Постанова від 02.12.2025 по справі 160/18220/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/18220/25

Суддя І інстанції - Царікова О.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладеному у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 11.04.2025 року № 046350019267 протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 11.04.2025 року № 046350019267;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування період навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, періоди роботи з 06.06.1994 року по 09.06.1994 року, з 30.01.1997 року по 29.05.1997 року, з 09.06.1997 року по 30.04.1999 року та періоди військової служби з 16.06.1994 року по 30.04.1996 року, з 27.02.2022 року по 30.05.2025 року та додатковий період у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці безпосередній період участі в бойових діях з 11.06.2022 року по 26.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 16.03.2023 року, 27.03.2023 року по 09.06.2024 року, з 20.06.2024 року по 25.06.2024 року, з 27.06.2024 року по 31.08.2024 року, з 11.10.2024 року по 10.11.2024 року, з 14.11.2024 року по 28.02.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування періоди роботи з 06.06.1994 року по 09.06.1994 року, період військової служби з 16.06.1994 року по 30.04.1996 року, та період військової служби з 27.02.2022 року по 30.03.2025 року до пільгового стажу роботи за провідною професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці безпосередній період участі в бойових діях з 11.06.2022 року по 26.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 16.03.2023 року, 27.03.2023 року по 09.06.2024 року, з 20.06.2024 року по 25.06.2024 року, з 27.06.2024 року по 31.08.2024 року, з 11.10.2024 року по 10.11.2024 року, з 14.11.2024 року по 28.02.2025 року з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.04.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 11.04.2025 року № 046350019267.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування період навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, періоди роботи з 06.06.1994 року по 09.06.1994 року, з 30.01.1997 року по 29.05.1997 року, з 09.06.1997 року по 30.04.1999 року та періоди військової служби з 16.06.1994 року по 30.04.1996 року, з 27.02.2022 року по 30.05.2025 року та додатковий період у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці безпосередній період участі в бойових діях з 11.06.2022 року по 26.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 16.03.2023 року, 27.03.2023 року по 09.06.2024 року, з 20.06.2024 року по 25.06.2024 року, з 27.06.2024 року по 31.08.2024 року, з 11.10.2024 року по 10.11.2024 року, з 14.11.2024 року по 28.02.2025 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.04.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та винести нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, скаржник посилається на помилковість висновків суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог. Вказує на правомірність рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначає про відсутність підстав для зарахування позивачу до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах період навчання з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, періоди роботи з 06.06.1994 року по 09.06.1994 року, з 30.01.1997 року по 29.05.1997 року, з 09.06.1997 року по 30.04.1999 року та періоди військової служби з 16.06.1994 року по 30.04.1996 року, з 27.02.2022 року по 30.05.2025 року та додатковий період у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці безпосередній період участі в бойових діях з 11.06.2022 року по 26.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 16.03.2023 року, 27.03.2023 року по 09.06.2024 року, з 20.06.2024 року по 25.06.2024 року, з 27.06.2024 року по 31.08.2024 року, з 11.10.2024 року по 10.11.2024 року, з 14.11.2024 року по 28.02.2025 року.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2025 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог сторонами не оскаржується, то в силу положень частини 1 статті 308 КАС України, в цій частині апеляційним судом не переглядається.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 03.04.2025 позивач звернувся до відповідача-1 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Заява позивача за принципом екстериторіальності була розглянута відповідачем - 2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами розгляду заяви відповідачем - 2 було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 11.04.2025 року № 046350019267.

Відповідач - 2 обґрунтував свою відмову наступним:

- вік заявника 49 років 7 місяців;

- пенсійний вік визначений п.4 ч.1 ст. 115 Закону становить 55 років;

- страховий стаж заявника становить 29 років 3 місяці 22 дні;

- необхідний страховий стаж визначений п.4 ч.1 ст. 115 Закону 25 років.

За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди:

- навчання згідно свідоцтва від 03.07.1993 №201004, оскільки в свідоцтві відсутній період навчання та інформація про присвоєну кваліфікацію. Необхідно надати уточнюючу довідку;

- навчання згідно свідоцтва від 03.06.1994 №202605, оскільки в свідоцтві відсутній період навчання та по батькові ( ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним ( ОСОБА_3 ). Необхідно надати уточнюючу довідку;

- навчання згідно свідоцтва від 07.05.1997, оскільки в свідоцтві відсутня інформація про присвоєну кваліфікацію, також ім'я та по батькові зазначено в ініціалах. Необхідно надати уточнюючу довідку;

- навчання згідно свідоцтва від 31.01… №1299, оскільки наявне необумовлене виправлення в даті початку навчання та відсутня інформація про присвоєну кваліфікацію. Необхідно надати уточнюючу довідку;

- роботи з 01.06.2013 по 31.10.2013, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня сплата внесків до Пенсійного фонду.

