Справа № 195/1893/25
2-а/195/29/25
01.12.2025 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді - Омеко М.В.,за участю секретаря судового засідання - Мартинової Н.В., представника позивача - Тронько К.Б., відповідача - ОСОБА_1 (в режимі ВКЗ), розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Томаківського сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою зебезпечення видворення за межі території України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
Томаківський сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернулося до суду з адміністративним позовом. Просить продовжити строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на шість місяців, з 05.12.2025 р. по 05.06.2026 р.
В обґрунтування заявлених вимог вказує, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортний документ НОМЕР_1 , виданий 24.12.2003 року, ВВС м. Донского Тульської області, прибув в Україну в особистих справах у 2013 році, з його слів, по національному паспорту громадянина російської федерації через КПП «Козача Лопань» по безвізовому режиму, і з того часу територію України не залишав.
До органів та підрозділів ДМС з питання продовження строку тимчасового перебування чи отримання документів на право проживання в Україні не звертався, від своєчасного виїзду за межі території України ухилився, паспортний документ, що дає право виїзду з України відсутній.
Рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 06 червня 2025 у справі № 195/876/25 (провадження № 2-а/195/10/25) задоволено позовні вимоги Томаківського сектору ГУ ДМС у Дніпропетровській області та затримано відповідача для забезпечення видворення за межі території України, рішення суду не оскаржене.
На підставі даного рішення було затриманно та поміщено відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства , які незаконно перебувають в Україні, громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на шість місяців з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
Проте, станом на момент подання даного адміністративного позову через повномасштабну агресію РФ проти України дипломатичні відносини між Україною та Росією розірвані. Діяльність посольства та консульських установ держави-агресора на території України припинена. Представлення інтересів РФ дипломатичним представництвом третьої держави в Україні не здійснюється. Зазначене унеможливлює надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння у підтвердженні особи і документуванні громадян країни-агресора та, відповідно розгляд направлених до МЗС звернень.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення аналогічні викладеним у мотивах позовної заяви, просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції проти задоволення позову заперечуєю.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 21.12.2023 року працівниками відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був затриманий і доставлений до приміщення Томаківського сектору ГУ ДМС України у Дніпропетровській області. У результаті здійснених перевірок працівниками вищезазначеного підрозділу ДМС України було встановлено порушення міграційного законодавства.
Відповідач прибув на територію України в особистих справах в 2013 році, а отже, вважається іноземцем, який прибув на територію України на підставі ч. 16 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3773-VІ від 11.09.2011 року (у редакції закону, що діяла на час перетину кордону) без віз та мав право знаходитись на території України не більш як 90 днів протягом 180 днів.
Відповідач перевищив відповідний термін перебування на території України та ухилявся від виїзду з України, проживаючи на її території без документів на право проживання, паспортний документ відсутній.
За обліками ГУ ДМС у Дніпропетровській області стосовно ОСОБА_1 , інформація щодо звернення із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, ? відсутня. Із клопотанням щодо продовження терміну перебування на території України, із заявою щодо оформлення дозволу на імміграцію, документування посвідкою на тимчасове/постійне проживання не звертався.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 005859 від 21.12.2023 року було зафіксовано порушення законодавства, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення було винесено постанову за ч.2 ст.203 КупАП серії ПН МДН № 005850 від 21.12.2023 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 3400 (три тисячі чотириста) грн., 00 коп. Постанова оскаржена відповідачем не була, штраф ним не сплачено.
Положення ч.8 ст.26 21.12.2023 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачають, що примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).
Реалізуючи положення ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3773-VI, уповноваженою службовою особою Томаківського сектору ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно Відповідача було прийнято рішення про примусове видворення з України № 7 від 21.12.2023.
Повторно за фактом порушення строку перебування в Україні, а також у зв'язку з тим, що не здійснив виїзд з території України, уповноваженою службовою особою Томаківського сектору ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 007025 від 05.06.2025, яким зафіксовано порушення міграційного законодавства відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.203 КУпАП. За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладання адміністративного стягнення серії ПН МДН № 007014 від 05.06.2025, відповідно до якої на вищезазначеного громадянина російської федерації накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто гривень) грн. 00 коп.
Адміністративний штраф не сплачено, постанова не оскаржена.
Рішення № 7 про примусове видворнення з України від 21.12.2023 року Відповідачем також не оскаржувалось та станом на теперішній час, не оскаржене.
