Рішення від 02.12.2025 по справі 918/963/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/963/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді А.Качура,

розглянув матеріали справи

за позовом: Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"

до відповідача: Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки

про: стягнення 623 746,00 грн

секретар судового засідання: С.Коваль

представники:

від позивача: О.Мовчанець

від відповідача: С.Костюкович

ОПИС СПОРУ

Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки про стягнення 623 746,00 грн, з яких: 599 017,68 грн вартість не облікованої електричної енергії та 24 728,32 грн вартість експертизи.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 11.02.2020 року між ПрАТ "Рівнеобленерго" та Кооперативним підприємством Зарічненської райспоживспілки було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №270011616 за об'єктом: маркет "Рікос", що знаходиться за адресою: вул. Фестивальна, буд. 12, смт.Зарічне, Вараський район, Рівненська область.

26 вересня 2024 року представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" на об'єкті відповідача виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п. 8.2.4, п.п. 1, п.8.4.2 Правил.

28.10.2024 року на засіданні комісії Зарічненське відділення ПрАТ "Рівнеобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії без присутності споживача складено протокол №65 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ яким було прийнято рішення про направлення на експертизу електролічильника.

Висновками експертів за результатами проведення досліджень було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу електролічильника.

26.05.2025 комісією по розгляду актів про порушення споживачами правил роздрібного ринку електричної енергії Зарічненського відділення ПрАТ "Рівнеобленерго" розглянуло акт про порушення та складено протокол №76 засідання комісії, за результатом розгляду якого комісія вирішила провести нарахування споживачу збитків завданих ПрАТ "Рівнеобленерго" за період з 10.07.2024 по 25.09.2024, про що складено протокол комісії з розгляду актів про порушення №76 від 26.05.2025. Згідно з протоколом №76 обсяг необлікованої електричної енергії становить 52338 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 599 017,68 грн.

Також, на переконання позивача, відповідач зобов'язаний відшкодувати збитки у сумі 24 728,32 грн за проведене експертне дослідження.

Відповідач у своєму відзиві на позов позовні вимоги не визнав, зазначивши, що не заперечує щодо того, що факт виявлення вказаних пошкоджень і втручань мав місце, проте втручання і пошкодження, які зафіксовані відповідачем, виникли не з вини відповідача як споживача електричної енергії (причетності і вини до цих пошкоджень і порушень з боку відповідача немає), а тому відсутній склад правопорушення в діях відповідача, як єдиної і достатньої підстави для покладення передбаченої законодавством відповідальності за таких обставин.

Відповідач вказує, що електролічильник, втручання в роботу якого було виявлено позивачем, був розташований в трансформаторній будці (установці) як в окремій будівлі (в окремому приміщенні) саме на території і на земельній ділянці, яка належить (перебуває у користуванні) позивача.

Позивач провів засідання комісії та здійснив донарахування обсягу не облікованої електроенергії за межами 90-денного строку, в відтак акт вважався вже недійсним та підлягав скасуванню.

Відповідач заперечує щодо стягнення 24 728,32 грн у порядку стягнення судових витрат за проведення експертних досліджень з підстав необґрунтованості позовних вимог, та з підстав того, що не було потреби та необхідності проведення експертного дослідження, оскільки на вирішення дослідження, по якому складено висновок експертного були поставлені витання які і так встановлені актом про порушення.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою від 21 жовтня 2025 року суд відкрив провадження у справі, підготовче засідання призначив на 18 листопада 2025 року.

23 жовтня 2025 року відповідач подав відзив на позов.

27 жовтня 2025 року позивач подав відповідь на відзив.

27 жовтня 2025 року відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою від 18 листопада 2025 року суд закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначений на 2 грудня 2025 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав.

МОТИВИ СУДУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ РІШЕННЯ

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.

Як видно з матеріалів справи, 11.02.2020 року між ПрАТ "Рівнеобленерго" (позивач, оператор системи розподілу) та Кооперативним підприємством Зарічненської райспоживспілки (відповідач, споживач) було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №270011616, в тому числі за об'єктом: Маркет "Рікос", що знаходиться за адресою: вул. Фестивальна, буд. 12, смт.Зарічне, Вараський район, Рівненська область (ЕІС код 62Z5062578895666).

Згідно із предметом вказаного договору, цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою - приєднанням, що є додатком 1 до цього договору.

Умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті (об'єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього договору.

Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 "Порядок розрахунків за послугу з розподілу електричної енергії".

Згідно з актом №РПЛ 394086 про пломбування від 10.04.2024 року, який підписаний споживачем, на об'єкті споживача (Кооперативне підприємство Зарічненської райспоживспілки): вул. Фестивальна, буд. 12, смт.Зарічне, здійснено пломбування лічильника 15034216. Прилад обліку є власністю споживача. Відповідальність за збереження і цілісність засобів обліку електричної енергії та встановлених на ВОЕ пломб покладається на споживача: Кооперативне підприємство Зарічненської райспоживспілки.

26 вересня 2024 року представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" на об'єкті відповідача: маркет "Рікос" за адресою вул. Фестивальна, буд. 12, смт.Зарічне, Вараський район, Рівненська область, зафіксовано порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п.2.3.4., 8.2.4, 8.2.5., 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: пошкодження пломбувального матеріалу (дріт) на якому встановлена пломба з відбитками тавр про повірку V15 ПТ/ІІкв засобу вимірювальної техніки №15034216. Відсутність на кріпленні кожуха електролічильника №15034216 пломби з відбитками тавр інших заінтересованих сторін (заводу виробника) К1, на її місце встановлена пломба невідомого зразка. Порушення цілісності пломби з відбитками тавр інших заінтересованих сторін №0024179 установленої на кожусі електролічильника №15034216, про що складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №R013169 від 26.09.2024 року.

Вказаний акт про порушення складено в присутності головного бухгалтера споживача, який відмовився від його підписання, що зафіксовано на відеозаписі.

У акті про порушення зазначено, що засідання комісії по розгляду даного акту буде проводитись 28.10.2024 року з 9:00 по 16:00 за адресою селище Зарічне, вул. Фестивальна 4, Зарічненське відділення.

27.09.2024 року зазначений акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та повідомлення №284 від 27.09.2024 року про запрошення споживача на засідання комісії по розгляду акту про порушення із зазначенням дати та часу було надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача (поштове відправлення №3400000018820), доказ вказаного надано суду.

28.10.2024 року на засіданні комісії Зарічненського відділення ПрАТ "Рівнеобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії без присутності споживача складено протокол №65 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, у відповідності до якого начальник відділення запропонував на підставі пункту 8.4.4. ПРРЕЕ направити на експертизу електролічильник типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216, який знаходиться в сейф пакеті №0415098 на трасологічну експертизу, після проведення якої направити на електротехнічну експертизу. До тримання результатів експертизи нарахування споживачу не застосовувати.

Разом з повідомленням №349 від 13.11.2024 року відповідачу було надіслано копію протоколу комісії №65 від 28 жовтня 2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №3400000017778.

11.12.2024 року ПрАТ "Рівнеобленерго" направило до Рівненського НДЕКЦ МВС заяву на проведення експертизи за вих №34-18/8653. Разом із заявою ПрАТ "Рівнеобленерго" направило електролічильник типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216, з встановленими на ньому пломбами інших заінтересованих сторін №0024179, про повірку приладу обліку V15 ПТ/ІІ та заводу виробника "К1", запакований в пломбувальний пакет №0415098.

На вирішення експертного дослідження були поставлені наступні питання: 1.Чи має сліди повторного використання пломба інших заінтересованих сторін №0024179? 2.Чи пошкоджений пломбувальний матеріал (дріт) на якому встановлена пломба про повірку приладу обліку - V15 ПТ/ІІ? 3.Чи пошкоджена та/або повторно використана пломба заводу виробника "К1"?

Згідно із наявним у матеріалах справи висновку експертного дослідження від 22 січня 2025 року №ЕД-19/118-24/15012-ТР, складеним Рівненським НДЕКЦ МВС, за результатами експертного дослідження було надано висновок про те, що:

1. На пломбі-наклейці №0024179, встановленій на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 слідів повторного використання не виявлено.

2. На пломбувальному матеріалі, на якому встановлена пломба про повірку приладу обліку - "V15ПТ/ІІ", встановлена, в свою чергу, на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 наявні сліди його розділення (розлому), що дозволяє повністю його вивільняти (витягувати) з отворів металевого гвинта, на якому він встановлений.

