479/1434/25
2-а/479/41/25
03 грудня 2025 року смтКриве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Репушевської О.В.;
за участі секретаря судового засідання Мардар Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смтКриве Озеро, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом(повідомленням) сторін, адміністративну справу №479/1434/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач
ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення №1556 від 27 вересня 2025 року. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22 вересня 2025 року від односельчан йому стало відомо, що він перебуває у розшуку. Цього ж дня, він самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою з'ясування причин оголошення його в дану категорію (водночас згідно постанови №1556 від 27 вересня 2025 року - до ІНФОРМАЦІЯ_4 його було доставлено в супроводі працівників Національної поліції, що не відповідає дійсності). Прибувши за адресою АДРЕСА_1 , працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 його було повідомлено про те, що він перебуває у розшуку у зв'язку з тим, що нібито не з'явився у визначений в повістці день та час до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою уточнення військово-облікових даних, хоча був належним чином оповіщений про виклик, зокрема, без поважних причин не прибув для уточнення військово-облікових даних за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв) 16 жовтня 2024 року о 11.00 год. по повістці №395050, яка направлена за задекларованою адресою його місця реєстрації, чим порушив вимоги ч.1 та ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також підпункт 2 пункту 1 "Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", визначених Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року "Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів". В зв'язку з цим, 22 вересня 2025 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно нього склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, під час складення якого він пояснив, що повістку не отримував, оскільки працівниками Укрпошти йому нічого не вручалося. Крім цього, пояснив, що наразі фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , та майже кожного тижня приїжджає за задекларованою адресою місця проживання, де проживають його батьки, які також нічого не отримували. Тому жодних повісток від районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки поштовим зв'язком він не отримував. Також ним наголошувалося посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_4 під час притягнення його до адміністративної відповідальності, що він неодноразово з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) з метою уточнення військово-облікових даних. Останнім візитом до даного ІНФОРМАЦІЯ_3 була дата 03 січня 2025 року по повістці №927 від 03 грудня 2024 року. Однак, будь - яких повідомлень стосовно наявності інформації щодо порушень законодавства у зв'язку з нез'явленням по електронній повістці в жовтні 2024 року, він не отримував. Не зважаючи на це, 27 вересня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 винесено постанову №1556, якою його - особу з інвалідністю III групи, притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17000 грн. Копію постанови №1556 від 27 вересня 2025 року, отримав 01 жовтня 2025 року, про що свідчить підпис у вказаній вище постанові. Також зазначає що жодного разу не порушував порядок обліку, встановленого законодавством про мобілізацію та ним вчасно оновлюються та уточнюються всі облікові дані. Зважаючи на відсутність доказів на підтвердження факту вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, вищевказану постанову слід вважати необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечив, просив у їх задоволенні відмовити, з підстав, викладених у ньому.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву з проханням справу слухати в його відсутність позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив хоча були належно повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав, вказаних у відзиві.
Відповідно положень ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, однак не з'явилися і не повідомили про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за відсутності сторін.
Відповідно до положень ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.
Дослідивши надані сторонами письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 22 вересня 2025 року начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_3 , було складено протокол про адміністративне правопорушення №249, відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП. Суть адміністративного правопорушення: 22 вересня 2025 року близько 12.40 год. під час дії особливого періоду та під час здійснення заходів мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 у супроводі працівників Національної поліції прибув громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , під час проведення звірки облікових даних якого виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, яке полягає у тому, що останній, будучи військовозобов'язаним, перебуваючи з 20 січня 2011 року на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (з 22 лютого 2022 року - четвертий відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за адресою: АДРЕСА_3 , не прибув для уточнення військово-облікових даних за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв) 16 жовтня 2024 року о 11:00 год. по повістці №395050, яка була сформована автоматично 06 жовтня 2024 року за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та рекомендованим поштовим відправленням (вкладення до рекомендованого повідомлення "Укрпошта" №0600293610840), направлена за задекларованою адресою його місця реєстрації: АДРЕСА_4 , чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", підпункт 2 пункту 1 "Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів" визначених Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року "Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів" тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.201-1 КУпАП (а.с.42).
