Справа № 601/2789/25
Провадження № 1-кс/601/828/2025
05 грудня 2025 року Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в режимі відеоконференції у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, покладених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу - особистого зобов'язання по досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025212030000023 від 08.09.2025, у відношенні
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Жовті Води Дніпропетровської області, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, не депутата, не адвоката, не одруженого, на утриманні малолітніх дітей немає, раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України,-
за участю учасників кримінального провадження:
- прокурора ОСОБА_5 ,
- обвинуваченого ОСОБА_4 ,
- захисника ОСОБА_6
Прокурор Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії покладених обов'язків визначених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання до ОСОБА_4 обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України.
У клопотанні про продовження строку дії покладених обов'язків прокурором вказується на те, що розпорядженням голови Кременецької міської ради від 30.01.2019 № 26-О ОСОБА_4 з 01.02.2019 переведено на посаду заступника міського голови - начальника управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради. Відповідно до вище вказаного розпорядження ОСОБА_4 з 01.02.2019 присвоєно 8 (восьмий) ранг в межах четвертої категорії посадових осіб місцевого самоврядування. Відповідно до п. 2.1. розділу 2 посадової інструкції заступника міського голови - начальника управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради, яка затверджена Кременецьким міським головою 11.11.2019 та з якою ознайомлений ОСОБА_4 , заступник міського голови - начальник управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради виконує основні обов'язки передбачені ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Дотримується вимог та обмежень, обумовлених Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» (п.2.2. Посадової інструкції). Приймає участь у вирішенні питань житлового будівництва в місті, здійснює контроль за роботою житлово-експлуатаційних підприємств, організацій, установ та інше (п. 2.6. Посадової інструкції). Приймає участь у вирішенні питань, пов'язаних з проектуванням та будівництвом об'єктів промислового, соціально-культурного, комунального призначення, розвитку інженерних мереж у місті. (п. 2.7. Посадової інструкції). Організовує роботу та здійснює контроль за виконанням повноважень у галузі будівництва (п. 2.9. Посадової інструкції).
Установлено, що у період із 06.08.2019 по 29.12.2021, ОСОБА_7 паспорт серії НОМЕР_1 виданий Кременецьким РБУ МВС України в Тернопільській області 24.05.1997, місце реєстрації: АДРЕСА_3 на підставі повідомлення про початок будівельних робіт від 06.08.2019 № 331 зареєстрованого в Управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області розпочав будівництво об'єкта «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул.Шевченка, 56а, м.Кременець Тернопільської області».
Вказане будівництво здійснено на земельній ділянці з кадастровим номером 6123410100:02:021:0269, площею 0,1301 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка перебуває у власності ОСОБА_7 , що підтверджується інформацією з Державного реєструречових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухомемайно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дата виникнення права власності 11.04.2018, номер відомостей про речове право 25673226.
Згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, об'єкт будівництва по вулиці Шевченка, 56а, м.Кременець, Тернопільської області відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 відноситься до коду 1122.2 - «Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні». У подальшому, Державною інспекцією архітектури та містобудування України 12.01.2022 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації 3 об'єкта з незначними наслідками (СС1), якою засвідчено відповідність вказаного закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації.
На час отримання ОСОБА_7 дозволу на виконання будівельних робіт та початку відповідного будівництва (06.08.2019) частина 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачала, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населенному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Згідно з усталеною правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, зокрема викладеною в постановах від 08.10.2019 у справі №911/594/18 та від 14.12.2021 у справі за №643/21744/19, перерахування замовником об'єкта будівництва у передбачених законом випадках коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту до відповідного місцевого бюджету є обов'язком, а не правом забудовника. Тому укладення в таких випадках договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковує відповідний платіж, є обов'язковим на підставіЗакону.
Строк, визначений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" для укладення договору пайової участі - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, встановлено саме для добровільного виконання стороною такого обов'язку, і закінчення цього строку не припиняє цього обов'язку замовника та не звільняє замовника від обов'язку укласти договір. Адже невиконання особою положень законодавства не повинно призводити до настання бажаного для неї внаслідок такого невиконання результату у вигляді звільнення від платежу та надавати майнові переваги порівняно із законослухняною особою.
Тобто, відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не усуває зобов'язання забудовника сплатити визначені суми, таке зобов'язання повинне бути виконане до прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сумм може виникнути лише щодо їх розміру.
Однак, на момент прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва (12.01.2022) статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" було виключено на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019. В той же час, Закон №132-ІХ врегулював відповідні правовідносини у пункті 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідніположення", а саме установив, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (пайова участь) у такому розмірі та порядку, зокрема:
- розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом): для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (підпункт 1 частини 2);
- замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва (підпункт 3 частини 2);
- пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію (підпункт 4 частини 2).
Передбачений вказаною нормою порядок пайової участі замовника будівництва було впроваджено законодавцем для: 1) об'єктів будівництва, зведення яких розпочато у попередні роки, однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію, а договори про сплату пайової участі між замовниками та органами місцевого самоврядування до 01.01.2020 не були укладені; 2) об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році.
Таким чином, у вказаних двох випадках, ураховуючи вимоги підпунктів 3 та 4 абзацу 2 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідніположення" Закону №132-IX, замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, а також сплатити пайову участь грошовими коштами до прийняття цього об'єкта в експлуатацію.
Системний аналіз цих норм дає підстави для висновку, що обов'язок замовника будівництва, щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва виникає:
- для об'єктів, будівництво яких розпочато у попередні роки, якщо станом на 01.01.2020 вони не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, - протягом 10 робочихднівпісля 01.01.2020;
- для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році, - протягом 10 робочих днів після початку такого будівництва.
Отже, для об'єктів, будівництво яких розпочато раніше (однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію і якщо договори про сплату пайової участі до 01.01.2020 не були укладені) або будівництво яких розпочате у 2020 році, абзацом 2 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідніположення" Закону №132-IX визначено обов'язок (за винятком передбачених підпунктом 2 цього абзацу випадків) щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету пайової участі (коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту) до прийняття такого об'єкта в експлуатацію.
При цьому, обов'язок сплатити пайову участь, у разі його невиконання замовником будівництва у 2020 році, зберігається до прийняття об'єкта в експлуатацію, навіть у наступних після 2020 року (подібні правові висновки Верховним Судом викладено у постанові від 16.10.2023 у справі №140/5484/21).
Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку» по вул.Шевченка, 56а, м.Кременець видано за підписом заступника міського голови - начальника управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради ОСОБА_4 , на підставі яких ОСОБА_7 подано повідомлення про початок будівельних робіт від 06.08.2019 № 331 зареєстрованого в Управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області та розпочато будівництво.
Зазначена інформація вказує на те, що заступнику міського голови - начальнику управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради ОСОБА_4 було відомо про здійснення на території м.Кременець будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул.Шевченка, 56а, м.Кременець.
В невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 17.01.2020, у ОСОБА_4 , який не отримавши від ОСОБА_7 звернення щодо визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку» по вул.Шевченка, 56а, м.Кременець Тернопільської області, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі і адміністративно-господарські функції, виник злочинний умисел направлений на зловживання службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи - ОСОБА_7 , всупереч інтересам служби, шляхом зловживання службовим становищем.
Реалізуючи свій злочинний умисел, в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 17.01.2020 ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника міського голови - начальника управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради, який відповідно до покладених обов'язків обізнаний із нормативно-правовими актами України у сфері будівництва, в тому числі із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та іншими, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі і адміністративно-господарські функції, в порушення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 (Закон №132-ІХ) не отримавши з 01.01.2020 по 17.01.2020 від ОСОБА_7 звернення щодо визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку» по вул. Шевченка, 56а, м. Кременець Тернопільської області, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи - ОСОБА_7 , всупереч інтересам служби, шляхом зловживання службовим становищем не організував роботу та не забезпечив виконанням повноважень у галузі будівництва щодо сплати пайової участі замовником будівництва - ОСОБА_7 , чим завдав збитків місцевому бюджету в сумі 365 565,55 грн, що спричинило тяжкі наслідки інтересам Кременецької міської ради. За результатами досудового розслідування 24.11.2025 до Кременецького районного суду Тернопільської області скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 підтримав подане клопотання та просив задовольнити із зазначених в ньому підстав.
Обвинувачений ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання, оскільки підозра є необгрунтованою, підстав продовжувати обов"язки немає.
Дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, наявність вказаних в ньому ризиків, допитавши обвинуваченого, заслухавши прокурора, захисника, приходжу до висновку, що клопотання прокурора необхідно задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що знаходиться кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових за № 42025212030000023 від 08.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України.
29.09.2025 ОСОБА_4 повідомлено про повідомлену підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України, тобто у зв'язку з наявністю достатніх доказів для підозри.
24.11.2025 ОСОБА_4 у зв'язку з отриманням висновку судово-економічної експертизи повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, де відображена менша сума збитків завданих кримінальним правопорушенням.
Ухвалою слідчого судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 06.10.2025, стосовно підозрюваного ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у виді домашнього арешту в нічний час із забороною залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 в період доби з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв., з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати слідчого, прокурора, суду за викликом; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; не відлучатися за межі Кременецького району Тернопільської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; не спілкуватися із свідками, експертами, спеціалістами в рамках даного кримінального провадження; здати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до ухвали Тернопільського апеляційного суду справа № 601/2789/25 від 04.11.2025, ухвалу слідчого судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 06 жовтня 2025 року скасовано. Постановлено нову ухвалу, якою клопотання слідчого СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області задоволено частково. Застосувано до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у виді особистого зобов'язання. Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покладено на ОСОБА_4 такі обов'язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду за викликом; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; не відлучатися за межі Кременецького району Тернопільської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; не спілкуватися із свідками, експертами, спеціалістами в рамках даного кримінального провадження; здати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
За результатами досудового розслідування 24.11.2025 до Кременецького районного суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
У клопотанні прокурор посилається на наявність наступних ризиків: переховування від органів досудового розслідування та/або суду; ризик незаконно впливати на свідків, у даному кримінальному провадженні; ризик вчинення підозрюваною іншого кримінального провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
При вирішенні питання про продовження строку покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, слідчий суддя враховує вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, той факт, що останній обвинувачується у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, та відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин віднесений до категорії тяжкого злочину.
Метою продовження строку покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, є запобігання спробам останнього переховуватися від слідства та суду, а також впливати на свідків, та інших осіб в кримінальному провадженні, що обвинувачений може вдатися до спроб перешкоджати кримінальному провадженню, шляхом вчинення нових кримінальних правопорушень та зміни місця проживання.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що запобігання вказаним ризикам, які продовжують існувати, у разі якщо покладені на обвинуваченого обов'язки не будуть продовжені, - не є можливим.
Вирішуючи питання про продовження строку дії обов'язків, покладених на обвинуваченого, у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, слідчий суддя виходить з того, що на даний момент продовжують існувати ризики того, що обвинувачений буде переховуватись від слідства, впливати на свідків, та вчинення обвинуваченим іншого кримінального провадження, а тому саме такі обов'язки, які на нього покладені, можуть запобігти цим ризикам.
Враховуючи наведене, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання прокурора.
Керуючись статтями 177, 178, 182, 194, 196, 199, 205, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк дії покладених на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюваний у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, обов'язків, визначених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, а саме:
1) прибувати до слідчого, прокурора, суду за викликом;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
3) не відлучатися за межі Кременецького району Тернопільської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
4) не спілкуватися із свідками, експертами, спеціалістами в рамках даного кримінального провадження;
5) здати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Строк дії покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 обов'язків, визначених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, за даною ухвалою суду продовжити на строк два місяці - до 05.02.2026 включно.
ОСОБА_4 повідомити про покладені на нього обов'язки та роз'яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання відносно ОСОБА_4 покласти на прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде складено та оголошено о 15:00 годині 05 грудня 2025 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1