Справа № 703/7562/25
3/703/2783/25
08 грудня 2025 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Овсієнко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 05.11.2025 близько 17-40 год по вул. Героїв Холодноярців в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, втретє протягом року керував транспортним засобом - автомобілем «Деу-Нексія», д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, поблідніння шкіри обличчя, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння в установленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Він же, будучи позбавленим права керування транспортними засобами постановою Олександрівського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01.10.2025 строком на 10 років, 05.11.2025 близько 17-40 год по вул. Героїв Холодноярців в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, повторно протягом року керував транспортним засобом - автомобілем «Деу-Нексія», д.н.з. НОМЕР_2 , чим порушив вимоги п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи на підставі поданої ним заяви про отримання електронних повісток був повідомлений належним чином, шляхом направлення судової повістки за допомогою смс-повідомлення на контактний номер його мобільного телефону, наявний у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, доставка судового повідомлення про виклик підтверджується записом реєстру відправки.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Справа не належить до категорії тих, що розглядаються за обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому суддя, враховуючи, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, клопотань від нього про відкладення розгляду справи не надходило, вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Так, частиною 3 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як встановлено ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом МВС, МОЗ 09.11.2015 №1452/735, визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння) та оформлення результатів такого огляду.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Таким чином, з огляду на вищевказане, законними вимогами працівника поліції про необхідність проходження медичного огляду до особи, що керує транспортним засобом, є підтверджені доказами ознаки наявності стану сп'яніння.
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність учасника дорожнього руху за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.1 «а» ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.
Стаття 251 КУпАП визначає доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стаття 252 КУпАП зобов'язує орган (посадову особу) оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП, підтверджується наявними по справі доказами, зокрема:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №504425 від 05.11.2025, що відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та в якому викладені обставини невиконання ОСОБА_1 05.11.2025 вимог п. 2.1 «а» ПДР України та як наслідок вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №504417 від 05.11.2025, що відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та в якому викладені обставини невиконання ОСОБА_1 05.11.2025 вимог п. 2.5 ПДР України та як наслідок вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП;
- даним карток обліку адміністративних правопорушень від 05.11.2025, що відтворюють зміст обставини, викладених у протоколах про адміністративне правопорушення;
- даними рапорту поліцейського СРПП відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Федорової Д.К. від 05.11.2025, відповідно до якого, 05.11.2025 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 05.11.2025 водій автомобіля «Деу-Нексія», д.н.з. НОМЕР_2 , який має явні ознаки наркотичного сп'яніння, від огляду відмовився. За результатами відпрацювання складено адміністративний протокол ЕПР1 №504417;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.11.2025, відповідно до якого огляд ОСОБА_1 не проводився, оскільки останній від проходження медичного огляду на стан сп'яніння в установленому законодавством порядку відмовився. Направлення містить рукописний текст, вчинений від імені ОСОБА_1 , пр відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння;
- відеозаписом, виконаним 05.11.2025 працівниками поліції, з якого вбачається, що водій автомобіля «Деу-Нексія», д.н.з. НОМЕР_2 , був зупинений по вул. Героїв Холодноярців в м. Сміла, посвідчення водія при собі не мав, встановлений за ІПС Національної поліції як ОСОБА_1 , від огляду на стан сп'яніння відмовився, в тому числі в письмовому вигляді, заповнивши відповідну графу бланку направлення. Підтвердив неодноразове притягнення до адмінвідповідальності за керування транспортними засобами з підозрою на стан сп'яніння;
- постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 03.03.2025 в справі №405/664/25, провадження 3/405/240/25, що набрала законної сили 14.03.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні 28.01.2025 адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладене стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами;
- постановою Подільського районного суду м. Кропивницького від 15.07.2025 в справі №405/3419/25, провадження 3/405/1030/25, що набрала законної сили 25.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні 30.05.2025 адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накладене стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами;
- постановою Фортечного районного суду м. Кропивницького від 05.09.2025 в справі №404/8812/25, провадження 3/404/2194/25, що набрала законної сили 16.09.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні 22.07.2025 адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накладене стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами;
- постановою Фортечного районного суду м. Кропивницького від 10.10.2025 в справі №404/8824/25, провадження 3/404/2376/25, що набрала законної сили 21.10.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні 17.08.2025 адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накладене стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.11.2025, за змістом яких останній підтвердив обставини вчинення правопорушень, що наведені у протоколах від 05.11.2025. Водночас повідомлена ним інформація про отримання підтримуючого лікування, призначеного як особі, що вживає наркотичні засоби, не підтверджене письмовими матеріалами справи. Однак вказана обставина не виключає наявності в його діях складу адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП, оскільки такий підтверджується іншими належними та допустимими доказами, що перелічені вище.
Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень по справам, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи наведене, ОСОБА_1 належить призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП як більш серйозного із вчинених правопорушень у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, однак без конфіскації транспортного засобу, оскільки із протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається, що такий йому належить.
Частиною 1 ст. 307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч. 1-2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Доказів, які звільняють ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять.
Відтак, із ОСОБА_1 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. 9, 23, 40-1, 126, 130, 252, 283-285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накласти стягнення із застосуванням ст. 36 КУпАП у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) грн 0 коп (отримувач коштів: ГУК у Черк. обл. 21081300, код отримувача ЄДРПОУ: 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя І.В.Овсієнко