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 №1556 від 27 вересня 2025 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17000 грн. за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП. Відповідно до змісту вказаної постанови останній, 22 вересня 2025 року близько 12.40 год. під час дії особливого періоду та під час здійснення заходів мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 у супроводі працівників Національної поліції прибув громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , під час проведення звірки облікових даних якого виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, яке полягає у тому, що останній, будучи військовозобов'язаним, перебуваючи з 20 січня 2011 року на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 ( з 22 лютого 2022 року - четвертий відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за адресою: АДРЕСА_3 , не прибув для уточнення військово-облікових даних за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв) 16 жовтня 2024 року о 11:00 год. по повістці №395050, яка була сформована автоматично 06 жовтня 2024 року за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та рекомендованим поштовим відправленням (вкладення до рекомендованого повідомлення "Укрпошта" №0600293610840, направлена за задекларованою адресою його місця реєстрації: АДРЕСА_4 , чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", підпункт 2 пункту 1 "Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів" визначених Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року "Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів" тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.201-1 КУпАП (а.с.13).
В позовній заяві позивач зазначає, що він неодноразово з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв) з метою уточнення військово-облікових даних. Останнім візитом до даного ІНФОРМАЦІЯ_3 була дата 03 січня 2025 року по повістці №927 від 03 грудня 2024 року(а.с.14). Однак, будь - яких повідомлень стосовно наявності інформації щодо порушень законодавства у зв'язку з нез'явленням по електронній повістці в жовтні 2024 року, не отримував.
У позивача був відсутній умисел на порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Ані він, ані рідні, які проживають зі ним за вказаною у позові адресою, не отримували від листоноші "Укрпошти" будь-яких листів від ТЦК. Більш того, в абонентській скриньці також були відсутні будь-які листи з даного питання. Водночас, у разі належного повідомлення його про наявність стосовно нього повістки до ТЦК та СП, він одразу б з'явився.
Відповідно положень ч.3 ст.210-1 КУпАП за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, передбачено стягнення у виді штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно положень ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: - військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до положень ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно положень п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки підчас уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Повістка є формою запрошення (сповіщення, повідомлення) особи про необхідність явки до територіального центру комплексування та соціальної підтримки.
Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними, визначається Правилами надання послуг поштового зв'язку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 (далі Правила).
Відповідно до положень абз.2 п.16 Правил повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками Повістка ТЦК, Вручити особисто.
Положеннями абзацу 3 п.101 Правил визначено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначками Судова повістка, Повістка ТЦК або реєстрованого поштового відправлення з позначкою Адміністративна послуга такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Згідно положень абз.2, 4 п.82 Правил рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Як вбачається зі змісту копії повістки №1554639 року ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_4 , належало з'явитися за адресою: АДРЕСА_3 , 03 січня 2025 року о 09.00 год. для звірки даних при ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв), надана відповідачем повістка не містить відповідних реквізитів, а саме підпису, печатки, вихідного номеру та дати сформування повістки (а.с.33).
Згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вбачається, що в графі "вручено" відсутній підпис та дата отримання ОСОБА_1 вищевказаної повістки(а.с.36). Опис вкладення до поштового відправлення матеріали справи не містять.
Тобто, з наявних у справі матеріалів вбачається, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, відповідачем не доведена, оскільки відсутні будь-які докази того, що останній був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв), оскільки рекомендоване поштове відправлення АТ "Укрпошта" №0600293610840 з повісткою №1554639 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Миколаїв), повернуто відправнику без відмітки ОСОБА_1 про отримання, що не є належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як це передбачено п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року.
Згідно положень п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Суд доходить висновку, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , не з'ясував всі обставини, передбачені ст.280 КУпАП, у зв'язку з чим безпідставно та неправомірно виніс Постанову №1556 від 27 вересня 2025 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. за вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому вказана постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення стосовно останнього за ч.3 ст.210-1 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.210-1, 245, 251, 268, 278, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст.2, 5, 7, 9, 72, 77, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 257, 268, 286 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 №1556 від 27 вересня 2025 року, якою на ОСОБА_1 , накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, - скасувати.
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя :