготовку та перепідготовку військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, розвідувальних органів України).

Відповідно до ст. 26 Закону відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників. Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 5 ст. 33 цього Закону визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 34 Закону персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Персонально-первинний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх проживання. Ведення персонально-первинного обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Згідно статей 21, 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства, установи і організації зобов'язані:

сприяти територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню та/або регіональним органам Служби безпеки України, відповідним підрозділам розвідувальних органів України у їхній роботі в мирний час та в особливий період;

забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат за здійснення такого процесу з Державного бюджету України, яка здійснюється не пізніше ніж через місяць після подання відповідного звернення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку;

сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов'язків служби у військовому резерві та своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин;

В свою чергу, громадяни щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

На виконання статті 33 Закону № 2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно- комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону № 1951-VIII).

За приписами ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 4 визначає, що завданнями військового обліку є:

утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;

проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;

своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;

забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;

забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

Пункт 5. З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).

Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.

Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктами 14, 15 Постанови КМУ № 1487 визначено, що військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Пунктом 37 визначено, що списки формуються у справу та зберігаються разом із копіями військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів. В окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які були виключені (зняті) з військового обліку районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі.

Одним із заходів військового обліку є (пп. 45-46 постанови КМУ № 1487) звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами відповідно до графіка звіряння, затвердженого керівниками відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Під час звіряння перевіряються наявність та стан військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня проведення звіряння вносять до списків персонального військового обліку зміни облікових даних, виявлені під час їх звіряння, та надсилають щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлення про зміну облікових даних (у разі наявності).

Тобто процес внесення змін до вказаних Списків здійснюється за погодженням з відповідним ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно п. 79 цієї Постанови КМУ районні (міські) територіальні центри

комплектування та соціальної підтримки, зокрема

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників,

військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на

військовому обліку;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проводять щороку відповідно до графіків звіряння, затверджених розпорядженнями голів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів, звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які працюють (навчаються) в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, а також даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку у виконавчих органах сільських, селищних, міських рад, з обліковими даними документів районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

проводять щороку відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях (крім СБУ та розвідувальних органів);

Наведені вище правові норми корелюються з пунктами 86 та 87 Постанови КМУ № 1487, згідно яких саме керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у тридцятиденний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, підприємства, установи та організації, який проводив перевірку.

Посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

Тобто діючою ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, яка відсилає до норм спеціального законодавства взагалі передбачено відповідалність лише за неподання до ІНФОРМАЦІЯ_2 списків військовозобов'язаних, перешкоджання явці працівників або несвоєчасне подання та неподання документів, необхідних саме для військового обліку.

В цьому випадку, документи щодо військового обліку працівників ОСОБА_3 та ОСОБА_5 перебували у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки вказані особи перебували на військовому обліку.

Аналізуючи наведені вище правові норми щодо здійснення мобілізаційної підготовки та військового обліку як її частини, можна зробити висновок що координація, контроль здійснення заходів в їх межах здійснюється саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , інші суб'єкти здійснення таких заходів у визначених законом межах мають сприяти та доповнювати з точки зору повноти та достовірності.

Необхідна інформація та відомості про військовозобов'язаних має бути надана в тому числі іншими субєктами здійснення мобілізаційної підготовки для її внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Саме основною базою для ведення військового обліку є вказаний державний реєстр, а у разі якщо відомості необхідні та повні маються в даному реєстрі, то відсутні підстави стверджувати взагалі про порушення будь-якого характеру щодо правил військового обліку.

Отже суть порушення на думку відповідача та його уповноважених осіб є те, що відомості по двох військовозобов'язаних ( ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) не були включені до Списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу (Додаток 5) та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12) у ФГ «Мрія-Агро-Маш».

Хоча при цьому вся наявна інформація з даного приводу малась у розпорядженні відповідача, а окрім того ІНФОРМАЦІЯ_2 і військовозобов'язані мали вживати визначених законодавством заходів, і в жодному разі така відповідальність за їх невжиття не може перекладатись на роботодавця з урахуванням викладених вище обставин справи.

