04.12.25
Справа № 635/ 9941/25
Провадження № 1-в/635/847/2025
Харківський районний суд Харківської області
04 грудня 2025 року с-ще. Покотилівка Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
секретар судового засідання - ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
представника ДУ «ТВК (№100)»- ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання виконуючого обов'язки Начальника ДУ «ТВК-100» Єрохіна про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду засудженого
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, громадянина України, українця, з середньо-спеціальною освітою, неодруженого, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 (СЗЧ), мешкав до арешту за адресою: АДРЕСА_1 .
1)21.07.2014 року Малиновським районним судом м. Одеси за ст. 186ч.2, 75 КК України до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки;
2)23.12.2016 року Малиновським районним судом м. Одеси за ст. 186ч.2, 185ч.3, 70ч.1, 71 КК України до 4 років 8 міс. позбавлення волі;
3)20.06.2019 року Малиновським районним судом м. Одеси за ст. 186ч.2, 71ч.1 КК України до 4 років 8 міс. позбавлення волі, звільнений 03.11.2023 року за відбуттям строку покарання.
Засуджений: 19.09.2025 року Салтівським районним судом м. Харкова за ст. 186ч.4 КК України до 7 років позбавлення волі.
Засуджений ОСОБА_6 виявив бажання проходити військову службу за контрактом, а саме: 10.11.2025 року подав заву, та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначених статтею 213 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
За заявою засудженого державною установою «Темнівська виправна колонія (№ 100)» невідкладно здійснені заходи щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та організовано проходження ним первинного медичного огляду в умовах Темнівської багатопрофільної лікарні № 100 філії Державної установи «Центр охорони здоров'я ДКВС України» у Харківській та Луганській областях. За результатами вказаного медичного огляду ОСОБА_6 визнано здоровим та придатним до військової служби
За результатами попереднього розгляду адміністрацією державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» на засіданні комісії з розгляду питань щодо застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від відбування покарання та умовно - дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби (статті 81, 81-1 КК України), заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк, заміни невідбутої частини покарання більш м'яким (статті 82 КК України) та переведення до колонії мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання або дільниці соціальної реабілітації (статті 100, 101 КВК України), зміна умов тримання засуджених до довічного позбавлення волі (стаття 151-1 КВК України), встановлення адміністративного нагляду, висновків щодо ступеня виправлення засудженого, за участі представника територіального центру комплектації та соціальної підтримки, начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 можливо представити до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
До суду надійшла заява ОСОБА_6 про розгляд справи без його участі.
Заслухавши думку сторін, дослідивши в судовому засіданні матеріали щодо засудженого, суд зазначає, що ані буква, ані дух Закону не перешкоджають особі добровільно відмовитися у відкритий чи мовчазний спосіб від свого права на гарантії справедливого судового розгляду. Однак для того, щоб така відмова була дійсною для цілей додержання прав людини на справедливий судовий розгляд, вона має бути виражена у недвозначній формі і має супроводжуватися мінімальними гарантіями співмірними з важливістю такої відмови. Оскільки, засуджений у письмовій формі подав заяву про бажання проходити військову службу за контрактом, заяву про невідкладне направлення його до військової частини для проходження військової служби за контрактом, зобов'язання про невідкладне прибуття до військової частини, пройшов військово-лікарську комісію, цих документів достатньо для висновку про добровільне та стійке бажання проходити військову службу за контрактом. Засуджений подавав адміністрації ТВК заяву про розгляд подання про умовно-дострокове звільнення за його участю в режимі відео конференції. Згодом, змінив свою думку та подав до суду заяву про розгляд подання в суді без його участі. Правом відмовитися від попередніх заяв засуджений не скористався. Суд вважає, що за наявності можливості подання до суду в разі бажання заяви про відмову від проходження військової служби за контрактом, подача заяви про зміну лише порядку розгляду подання, повинна сприйматися виключно, як доказ добровільності, виражений у однозначний спосіб та підтвердження розуміння наслідків відмови від участі в судовому засіданні. Суд також, зазначає, що ухвала суду про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання у зв'язку з проходженням військової служби за контрактом може бути оскаржена засудженим в апеляційному порядку, а отже, в разі розгляду судом першої інстанції подання без його участі, він не позбавляється гарантій на справедливий судовий розгляд.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про можливість розгляду подання без його участі.
Під час судового розгляду прокурор не заперечував про застосування до засудженого умовно-дострового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби.
Заслухавши думку сторін, дослідивши в судовому засіданні матеріали щодо засудженого, суд встановив наступні обставини та дійшов наступного висновку.
