Рішення від 26.11.2025 по справі 908/2362/25

номер провадження справи 4/126/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2025 Справа № 908/2362/25

м.Запоріжжя Запорізької області

за позовом Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури Запорізької області, (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29А) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164)

до відповідача Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 9А) в особі Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», (49100, м. Дніпро, вул. Космічна, буд. 35)

про витребування із незаконного володіння земельних ділянок

Суддя Зінченко Н.Г.

при секретарі судового засідання Батрак М.В.

За участю представників сторін:

від прокуратури - Шульга Л.М., на підставі службового посвідчення № 075800 від 01.03.2023;

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Воронов О.О., на підставі Ордеру на надання правничої допомоги серія АР № 1246887 від 25.08.2025;

від третьої особи - не з'явився;

вільний слухач - Гудін І.В., на підставі паспорту громадянина України;

31.07.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вих. № 12-1176-25 від 31.07.2025, сформована в підсистемі «Електронний суд» ЄСІКС 31.07.2025, (вх. № 2589/08-07/25 від 01.08.2025) Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, с. Долинське Запорізького району Запорізької області про витребування на користь власника - Запорізької обласної державної адміністрації із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1292 площею 0,1460 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1275 площею 0,1460 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1306 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1298 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1297 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1302 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1301 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1300 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1294 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1293 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1283 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1291 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1304 площею 0,1500 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1276 площею 0,2388 га; земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:07:001:1288 площею 0,1500 га.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2025 справу № 908/2362/25 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/2362/25 та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, присвоєний номер провадження справи 4/126/25, до участі у справі № 908/2362/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», м. Київ в особі Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», м. Дніпро, підготовче засідання призначено на 25.08.2025.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.08.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі № 908/2362/25 до 04.11.2025, підготовче засідання відкладалося на 22.09.2025.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 22.09.2025 закрито підготовче провадження у справі № 908/2362/25, справу призначено до розгляду по суті та призначено судове засідання на 29.10.2025.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 29.10.2025 в судовому засіданні оголошувалася перерва до 26.11.2025.

В судове засідання 26.11.2025 з'явилися представники прокуратури і відповідача, фіксація судового процесу здійснювалася з використанням системи відеоконференцзв'язку: vkz.court.gov.ua.

В судовому засіданні 26.11.2025 справу розглянуто, на підставі ст. 240 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та долучених судом до матеріалів справи.

В судове засідання 26.11.2025 як представник Запорізької обласної державної адміністрації з'явився Гудін І.В., проте оскільки вказана особа не надала суду належних документів на підтвердження наявності повноважень на представництво інтересів Запорізької обласної державної адміністрації у справі № 908/2362/25, вказана особа допущена до участі в судовому засіданні 26.11.2025 як вільний слухач.

Представник третьої особи в судове засідання 26.11.2025 не з'явився. В матеріалах справи № 908/2362/25 наявні Пояснення ДСГП «Ліси України» в особі Філії «Східний лісовий офіс» ДСГП «Ліси України» по суті спору (вх. № 16944/08-08/25 від 22.08.2025), в яких третя особа просить суд розглянути справу № 908/2362/25 без участі в судових засіданнях уповноваженого представника ДСГП «Ліси України» в особі Філії «Східний лісовий офіс» ДСГП «Ліси України».

Згідно приписів ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Однією із найважливіших гарантій забезпечення захисту прав та свобод особи є закріплення права на судовий захист безпосередньо в Основному законі України.

Відповідно до приписів ч. 1 та 2 ст. 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Також судом враховано, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа «Скопелліті проти Італії» від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа «Папахелас проти Греції» від 25.03.1999).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).

Роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі «Красношапка проти України», від 02.12.2010 «Шульга проти України», від 21.10.2010 «Білий проти України»).

Дослідивши матеріали справи, суд не вбачає підстав для відкладення судового засідання та вирішив за можливе розглядати справу по суті в судовому засіданні 26.11.2025 за відсутністю повноваженого представника позивача та третьої особи, оскільки їх неявка не перешкоджає вирішенню спору.