Проте всі персональні відомості щодо ФГ «Мрія-Агро-Маш», війьковозобов'язаних ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , їх перебування у трудових правовідносинах з ФГ «Мрія-Агро-Маш» мались у володінні відповідача ще з 2022 року. Також такі відомості містились в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що відповідає відомостям вказаним у акті перевірки та актах перевірки за 2022-2024 рр.

В той же час, в Акті перевірки стану ведення військового обліку та бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш» від 09.09.2025 вказано - станом на 09.09.2025 на військовому обліку у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 перебувало 12 військовозобовязаних (за списками господарства - 10 військовозобов'язаних): з них офіцерів 0, рядового, сержантського і старшинського складу запасу 12 (за списками господарства - 10), жінок 0. Призовників 0. Заброньовано 7 військовозобов'язаних, мають відстрочку від мобілізації 2 військовозобов'язаних.

Списки персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в наявності. Списки ведуться групами відповідно до пункту 36 Порядку Постанови КМУ № 1487. Зазначені вище військовозобов'язані перебувають на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , але вони не обновили свої облікові дані вчасно.

Згідно обліково-військових документів ОСОБА_3 є тимчасово непридатним для військової служби, а ОСОБА_5 , маючи відповідні правові підстави, подано документи для зняття з військового обліку, тому такі відомості не мали бути вказані і внесені до Списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу (Додаток 5) та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12) у ФГ «Мрія-Агро-Маш». З цього приводу мались постійні консультації з ІНФОРМАЦІЯ_6 , жодних зауважень з даного приводу не було.

Як вказано у вищевказаних нормативних актах, з метою перевірки наданих відомостей, які подаються відповідним підприємством, між таким підприємством та відповідним ТЦК та СП здійснюється звіряння згідно поданих відомостей з відповідними військово-обліковими документами, що перебувають у володінні підприємства та його працівників - військовозобов'язаних.

Також в акті перевірки вказано, що звіряння облікових даних списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах проводиться щорічно.

Водночас, саме вказане порушення з об'єктивної сторони є, на думку представника позивача неконкретним, а відображення загальних формулювань нормативно-правових актів а саме … повноти та достовірності військового обліку а також заходи які має вживати підприємство під час здійснення та ведення такого військового обліку під час особливого (військового) стану.

Тобто питання повноти і достовірності військового обліку залежить від відповідності фактичних відомостей про військовозобов'язаних з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Як вже вказувалось вище щодо суті здійснення військового обліку.

Ці вимоги було забезпечено ФГ «Мрія-Агро-Маш», що підтверджується відповідними актами перевірок за 2023-2025 роки та звіряннями відомостей між господарством та ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Зокрема згідно актів перевірок стану військового обліку та бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш» від 23 липня 2024 року вказані питання також перевірялись і жодних порушень не було зафіксовано. При тому що уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 володіли інфомацією про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 перебувають у трудових відносинах з ФГ «Мрія-Агро-Маш» з 2022 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 перебувають на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Крім того, наведені відомості враховувались при складанні Списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу (Додаток 5) та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12) у ФГ «Мрія-Агро-Маш» за минулі періоди. Жодних претензій правового характеру не було, відомості всі відповідали як нормативним актам,так і фактичним даним.

Таким чином, такі дії уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 є, на думку представника позивача, намаганням перекласти відповідальність з себе та визначених військовозобов'язаних на роботодавця ФГ «Мрія-Агро-Маш».

Отже, з урахуванням положень ст. 210 КУпАП, а саме примітки, згідно з якою положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Тобто юридична відповідальність виключається у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 ,

персональних відомостей про зокрема військовозобов'язаних. В даному випадку всі відомості, зокрема щодо працевлаштування ОСОБА_3 та ОСОБА_5 були підтягнуті до реєстру з інших реєстрів, а саме відомостей про застрахованих осіб, податкових баз даних, з якими корелюється Єдиний держаний реєстр військовозобов'язаних.

