Справа № 203/8606/25
Провадження № 2-о/0203/202/2025
02.12.2025 року Центральний районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Биченковій Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,-
До Центрального районного суду міста Дніпра надійшла вищезазначена заява ОСОБА_1 , в якій останній посилався на те, що є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території в м.Дніпрорудне, Васильківського району, Запорізької області. Посилаючись на вказані обставини, а також необхідність встановлення факту його смерті для подальшої реалізації прав як фізичної особи та підтвердження факту смерті, заявник просив встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Дніпрорудне, Васильківського району, Запорізької області, Україна, громадянина Україна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Дніпропетровська область, м.Орджонікідзе.
Ухвалою Центрального районного суду міста Дніпра від 25.11.2025 року було відкрито провадження за заявою та призначено її до розгляду в судовому засіданні.
В призначене судове засідання заявник не з'явилась. В наданій заяві просив розглядати справу за його відсутності.
Представник заінтересованої особи до суду не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
За вказаних обставин, враховуючи положення ст.ст.211,223, ч.2 ст.247, а також строки розгляду справ вказаної категорії, визначені ст.317 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи по суті за відсутності учасників справи та без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши викладені в заяві доводи та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Пунктом 5 ч.2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.ч.1,2 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Пунктом 18 вказаної Постанови роз'яснено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органі, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 Розділу III «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, встановлено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
У відповідності до ч.6 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п.7 глави 5 розділу III «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно ч.ч.1-3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Судом встановлено та підтверджується наданими до заяви документами, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки від 12.09.2025 року №1202-5003808189 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьком заявника записаний ОСОБА_2 .
Згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області.
З долучених до заяви копій медичного свідоцтва про смерть серії 23 №201950225 від 27.10.2025 року та свідоцтва про смерть від 01.11.2025 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер в м.Дніпрорудне Васильківського району Запорізькій області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З урахуванням наведених вище обставин та положень законодавства, оскільки місцем смерті останнього є тимчасово окупована територія, де державні органи України не здійснюють свої повноваження, в зв'язку із чим заявник не має можливості отримати документи для здійснення державної реєстрацію смерті матері відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», а також враховуючи, що надані заявником документи в достатній мірі підтверджують юридичний факт, який просить встановити останній, суд приходить до висновку про обгрунтованість та необхідність задоволення заяви.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст.9,18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст.4,5,10,11,12,76-80,223,247,258,259,263-268,293,317,430 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м.Орджонікідзе Дніпропетровської області, у віці 75 роки, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце смерті - Україна, Запорізька область, Васильківський район, м. Дніпрорудне.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення складено 02 грудня 2025 року.
Суддя С.Ю.Казак