308/17311/25
08.12.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Ха мник М.М., розглянувши матеріали справи, яка надійшла з Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посвідчення водія серії НОМЕР_1 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 , місце роботи, посада: ПП "Львівкульттовари", водій,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №515621 17.11.2025 року о 18год. 34хв. за адресою: м.Ужгород, вул.Павла Чубинського, 22, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом МАН, державний номерний знак НОМЕР_2 здійснив дорожньо-транспортну пригоду, після чого поїхав з місця події, будучи учасником ДТП, чим порушив п.п.2.10 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.122-4 КУпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що умослу на залишення місця автопригоди не мав. Повідомив, що не відчув зіткнення з іншим транспортним засобом. Про те, що він став учасником ДТП йому повідомили працівники поліції на наступний день. На вимогу поліцейських прибув у м.Ужгород для з'ясування обставин справи та складання адмінпротоколу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом (стаття 245).
За положеннями ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час вчинення правопорушення.
Диспозиція ст.122-4 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у залишенні водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Суб'єктивна сторона складу даного адміністративного правопорушення визначається ставленням особи до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або евентуального (непрямого) умислу.
На доведення вини у вчиненні адміністративного правопорушення суду надано докази, зокрема: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №515621 від 17.11.2025, копію протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР 1 №515610 від 17.11.2025, схему місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З досліджених у судовому засіданні доказів, зокрема письмового пояснення ОСОБА_1 встановлено, що останній залишив місце дорожньо-транспортної пригоди оскільки не відчув удару та не усвідомлював, що вчинив ДТП. Отже, в діях ОСОБА_1 відсутній умисел на залишення місця ДТП, а відтак відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, яка утворює склад правопорушення передбаченого ст.122-4 КУпАП, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7,245,247,254,256,278,280,283,284 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.122-4 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 та частиною 1 статті 287 цього Кодексу.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М.Хамник