Ці відомості були перевірені під час звіряння персональних та військово-облікових даних, в тому числі і про ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , під час таких заходів надавались відповідні консультації представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Але у вересні 2025 року позиція ІНФОРМАЦІЯ_2 змінилась, без жодних на те правових підстав і відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адмінправопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та в подальшому винесено постанову про притягнення її до відповідальності та накладення штрафу.

У відповідності до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

У відповідності до п. 41 Постанови КМУ № 1487 у разі прийняття на роботу (навчання) призовників, військовозобов'язаних або резервістів інформація про них у п'ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Якщо брати логіку уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 при складанні протоколу та постанови про адмінправопорушення за ст. 210-1 КУпАП ОСОБА_3 прийнятий на роботу 02 травня 2022 року на посаду тракториста-машиніста с/г виробництва згідно наказу № 3 від 29 квітня 2022 року, ОСОБА_5 - з 07 листопада 2006 року на посаду керуючого фермою згідно наказу № 6 від 04 листопада 2016 року, а тому станом на момент перевірки у 2025 році ІНФОРМАЦІЯ_2 мав вже перевірену впродовж 2022-2024 років інформацію про вказаних осіб, а також ці особи знаходились на військовому обліку за даними відповідача, що не заперечувалось ані під час перевірок, ані під час звірок.

Тобто на момент проведення перевірок ФГ «Мрія-Агро-Маш» упововажені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , володіючи інформацією про перебування на обліку таких військовозобовязаних - працівників ФГ «Мрія-Агро-Маш» як ОСОБА_3 та ОСОБА_5 не могли не знати про військово-облікові дані про цих працівників та обставини персонального військового обліку у ФГ «Мрія-Агро-Маш», зокрема в частині цих працівників, а отже відсутні правові підстави вважати, що строк притягнення до відповідальності має обраховуватись з моменту складання акту від 09 вересня 2025 року. За цих умов в діях ФГ «Мрія-Агро-Маш» не вбачались в цій частині порушення правил військового обліку та мобілізаційного законодавства.

При цьому як вже вказувалось зокрема згідно актів перевірок стану військового обліку та бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш» від та від 23 липня 2024 року вказані питання також перевірялись і жодних порушень не було зафіксовано. При тому що уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 володіли інформацією про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 перебувають у трудових відносинах з ФГ «Мрія-Агро-Маш», ОСОБА_3 та ОСОБА_5 перебувають на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Крім того, наведені відомості враховувались при складанні списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів) рядового, сержантського і старшинського складу (додаток 5) та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12) у ФГ «Мрія-Агро-Маш» за минулі періоди. Жодних претензій правового характеру не було, відомості всі відповідали як нормативним актам,так і фактичним даним.

А тому, на думку представника позивача, адміністративне стягнення не може бути накладене на ОСОБА_1 25 вересня 2025 року, оскільки строки притягнення до адмінвідповідальності минули.

Крім того, бухгалтер ФГ «Мрія-Агро-Маш» ОСОБА_1 перебуває у відпусті у зв'язку з вагітністю та пологами, про що свідчить листок тимчасової непрацездатності від 01 вересня 2025 № 1111-6К34-ЕНА2-СК49, строк тимчасової непрацездатності з 01 вересня 2025 року по 04 січня 2026 року.

Тобто складання протоколу на особу яка фактично не працює на ФГ «Мрія-Агро-Маш», а перебуває у відпустці є безпідставним і незаконним, оскільки військовий облік на підприємстві, установі, організації має здійснювати саме та особа, яка фактично перебуває у господарстві і здійснює відповідні функції.

В даному випадку керівник мав передоручити здійснення покладених згідно наказу № 05 від 14 лютого 2023 року «Про покладення обов'язків з ведення бухгалтерського обліку» у ФГ «Мрія-Агро-Маш», обов'язків на ОСОБА_1 на іншу особу або залишити за собою.

Незважаючи на наголошення на вказаних обставинах, службовими особами, а саме головним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 щодо складання протоколу № 285 про адміністративне правопорушення від 12 вересня 2025 року та начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 ці обставини не були враховані, що потягло за собою винесення незаконного, на думку представника позивача, рішення без з'ясування всіх обставин справи.

Представник позивача вважає, що протокол представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 формально складено на особу без перевірки правових підстав здійснення відповідних обов'язків.

Крім того, ОСОБА_1 не є посадовою особою ФГ «Мрія-Агро-Маш», а є працівником на якого покладено обов'язки по веденню військового обліку на господарстві, а отже в розумінні норми ст. 210-1 КУпАП штраф накладається за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, зокрема на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто у разі якщо питання про притягнення до адміністративної відповідальності ставилось щодо голови фермерського господарства «Мрія-Агро-Маш», то воно мало розглядатись відносно такої особи, яка має статус посадової особи на підприємстві,установі, організації.

Згідно Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 01 січня 2024 року № 3, Протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Уповноважена посадова особа, яка склала протокол, пропонує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознайомитися із складеним протоколом, дати письмове пояснення по суті вчиненого правопорушення із проставлянням свого підпису та дати. Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можуть бути викладені на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право робити зауваження і надавати пояснення щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

А отже протокол має бути складений уповноваженою на це особою а саме керівником територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, проте в даному випадку представником позивача констатується відсутність повноважень на складання протоколу у справі про адмінправопорушення у головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 .

Згідно із ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

При цьому провадження в справах про адміністративні правопорушення

здійснюється на основі суворого додержання законів.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 08 липня 2020 року № 463/1352/16-а у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.

У справі Barbera, Messeque and Jabardo v. Spain (скарга № 10590/83 від 06 грудня 1988 року) Європейський суд з прав людини, зазначив, що докази, покладені в основі висновку суду про винність обвинуваченого, мають відповідати як вимогам достатності, так і переконливості.

Обов'язок дотримання принципу презумпції невинуватості відноситься не тільки до судових органів, але й до інших державних установ, таких як поліція. (справа Daktaras v. Lithuania, скарга № 42095/98).

Європейський суд з прав людини, що у своєму рішенні від 10 лютого 1995 р. у справі «Аллене де Рібермон проти Франції» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.

Правова природа адміністративної відповідальності по своїй суті аналогічна кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосуванням державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.

У справі Надточій проти України (скарга № 7460/03) Європейський суд з прав людини зазначив, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу про адміністративні правопорушення (п. 21 рішення).

Крім того, у рішенні від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 Конституційний Суду України дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах. Отже, відповідно до чинного законодавства України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне

правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

З огляду на наведене, представник позивача вважає, що відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення в діях позивача як особи, відносно якої прийнято рішення про притягнення його до адмінвідповідальності.

Ухвалою судді від 16 жовтня 2025 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, доручила представляти свої інтереси в суді адвокату Станкевичу Юрію Васильовичу.

Представник позивача - адвокат Станкевич Юрій Васильович у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві, та дав пояснення, яке вказує на те, що адміністративний позов, на його думку, може бути задоволений за обставин вказаних у ньому.

Представник відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , головний спеціаліст командування (юрист) ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів позовні вимоги не визнала повністю та пояснила про те, що на її думку оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, підстави для її скасування відсутні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Фермерське господарство «Мрія-Агро-Маш», у судове засідання свого представника не направило, належним чином було повідомлено про дату, час і місце судового засідання через кабінет «Електронного суду», про поважні причини неявки представника суд не повідомило, письмове пояснення з викладом своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову до суду не подало.

Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити повністю за наступних обставин.

У справі встановлено, що 25 вересня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову № 285 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статі 210-1 Кодексу України по адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) щодо позивача ОСОБА_1 .

Вказаною постановою на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.

ОСОБА_1 було поставлено до вини те, що 09 серпня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 було проведено перевірку стану ведення військового обліку і бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш». Наказом № 05 від 14 лютого 2023 року обов'язки відповідального за ведення військового обліку по підприємству покладено на бухгалтера ОСОБА_1 . У ході перевірки виявлено, що відомості про двох військовозобов'язаних ( ОСОБА_3 та ОСОБА_5 ) не були включені до списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу та до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів у ФГ «Мрія-Агро-маш» (Додаток 12). За результатами перевірки було складено акт перевірки реєстраційний номер 4247/2 від 12.09.2025 року. Вказаним актом встановлено, що до Списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів), рядового, сержантського і старшинського складу не було внесено двох військовозобов'язаних громадян, що є порушенням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих в господарстві. З огляду на це відповідальною особою за ведення військового обліку не забезпечено ведення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку в господарстві.

Вищезазначене свідчить про порушення абз. 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону» Посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності, зокрема, забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання, абз. 13 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку; пп. 33, 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовязаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, а саме: Персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку (додаток 5).

Інформація про чисельність призовників, військовозобов'язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 12), яка зберігається разом із списками персонального військового обліку.

З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;

доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;

постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушеня (далі -КУпАП) ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Позивачем ОСОБА_1 було порушено законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, за що передбачено адміністративну відповідальність ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Санкцією вказаної частини статті передбачено накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно примітки до ст. 210 КУпАП положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Проте ця норма закону не може бути застосована у випадку допущеного ОСОБА_1 порушення, тому що їй було поставлено до вини не порушення, пов'язане з наданням до ТЦК та СП персональних даних військовозобов'язаних, а порушення, пов'язане з веденням військово-облікової документації на підприємстві.

Відповідно до ч. 9 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Виходячи з вказаної норми закону відповідачем не було пропущено строк накладення адміністративного стягнення, тому що правопорушення було виявлено 09 вересня 2025 року, що підтверджується відповідним актом перевірки стану ведення військового обліку та бронювання у ФГ «Мрія-Агро-Маш» від 09 вересня 2025 року, а оскаржувану постанову по справі про адміністративне правопорушення було винесено 25 вересня 2025 року, тобто в межах встановленого ч. 9 ст. 38 КУпАП строку.

Щодо відсутності ознак суб'єкта адміністративного правопорушення слід зазначити наступне.

Наказом голови Фермерського господарства «Мрія-Агро-Маш» від 14 лютого 2023 року № 5 «Про покладення обов'язків із ведення військового обліку» покладено обов'язки з ведення військового обліку в ФГ «Мрія-Агро-Маш» на ОСОБА_1 з 14.02.2023 р.

Тобто з дати винесення вказаного наказу позивач ОСОБА_1 , яка обіймає посаду бухгалтера Фермерського господарства «Мрія-Агро-Маш» є посадовою особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві.

Саме цією посадовою особою було допущено порушення, зазначене в оскаржуваній постанові, незважаючи на її тимчасову непрацездатність з 01 вересня 2025 року. Станом на 31 серпня 2025 року, коли вона ще не перебувала на лікарняному, вказане порушення вже існувало.

Твердження представника позивача про те, що протокол про адміністративне правопорушення щодо позивача складено неповноважною особою, спростовується відомостями копії витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 15 квітня 2025 року № 288, згідно якого головний спеціаліст ОСОБА_6 має право складати протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Рішення Європейського суду з прав людини від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України» (Pronina v. Ukraine), № 63566/00, § 23).

За таких обставин підстав для визнання протиправною та скасування спірної постанови по справі про адміністративне правопорушення не вбачається, тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову представника позивача - адвоката Станкевича Юрія Васильовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 285 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Фермерське господарство «Мрія-Агро-Маш», - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Представник позивача - адвокат Станкевич Юрій Васильович, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса: вулиця Мозирська, будинок 21, місто Чернігів, 14000.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .

Представник відповідача - Єрмоленко Олеся Степанівна, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Фермерське господарство «Мрія-Агро-Маш» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 34841311, місцезнаходження: село Хотіївка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, 15421).

Суддя: С. В. Смага