Звертаючи увагу на обставини, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 , своїми діями порушує законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме:
-тривалий час перебуває на території України без законних підстав;
-ухиляється від виїзду з України після втрати законних підстав перебування, передбачених ч. 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
-відсутній дійсний паспортний документ;
-відсутні законні підстави для працевлаштування в Україні, а отже відсутні законні джерела отримання фінансового доходу, що унеможливлює придбання транспортних квитків чи інших проїзних документів а також забезпечення свого перебування та проживання на території України;
Враховуючи зазначене існують обґрунтовані підстави вважати, що Відповідач перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а також, існує ризик його втечі.
Крім того, правовий аналіз норм матеріального та процесуального права щодо вирішення питання про затримання іноземця або особи без громадянства, стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення, вказує на те, що порушення особою законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства у випадку, коли немає документів, які посвідчують особу, та відсутність документів, що свідчать про законне перебування на території України, є підставою для затримання особи з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Відсутність документу, що дає право на виїзд з України, що також є підставою для подання до суду позовної заяви про застосування судом до іноземця заходів затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, відповідно до вимог частини 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Наявність даних у інформаційних базах ГУ ДМС у Дніпропетровській області, або у інших документах не свідчить про належним чином ідентифіковану особу, яка має документ, що дає право на виїзд з території України, у розумінні положень ст. 289 КАС України.
Рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 06 червня 2025 у справі № 195/876/25 (провадження № 2-а/195/10/25) задоволено позовні вимоги Томаківського сектору ГУ ДМС у Дніпропетровській області та затримано відповідача для забезпечення видворення за межі території України, рішення суду не оскаржене.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України - обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тому з метою ідентифікації Відповідача та виконання рішення про примусове видворення з України № 7 від 21.12.2023 ГУ ДМС у Дніпропетровській області сформовано наступний план заходів.
На виконання завдань закріплених у пп.1 п.3 Положення про Державну міграційну службу України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 360 від 20.08.2014 року, а саме: реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, пп.1 п.3 Положення про ГУ ДМС в Дніпропетровській області, затвердженого наказом ДМС України № 24 від 18.07.2011 року (у редакції наказу ДМС України від 16.09.2024 № 239), а саме: реалізація на території Дніпропетровської області державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, та на території Запорізької області державної політики у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, положень Розділу 6 (Порядок дій з ідентифікації та документування іноземців) Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України №353/271/150 від 23.04.2012 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України,Служби безпеки України 22.01.2018 № 38/77), п. 8-12 Розділу 3 (Дії посадових осіб ПТПІ під час утримання іноземців та осіб без громадянства) Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 141 від 29.02.2016 року, ГУ ДМС у Дніпропетровській області підготовлено запити, щодо практичної допомоги та взаємодії у напрямку ідентифікації та забезпечення видворення Відповідача до ДУ «Чернігівський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», УСБУ у Дніпропетровській області, УМП ГУНП в Дніпропетровській області, а також до міжнародної організації Червоний Хрест з метою організації гуманітароного коридору, виготовлення ідентифікуючого документу (що дає право перетину державного кордону України) для Відповідача.
Проте, через повномасштабну агресію рф проти України дипломатичні відносини з країною-агресором припинено, що ускладнює процесс ідентифікації та примусового видворененя Відповідача.
ГУ ДМС у Дніпропетровській області у співпраці із ДМС України досягнуто певних домовленостей щодо примусового видворення з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 через гуманітарний коридор у Чернігівській області.
З метою реалізації вищевказаних домовленостей ГУ ДМС у Дніпропетровській області Відповідача переміщено з ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» до ДУ «Чернігівський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» на підставі листа ДМС України № 8.4/2295-25 від 20.08.2025, що підтверджено актом приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 21.08.2025.
Враховуючи наведене та встановлені обставини справи, зокрема те, що на даний час дипломатичні відносини між Україною та Росією розірвані, діяльність посольства та консульських установ держави-агресора на території України припинена, представлення інтересів рф дипломатичним представництвом третьої держави в Україні не здійснюється, що унеможливлює надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння у підтвердженні особи і документуванні громадян країни-агресора та, відповідно розгляд направлених до МЗС звернень, інформації про ідентифікацію особи не одержано, тому суд вважає, що позов слід задовольнити та продовжити строк затримання громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Керуючись ст.ст.2, 8-10, 121, 241-246,271,272,289,297 КАС України, ст.4,9,30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-
Позов Томаківського сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою зебезпечення видворення за межі території України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Продовжити строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на шість місяців, з 05.12.2025 р. по 05.06.2026 р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 05.12.2025 року.
Суддя: М. В. Омеко