Засуджений ОСОБА_6 добровільно підписав зобов'язання про прибуття не пізніше 24 годин після набрання судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення до відповідного ТЦК для укладення контракту та проходження військової служби.
ОСОБА_6 власноруч засвідчив своїм підписом роз'яснення йому особливостей проходження військової служби особами, яких умовно-достроково звільнено від відбування покарання.
Відповідно до довідки військово -лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено медичний огляд ВЛК та комісія постановила, що солдат ОСОБА_6 придатний до військової служби за контрактом. Зазначений висновок був внесений до військово-облікового документу військово-зобов'язаного ОСОБА_6 .
До канцелярії ДУ «ТЦК» надійшла письмова згода командира військової частини НОМЕР_2 про позитивний розгляд кандидатури ОСОБА_6 для проходження військової служби за контрактом. Цим листом командир в/ч просив ДУ «ТЦК» в разі прийняття позитивного рішення підготувати та направити документи та громадянина встановленим порядком.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби встановлено статтею 81-1 КК України. Як вбачається із диспозиції статті вона діє лише під час проведення мобілізації та/або під час дії воєнного стану. Другим реченням частини 1 статі 81-1 визначене коло засуджених до яких не може бути застосоване умовно-дострокове звільнення. Це коло пов'язане в переліком статей особливої частини КК, за які засуджений відбуває покарання.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Засуджений ОСОБА_6 відбуває покарання за вчинення кримінальних правопорушень, які не належать до переліку злочинів за які не може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, що підтверджується вироком, за яке відбуває покарання засуджений. Суд вважає, що він відповідає об'єктивним вимогам для звільнення.
Згідно з заявою ОСОБА_6 він добровільно виявив бажання проходити військову службу за контрактом, пройшов військово-лікарську комісію та відповідно до довідки ВЛК придатний до військової служби. Отже, вичерпний перелік вимог, встановлений частиною 2 статті 81-1 КК України засудженим виконаний добровільно і він відповідає суб'єктивним вимогам для звільнення від відбування покарання.
Крім того, відповідно до пункту «е» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону. Адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік. (ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»).
Зазначений захід є додатковим запобіжником від вчинення звільненим від відбування покарання нового кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість задоволення подання начальника державної установи «Темнівська виправна колонія (№100)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду ОСОБА_6
Суд вважає за необхідне встановлення за ОСОБА_6 адміністративного нагляду в порядку, визначеному ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», строком на 12 місяців, але не довше ніж до звільнення його з військової служби.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 81-1 КК України, Закону України «Про адміністративний нагляд за особами,звільненими з місць позбавлення волі ст.152,
154-1КВК України, ст..369-372,376,537,539 КПК України, суд,
Подання Державної установи «Темнівська виправна колонія (№100)» про умовно-дострокове звільнення, згідно ст. 81-1 КК України, від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Звільнити засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 умовно - достроково від відбування покарання за вироком засудженого Засуджений: 19.09.2025 року Салтівським районним судом м. Харкова за ст. 186ч.4 КК України до 7 років позбавлення волі.
Покласти на особу, звільнену від відбування покарання, обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі Національної гвардії України для укладення контракту та проходження військової служби.
Державній установі «Темнівська виправна колонія (№100)» відповідно до ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України,що набрало законної сили ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно передати підрозділам Національної гвардії України для його супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Останнім днем відбування кримінального покарання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді позбавлення волі вважати день його передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставлення до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Роз'яснити засудженому, що у разі вчинення ним протягом невідбутої частини покарання нового кримінального правопорушення суд призначить покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 цього Кодексу. Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом тягне за собою кримінальну відповідальність за ст. 336-2 Кримінального кодексу України.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 376 КПК України ухвалу суду невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення, надіслати до відповідного територіального центру комплектування та «Темнівська виправна колонія (№100)».
Встановити за ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд в порядку, визначеному ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», строком на 12 (дванадцять) місяців, але не довше ніж до звільнення його з військової служби, із встановленням обмежень:
- заборонити перебувати поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, в якій останній проходитиме військову службу за контрактом.
Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно покласти на командира військової частини, в якій засуджений проходитиме військову службу за контрактом.
Про взяття на окремий облік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для здійснення адміністративного нагляду повідомити Харківський районний суд Харківської області та Харківську окружну прокуратуру Харківської області.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 7 днів через Харківський районний суд Харківської області, а засудженим в той же строк з дня отримання ним копії ухвали.
Суддя ОСОБА_1