Справа № 569/17731/25
13 жовтня 2025 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Галінської В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про скасування постанови,-
До Рівненського міського суду Рівненської області надійшла на розгляд позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області, згідно якої просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення Головного управління ДПС у Рівненській області від 07.08.2025 №7912/Ж12/17-00 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч.1 ст. 165-1 КУпАП та закрити провадження у справі
В обґрунтування позову зазначає, що у період з 16.06.2025 по 25.07.2025 працівниками ГУ ДПС у Рівненській області, на підставі наказу від 30.05.2025 №1604-п була проведена документальна планова виїзна перевірки ТОВ «Любомирське вапняно-силікатне підприємство» код ЄДРПОУ 38302696 (надалі скорочено ТОВ «ЛВСП») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.10.2018 по 31.03.2025, та за період з 18.07.2012 по 31.03.2025 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» результати якої оформлені актом перевірки від 01.08.2025 №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696.
01.08.2025 року працівниками податкового органу було складено протокол №7814/ ж12/17-00-24-06, яким встановлено порушення: - занижено нарахування єдиного внеску на додаткову базу нарахування єдиного внеску за ставкою 22 %, за період, що перевірявся, а саме: своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98 грн. червень 2017 року - 77.01 грн., липень 2017 року 122,57грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року - 139,33грн, травень 2019 року - 195,84грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43грн, червень 2024 року 1628грн, липень 2024 року - 641,46грн, у випадку, коли фактично заробітна плата нарахована менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, чим порушено п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч,2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями. Відповідальність за вказане порушення передбачена ч.1 ст. 165-1 КУпАП. Вказаний протокол було вручено директору ТОВ «Любомирське вапняно-силікатне підпритємтсов» ОСОБА_1 01.08.2025 року разом з актом перевірки.
Постановою від 07.08.2025 №7912/Ж12/17-00 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-1 КУпАП. Вказана постанова нідслана ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку та отримана ним 14.08.2025 року.
Вказує, що актом перевірки встановлено порушення: п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч,2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, в результаті чого своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску на загальну суму 6123,28грн, а саме:- своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98грн. червень 2017 року - 77.01 грн., липень 2017 року - 122,57грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року 139,33грн, травень 2019 року - 195,84грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43грн, червень 2024 року - 1628грн, липень 2024 року - 641,46грн, у випадку, коли фактично заробітна плата нарахована менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата.
ТОВ «Любомирське вапняно-силікатне підприємство» не погодившись із вказаним актом перевірки 14.08.2025 року надіслало до ГУ ДПС у Рівненській області заперечення на акт перевірки.
В самому акті перевірки вказується, що платником самостійно виправлено допущене порушення п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч,2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме у звіті по ЄСВ за червень 2019 року платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за травень 2019 року на загальну суму 154,98грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за січень 2021 року на загальну суму 686,21грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2021 року на загальну суму 5,39грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за лютий 2022 року на загальну суму 2211,16грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за березень 2022 року на загальну суму 2955,38грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за квітень 2022 року на загальну суму 601,35грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за липень 2022 року на загальну суму 239,97грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2022 року на загальну суму 72,46грн.
У зв'язку з вищевикладеним та приймаючи самостійне виправлення помилки ТОВ «Любомирське вапняно-силікатне підприємство» щодо проведення донарахування єдиного внеску на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску, дане правопорушення не є триваючим.
Ухвалою суду від 03 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
22.09.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого повідомляє, що Головне управління ДПС у Рівненській області, ознайомившись із позовною заявою, вважає її безпідставною, необгрунотованою та такою, що не підлягає задоволенню.
За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки складено акт від 01.08.2025р. №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696.
Згідно з висновком акту документальної планової виїзної перевірки від 01.08.2025р.№13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 встановлено порушення,
зокрема :
п.1 ч.І ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.І ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» іззмінами ідоповненнями, в результаті чого своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску на загальну суму 6123,28грн, а саме:
- своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98грн, червень 2017 року - 77,01грн, липень 2017 року - 122,57грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року - 139,33грн, травень 2019 року - 195,84грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43грн, червень 2024 року - 1628грн,липень 2024 року - 641,46грн, у випадку, коли фактично заробітна плата нарахована менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата;
п.1 ч.І ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.І ст.7, ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, а саме у звіті по ЄСВ за червень 2019 року платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за травень 2019 року на загальну суму 154,98грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за січень 2021 року на загальну суму 686,21грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2021 року на загальну суму 5,39грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за лютий 2022 року на загальну суму 2211,16грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за березень 2022 року на загальну суму 2955,38грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за квітень 2022 року на загальну суму 601,35грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за липень 2022 року на загальну суму 239,97грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2022 року на загальну суму 72,46грн.
Результати перевірки самостійно виправленого нарахування єдиного внеску наведені у табличному вигляді в акті перевірки у Таблиці №8, де зокрема зазначено період, за який платником самостійно виправлено помилку.
Таким чином, суми самостійно виправлених помилок, враховано при проведенні перевірки, про що зазначено у висновках акту перевірки.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області складено протокол про адміністративне правопорушення №7814/ж12/17-00-24-06 від 01.08.2025 року, згідно якого посадову особу - директора ТОВ «ЛВСП», притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в результаті чого не сплачено (не перераховано) єдиного внеску на загальну суму 6123,28 грн. за ставкою 22,0%, чим порушено: ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.1 ст.7, 4.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI із змінами.
07 серпня 2025 року посадовими особами ГУ ДПС у Рівненській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за результатом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 01.08.2025року №7814/ж12/17-00-24-06.
Відповідно до ст. 234-2 КУпАП податкові органи, серед іншого, розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (стаття 165-1). Від імені податкових органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники податкових органів та їх заступники, уповноважені ними посадові (службові) особи.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 165-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає внаслідок порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'і«; Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон № 2464-VI « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон Закон № 2464-VI).
Пунктом 2 ч. 1 ст.1 Закону №2464-VI закріплено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 та 4 ч. 1ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осібна умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно- правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно- правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI).
Єдиний внесок нараховується: 1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4цього Закону,-на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства, (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI).
Єдиний внесок для платників, зазначених устатті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7цього Закону бази нарахування єдиного внеску (ч.5 ст. 8 Закону № 2464-VI).
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати встановлення суб'єктом владних повноважень факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про накладення адміністративного стягнення на директора ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 у вигляді накладання штрафу у сумі у сумі 510,00 грн. базується на висновках акту перевірки №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025, що містить інформацію, підтверджену належними доказами, про порушення посадовими особами ТОВ «ЛВСП» ч.І ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.І ст.7, 4.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI із змінами, а відтак свідчить про встановлення контролюючим органом факту вчинення адміністративного правопорушення директором ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.
Вказує, зхо не відповідає дійсності твердження позивача, що не нарахування єдиного внеску на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску не є триваючим правопорушенням у зв'язку з самостійним виправленням платником зазначених у акті порушень.
В акті перевірки №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025 зазначено періоди, у яких платником занижено додаткову базу нарахування єдиного соціального внеску, за які платником самостійно виправлено помилки, зокрема за травень 2019 року, за січень 2021 року, за серпень 2021, за лютий 2022 року, за березень 2022 року, за квітень 2022 року, за липень 2022 року, за серпень 2022 року (ст. 141 акту перевірки, табл. №8), та зазначено періоди, у яких платником занижено додаткову базу нарахування єдиного соціального внеску та не виправлено самостійно помилки, зокрема: за квітень 2017 року, червень 2017, липень 2017 року, липень 2018 року, квітень 2019 року, травень 2019 року, січень 2020 року, вересень 2020 року, березень 2022 року, травень 2024 року, червень 2024 року, липень 2024 року.
Позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинені порушення, що не усунуті позивачем самостійно, зокрема за заниження нарахування єдиного внеску на додаткову базу нарахування єдиного внеску за ставкою 22%, за період, що перевірявся, а саме, своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98грн, червень 2017 року - 77,01грн, липень 2017 року - 122,57грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року - 139,33грн, травень 2019 року - 195,84 грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43 грн, червень 2024 року - 1628грн, липень 2024 року - 641,46грн.