За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 06.06.1994 по 09.06.1994 згідно наданої довідки від 27.03.2014 №174, оскільки відсутня довіреність на право підпису ОСОБА_4 ;

- з 09.06.1997 по 30.04.1999 згідно наданої довідки від 27.03.2014, оскільки довідка не містить реєстраційного номеру. Довідка не відповідає додатку №5 Порядку, а саме: відсутній підпис головного бухгалтера та начальника відділу кадрів. Також не надано накази про проведення атестації робочих місць. Пільговий стаж зарахований на підставі даних Реєстру застрахованих осіб з урахуванням інформації в таблицях “Відомості по спеціальному стажу».

- за наявним пільговим та страховим стажем заявник має право на пенсійну виплату з 15.08.2025.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон №1058-ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічні положення містить ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, суд звертає увагу, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, за умови їх безпосередньо зайнятості повний робочий день на підземних роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - якщо вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Як вбачається з оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046350019267 від 11.04.2025, підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії незалежно від віку стала відсутність необхідного пільгового стажу роботи на підземних роботах та/або провідних професіях.

Разом з тим, пенсійним органом до пільгового стажу позивача не було зараховано:

- період роботи з 06.06.1994 по 09.06.1994 згідно наданої довідки від 27.03.2014 № 174, оскільки відсутня довіреність на право підпису ОСОБА_4 ;

- період роботи з 09.06.1997 по 30.04.1999 згідно наданої довідки від 27.03.2014 № ..., оскільки довідка не містить реєстраційного номеру. Довідка не відповідає додатку № 5 Порядку, а саме: відсутній підпис головного бухгалтера та начальника відділу кадрів. Також не надано накази про проведення атестації робочих місць. Пільговий стаж зараховано на підставі даних Реєстру застрахованих осіб з урахуванням інформації в таблицях «Відомості по спеціальному стажу».

Поряд з цим, як вбачається з розрахунку пенсії форми РС-право, до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку за ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не було зараховано період навчання з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, період роботи з 30.01.1997 року по 29.05.1997 року та військову службу.

Колегія суддів проаналізувавши підстави незарахування пенсійним органом до пільгового стажу періодів навчання, роботи та військової служби позивача, вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" № 637 від 12.08.1993 року (далі - Постанова № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відсутності записів у ній, наявності неправильних чи неточних записів у трудовій книжці відповідач вправі вимагати від заявника подання додаткових документів на підтвердження страхового стажу.

В свою чергу, згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач у спірні періоди працював:

- з 06.06.1994 по 09.06.1994 на посаді підземного гірника очисного вибою 4 розряду з повним робочим днем у Виробничому об'єднанні Донецьквугілля Шахта Петровська;

- з 30.01.1997 по 29.05.1997 на посаді учня підземного гірника з повним робочим днем в шахті;

- з 09.06.1997 по 30.04.1999 на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем в шахті на ділянці УДП.

Однак, періоди роботи з 06.06.1994 по 09.06.1994 та з 09.06.1997 по 30.04.1999 не були зараховані відповідачем у зв'язку із наявністю недоліків в наданих позивачем уточнювальних довідках.

З цього приводу колегія суддів вважає зазначити наступне.

Як вбачається із уточнювальних довідок ДП «Шахта №4-21» від 27.03.2014 №174 та ТОВ «УКР-ДОК-Прогресс» від 27.03.2014, вони містять посилання на віднесення посади, яку обіймав позивача, до Списків виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, а також на накази про атестацію робочих місць.

В свою чергу, відсутність довіреності на право підпису Майбороди В.Д уточнювальної довідки ДП «Шахта №4-21» не може слугувати підставою для незарахування до пільгового стажу періоду роботи, оскільки зазначені у довідці відомості, зокрема, щодо періоду роботу, посади відповідають записам трудової книжки позивача.

Крім того, зважаючи на те, що частина періоду роботи позивача з 09.06.1997 по 30.04.1999 зарахована відповідачем до пільгового стажу за Списком №1 на підставі даних Реєстру застрахованих осіб, а також беручи до уваги незмінність характеру роботу позивача у спірний період, то незарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача періоду з 09.06.1997 по 30.04.1999 у зв'язку із невідповідністю довідки додатку № 5 Порядку є протиправним.

Одночасно з цим, оскаржуване рішення не містить жодних посилань не підстави незарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 30.01.1997 по 29.05.1997.

Наведене вказує на протиправність незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку за ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивача періодів його роботи з 06.06.1994 по 09.06.1994, з 30.01.1997 по 29.05.1997, з 09.06.1997 по 30.04.1999.