Заявлені прокурором вимоги викладені в позовній заяві та обґрунтовані посиланням на ст., ст. 13, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст., ст. 3, 55-57, 79-1, 83, 84, 116, 117, 122, 141, 149, 152, 155, п., п. а), в) п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст., ст. 1, 7, 8, 11, 31, п. 5 Прикінцевих подовжень Лісового кодексу України, ст., ст. 15-17, 21, 317, 319, 321, 324, 328, 373, 386, 387 ЦК України. Мотивуючи позовні вимоги прокурор зазначає, що Спеціалізованою екологічною прокуратурою (на правах відділу) обласної прокуратури під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 42024080000000085 від 09.07.2024 за ч. 2 ст. 364 КК України встановлено порушення інтересів держави під час розпорядження землями державної форми власності лісогосподарського призначення. Зокрема, прокуратурою встановлено, що рішенням Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 затверджено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності: вид цільового призначення земельної ділянки - 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 26 земельних ділянок з кадастровими номерами: 2322188400:07:001:1299, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1303, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1290, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1289, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1273, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1307, які розташовані на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби. На виконання п. 2 зазначеного рішення протягом червня - жовтня 2024 року Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області зареєстровано право комунальної власності на них як землі житлової та громадської забудови. З метою з'ясування наявності перетину вказаних земельних ділянок з 1 кварталом Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України» (Урочище Глинище) із землями державного лісового фонду обласною прокуратурою листом від 26.08.2024 № 12-2182-24 скерована Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, яка виготовлена Боклаг В.А., із відповідними координатами поворотних точок їх меж до Державного підприємства «Харківська державна лісовпорядна експедиція» Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» Державного агентства лісових ресурсів України. Відповідно до інформацій ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 02.09.2024 № 506 та від 23.05.2025 № 273 встановлено повний перетин 15 земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288 з 53, 54, 55, 56 виділами 1 кварталу Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України» (Урочище Глинище) за матеріалами лісовпорядкування ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» 1989 та 2008 років. Окрім того, за інформацією Філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 14.03.2025 № 632-32.6-2025 та від 20.05.2025 № 1145/32.7.4-2025 підтверджено розташування спірних земельних ділянок у кварталі 1 виділах 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва (урочище «Гнилище») Запорізького надлісництва, що перебувають у постійному користуванні ДП «Ліси України» та закріплені за філією «Східний лісовий офіс». Наразі лісові ділянки 1 кварталу, виділи 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва, заліснені, проростає акація біла віком від 27 до 61 років, а також в'яз дрібнолистий. Указані лісові ділянки відносяться до лісопаркової частини лісів зелених зон і представлені закритими просторами з рівномірно розміщеними деревами, деревостанами горизонтальної зімкнутості. Згода на вилучення земельних ділянок, розташованих у кварталі 1 виділах 53, 54 ,55, 56 Крутоярівського лісництва (урочище «Гнилище») Запорізького надлісництва, філією «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» не надавалась. Наведене вище у сукупності підтверджує належність спірних 15 земельних ділянок до земель державної власності лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користування ДП «Ліси України» та розташовані у межах 1 кварталу, виділи 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва. Таким чином, Долинською сільською радою Запорізького району в односторонньому та позасудовому порядку, з перевищенням наданих законом повноважень, вилучено поза волею належного розпорядника - держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації та постійного землекористувача - ДП «Ліси України» спірні земельні ділянки загальною площею 2,3308 га з земель лісогосподарського призначення та зареєстровано як об'єкти нерухомості комунальної власності із зміною її цільового призначення. Отже, рішення Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району, Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби» в частині спірних земельних ділянок лісогосподарського призначення, розпоряджатися якими вказаний орган місцевого самоврядування не уповноважений та які вибули з державної власності поза волею власника в особі Запорізької обласної державної адміністрації та без згоди постійного користувача таких земель - та ДП «Ліси України», суперечить вимогам ст. 13 Конституції України, ст., ст. 317, 319, 321, 328 Цивільного кодексу України, ст., ст. 83, 84, 117, 122, 149, підпунктам а) та в) пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст., ст. 11, 27 Лісового кодексу України та порушує інтереси держави, а, відтак, відповідно до вимог ст., ст. 16, 21 ЦК України, ст. 152, 155 Земельного кодексу України є незаконним. Враховуючи, що на підставі незаконного рішення Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 спірні з державної власності без відповідної правової підстави вони підлягають витребуванню від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області на користь Запорізької обласної державної адміністрації на підставі ст. 387 ЦК України. З урахуванням наведеного, прокурор вважає наявними підстави для здійснення захисту інтересів держави шляхом звернення до суду з позовом у цій справі в порядку ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та просить суд позов задовольнити повністю. Також прокурор просить суд покласти на відповідача судові витрати зі сплати судового збору.

22.08.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області надійшов Відзив на позовну заяву (вх. № 16934/08-08/25 від 22.08.2025), відповідно до якого відповідач зазначив, що до Долинської сільської ради від Запорізької обласної прокуратури, Запорізької обласної ради та ДП «Ліси України» не надходили запити щодо повернення спірних земельних ділянок, а також інші аналогічні документи. У зв'язку з чим відповідач був позбавлений можливості врегулювати зазначене питання в досудовому порядку. Ознайомившись з позовними вимогами у даній справі, Долинська сільська рада вчинила дії, спрямовані на врегулювання спору та передачу спірних земельних ділянок у державну власність в особі Запорізької обласної державної адміністрації. Так, листом від 14.08.2025 № 2580/02-27 відповідач повідомив Запорізьку обласну прокуратуру та Запорізьку обласну державну адміністрацію, що питання про передачу з комунальної власності в державну власність спірних земельних ділянок винесено на найближче засідання сесії ради. Рішенням Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.08.2025 № 7 вирішено передати з комунальної власності Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області 15 спірних земельних ділянок, які розташовані на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (в межах населеного пункту) в державну власність в особі Запорізької обласної державної адміністрації. Пунктом 16 вказаного рішення депутати уповноважили сільського голову Долинської сільської ради підписати акт-приймання передачі земельних ділянок комунальної власності в державну власність. Відповідачем 21.08.2025 супровідним листом № 2660/02-22 на адресу Запорізької обласної держаної адміністрації направлено рішення № 7 від 21.08.2025 «Про передачу земельних ділянок з комунальної власності в державну» разом з підписаним актом-прийому передачі, що підтверджують чеком направлення. Таким чином, відповідачем вчинено всі дії відповідно до вимог чинного законодавства щодо передачі спірних земельних ділянок, які є предметом позову прокурора у даній справі, в державну власність в особі Запорізької обласної державної адміністрації. Наведені доводи відповідач просить суд врахувати при вирішенні спору у справі.

Запорізькою обласною державною адміністрацією через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС подані суду Пояснення у справі (вх. № 16081/08-08/25 від 13.08.2025), в яких позивач заявлені прокурором вимоги про витребування із незаконного володіння Долинської сільської ради спірних земельних ділянок підтримав у повному обсязі.

22.08.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області від Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» надійшли Пояснення на позов (вх. № 16944/08-08/25 від 22.08.2025), в яких третя особа підтримує позовні вимоги Запорізької обласної прокуратури Запорізької області та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки вилучення спірних земельних ділянок лісового фонду здійснено з численними суттєвими порушеннями вимог чинного законодавства. При цьому, третя особа зауважила, що відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, та лише Кабінет Міністрів України має право передавати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу. З наведеного слідує висновок, що спірні земельні ділянки неправомірно віднесені (інвентаризовані) до земель сільськогосподарського призначення та в подальшому передані у комунальну власність Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Оскільки згоди на вилучення із користування спірних земельних ділянок постійним лісокористувачем не надавалось, фактично незаконно було припинено право постійного користування зазначеними земельними ділянками. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288 накладаються на землі державного лісового фонду, які віднесено до категорії - землі лісогосподарського призначення, цільове призначення 09.01. - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, а отже не можуть у своїй частині відноситися до земель сільськогосподарського призначення та існувати у встановлених межах. Оскільки допустимі види використання земельної ділянки і її правовий режим тісно пов'язані із цільовим призначенням, навіть формального зазначення у документації із землеустрою, Державному земельному кадастрі і Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про те, що земельна ділянка має сільськогосподарське культур та інших об'єктів лісової екосистеми, розташованих на вказаній земельній ділянці. Водночас, особливий режим земель лісогосподарського призначення характеризується тим, що усі заходи з їх охорони спрямовані на попередження та недопущення вилучення цих земель для інших потреб. Отже спірні земельні ділянки вибули з державної власності з порушенням вимог земельного, лісового та природоохоронного законодавства України. Внаслідок такої передачі відбулась незаконна зміна категорії та цільового призначення земель. З урахуванням наведеного, третя особа просить суд позов задовольнити повністю.

Через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області від прокурора надійшли Додаткові пояснення (вх. № 21448/08-08/25 від 23.10.2025), в яких прокурор зауважив, що ним правильно визначено позивача у спірних правовідносинах - Запорізьку обласну державну адміністрацію, оскільки вона є органам, уповноваженим здійснювати від імені держави повноваження власника лісової ділянки, вчиняти дії щодо прийняття рішень про передачу лісової ділянки у постійне та тимчасове користування, а також є органом, уповноваженими на здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері лісових відносин. Доводи Долинської сільської ради щодо виключної компетенції районної державної адміністрації у спірних правовідносинах спростовуються тим, що системний аналіз чинного законодавства дає підстави для висновку, що обласні державні адміністрації є органами, уповноваженим здійснювати від імені держави повноваження власника лісової ділянки, вчиняти дії щодо прийняття рішень про передачу лісової ділянки у постійне та тимчасове користування, а також є органами, уповноваженими на здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері лісових відносин. Натомість, районні державні адміністрацію мають право лише приймати рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення (частина 4 ст. 32 Лісового кодексу України). З урахуванням вищевказаного, прокурор просить суд зазначені пояснення врахувати під час розгляду справи, позов задовольнити у повному обсязі.

25.11.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за підписом сільського голови Федчука Богдана Михайловича надійшла Заява про визнання позову (вх. № 23770/08-08/25 від 25.11.2025), якою Долинська сільська рада визначає позовні вимоги прокурора у справі № 908/2362/25 в повному обсязі та просить суд на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» повернути прокурору з Державного бюджету України 50 % судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду. На підтвердження повноважень Федчука Богдана Михайловича до заяви про визнання позову додано рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 01 від 01.12.202 «Про початок повноважень Долинського сільського голови».

Розглянувши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення прокурора і представника відповідача, суд

УСТАНОВИВ

Запорізькою обласною прокуратурою під час виконання повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено порушення інтернів держави під час розпорядження землями державної форми власності лісогосподарського призначення.

З матеріалів справи судом з'ясовано, що Спеціалізованою екологічною прокуратурою (на правах відділу) обласної прокуратури під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 42024080000000085 від 09.07.2024 за ч. 2 ст. 364 КК України встановлено наступне.

Рішенням Долинської сільської ради від 07.10.2021 № 32 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Долинської об'єднаної територіальної громади в с. Розумівка по вул. Дружби в районі земельної ділянки кадастровий номер 2322188401:07:001:1216 з метою формування земельних ділянок, визначення їх угідь, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій.

У подальшому між Долинською сільською радою та ФОП Боклаг В.А. укладено договір від 01.04.2024 № Б-6249 щодо розробки технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель на території Долинської об'єднаної територіальної громади в с. Розумівка в районі вул. Дружба з метою формування земельних ділянок, визначення їх угідь, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій.

На виконання вищевказаного договору ФОП Боклаг В.А. розроблено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності.

Відповідно до вказаної Технічної документації на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області в с. Розумівка, вул. Дружби в районі земельної ділянки кадастровий номер 2322188401:07:001:1216 проінвентаризовано 26 земельних ділянок на загальну площу 4,0597 га як землі комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Відповідні дані внесено до Державного земельного кадастру.

Рішенням Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби» затверджено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності: вид цільового призначення земельної ділянки - 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 26 земельних ділянок з кадастровими номерами: 2322188400:07:001:1299, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1303, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1290, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1289, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1273, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1307, які розташовані на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби.

На виконання п. 2 зазначеного рішення протягом червня - жовтня 2024 року Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області зареєстровано право комунальної власності на них як землі житлової та громадської забудови, про що свідчать наявні в матеріалах справи Інформаційні довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

З метою з'ясування наявності перетину вказаних земельних ділянок з 1 кварталом Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України» (Урочище «Глинище») із землями державного лісового фонду обласною прокуратурою листом від 26.08.2024 № 12-2182-24 скерована Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, яка виготовлена Боклаг В.А., із відповідними координатами поворотних точок їх меж до Державного підприємства «Харківська державна лісовпорядна експедиція» Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» Державного агентства лісових ресурсів України.

Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання (ВО «Укрдержліспроект»), до складу якого входять 5 лісовпорядних експедицій, у тому числі ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція», є єдиною державною лісовпорядною організацією, яка відповідно до статутних документів забезпечує при лісовпорядкуванні лісового фонду виконання виробничими підрозділами лісовпорядних та інших робіт: зокрема визначення меж та внутрішньогосподарської організації території лісового фонду, що перебуває у користуванні постійних лісокористувачів, проведення топографо-геодезичних робіт, спеціального картографування лісів.

Відповідно до інформацій ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 02.09.2024 № 506 та від 23.05.2025 № 273 встановлено повний перетин 15 земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288 з 53, 54, 55, 56 виділами 1 кварталу Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України» (Урочище «Глинище) за матеріалами лісовпорядкування ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» 1989 та 2008 років.

Зокрема, встановлено наступне:

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1292 площею 0,1460 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1460 га з загальної площі ділянки 0,1460 га (на схемі позначено під номером 8);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1275 площею 0,1460 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1460 га з загальної площі ділянки 0,1460 га (на схемі позначено під номером 9);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1306 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 10);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1298 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 11);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1297 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 12);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1302 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 13);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1301 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 14);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1300 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 15);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1294 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 16);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1293 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 17);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1283 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 18);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1291 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 19);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1304 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 20);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1276 площею 0,2388 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,2388 га з загальної площі ділянки 0,2388 га (на схемі позначено під номером 23);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2322188400:07:001:1288 площею 0,1500 га знаходиться в межах державного лісового фонду кварталу 1 Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України», площа перетину з межами лісового фонду становить 0,1500 га з загальної площі ділянки 0,1500 га (на схемі позначено під номером 24).

Також під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024080000000085 від 09.07.2024 за ч. 2 ст. 364 КК України 27.12.2024 за участю заступника Долинської сільської ради Запорізького району проведено огляд місця події із залученням спеціалістів - уповноважених осіб Запорізького лісового відділення філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» та інженера-геодезиста ТОВ «Інвара» Малецького П.О. Останнім проведено геодезичне вимірювання вищевказаних земельних ділянок, про що складено схеми розташування земельних ділянок у системі координат УСК-2000, у тому числі з накладенням на Google карту, якими підтверджено повне та часткове накладення земельних ділянок на землі лісового господарства.

Оглядом місця події встановлено, що на території вищевказаних земельних ділянок наявні зелені насадження у вигляді дерев - акація біла (різні за об'ємом стовбурів) та глядичія (різні за об'ємом стовбурів). Вік дерев зі слів представника Запорізького лісового відділення філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» становить до 60 років. Вказаним спеціалістом також підтверджено, що земельні ділянки повністю або частково накладаються на територію 1 кварталу Крутоярівського лісництва.

Також оглядом встановлено наявність квартального стовпчика з надписом « 1», який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188400:07:001:1302.

Окрім того, за інформацією Філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 14.03.2025 № 632-32.6-2025 та від 20.05.2025 № 1145/32.7.4-2025 також підтверджено розташування спірних земельних ділянок у кварталі 1 виділах 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва (урочище «Гнилище») Запорізького надлісництва, що перебувають у постійному користуванні ДП «Ліси України» та закріплені за філією «Східний лісовий офіс». Наразі лісові ділянки 1 кварталу, виділи 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва, заліснені, проростає акація біла віком від 27 до 61 років, а також в'яз дрібнолистий. Указані лісові ділянки відносяться до лісопаркової частини лісів зелених зон і представлені закритими просторами з рівномірно розміщеними деревами, деревостанами горизонтальної зімкнутості.

Також ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» листом від 12.12.2024 № 74 надано копії картографічних матеріалів щодо землеустрою території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, серед яких «План землекористування колгоспу ім. Орджонікідзе с. Розумівка Запорізького району Запорізької області 1972 року», а також «Склад земельних угідь по Розумівській сільській раді 1992-1993 роки».

Відповідно до вказаних картографічних матеріалів наглядно видно наявність державного лісового фонду на території спірних земельних ділянок, розташування якого співпадає зі Схемою ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція».

Встановлені прокурором вище зазначені обставини у їх сукупності спростовують інформацію, зазначену у розділі 2 Пояснювальної записки Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області в с. Розумівка, вул. Дружби в районі земельної ділянки кадастровий номер 2322188401:07:001:1216, виготовленої ФОП Боклаг В.А., про те, що під час «проведеного обстеження земельних ділянок в натурі (на місцевості), територія не впорядкована, зелені насадження присутні у вигляді чагарнику», також, що «на

земельних ділянках відсутні землі лісогосподарського призначення».

При цьому, прокурором встановлено, що згода на вилучення земельних ділянок, розташованих у кварталі 1 виділах 53, 54 ,55, 56 Крутоярівського лісництва (урочище «Гнилище») Запорізького надлісництва, філією «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» не надавалась.

Таким чином, на думку прокурора, належність 15 спірних земельних ділянок до земель державної власності лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні ДП «Ліси України» та розташовані у межах 1 кварталу, виділи 53, 54, 55, 56 Крутоярівського лісництва підтверджується:

- інформацією Філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 20.05.2025 № 1145/32.7.4-2025 разом із копіями проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Запорізьке лісомисливське господарство», планшетами 1, таксаційного опису 1 кварталу Крутоярівського лісництва лісовпорядкування 1989 та 2008-2009 років Крутоярівського лісництва ДП «Запорізьке лісомисливське господарство», фото за наслідками обстеження спірних земельних ділянок;

- інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання (ВО «Укрдержліспроект») від 02.9.2024 № 506 та від 23.05.2025 № 273 разом зі схемами перетину спірних земельних ділянок;

- картографічними матеріалами щодо землеустрою території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, наданими ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» листом від 12.12.2024 № 74;

- протоколом огляду місця події від 27.12.2024 з проведеним обстеженням та геодезичним вимірюванням земельних ділянок, включаючи схему розташування земельних ділянок.

Указане, як вважає прокурор, свідчить про те, що спірні земельні ділянки на час їх інвентаризації та проведення державної реєстрації у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і на теперішній час повністю належать до земель державного лісового фонду та не вилучались з постійного користування ДП «Ліси України».

Таким чином, Долинською сільською радою в односторонньому та позасудовому порядку, з перевищенням наданих законом повноважень, вилучено поза волею належного розпорядника - держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації та постійного землекористувача - ДП «Ліси України» спірні земельні ділянки загальною площею 2,3308 га з земель лісогосподарського призначення та зареєстровано як об'єкти нерухомості комунальної власності із зміною її цільового призначення.

Приймаючи до уваги, що рішення Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району, Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби» в частині спірних земельних ділянок лісогосподарського призначення суперечить вимогам ст. 13 Конституції України, ст., ст. 317, 319, 321, 328 ЦК України, ст., ст. 83, 84,117,122,149, підпунктам а) та в) пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст., ст. 11, 27 Лісового кодексу України, та порушує інтереси держави, відтак, відповідно до вимог ст., ст. 16, 21 ЦК України, ст., ст. 152, 155 Земельного кодексу України, воно є незаконним.

Враховуючи, що спірні земельні ділянки вибули з державної власності без відповідної правової підстави, прокурор вважає, що вони підлягають витребуванню від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області на користь Запорізької обласної державної адміністрації на підставі ст. 387 ЦК України.

Зазначені обставини стали підставою для звернення прокурора до суду з позовом у цій справі в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд визнав позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню повністю, з наступних підстав.

Щодо підстав для представництва інтересів держави в суді прокурором.

Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ч., ч. 4, 5 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України, статті 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до змісту Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Незаконне вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення, подальша зміна їх цільового призначення та реєстрація на праві комунальної власності грубо порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів, оскільки унеможливлюють реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.

Запорізька обласна державна адміністрація відповідно до вимог ст., ст. 84, 122, п., п. а) та в) п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України є розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності, у тому числі тих, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, а відтак остання є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.

Невжиття органом державної влади, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, заходів щодо захисту та поновлення права власності держави на спірні земельні ділянки, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Ураховуючи викладене, відповідно до статті 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявні підстави для пред'явлення позову Запорізькою обласною прокуратурою в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Як вже зазначалося судом раніше, рішенням Долинської сільської ради (відповідача у справі) від 25.04.2024 № 19 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району, Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби» затверджено відповідну технічну документацію із землеустрою щодо 26 земельних ділянок з видом цільового призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з подальшою реєстрацією на них права комунальної власності.

Як з'ясовано судом, серед 26 земельних ділянок, про які йдеться в рішенні від 25.04.2024 № 19, - 15 земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288 мають повний перетин з 53, 54, 55, 56 виділами 1 кварталу Крутоярівського лісництва ДП «Ліси України» (Урочище Глинище) за матеріалами лісовпорядкування ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» 1989 та 2008 років.

Обґрунтовуючи позовні вимоги у даній справі прокурор стверджує, що спірні земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення, які перебувають під особливою охороною держави.

Зокрема, ліси та землі лісового фонду України є об'єктами підвищеного захисту зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання.

Відповідно до вимог ст., ст. 1, 7, 8 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні, зокрема, лісів регулюються приписами Земельного кодексами України, а також нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

За основним цільовим призначенням Земельний кодекс України передбачає виділення в окрему категорію земель лісогосподарського призначення (п. «е» ч. 1 ст. 19 цього Кодексу).

Відповідно до наданих суду в межах цієї справи пояснень Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (третьої особи у справі) спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288 накладаються на землі державного лісового фонду, які віднесено до категорії - землі лісогосподарського призначення, цільове призначення 09.01. - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг.

Статтею 5 Лісового кодексу України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Відповідно до вимог ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Згідно із ч. 1 ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб (п. «б» ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України).

За приписами ст. 31 Лісового кодексу України саме до повноважень обласних державних адміністрацій належить передача у власність, надання у постійне користування для лісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності.

Також відповідно до вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», що набрав законної сили 27.05.2021) розпорядником земель лісогосподарського призначення державної форми власності є обласні державні адміністрації.

Згідно з вимогами ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу з урахуванням вимог ст. 150 цього Кодексу.

Вилучення земельних ділянок здійснюється за письмовою згодою землекористувачів, а в разі незгоди землекористувачів - у судовому порядку. Справжність підпису на документі, що підтверджує згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, засвідчується нотаріально.

Крім того, положеннями ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок якої земельні ділянки виводяться із складу таких категорій з Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Запорізька обласна державна адміністрація як на теперішній час, так і на момент прийняття Долинською сільською радою рішення від 25.04.2024 № 19 в частині спірних земельних ділянок та їх державної реєстрації є розпорядником земель державної власності лісогосподарського призначення, а зміна цільового призначення земельних ділянок наведеної категорії можлива лише за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Також за приписами ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно зі статтями 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами.

Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Відтак, вирішуючи питання щодо перебування земельних лісових ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати пункт 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України.

Наведений правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, від 28.11.2018 у справі № 707/2177/15-ц, від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що спірні земельні ділянки як на час їх інвентаризації та проведення державної реєстрації у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Долинською сільською радою, так і на теперішній час повністю належать до земель державного лісового фонду та не вилучались з постійного користування ДП «Ліси України».

Таким чином, Долинською сільською радою Запорізького району в односторонньому та позасудовому порядку, з перевищенням наданих законом повноважень, вилучено поза волею належного розпорядника - держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації та постійного землекористувача - ДП «Ліси України» спірні земельні ділянки загальною площею 2,3308 га з земель лісогосподарського призначення та зареєстровано як об'єкти нерухомості комунальної власності із зміною її цільового призначення.

Згідно з вимогами ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 16 та 21 ЦК України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Аналогічні положення містяться у нормах ст., ст. 152, 155 Земельного кодексу України.

Також за приписами ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно із ст. 141 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки у випадках визначених Законом.

Відповідно до вимог ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу з урахуванням вимог ст. 150 цього Кодексу.

Вилучення земельних ділянок здійснюється за письмовою згодою землекористувачів, а в разі незгоди землекористувачів - у судовому порядку. Справжність підпису на документі, що підтверджує згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, засвідчується нотаріально.

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», що набрав законної сили 27.05.2021) розпорядником земель лісогосподарського призначення державної форми власності є обласні державні адміністрації.

Також за приписами ст. 31 Лісового кодексу України саме до повноважень обласних державних адміністрацій належить передача у власність, надання у постійне користування для лісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності.

Крім того, положеннями ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України встановлено, що зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок якої земельні ділянки виводяться із складу таких категорій з Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Запорізька обласна державна адміністрація (позивач у справі) як на час вирішення спору судом, так і на момент прийняття Долинською сільською радою рішення від 25.04.2024 № 19 про затвердження землевпорядної документації щодо спірних земельних ділянок, є розпорядником земель державної власності лісогосподарського призначення, а зміна цільового призначення земельних ділянок наведеної категорії можлива лише за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Водночас, як випливає з листів Філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 20.05.2025 № 1145/32.7.4-2025 та Запорізької обласної державної адміністрації від 21.03.2025 № 03744/08-46 рішення щодо вилучення або припинення права постійного користування земельними ділянками, які перебували у користуванні ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» та його правонаступників ДП «Пологівське лісомисливське господарство» та ДП «Ліси України» на території 1 кварталу Крутоярівського лісництва, зміни їх цільового призначення не приймались.

Частиною 1 статті 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За змістом ст., ст. 317, 319, 321 ЦК України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Приписами ст., ст. 83, 84 Земельного кодексу України унормовано, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. У комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ст. 11 Лісового кодексу України право комунальної власності на ліси набувається при розмежуванні в установленому законом порядку земель державної і комунальної власності, а також шляхом передачі земельних ділянок з державної власності в комунальну та з інших підстав, не заборонених законом.

Згідно з ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, зокрема, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

За приписами підпунктів а) та в) пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад крім земель, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель лісогосподарського призначення.

Отже право державної власності на спірні земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства, не могло припинитися внаслідок прийняття рішення органом місцевого самоврядування, який відповідно до своєї компетенції не був наділений повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення державної форми власності.

Враховуючи, що рішення Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради Запорізького району, Запорізької області с. Розумівка, вул. Дружби» в частині спірних земельних ділянок лісогосподарського призначення, розпоряджатися якими вказаний орган місцевого самоврядування не уповноважений та які вибули з державної власності поза волею власника в особі Запорізької обласної державної адміністрації та без згоди постійного користувача таких земель - та ДП «Ліси України», суд дійшов висновку, що вказане рішення суперечить вимогам ст. 13 Конституції України, ст., ст. 317, 319, 321, 328 ЦК України, ст., ст. 83, 84,117,122,149, підпунктам а) та в) пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст., ст. 11, 27 Лісового кодексу України, та порушує інтереси держави, а, відтак ,відповідно до вимог ст., ст. 16, 21 ЦК України, ст., ст. 152, 155 Земельного кодексу України воно є незаконним.

В п. 109 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц суд виснував наступне: «Велика Палата Верховного Суду знову звертає увагу, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону не тягне тих юридичних наслідків, на які воно спрямоване (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17 (провадження № 12-97гс19, пункт 39), від 15 жовтня 2019 року у справі № 911/3749/17 (провадження № 12-95гс19, пункт 6.27), від 22 січня 2020 року у справі № 910/1809/18 (провадження № 12-148гс19, пункт 35), від 01 лютого 2020 року у справі № 922/614/19 (провадження № 12-157гс19, пункт 52)). Тому під час розгляду справи, в якій на вирішення спору може вплинути оцінка рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування як законного або протиправного (наприклад, у спорі за віндикаційним позовом), не допускається відмова у позові з тих мотивів, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування не визнане судом недійсним, або що таке рішення не оскаржене, відповідна позовна вимога не пред'явлена. Під час розгляду такого спору слід виходити з принципу jura novit curia - «суд знає закони» (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц (провадження № 14-104цс19, пункт 50), від 04 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (провадження № 12-161гс19, пункт 84), від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (провадження № 14-364цс19, пункт 101) та інші). Тому суд незалежно від того, оскаржене відповідне рішення чи ні, має самостійно дати правову оцінку рішенню органу державної влади чи місцевого самоврядування та викласти її у мотивувальній частині судового рішення.».

Як встановлено судом в ході вирішення спору, на підставі рішення Долинської сільської ради від 25.04.2024 № 19 здійснено державну реєстрацію права комунальної власності на 15 спірних земельних ділянок, які повністю входять у межі державного лісового фонду.

Так, відповідно до інформацій з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1304 за Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області зареєстровано 27.06.2024; на земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1275 - зареєстровано 20.09.2024 та на земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1283 - зареєстровано 04.10.2024.

Цільове призначення всіх 15 земельних ділянок відповідно до даних Державного земельного кадастру визначено та зареєстровано як землі житлової та громадської забудови.

Враховуючи, що спірні земельні ділянки вибули з державної власності без відповідної правової підстави, суд погоджується з доводами прокурора, що в даному випадку вони підлягають витребуванню від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області на користь Запорізької обласної державної адміністрації на підставі ст. 387 ЦК України.

У статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює зокрема, витребування майна із чужого незаконного володіння (ст. 387 ЦК України) та усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (ст. 391 ЦК України, ч. 2 ст. 152 ЗК України).

Наведені способи захисту можна реалізувати шляхом подання віндикаційного чи негаторного позову.

Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Віндикаційний позов є позовом речовим і як такий належить до речових способів захисту права власності. Його зміст полягає у вимозі неволодіючого власника до володіючого невласника про повернення речі в натурі.

При цьому відповідно до статті 396 ЦК України за допомогою віндикаційного позову може захищатися володіння також і носія іншого речового права (титульного володільця), а не тільки права власності.

Безпосередня мета віндикації полягає у відновленні володіння власника (титульного володільця), що, у свою чергу, забезпечує можливість використання ним усього комплексу правомочностей, що складають належне йому речове право. (Правова позиція, викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2024 у справі № 910/2592/19)

Тобто предметом віндикаційного позову є вимога неволодіючого власника до особи, яка незаконно фактично володіє майном, про його повернення (витребування) з чужого незаконного володіння.

Заволодіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на нього ще не означає, що такий володілець набув право власності (права володіння, користування та розпорядження) на це майно. Власник, якого незаконно, без відповідної правової підстави , позбавили володіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на це майно за іншою особою, не втрачає право володіння нерухомим майном. Така інша особа внаслідок державної реєстрації за нею права власності на нерухоме майно стає його фактичним володільцем (бо про неї є відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно). Але не набуває право володіння на відповідне майно, бо воно, будучи складовою права власності, і далі належить власникові. Саме тому він має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави, ним заволоділа.

Отже, особа, за якою зареєстроване право власності, є володільцем нерухомого майна, але право власності (включаючи право володіння як складову права власності) може насправді належати іншій особі. Тому заволодіння земельною ділянкою шляхом державної реєстрації права власності є можливим незалежно від того, набув володілець право власності (і право володіння) на таку ділянку чи ні.

Набуття особою володіння нерухомим майном полягає у внесенні запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за цією особою. Якщо право власності на спірне нерухоме майно зареєстроване за іншою особою, то належному способу захисту права відповідає вимога про витребування від цієї особи нерухомого майна.

Метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно, а функцією державної реєстрації права власності є оголошення належності нерухомого майна певній особі (особам) (близькі за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц, від 07.11.2018 у справах № 488/5027/14-ц і № 488/6211/14-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, від 30.06.2020 у справі № 19/028-10/13, від 16.02.2021 у справі № 910/2861/18, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 14.12.2021 у справі № 344/16879/15-ц, від 06.07.2022 року у справі № 914/2618/16).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово робила висновок, що вимога про витребування земельної ділянки лісогосподарського призначення з незаконного володіння (віндикаційний позов) в порядку статті 387 ЦК України є ефективним способом захисту права власності (постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 368/1158/16-ц, від 22.05.2018 у справі № 369/6892/15-ц, від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц).

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що матеріалами справи встановлений та доведений факт належності 15 спірних земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення, зміну в порушення вимог чинного законодавства їх цільового призначення на землі житлової та громадської забудови та подальшу їх реєстрацію за Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області на праві комунальної власності, вказані земельні ділянки підлягають витребуванню із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області на користь Запорізької обласної державної адміністрації, а позов прокурора підлягає задоволенню судом.

Частиною 3 ст. 2 ГПК України передбачено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та диспозитивність.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області подано суду заяву про визнання позову. В судовому засіданні 26.11.2025 представник відповідача підтримав вказану заяву.

У силу статей 13, 14, 42 ГПК України, виходячи з принципу диспозитивності та змагальності у господарському судочинстві, учасники справи на власний розсуд користуються наданими їм процесуальними правами, а також несуть ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням ними процесуальних дій.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 924/173/22, з посиланням на постанову Верховного Суду від 15.06.2020 у справі № 588/1311/17, міститься висновок про те, що суди не вправі покласти в основу свого рішення лише факт визнання позову відповідачем, не дослідивши при цьому обставини справи. Тобто, повинно мати місце не лише визнання позову, а й законні підстави для задоволення позову.

Враховуючи, що право відповідача визнати позов встановлено Господарським процесуальним кодексом України, приймаючи до уваги, що заява про визнання позову підписана та подана ним самим, не суперечить закону і не порушує прав чи інтересів інших осіб, а також з огляду на встановлення законних підстав для задоволення позову, суд дійшов висновку про прийняття визнання позову відповідачем у даній справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 191 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно зі ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст. 13 ГПК України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Салов проти України» від 06.09.2005).

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України» від 28.10.2010).

На підставі викладеного, позовні вимоги Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, с. Долинське Запорізького району Запорізької області про витребування на користь власника - Запорізької обласної державної адміністрації із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області спірних земельних ділянок задовольняються судом в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 130 ГПК України і ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Розглянувши клопотання відповідача, викладене у заяві про визнання позову, про повернення 50 % судового збору, сплаченого прокурором при поданні позову у даній справі, суд, враховуючи положення ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» та ч. 1 ст. 130 ГПК України, дійшов висновку про його задоволення та повернення Запорізькій обласній прокуратурі з Державного бюджету України 50 % судового збору в сумі 38 284,32 грн., сплаченого при поданні позову у даній справі згідно з платіжними інструкціями № 1513 від 23.06.2025 на суму 50 006,85 грн., № 1865 від 29.07.2025 на суму 14 848,85 грн. і № 1864 від 27.07.2025 на суму 11 712,95 грн.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір в розмірі 38 284,33 грн., що дорівнює 50 % від суми судового збору сплаченого прокурором, покладаються на відповідача.

Керуючись ст., ст. 123, 129, 130, 191, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, с. Долинське Запорізького району Запорізької області про витребування на користь власника - Запорізької обласної державної адміністрації із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області земельних ділянок задовольнити повністю.

2. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1292 площею 0,1460 га.

3. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1275 площею 0,1460 га.

4. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1306 площею 0,1500 га.

5. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1298 площею 0,1500 га.

6. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1297 площею 0,1500 га.

7. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1302 площею 0,1500 га.

8. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1301 площею 0,1500 га.

9. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1300 площею 0,1500 га.

10. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1294 площею 0,1500 га.

11. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1293 площею 0,1500 га.

12. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1283 площею 0,1500 га.

13. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1291 площею 0,1500 га.

14. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1304 площею 0,1500 га.

15. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1276 площею 0,2388 га.

16. Витребувати на користь Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, ідентифікаційний код юридичної особи 00022504) із незаконного володіння Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:07:001:1288 площею 0,1500 га.

17. Стягнути з Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5А, ідентифікаційний код юридичної особи 24910971) на користь Запорізької обласної прокуратури, (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29А, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, розрахунковий рахунок: UA 438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 38 284 (тридцять вісім тисяч двісті вісімдесят чотири) грн. 33 коп. Видати наказ.

18. Ухвалою суду повернути Запорізькій обласній прокуратурі, (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29А, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 38 284 (тридцять вісім тисяч двісті вісімдесят чотири) грн. 32 коп., що становить 50 % розміру судового збору, сплаченого при поданні позову, у зв'язку із визнанням позову відповідачем.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України « 08» грудня 2025 р.

Суддя Н. Г. Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.