3. Пломба заводу виробника "К1", встановлена на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 - не пошкоджена та повторно не використовувалася.

ПрАТ "Рівнеобленерго" Рівненським науково-дослідним експертно - криміналістичним центром МВС України виставлено рахунок - фактуру №219 на суму 3 820,32 грн вартості проведення експертизи, яка оплачена 16 грудня 2024 року згідно з платіжним дорученням №2004931524.

03.02.2025 року ПрАТ "Рівнеобленерго" направило Товариству з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" заяву про проведення експертизи за вих №34-18/911. Разом із заявою ПрАТ "Рівнеобленерго" направило електролічильник типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216, який знаходиться в пломбувальному пакеті №3095065, копію висновку експертного дослідження від 22.01.2025 року №ЕД-19/118-24/15012-ТР, виконаного Рівненським НДЕКЦ МВС України, щодо дослідження пломб та пломбувального матеріалу встановлених на лічильнику електричної типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216.

На вирішення експертного дослідження поставлені наступні питання:

1.Чи відповідає внутрішня схема електролічильника типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216, схемі заводу-виробника? Чи є наявність вмонтованих сторонніх елементів в схему вищезазначеного електролічильника?

2. Чи є втручанням в роботу лічильника змінена внутрішня схема та/або сторонні елементи всередині наданого лічильника (у разі виявлення таких під час дослідження)?

Згідно висновку експерта за результатами проведення електротехнічного дослідження №10547 від 16 квітня 2025 року, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз":

1. Внутрішня схема лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 не відповідає схемі заводу-виробника. Всередині корпусу наданого на дослідження лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 2015 року випуску, виявлені вмонтовані сторонні елементи, які не характерні заводській конструкції даного типу лічильника.

2. Змінена внутрішня схема у вигляді встановлення додаткового пристрою всередині корпусу наданого на дослідження лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 2015 року випуску, є втручанням в роботу даного лічильника.

Згідно з актом надання послуг №52 від 16 квітня 2025 року, вартість експертного дослідження складає 20 908,00 грн, яка оплачена ПрАТ "Рівнеобленерго" 20 лютого 2025 року згідно платіжної інструкції №204955778.

24.04.2025 року позивач скерував на адресу відповідача повідомлення-виклик на засідання комісії по розгляду акта про порушення №137 від 23.04.2025 року, копію висновку експерта за результатами проведення електротехнічного дослідження №10547 від 16.04.2025 рекомендованим листом з описом вкладення (поштове відправлення №3400000072060).

26.05.2025 року комісією по розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії Зарічненського відділення ПрАТ "Рівнеобленерго" розглянуло акт про порушення №R013169 та складено протокол №76 засідання комісії, за результатом розгляду якого комісія вирішила керуючись пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ провести нарахування споживачу збитків завданих ПрАТ "Рівнеобленерго" за період з 10.07.2024 року по 25.09.2024 року відповідно до п.8.4.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Обсяг необлікованої електричної енергії становить 52 338 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 599 017,68 грн.

Згідно з розрахунком проведених нарахувань від 26.05.2025 року до протоколу засідання комісії №76 від 26.05.2025 року загальний розмір вартості необлікованої електричної енергії без врахування ПДВ становить 499 181,40 грн., що із врахуванням ПДВ становить 599 017,68 грн.

З повідомленням №163 від 27.05.2025 року споживачу було надіслано копію протоколу комісії №76, розрахунок проведених нарахувань до акта про порушення та повідомлення про оплату за травень 2025 року, рахунок на оплату вартості за послугу експертизи електролічильника (поштове відправлення №3400000075948).

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, базуються на договорі про надання послуг із розподілу електроенергії. Спірний характер правовідносин заснований на тому, що позивач вважає свої права порушеними, оскільки при огляді приладу обліку встановлено пошкодження цілісності пломб, що є порушенням правил роздрібного ринку електроенергії.

В свою чергу відповідач вказує про відсутність обставин безоблікового споживання електричної енергії.

Як унормовано положеннями статті 11 ЦК України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).

Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно з положеннями статті 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Система розподілу має бути побудована з урахуванням принципу економічної ефективності, планів розвитку міст (територій), з дотриманням режиму права власності, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, енергоефективності, захисту життя і здоров'я людей, а також раціонального використання енергії відповідно до технічних правил та норм безпеки, передбачених нормативно-технічними документами.

Згідно з положеннями статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики, несанкціонований відбір електричної енергії.

Згідно з пунктом 5.5.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії (затверджено постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716), власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Згідно з умовами підпунктів 5, 6, 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно з вимогами статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний: надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Згідно з положеннями пункту 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до пункту 5.2.22 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, вузол обліку вважається введеним в облік з дати підписання сторонами акта пломбування.

Факт установлення оператором мережі, ППКО та заінтересованими сторонами пломб, а також індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті пломбування, що складається відповідно до вимог цього Кодексу в необхідній кількості примірників представниками оператора мережі у присутності замовника та власника електроустановки, об'єкта або окремого елемента об'єкта, території, приміщення, де встановлюється вузол обліку, або уповноважених ними осіб та підписується ними. По одному примірнику акта пломбування передається замовнику та власнику об'єкта, де встановлений вузол обліку (пункт 5.2.28 Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

Суд звертає увагу відповідача, що за умовами ПРРЕЕ передбачена можливість покладеня обов'язку зі збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб покладено на власника (користувача) електроустановки.

Водночас, місце розміщення засобів комерційного обліку електричної енергії не має визначального значення.

Так, положення Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначають, що місце розміщення вузла обліку має бути захищеним від доступу сторонніх осіб, тварин, птахів, комах тощо, які можуть пошкодити обладнання, віддаленим від займистих матеріалів на відстань не менше 1,5 метра в усіх напрямах, безпечним і доступним для проведення технічного обслуговування, ремонту та заміни обладнання, відповідати вимогам правил безпеки та інших відповідних нормативних документів (пункт 5.1.2.). Вузли обліку необхідно встановлювати таким чином, щоб була забезпечена можливість доступу споживачів, учасників ринку та інших заінтересованих сторін до нього для цілей контрольного огляду та/або технічної перевірки, а також візуального зчитування результатів вимірювання з лічильника без застосування спеціальних засобів та інструментів (пункт 5.1.3.). Вузли обліку у замовників встановлюються відповідно до технічних рекомендацій, технічних умов (у разі приєднання до електричних мереж) та проєктних рішень (проєктів) . Технічні умови (у разі приєднання до електричних мереж) у частині улаштування вузлів обліку розробляються та надаються замовникам відповідним оператором системи (пункти 5.2.2., 5.2.4.).

Відповідно до пунктів 5.2.5., 2.5.7 Кодексу комерційного обліку електричної енергії проєктні рішення (проєкти) розробляються проєктною організацією (проєктувальниками) та затверджуються замовником. Оператор системи забезпечує розробку типових технічних рекомендацій та проєктів (проєктних рішень) щодо встановлення та улаштування вузлів обліку, зокрема у разі приєднання до електричних мереж, які оприлюднюються на його вебсайті. Типові проєктні рішення при встановленні, заміні, модернізації, реконструкції, технічному переоснащенні вузлів обліку замовника застосовуються, як правило, без зміни електричної схеми комерційного обліку електричної енергії та/або місця встановлення вузлів обліку, зокрема на типових територіально відокремлених електроустановках та об'єктах замовника, при модернізації існуючих вузлів обліку в частині організації дистанційного зчитування лічильників та впровадженні замовником АСКОЕ.

Таким чином розміщення засобів комерційного обліку електроенергії є можливим не лише на об'єктах споживача. Проектні рішення, зокрема щодо розміщення лічильників, затверджуються замовником.

В даному випадку суд ураховує підтверджені обставини встановлених пломб на засобах комерційного обліку електричної енергії відповідача. Водночас згідно зі схемою та актом розмежування балансової належності, споживач/відповідач відповідає за технічний стан: кабельної лінії від ЗТП №28 до приміщення ресторану, та встановленого в ЗТП лічильника, пломб держповірки та енергопередавальної організації, електрообладнання об'єкта.

Про покладення відповідальності зі збереження та цілісності засобу комерційного обліку саме на споживача зазначено також і в акті пломбування №РПЛ394086.

Також суд ураховує інформацію про проведений контрольний огляд 10.07.2024 року, за результатами якого не встановлено зауважень.

Таким чином відповідальність за збереження і цілісність засобів обліку електричної енергії (зокрема лічильник № 15034216), а також встановлених на лічильнику десяти пломб та двох індикаторів, покладено на споживача - Кооперативне підприємство Зарічненської Райспоживспілки, що підтверджується актом про пломбування РПЛ 394086 від 10 квітня 2024 року, додатком 6/3 до договору постачання електричної енергії від 11 лютого 2020 № 270011616.

26 вересня 2024 року представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" на об'єкті відповідача: маркет "Рікос" за адресою вул. Фестивальна, буд. 12, смт.Зарічне, Вараський район, Рівненська область, зафіксовано порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п.2.3.4., 8.2.4, 8.2.5., 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: пошкодження пломбувального матеріалу (дріт) на якому встановлена пломба з відбитками тавр про повірку V15 ПТ/ІІкв засобу вимірювальної техніки №15034216. Відсутність на кріпленні кожуха електролічильника №15034216 пломби з відбитками тавр інших заінтересованих сторін (заводу виробника) К1, на її місце встановлена пломба невідомого зразка. Порушення цілісності пломби з відбитками тавр інших заінтересованих сторін №0024179 установленої на кожусі електролічильника №15034216, про що складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №R013169 від 26.09.2024 року.

Відповідно до пункту 6.4.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.

У пункті 6.5.13. Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або ПРРЕЕ, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.

Згідно з приписами пункту 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Згідно з умовами пункту 8.2.6. ПРРЕЕ, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Згідно з положеннями пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення, оператор системи має зняти, упакувати (з наступним опломбуванням упаковки) пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), та протягом 30 календарних днів від дня складення акта про порушення або прийняття на засіданні комісії з розгляду акта про порушення рішення щодо необхідності проведення експертизи/обстеження направити їх на експертизу/обстеження (про що повідомити споживача) або, якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, за відповідною заявою власника засобів вимірювальної техніки передати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу/обстеження. Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.

Оператор системи має протягом 5 робочих днів від дня отримання висновку експертизи/обстеження, ініційованого оператором системи, надіслати споживачу копію отриманого висновку.

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, крім випадків:

встановлення експертизою, що порушення роботи засобу обліку виникло не з вини споживача;

надання стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, оператору системи письмової згоди з фактом пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки до моменту проведення експертизи або оплати оператором системи вартості робіт з проведення експертизи;

надання стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, оператору системи письмової відмови від проведення експертизи до моменту проведення експертизи або оплати оператором системи вартості робіт з проведення експертизи.

Оскільки споживачем не визнано факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (іншого матеріали справи не містять) позивач звернувся до Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру з метою проведення експертного дослідження. Вказаний висновок суд робить з тих підстав, що матеріали справи не містять будь-яких доказів визнання споживачем факту пошкодження пломб до проведення засідання комісії.

Згідно із наявним у матеріалах справи висновку експертного дослідження від 22 січня 2025 року №ЕД-19/118-24/15012-ТР (Рівненський НДЕКЦ МВС), за результатами експертного дослідження було надано висновок про те, що:

1. На пломбі-наклейці №0024179, встановленій на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 слідів повторного використання не виявлено.

2. На пломбувальному матеріалі, на якому встановлена пломба про повірку приладу обліку - "V15ПТ/ІІ"», встановлена, в свою чергу, на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 наявні сліди його розділення (розлому), що дозволяє повністю його вивільняти (витягувати) з отворів металевого гвинта, на якому він встановлений.

3. Пломба заводу виробника "К1", встановлена на електролічильнику типу "Меридіан ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15034216 - не пошкоджена та повторно не використовувалася.

Згідно з висновком експерта, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз", за результатами проведення електротехнічного дослідження №10547 від 16 квітня 2025 року:

1. Внутрішня схема лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 не відповідає схемі заводу-виробника. Всередині корпусу наданого на дослідження лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 2015 року випуску, виявлені вмонтовані сторонні елементи, які не характерні заводській конструкції даного типу лічильника.

2. Змінена внутрішня схема у вигляді встановлення додаткового пристрою всередині корпусу наданого на дослідження лічильника електричної енергії типу "Меридіан ЛТЕ 1.03ТУ" завод. №15034216 2015 року випуску, є втручанням в роботу даного лічильника.

Згідно з умовами пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до пункту 8.4.8. ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Останній контрольний огляд за об'єктом відповідача відбувся 10.07.2024 року.

Згідно з приписами пункту 8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою W доб = P · t доб · K в, де P - потужність (кВт), t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год. K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Відповідно до пункту 8.2.7. ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Суд встановив, що 26.05.2025 року комісією по розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії Зарічненського відділення ПрАТ "Рівнеобленерго" розглянуло акт про порушення №R013169 та складено протокол №76 засідання комісії, за результатом розгляду якого комісія вирішила керуючись пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ провести нарахування споживачу збитків завданих ПрАТ "Рівнеобленерго" за період з 10.07.2024 року по 25.09.2024 року відповідно до п.8.4.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Обсяг необлікованої електричної енергії становить 52 338 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 599 017,68 грн.

Вказані нарахування проведено в порядку та на умовах, що визначені ПРРЕЕ.

Суд також встановив, що з повідомленням №163 від 27.05.2025 року споживачу було надіслано копію протоколу комісії №76, розрахунок проведених нарахувань до акта про порушення та повідомлення про оплату за травень 2025 року, рахунок на оплату вартості за послугу експертизи електролічильника.

Щодо позиції відповідача про те, що втручання і пошкодження, які зафіксовані відповідачем, виникли не з вини відповідача як споживача електричної енергії (причетності і вини до цих пошкоджень і порушень), а тому відсутній склад правопорушення в діях відповідача суд відзначає, що як установлено в процесі розгляду справи, саме на споживача у відповідності до положень пункту 2.3.4. ПРРЕЕ покладений обов'язок зі збереження (технічний стан) лічильника, встановленого в ЗТП, пломб, електрообладнання об'єкта.

Щодо заперечень відповідача про те, що позивач провів засідання комісії та здійснив донарахування обсягу не облікованої електроенергії за межами 90-денного строку, суд звертає увагу відповідача, що згідно з умовами пункту 8.2.6. ПРРЕЕ, акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Суд ураховує, що в даному випадку було проведено дві експертизи, а тому перебіг терміну донарахування обсягу не облікованої електроенергії починається з дати отримання результатів експертного дослідження оператором системи.

Суд зауважує, що відповідач не навів аргументів стосовного того, що відповідач неодноразово ігнорував засідання комісії щодо розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії, де мав можливість висловити свої заперечення та доводи щодо даного порушення.

Відповідач також не повідомив суду жодних обставин щодо звернення до правоохоронних органів стосовно шахрайських дій або незаконного втручання чи пошкодження майна відповідача (лічильника №15034216) з боку третіх осіб.

За таких обставин суд звертає увагу відповідача не лише на його обов'язок забезпечувати належний технічний стан та збереженість лічильника, але й на його можливості забезпечувати перевірку достовірності облікованих обсягів електричної енергії.

Так, відповідно до пункту 5.1.9. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, з метою забезпечення перевірки достовірності даних або резервування джерел інформації для зареєстрованих ТКО та основного вузла обліку оператор мережі та сторона, приєднана до мережі (зокрема споживач) за власним бажанням, мають право влаштовувати зі своєї сторони комерційної межі верифікаційні вузли обліку, які відповідають вимогам для комерційних вузлів обліку та зі встановленими ЗКО, які мають характеристики не гірші ніж у основного вузла обліку. Допускається встановлення та експлуатація ЗВТ або іншого обладнання верифікаційного вузла обліку чи складових автоматизованих систем, які належать іншому власнику на об'єкті власника електроустановки за його згодою та згідно з погодженим ним проєктним рішенням.

У разі сумніву споживача у правильній роботі вузла обліку він може звернутися до оператора системи або ППКО для забезпечення проведення позачергового контрольного огляду, технічної перевірки вузла обліку або експертизи ЗКО (пункт 6.5.18 Кодексу комерційного обліку).

Суд також акцентує увагу на тому, що місячні обсяги облікованої електричної енергії споживача щодо даної точки приєднання значно зросли (у три-чотири рази) після виявленого порушення, що додатково опосередковано підтверджує наявність споживання необлікованої електричної енергії з боку відповідача.

Щодо позовних вимог про стягнення 24 728,32 грн збитків суд відзначає наступне.

Оскільки споживач не визнав факту пошкодження пломб на належному йому засобі вимірювальної техніки, позивач звернувся до Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру та Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" з метою проведення експертного дослідження.

Згідно із висновками експертного дослідження було підтверджено зазначені у акті порушення ПРРЕЕ.

А тому, саме з огляду на поведінку відповідача, позивачу довелося нести витрати на проведення експертного дослідження. Такі витрати у розмірі 3 820,32 грн вартості проведення експертизи, проведеної Рівненським науково-дослідним експертно - криміналістичним центром МВС України та 20 908,00 грн, проведеної Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" (разом 24 728,32 грн) позивачем оплачені повністю, що встановлено судом.

Згідно з нормами частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з правилами статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За приписами частини 2 статті 1166 ЦК України, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

За загальним правилом збитки це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ, яке пов'язане з утиском інтересів особи як учасника певних суспільних відносин і яке виражається у зроблених ним витратах тощо.

Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов, сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності.

Обов'язковими умовами для застосування такої міри цивільно-правової відповідальності як відшкодування збитків є: протиправна поведінка боржника, яка проявляється у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявність збитків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданими збитками, що означає, що збитки мають бути наслідком саме даного порушення боржником зобов'язання, а не якихось інших обставин, зокрема дій самого кредитора або третіх осіб; вина боржника.

Розглянувши матеріали справи суд вважає, що з огляду на встановлені обставини, обґрунтованим є висновок про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача вартості проведення експертного дослідження в сумі 24 728,32 грн.

На думку суду, має місце протиправна поведінка боржника, яка проявилася у допущенні порушення прав позивача та полягає у неналежному виконанні зобов'язання зі збереження приладу обліку.

Наявність збитків підтверджується доказами проведення експертного дослідження, та сплатою вартості таких додаткових послуг.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданими збитками полягає в тому, що саме у зв'язку з неналежним виконання відповідачем договірних правовідносин та ПРРЕЕ, позивач був змушений звернутися до експерта для отримання висновку. За таких обставин, суд вважає доведеною наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою відповідача та понесеними витратами позивача на експертне дослідження.

ЦК України закріплено легальну цивільно-правову дефініцію вини (ст. 614 ЦК України), визначаючи її через обставини, які свідчать про її відсутність. Так, особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання (ч. 2 ст. 614 ЦК України). Отже, вина у цивільному праві це невжиття особою всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов'язання або для запобігання заподіянню шкоди. Дане визначення вини позбавлене суб'єктивної характеристики, воно ґрунтується на зовнішніх, об'єктивних критеріях визначення. Вживання всіх залежних від особи заходів є формою поведінки особи, а не її психічного ставлення.

Аргументи відповідача, викладені ним у відзиві на позов, суд вважає такими, що не можуть бути підставою для повної відмови у задоволенні позову, оскільки не спростовують вимоги позивача.

Реалізація принципу змагальності в господарському процесі та доведення сторонами перед судом переконливості поданих доказів є конституційною гарантією (стаття 129 Конституції України).

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були (аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 11.02.2021 року у справі № 916/17/20).

Слід зауважити, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17, від 25.06.2020 у справі №924/233/18 ).

Аналогічний стандарт доказування застосовано також Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сало проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України)

Висновки суду

З урахуванням наведеного, суд робить висновок, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 599 017,68 грн вартості необілкованої електричної енергії та 24 728,32 грн збитків мають бути задоволені.

Розподіл судових витрат

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір у даному спорі становить 7 484,95 грн (з врахуванням коефіцієнту 0,8).

З огляду на задоволення позову, судові витрати позивача у розмірі судового збору покладається на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки (34000, Рівненська обл., Вараський р-н, селище Зарічне, вул.Фестивальна, будинок 12, ідентифікаційний код 30717592) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33013, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Князя Володимира, будинок 71, ідентифікаційний код 05424874) 599 017 (п'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч сімнадцять) грн 68 коп вартості необлікованої електричної енергії, 24 728 (двадцять чотири тисячі сімсот двадцять вісім) грн 32 коп витрат на проведення експертних досліджень та 7 484 (сім тисяч чотириста вісімдесят чотири) грн 95 коп судового збору.

Позивач (Стягувач): Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" (33013, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Князя Володимира, будинок 71, ідентифікаційний код 05424874).

Відповідач (Боржник): Кооперативне підприємство Зарічненської райспоживспілки (34000, Рівненська обл., Вараський р-н, селище Зарічне, вул.Фестивальна, будинок 12, ідентифікаційний код 30717592).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повне рішення складено 08 грудня 2025 року.

Суддя Андрій КАЧУР