Ухвала від 08.12.2025 по справі 906/1098/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

08 грудня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1098/25

Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В.,

секретар судового засідання Шовтюк І.В., розглядаючи справу

за позовом Керівника Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Коростенської міської ради Житомирської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінд Солар Енерджі"

про стягнення 65714,35 грн,

за участю представників учасників справи:

- прокурор: Ревелюк Т. О., службове посвідчення №071187 від 01.03.2023

- від позивача: не прибув

- від відповідача: Наумова А.М., ордер на надання правничої допомоги серії АМ №1153212 від 09.09.2025

ВСТАНОВИВ:

Керівник Коростенської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування до ТОВ "Вінд Солар Енерджі" про стягнення 65714,35 грн заборгованості з орендної плати за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1822385000:04:000:0082 загальною площею 0,32 га.

Ухвалою від 01.09.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання (а. с. 55).

15.09.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками із запереченнями проти позову з підстав, у ньому викладених, та клопотанням про залишення позовної заяви без розгляду (а. с. 56 - 66).

Також 15.09.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання (вх. г/с №01-44/2782/25) про об'єднання справ в одне провадження (а. с. 67 - 73), яке ухвалою від 15.09.2025 судом призначено до розгляду у тому ж судовому засіданні (а. с. 75).

23.09.2025 та 01.10.2025 до суду від позивача надійшли, відповідно, додаткові пояснення (а. с. 76 - 84) та заява щодо підтримання позовних вимог (а. с. 157 - 165).

29.09.2025 до суду від відповідача надійшли заява від 26.09.2025 (вх. г/с №01-44/3004/25) про застосування строків позовної давності (а. с. 97 - 103) та заява від 26.09.2025 про долучення до матеріалів справи доказів направлення позивачу всіх процесуальних документів, поданих представником до суду раніше (а. с. 105 - 139).

30.09.2025 до суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив (а. с. 140 - 156).

01.10.2025 до суду від Коростенської міської ради надійшла заява про підтримання позовних вимог (а. с. 157 - 158).

03.10.2025 до суду від відповідача надійшли заперечення на пояснення та відповідь на відзив (а. с. 169 - 174).

Ухвалою від 21.10.2025 господарський суд продовжив підготовче провадження у справі по 30.11.2025, призначив підготовче засідання для розгляду справи та клопотань відповідача про об'єднання справ в одне провадження, про залишення позовної заяви без розгляду та про застосування строку позовної давності на 25.11.2025 о 09:30 (а. с. 185).

29.10.2025 до суду від відповідача надійшла заява про долучення до матеріалів справи копії запиту відповідача від 23.10.2025 до ГУ ДПС у Житомирській області (а. с. 186 - 194).

24.11.2025 до суду від відповідача надійшла заява із пропозицією щодо зарахування сплачених боргових сум, копією відповіді ГУ ДПС у Житомирській області від 07.11.2025 "Про розгляд листа" щодо облікування сплати відповідачем орендної плати (а. с. 195 - 205).

Ухвалою від 25.11.2025 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача від 15.09.2025 про об'єднання справ в одне провадження, призначив підготовче засідання для розгляду справи, клопотань відповідача про залишення позовної заяви без розгляду та про застосування строку позовної давності на 08.12.2025. о 10:30 (а. с. 209, 210).

08.12.2025 до суду від Коростенської окружної прокуратури надійшла заява (вх. г/с №01-44/3942/25) про закриття провадження у справі (а. с. 211 - 217).

Представник відповідача в засіданні суду підтримала клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, викладеного у відзиві на позовну заяву від 15.09.2025, а також повідомила про неотримання вищевказаної заяви прокурора.

Прокурор в засіданні суду підтримала заяву про закриття провадження у справі у зв'язку із сплатою відповідачем зазначеної у позовній заяві суми боргу.

Щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, викладеного у відзиві на позовну заяву від 15.09.2025, яке обгрунтовано тим, що прокурором не доведено необхідності захисту інтересів держави саме ним, а також належним чином не обґрунтовано підстави звернення до суду, з наданням переконливих доказів, які б підтверджували наявність підстав для представництва у відповідності до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", що свідчить про перекладання прокурором під час звернення до суду на себе компетенції відповідного уповноваженого органу за відсутності на це визначених законодавчих підстав, слід зазначити таке.

Підстави представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано положеннями ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

До таких осіб процесуальний закон відносить прокурора та визначає підстави участі цієї особи у господарській справі.

Згідно з ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

За ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

За ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, правовий аналіз ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох "виключних" випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Отже, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтування підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.

У повідомленні від 31.07.2025, вих. №52/2-6685ВИХ-25, прокуратура зобов'язала міську раду надати інформацію щодо вжиття чи наявності наміру вживати заходів для самостійного звернення з відповідною позовною заявою (а. с. 38, 39).

У листі від 08.08.2025, вих. №02-17/2333, позивач виклав прохання про вжиття прокуратурою заходів, направлених на захист інтересів держави, а саме, звернення до суду з відповідною позовною заявою (а. с. 40).

Суд здійснивши аналіз зазначених листів, дійшов до висновку про дотримання прокурором порядку, визначеного ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", що, у свою чергу, є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва, оскільки лист позивача від 08.08.2025 свідчить про його бездіяльність.

Тому слід відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, викладеного у відзиві на позовну заяву від 15.09.2025, призначити підготовче засідання для розгляду заяви прокурора про закриття провадження у справі та зазначити, що за ч. 3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Однак, якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, то застосовуються правила міжнародного договору (ч. 2 ст. 3 ГПК України) .

Так, за ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-ІV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Керуючись ст. 169, 234, 235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінд Солар Енерджі" про залишення позовної заяви без розгляду, викладеного у відзиві на позовну заяву від 15.09.2025, відмовити.

2. Розгляд справи в підготовчому провадженні відкласти.

3. Призначити підготовче засідання суду для розгляду справи та заяви прокурора про закриття провадження у справі на 19 грудня 2025 р. о 15:00 в приміщенні господарського суду, в залі судових засідань № 108.

4. Направити копії цієї ухвали учасникам справи через систему "Електронний суд".

Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Ухвала підписана 08.12.2025

Суддя Лозинська І.В.

Друк:

1 - в справу

2 - Коростенській окружній прокуратурі через Електронний суд

3 - Житомирській обласній прокуратурі через Електронний суд

4 - Коростенській міській раді через Електронний суд

5 - відповідачу через Електронний суд