ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
29 грудня 2010 р. Справа № 6/133
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. розглянувши матеріали за первісним позовом Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського,21, м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" вул.Промислова,11, м.Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область,77300
про стягнення коштів в сумі 82623,00грн за договором №107 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста".
за зустрічним позовом: ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" вул.Промислова,11,м.Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область,77300 ; поштова адреса: вул.Декабристів,45а, м. .Івано-Франківськ
до відповідача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського,21,м.Івано-Франківськ,76000
про визнання недійсним п.5.1 розділу 5 договору №107 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
за участю представників сторін:
Від виконкому Івано-Франківської міської ради: Буджак О.М., (довіреність № 1673/01-17/64в від 29.09.10 головний спеціаліст юридичного відділу)
Від заявника: представник Сегін І.Р., (довіреність № б/н від 15.12.10)
встановив, що виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради заявлено позов до ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" про стягнення 82623грн00коп. з яких: попередній внесок 20% в сумі 68515грн 56коп та пеня в розмірі 14107 грн.44коп на користь виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради .
Заявою від 03.02.09, в порядку ст.22 ГПК України, позивач збільшив позовні вимоги на суму 87433грн 03коп з яких: попередній внесок 20% в сумі68515грн.56коп та пеня в розмірі 18917 грн. 47коп.
Заявою від 07.04.09 в порядку ст.22 ГПК України, позивач збільшив позовні вимоги на суму 112466грн50коп з яких: основна заборгованість в сумі 68515грн.56коп ( попередній внесок 20%) , сума інфляційних збитків - 21924грн98коп, 3% річних від простроченої суми -3108 грн 55коп, пеня в розмірі 18917 грн. 47коп.
ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" подано зустрічний позов до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним п.5.1 розділу 5 договору №107 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
За результатами розгляду заявлених позовних вимог за первісним та зустрічним позовами судом 11.08.09 прийнято рішення, яким первісний позов задоволено частково: стягнуто з ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 68515грн 56коп заборгованості по попередньому внеску 20%, 685грн 15коп. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .В решті первісного позову відмовлено. Зустрічний позов задоволено. Визнано недійсним п.5.1 розділу 5 "Відповідальність сторін" договору №107 від 23.07.07 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
Після набрання рішенням законної сили на його виконання судом видано наказ.
20.12.10 представником ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" подано суду заяву (вх.№5238) про відстрочку виконання рішення суду від 11.08.09 про стягнення з ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 68515грн 56коп заборгованості по попередньому внеску 20%, 685грн 15коп. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Заяву мотивовано тим, що на даний час вказане вище рішення суду боржником не виконано у зв"язку з винятковими обставинами., якими зокрема є наступні. Основним видом діяльності ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" є будівництво об"єктів містобудування- багатоквартирних житлових будинків та об"єктів громадського призначення. На даний час підприємство здійснює будівництво трьох житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Тролейбусній,21, вул.Гаркуші,19 та 23 у м.Івано-Франківську. Дане будівництво здійснюється на засадах співфінансування та залучення коштів фізичних та юридичних осіб. Згідно довідки від 16.12.10 №139 ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" станом на 16.12.10 має обов"язок перед 98 інвесторами щодо спорудження та передачі у власність об"єктів нерухомості загальною площею 7339,2кв.м. Вказані обю"єкти знаходяться на різних стадіях готовності. При цьому заявник посилається на те, що світова фінансова криза завдала вкрай негативних наслідків і будівельній галузі України, підтвердженням чого є ЗУ "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва". Кризові явища в будівельній галузі негативно відобразилися на фінансово -економічному стані ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" , що підтверджується довідкою №138 від 16.12.10 про те. що станом на 16.12.10 підприємство має заборгованість перед контрагентами на загальну суму 1489523грн., що перешкоджає нормальній діяльності підприємства та створює загрозу невиконання зобов"язань по передачі інвесторам об"єктів нерухомості, а також утруднює виконання виконання зобов"язання перед виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради за судовим рішенням від 11.08.09. Крім того, зазначає, що згідно п.5 ч.1 ст.3 вказаного вище ЗУ "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", до 01.01.2013 року суб"єкти господарської діяльності , що здійснюють будівництво(забудівники), мають право на відстрочення сплати пайових внесків на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів та внесків до цільових фондів місцевих бюджетів,що здійснюється шляхом подання заявки до органів, які здійснюють облік та адміністрування відповідних платежів та відрахувань. Однак, у зв"язку з тим, що пайовий внесок ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" стягується на підставі рішення суду , яке набрало законної сили та викоанвчого документа в порядку ЗУ "Про виконавче провадження", заявник не має можливості реалізувати своє право на відстрочку сплати пайового внеску в загальному порядку, а тому звернувся з відповідною заявою до суду.
Представник заявника ( ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс") заявлені вимоги підтримав. просить суд з огляду на викладені в заяві обставини, відстрочити виконання рішення суду від 11.08.09 до 01.01.2013року.
Представник позивача по справі (виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради) з вимогами заявника не погоджується з підстав викладених у відзиві на заяву про відстрочку виконання рішення суду. Зокрема, зазначає, що всупереч вимогам ст.121 ГПК України щодо відстрочки чи розстрочки виконання судового рішення , заявником у поданій заяві не наведено обставин, що ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим, а також не враховано, що дане товариство довший час ухиляється від виконання даного рішення, хоча законодавцем чітко визначено , що рішення які набрали законної сили є обов"язковими до виконання юридичними особами на всій території України. При цьому, зазначає, що відповідно до п.2 роз"яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики застосування ст.121 ГПК України" обов"язковими обставинами при відстроченні виконання рішення суду є врахування судом першої інстанції матеріальних інтересів сторін, їх фінансового стану, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи. Проте, з поданої заяви вбачається, що саме з вини відповідача виник спір у зв"язку з неналежним виконанням умов договору, що підтверджується рішенням суду, а невиконання ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" даного рішення завдає збитків територіальній громаді міста Івано-Франківська. Крім того, вказує на те, що фінансовою основою діяльності органів місцевого самоврядування є отримання доходів до місцевого бюджету, які справляються в тому числі із договірних відносин. За таких обставин, просить суд відмовити в задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення суду.
Розглянувши подану суду заяву, заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази в обгрунтування заявлених вимог та заперечень, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до ч.1 ст.121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця,
прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.
Дана норма кореспондується з положеннями ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" .
При цьому, слід зазначити , що ГПК не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, які підтверджують зазначені обставини за правилами ст.43 ГПК України. До заяви мають бути додані докази , які підтверджують обставини , викладені в заяві.
Як зазначено вище, в обгрунтування вимог про відстрочку виконання рішення суду заявник посилається на складний фінансово-економічний стан підприємства, який виник як наслідок світової фінансової кризи, що підтверджується доданою до заяви довідкою №138 від 16.12.10 про те, що станом на 16.12.10 підприємство має заборгованість перед контрагентами на загальну суму 1489523грн., що в свою чергу, перешкоджає нормальній діяльності підприємства та створює загрозу невиконання зобов"язань по передачі інвесторам об"єктів нерухомості, а також утруднює виконання виконання зобов"язання перед виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради за судовим рішенням від 11.08.09.
Законом України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва" від 25.12.08 року із наступними змінами та доповненнями, який прийнято з метою стабілізації будівництва, підвищення платоспроможності населення, забезпечення реалізації житлових прав громадян, які потребують державної підтримки, стимулювання розвитку будівельної та суміжних галузей в умовах світової фінансової кризи та який спрямований на подолання кризових явищ у
будівельній галузі та регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з будівництвом житла, передбачено, що до 01.01.2013 суб'єкти господарської діяльності, що здійснюють будівництво (забудовники), мають право на відстрочення сплати пайових внесків на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів та внесків до цільових фондів місцевих бюджетів ( п.5 ч.1 ст.3 Закону).
Підставою для відстрочення таких платежів та відрахувань є письмова заява суб'єкта господарської діяльності, що здійснює житлове будівництво, до органів, які здійснюють облік та адміністрування відповідних платежів та відрахувань( п. 5 ч.2 ст.3 Закону).
Проте, у зв"язку з тим, що пайовий внесок ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" стягується на підставі рішення суду та виданого на його виконання виконавчого документа , суд з огляду на вищевикладене, враховуючи положення ст.121 ГПК України, вважає за можливе виконання рішення суду від 11.08.09 в частині стягнення стягнення з ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 68515грн 56коп заборгованості по попередньому внеску 20% відстрочити до 01.01.2013року.
Керуючись ст.5 Закону України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
заяву ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс"(вх.№5238 від 20.12.10) задоволити.
Відстрочити виконання рішення суду від 11.08.10 по справі №6/133 в частині стягнення з ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 68515грн.56коп. заборгованості по попередньому внеску 20% до 01.01.2013року.
Суддя Грица Ю. І.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"________________ Сивак І. М. 29.12.10