Отже, контролюючому органу стало відомо про вчинені позивачем порушення порядку нарахування єдиного внеску в ході проведення перевірки ТОВ «ЛВСП», за результатами якої складено акт №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025.
А відтак, вчинене позивачем правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 165 - 1 КУпАП - є триваючим. Відповідачем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на позивача 07.08.2025 року в межах строку передбаченого приписами ст. 38 КУпАП. Таким чином, безпідставним є твердження позивача про закінчення строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 165 - 1 КУпАП за порушення п.1 ч.І ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.І ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Враховуючи викладене вище, Головне управління ДПС у Рівненській області при прийнятті постанови про накладення адміністративного стягнення від 07.08.2025 року №7912/Ж12/17-00 на директора ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП у виді штрафу у розмірі 510,00 грн., діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, врахувавши обставини у справі, встановив таке.
За змістом статей 6 та 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України надано право контролюючим органам проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За результатами документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2018 року по 31 березня 2025 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Любомирське вапняно-селікатне підприємство», код ЄДРПОУ 38302696 складено акт за №13291/5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025.
За результатами перевірки ТОВ «ЛВСП», код ЄДРПОУ 38302696 встановлено порушення, зокрема, серед іншого:
- п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.б, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, в результаті чого своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску на загальну суму 6123,28грн, а саме: своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98грн, червень 2017 року - 77,01грн, липень 2017 року - 122,57 грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року - 139,33грн, травень 2019 року - 195,84грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43грн, червень 2024 року - 1628грн, липень 2024 року - 641,46грн., у випадку, коли фактично заробітна плата нарахована менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата;
Результати перевірки своєчасно не нарахованого єдиного внеску на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску наведені у табличному вигляді в акті перевірки у Таблиці №7, де зазначено період, у якому платником занижено додаткову базу нарахування єдиного соціального внеску.
п.1 ч. 1 ст.4, п. 1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, ст.8, ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, а саме у звіті по ЄСВ за червень 2019 року платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за травень 2019 року на загальну суму 154,98грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за січень 2021 року на загальну суму 686,21грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2021 року на загальну суму 5,39грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за лютий 2022 року на загальну суму 2211,16грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за березень 2022 року на загальну суму 2955,38грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за квітень 2022 року на загальну суму 601,35 грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за липень 2022 року на загальну суму 239,97грн; в уточненому податковому розрахунку додаток 1 (подано до податкового органу у січні 2024 року) платником самостійно виправлено нарахування єдиного внеску за серпень 2022 року на загальну суму 72,46грн.
Результати перевірки самостійно виправленого нарахування єдиного внеску наведені у табличному вигляді в акті перевірки у Таблиці №8, де зокрема зазначено період, за який платником самостійно виправлено помилку. Таким чином, суми самостійно виправлених помилок, враховано при проведенні перевірки, про що зазначено у висновках акту перевірки.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області складено протокол про адміністративне правопорушення №7814/ж12/17-00-24-06 від 01.08.2025 року, згідно якого посадову особу - директора ТОВ «ЛВСП», ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в результаті чого не сплачено (не перераховано) єдиного внеску на загальну суму 6123,28 грн. за ставкою 22,0%, чим порушено: ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.б, ч. 1 ст.7, 4.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI із змінами.
Позивач отримав протокол про адміністративне правопорушення №7814/ж12/17-00-24-06 від 01.08.2025 року з актом перевірки 01.08.2025 року
Постановою в.о. начальника Головного управління ДПС у Рівненській області Вікторем Кашевським від 07.08.2025 року №7912/Ж12/17-00 накладено на директора ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП у виді штрафу у розмірі 510, 00 грн.
Відповідно до ст. 234-2 КУпАП податкові органи, серед іншого, розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (стаття 165-1). Від імені податкових органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники податкових органів та їх заступники, уповноважені ними посадові (службові) особи.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 165-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає внаслідок порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбаченихзаконами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон №2464-VI« Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За приписами п. 2 ч. 1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 та 4 ч. 1ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно- правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI).
Єдиний внесок нараховується: 1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону,-на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства. (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI).
Єдиний внесок для платників, зазначених устатті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону №2464-VI).
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП встановлено, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Верховним Судом у постанові від 30.05.2018 у справі №337/3389/16-а сформовано позицію, згідно якої постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої він винесений. Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати встановлення суб'ектом владних повноважень факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про накладення адміністративного стягнення на директора ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 у вигляді накладання штрафу у сумі у сумі 510,00 грн. базується на висновках акту перевірки №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025, що містить інформацію, підтверджену належними доказами, про порушення посадовими особами ТОВ «ЛВСП» ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.б, ч.1 ст.7, 4.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI із змінами, а відтак свідчить про встановлення контролюючим органом факту вчинення адміністративного правопорушення директором ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.
Не відповідає дійсності твердження позивача, що не нарахування єдиного внеску на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску не є триваючим правопорушенням, у зв'язку з самостійним виправленням платником зазначених у акті порушень.
Так, ч. 1 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цьогоКодексупідвідомчі суду (судді). Тобто, приписами ст. 38 КУпАП встановлено строки, після закінчення яких виключається накладення адміністративних стягнень.
Як слідує з правових висновків, викладених в п. 17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №487/2854/17, Кодекс України про адміністративні правопорушенняне містить визначення поняття «триваюче» правопорушення. Проте, в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально.
Верховний Суд у постанові від 11.04.2015 у справі №804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу.
Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
В акті перевірки №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025 зазначено періоди, у яких платником занижено додаткову базу нарахування єдиного соціального внеску, за які платником самостійно виправлено помилки, зокрема за травень 2019 року, за січень 2021 року, за серпень 2021, за лютий 2022 року, за березень 2022 року, за квітень 2022 року, за липень 2022 року, за серпень 2022 року (ст. 141 акту перевірки, табл. №8), та зазначено періоди, у яких платником занижено додаткову базу нарахування єдиного соціального внеску та не виправлено самостійно помилки, зокрема: за квітень 2017 року, червень 2017, липень 2017 року, липень 2018 року, квітень 2019 року, травень 2019 року, січень 2020 року, вересень 2020 року, березень 2022 року, травень 2024 року, червень 2024 року, липень 2024 року.
Позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинені порушення, що не усунуті позивачем самостійно, зокрема за заниження нарахування єдиного внеску на додаткову базу нарахування єдиного внеску за ставкою 22%, за період, що перевірявся, а саме, своєчасно не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат за квітень 2017 року - 108,98грн, червень 2017 року - 77,01грн, липень 2017 року - 122,57грн, липень 2018 року - 144,87грн, квітень 2019 року - 139,33грн, травень 2019 року - 195,84 грн, січень 2020 року - 861,94грн, вересень 2020 року - 54,80грн, березень 2022 року - 618,04грн, травень 2024 року - 1530,43 грн, червень 2024 року - 1628грн, липень 2024 року - 641,46грн.
Таким чином, контролюючому органу стало відомо про вчинені позивачем порушення порядку нарахування єдиного внеску в ході проведення перевірки ТОВ «ЛВСП», за результатами якої складено акт №13291/Ж5/17-00-07-01/38302696 від 01.08.2025.
А відтак, вчинене позивачем правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 165 - 1 КУпАП - є триваючим та відповідачем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на позивача в межах строку передбаченого приписами ст. 38 КУпАП.
Відповідачем з урахуванням принципу «раціонального сумніву» доведено правові підстави для реалізації наданих йому повноважень, аналогічно цьому в справі ЄСПЛ «Пономарьов проти України» (Заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для сумніву, що відповідач діяв неправомірно. Навпаки, відповідно до п. 2 ст. 90 КАС України ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Згідно зі ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За приписами ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене вище та аналізуючи здобуті по справі докази, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Рівненській області при прийнятті постанови від 07.08.2025 №7912/Ж12/17-00 на директора ТОВ «ЛВСП» ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 510,00 грн. діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 9, 19, 72-77, 241-246, 255, 286, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (33023, м.Рівне, вул.Відінська, 12, ЄДРПОУ 44070166).
Суддя -