Справа № 702/1159/25
Провадження № 3/702/394/25
про закриття справи
08.12.2025 м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., з участю секретаря судового засідання Махомети І.С., прокурора Блиндюка В.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області, зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючої провідним спеціалістом відділу оцифрування документів та обробки даних управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 622/2025 від 14.11.2025 ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільнені) за період неохоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 до 24.07.2025, оскільки граничний термін подачі був 22.08.2025, а декларація фактично подана 07.10.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що 24.07.2025 вона була звільнена з посади головного спеціаліста Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації, проте 25.07.2025 призначена на посаду державної служби Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області. Між її призначенням та звільненням з посади державної служби не минуло 30 днів, а тому обо'язку подавати декларацію вона не мала.
Прокурор в судовому засіданні з приводу притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП покладався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до положення про Жашківський, Маньківський, Монастирищенський та Христинівський відділи (далі - Положення) Монастирищенський відділ управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації є структурним підрозділом управління праці та соціального захисту населення Уманської райдержадміністрації і підпорядковуються начальнику цього управління (а.с. 34 - 42).
Згідно з п. 8 Положення працівники відділу є державними службовцями, приймаються на посаду та звільняються з неї начальником управління у встановленому законом порядку. Службові обов'язки та кваліфікаційні вимоги до працівників відділу визначаються посадовими інструкціями, які затверджуються начальником управління за поданням начальника відділу.
Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 622/2025 від 14.11.2025 ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільнені) за період неохоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 до 24.07.2025, оскільки граничний термін подачі був 22.08.2025, а декларація фактично подана 07.10.2025.
Згідно з наказом Управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації № 4/01-33 від 04.02.2021 «Про призначення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації з 05.02.2021 переведенням за її згодою з посади начальника відділу соціальних допомог управління соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації, встановивши посадовий оклад згідно штатного розпису (а.с. 27).
Відповідно до п. 3, 5 (розділу І) посадової інструкції (категорія посади державної служби - В) головного спеціаліста Монастирищенського відділу Управління праці та соціального захисту населення Уманської РДА, затвердженої начальником управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації головний спеціаліст зобов'язаний: здійснювати перевірку правильності прийнятих рішень щодо призначення, припинення, здійснення перерахунків всіх видів соціальної допомоги, компенсаційних виплат та відповідність вимогам чинних нормативно - правових актів; надавати методичну та практичну допомогу спеціалістам відділу, вирішенні питань соціального захисту населення; здійснювати превентивну верифікацію звернення для призначення допомоги за допомогою інформаційно - аналітичної платформи електронної верифікації; забезпечувати складання і подання в установленому порядку звітності; забезпечувати цільове використання бюджетних асигнувань.
ОСОБА_1 із посадовою інструкцією ознайомлена 01.11.2023, що підтверджується її особистим підписом (а.с. 28 - 30).
Відповідно до попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та про боротьбу з корупцією щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, ОСОБА_1 05.11.2002 попереджена під особистий підпис із спеціальними обмеженнями, встановленими Законами України «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією» щодо державних службовців та осіб, які претендують на посади державних службовців (а.с. 32 - 33).
Згідно з наказом Управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації № 42/01-33 від 23.07.2025 «Про звільнення ОСОБА_1 », припинено з 24.07.2025 ОСОБА_1 , державну службу та звільнено з посади головного спеціаліста Монастирищенського відділу за угодою сторін (а.с. 31).
Начальник управління соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації Черкаської області, листом № 1204/01 від 24.07.2025, попередив ОСОБА_1 про необхідність подання декларації (після звільнення) за період з 01.01.2025 до 24.07.2025 до 23.08.2025 та роз'яснено наслідки неподання такої декларації (а.с. 44).
Таким чином, ОСОБА_1 в період з 04.02.2021 до 23.07.2025 перебувала на посаді головного спеціаліста Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації, тобто була державним службовцем.
Згідно з пп. в) п. 1) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону, зокрема, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 з 04.02.2021 до 24.07.2025 була державним службовцем, а саме головним спеціалістом Монастирищенського відділу управління праці та соціального захисту населення Уманської районної державної адміністрації, тобто ОСОБА_1 на час виконання посадових обов'язків головного спеціаліста (2021 рік) та на момент припинення повноважень (2025 рік) була державним службовцм і відповідно суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції» та який, відповідно до частин першої та другої статті 45, з врахуванням п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, зобов'язана подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до декларації, роздрукованої з інформаційно - телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» public.nazk.gov.ua за параметрами пошуку « ОСОБА_1 » вбачається, що ОСОБА_1 декларацію (при звільненні) подала 07.10.2025 о 12:23.
Разом з тим, відповідно до наказу Головного управління Пенсійного фонду України № 386-О від 24.07.2025 призначено ОСОБА_1 з 25.07.2025 на посаду провідного спеціаліста відділу оцифрування документів та обробки даних управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, встановлено надбавку за вислугу років на державній службі, тобто з 25.07.2025 державна служба для ОСОБА_1 продовжилася.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу з питань застосування положень Закону та прийняття на його виконання нормативно-правових актів.
Згідно з роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 у разі переведення суб'єкта декларування на іншу посаду, яка також передбачає здійснення діяльності на виконання функцій держави, звільнення особи за переведенням або у разі, якщо особа стала переможцем конкурсу та через це звільнилася з посади в одному органі (закладі, установі, організації) й упродовж 30 календарних днів прийнята на посаду, яка також зумовлює здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, в іншому органі (закладі, установі, організації), не вважається припиненням діяльності, оскільки у такому випадку відбувається лише зміна посади або інших істотних умов праці. У таких ситуаціях обов'язку подати декларацію при звільненні не виникає.
Отже, у разі припинення державної служби та упродовж 30 календарних днів прийняття на посаду державної служби, така діяльність особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування не припиняється, а обов'язку подавати декларації при звільненні суб'єкт декларування не має.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 , до 24.07.2025 була державним службовцем та на момент припинення повноважень була суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», 25.07.2025 (без розриву у часі) була призначена в інший орган на посаду державної служби, тобто упродовж 30 днів з дня припинення такої діяльності знову розпочала її здійснення.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 фактично не припиняла виконання функцій держави або місцевого самоврядування, то обов'язку з подачі декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування остання не мала, а тому подача 07.10.2025 декларації при звільненні (яка охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) ОСОБА_1 не є правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки, суддею не встановлено події адміністративного правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, ч. 1 ст. 172-6, 247 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Юлія ЖЕЖЕР