В свою чергу, щодо правомірності незарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку за ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивача періоду його навчання з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом д частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Законом України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" № 103/98-ВР від 10 лютого 1998 року, з наступними змінами і доповненнями, а саме ч. 1 ст. 38 "Гарантії соціального захисту здобувача освіти та випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти", обумовлено: час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

За положенням ст.3 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Професійне (професійно-технічне) навчання - складова професійної (професійно-технічної) освіти. Професійне (професійно-технічне) навчання передбачає формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності, перспектив її кар'єрного зростання впродовж життя.

Відповідно до ст. 5 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних закладах професійної (професійно-технічної) освіти безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного та/або регіонального замовлення безоплатно, на конкурсній основі.

За змістом статті 17 Закону України «Про професійно-технічну освіту», професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.

Статтею 18 вказаного Закону визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Згідно з частиною 4 статті 19 вказаного Закону, професійно-технічні навчальні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають діяльність, пов'язану з підготовкою кваліфікованих робітників та наданням інших освітніх послуг, після отримання ліцензії. Ліцензія видається у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказаною нормою передбачено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Аналогічний висновок щодо зарахування періоду навчання позивача в технікумі до пільгового стажу міститься в постанові Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі №367/945/17.

З наданих до суду документів вбачається, що позивач у період з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року навчався в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова за спеціальністю “Технологія відкритої та підземної розробки родовищ корисних копалин» за кваліфікацією “гірничий технік», що підтверджується дипломом серії НОМЕР_2 .

З 06.06.1994 року позивач був працевлаштований за посадою підземного гірника очисного вибою 4 розряду з повним робочим днем у Виробничому об'єднанні Донецьквугілля Шахта Петровська, робота на якій, дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин, зважаючи на те, що перерва між днем закінчення позивачем навчання і днем зарахування його на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців, спірний період навчання повинен бути зарахований до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо правомірності зарахування до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду проходження військової служби, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Також, цією статтею закону передбачено види військової служби, до яких зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Таким чином, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу з 16.06.1994 по 30.04.1996 в Збройних Силах України, що підтверджується військовим квитком та записом в трудовій книжці.

При цьому, позивач в період з 06.06.1994 працював на посаді підземного гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з якої його було звільнено з 09.06.1994 у зв'язку із привозом на військову службу.

Крім того, ОСОБА_1 був призваний під час мобілізації на військову службу 27.02.2022 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 Про загальну мобілізацію, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 від 28.02.2022 року.

Зазначений період проходження військової служби під час мобілізації розпочався під час його перебування на посаді гірника очисного забою 5 розряду з повним робочим у шахті на дільницю з видобутку вугілля в ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля».

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що спірні періоди проходження позивачем військової служби підлягають зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Поряд з цим, відповідно до абзацу 1 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 15.07.2023 року.

Згідно довідки від 30.03.2025 №1124/1, яка видана в/ч НОМЕР_5 , старший сержант ОСОБА_1 з 11.06.2022 по 26.10.2022, з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 16.03.2023, з 27.03.2023 по 09.06.2024, з 20.06.2024 по 25.06.2024, з 27.06.2024 по 31.08.2024, з 11.10.2024 по 10.11.2024, з 14.11.2024 по 28.02.2025 брав участь у заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій області Волноваського району с. Шевченко та в Запорізькій області Пологівського району с.Єгорівка, с.Верхня Терса, с.Копані, с.Новоселівка.

За таких обставин, періоди безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 11.06.2022 по 26.10.2022, з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 16.03.2023, з 27.03.2023 по 09.06.2024, з 20.06.2024 по 25.06.2024, з 27.06.2024 по 31.08.2024, з 11.10.2024 по 10.11.2024, з 14.11.2024 по 28.02.2025 підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 11.04.2025 року № 046350019267, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування період навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова з 01.09.1990 року по 27.05.1994 року, періоди роботи з 06.06.1994 року по 09.06.1994 року, з 30.01.1997 року по 29.05.1997 року, з 09.06.1997 року по 30.04.1999 року та періоди військової служби з 16.06.1994 року по 30.04.1996 року, з 27.02.2022 року по 30.05.2025 року та додатковий період у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці безпосередній період участі в бойових діях з 11.06.2022 року по 26.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 16.03.2023 року, 27.03.2023 року по 09.06.2024 року, з 20.06.2024 року по 25.06.2024 року, з 27.06.2024 року по 31.08.2024 року, з 11.10.2024 року по 10.11.2024 року, з 14.11.2024 року по 28.02.2025 року, а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.04.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

В повному обсязі постанова складена 02 грудня 2025 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова