Справа № 420/16785/25
05 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Одеської обласної прокуратури (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати дії Одеської обласної прокуратури щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, з урахуванням всіх передбачених законом виплат і умов оплати, протиправними;
- зобов'язати Одеську обласну прокуратуру видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 2025 рік для перерахунку пенсії, з урахуванням всіх передбачених законом виплат і умов оплати, що існували на день звільнення з роботи, в тому числі і премію та надбавки за особливо важливу роботу у відповідних відсотках.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ в редакції Закону від 12.07.2001 р. №2663-111. Відповідно до ст.81 чинного Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII, з 01.01.2022 р. посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня кожного календарного року. Згідно ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2025 рік", прожитковий мінімум працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури складає 1600 гривень. У зв'язку з вказаним позивач вважає, що у нього виникло право на перерахунок пенсії за вислугою років з 01.02.2025 р. У зв'язку із наведеним, 13.05.2025 р., позивач звернувся до Одеської обласної прокуратури із заявою про видачу довідки про заробітну плату станом на 2025 рік для перерахунку пенсії, яку видано 14.05.2025 р. №375 без зазначення премії та надбавки за особливо важливу роботу. На повторне звернення позивача 16.05.2025 р. із заявою про видачу довідки із вказаними складовими, відповідач у листі від 22.05.2025 р. №21-68вих25 відмовив. Позивач вважає свої права порушеними, а дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 29.05.2025 р. позовну заяву позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків.
Ухвалою від 06.06.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
21.06.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Посилаючись на висновок Верховного Суду у постанові від 20.06.2024 р. у справі №640/12340/22 вказує на те, що при видачі довідки для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури врахуванню підлягають лише ті види грошового забезпечення, які на момент здійснення такого перерахунку виплачуються особам, котрі працюють на аналогічних посадах. Відповідно до положень ч.2 ст.81 Закону №1697-VІ заробітна плата прокурора складається з посадового окладу та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Відтак, до складових заробітної плати прокурорів на момент виникнення права на розрахунок та видачі довідки позивачу, надбавка за особливо важливу роботу не входить, через що його доводи про необхідність включення цієї надбавки до довідки про заробітну плату станом на 2025 рік суперечать наведеним нормам закону та вищевикладеним висновкам Верховного Суду. Щодо доводів про включення премії у довідку про заробітну плату станом на 2025 рік зазначає, що преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Також згідно положень Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 р. № 503, відсутні підстави для включення премії у довідку позивача про розмір заробітної плати за 2025 рік, оскільки зі змісту наведених норм вбачається, що на момент здійснення перерахунку премія виплачувалась та виплачується наразі лише у разі позитивного чи задовільного оцінювання роботи працюючих прокурорів, є разовою виплатою, та не поширюються на прокурорів, які на момент складання довідок вже не працюють та не працювали упродовж періоду щорічного оцінювання, що також вказує на правомірність дій обласної прокуратури.
26.06.2025 р. позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Вказує на те, що на даний час надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо - важливої роботи, так як і премії, виплачується регулярно багатьом працівникам прокуратури, та не виплачується іншим вольовим рішенням керівництва прокуратури. Жодного нормативного акту щодо скасування даної виплати немає. Тому вважає, що зазначені обставини не можуть вплинути на склад або розмір, в відсотковому відношенні, нарахованих позивачу виплат на день його звільнення з роботи. Також як і якість роботи діючих працівників прокуратури не може вплинути на розмір нарахованих ОСОБА_1 виплат, які були встановлені на день його звільнення з роботи, оскільки вони встановлені відповідно якості власної роботи позивача.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ в редакції Закону від 12.07.2001 р. №2663-111.
05.03.2020 р. прокуратурою Одеської області позивачу видано довідку № 375 про те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 06.09.2017 р. за відповідною посадою старшого прокурора відділу становить 30619,50 грн. Довідку складено з урахуванням наступних складових заробітної плати: посадовий оклад 5730 грн.; надбавка за класний чин (радник юстиції) - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 30 % - 1719 грн.; надбавка за особливо важливу роботу 70 % 6754,30; премія 60 % - 9841,98 грн.; матеріальна допомога (для оздоровлення) 2187,11 грн.; матеріальна допомога (для вирішення соціально-побутових питань) 2187,11 грн.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 р., залишеного в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2022 р. № 420/9138/21, визнано протиправними дії Одеської обласної прокуратури щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, з урахуванням всіх передбачених законом виплат і умов оплати; зобов'язано Одеську обласну прокуратуру видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 2021 рік для перерахунку пенсії, з урахуванням всіх передбачених законом виплат і умов оплати, що існували на день звільнення ОСОБА_1 з роботи, в тому числі премії та надбавки за особливо важливу роботу у відповідних відсотках.
13.05.2025 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати йому довідку про заробітну плату станом на 2025 рік для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що у 2025 році працівникам прокуратури збільшено прожитковим мінімум для розрахунку заробітної плати.
14.05.2025 р. відповідач видав позивачу довідку № 375 про те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 та ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 р. № 414) розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2022 р. за відповідною посадою старшого прокурора відділу становить 72800 грн. Довідку складено з урахуванням наступних складових заробітної плати: посадовий оклад 48000 грн.; надбавка за вислугу років 30 % 14400 грн.; матеріальна допомога (для оздоровлення) 5200 грн.; матеріальна допомога (для вирішення соціально-побутових питань) 5200 грн.
16.05.2025 р. позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати йому довідку про заробітну плату станом на 2025 рік, виходячи з фактично отриманих ним виплат і умов оплати (що передбачені чинним законодавством та існували на день його звільнення з роботи), в якої будуть відображені розмір окладу, вислуги років, матеріальної допомоги, премії та надбавки за особливо важливу роботу.
Листом від 22.05.2025 р. № 21-68ВИХ-25 відповідач роз'яснив позивачу, що довідка про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 2021 рік надана на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2022 р. у справі №420/9138/21 з урахуванням всіх передбачених законом виплат і умов оплати. У подальшому, згідно вимог чинного законодавства, довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії видавались з урахуванням погодженого порядку проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-p(II)2019 згідно Закону України "Про прокуратуру". Так, на 2025 рік, згідно ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2025 рік", прожитковий мінімум працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури складає 1600 гривень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Дане право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема встановлено:
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку;
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі;
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком;
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії: якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З огляду на вказане, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для її перерахунку були визначені, зокрема, вищезазначеними положеннями ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Разом з тим, у зв'язку з необхідністю реформування системи органів прокуратури Верховною Радою України схвалено новий Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VІІ), який набрав чинності з 15.05.2015 р.
Відповідно до ч.12 ст.86 Закону № 1697-VІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
При цьому Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ (набрав чинності з 01.01.2015 р., далі - Закон № 76-VІІІ) внесено зміни, зокрема в:
частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
частину двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ викладено у такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, редакція ч.12 ст.86 Закону № 1697-VІІ та ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ містили однаковий підхід до підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури, який полягає у тому, що після 01.01.2015 р. повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.12 ст.86 Закону №1697-VІІ, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому КСУ встановив, що ч.12 ст.86 Закону № 1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Зі змісту ч.12 ст.86 Закону № 1697-VІІ слідує, що перерахунок здійснюється у зв'язку зі збільшенням заробітної плати прокурорським працівникам, однак на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу саме на момент виникнення права на такий перерахунок. Тобто, за наявності підстав для здійснення перерахунку вже призначеної колишньому працівнику прокуратури пенсії, слід враховувати складові заробітної плати відповідних категорій діючих працівників прокуратури з прирівняною посадою.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 20.04.2024 р. у справі № 640/12340/22.
Судом встановлено, що на виконання заяви позивача від 13.05.2025 р. відповідачем 14.05.2025 р. видано довідку № 375 про те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 та ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 р. № 414) розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2022 р. за відповідною посадою старшого прокурора відділу становить 72800 грн. До складових цієї довідки не включено премію та надбавку за особливо важливу роботу у відповідних відсотках.
Звертаючись до суду, позивач зазначає про необхідність включення до складових, що враховуються при перерахунку пенсії, премії та надбавки за особливо важливу роботу, наголошуючи на тому, що якість роботи діючих працівників прокуратури не може вплинути на розмір нарахованих ОСОБА_1 виплат, які були встановлені на день його звільнення з роботи відповідно до якості власної роботи позивача. При цьому позивач наполягає на тому, що надбавка за особливо важливу роботу в розумінні ч.2 ст.81 Закону №1697-VІІ є "іншими виплатами, що передбачені законодавством".
Згідно приписів ст.81 Закону № 1697-VІІ заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Вирішуючи питання про наявність у позивача права на отримання довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) із зазначеннями у ній премії, суд враховує наступне.
Згідно з положеннями ч.2 ст.9 Закону № 1697-VІІ Генеральний прокурор видає накази з питань, що належать до його адміністративних повноважень, у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції і законів України.
На виконання вказаних положень Закону, наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 р. № 503 затверджено Тимчасове положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, що встановило порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання.
Згідно положень пунктів 1.1 та 1.2 Положення № 503 вказано, що це Тимчасове положення визначає порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання. Преміювання прокурорів за результатами оцінювання якості роботи за календарний рік проводиться у разі позитивного або задовільного оцінювання їх роботи.
Проаналізувавши вище наведені норми, суд зазначає, що положеннями ч.2 ст.81 Закону № 1697-VІІ імперативно включено премії до складу заробітної плати (грошового забезпечення) прокурора. Зазначене законодавче визначення структури грошового забезпечення є визначальною правовою підставою для розрахунку пенсії, оскільки саме на основі структури, встановленої Законом № 1697-VІІ, здійснюється перерахунок пенсії звільненим працівникам прокуратури.
В свою чергу, Наказ Генерального прокурора від 30.10.2020 р. № 503, який регламентує порядок преміювання діючих прокурорів за результатами оцінювання якості їх роботи, є підзаконним актом, а його функціональне призначення полягає виключно у реалізації адміністративно-управлінських повноважень у системі прокуратури щодо стимулювання праці, а не у визначенні структури чи обсягу соціальних гарантій.
Використання цього підзаконного акту для визначення обсягу соціальних прав, гарантованих Законом № 1697-VІІ (зокрема, права на перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення), призводить до неправомірного обмеження соціальних прав колишніх працівників прокуратури, оскільки ставлять їх право на перерахунок пенсії у залежність від адміністративного механізму оцінювання якості роботи, призначеного для регулювання трудових відносин діючих прокурорів, а не для визначення соціальних гарантій пенсіонерам.
За наведених обставин суд дійшов до висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу нової довідки про розмір про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2025 р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2025 р. із зазначенням в ній премії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, відмова відповідача у підготовці нової довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача станом на 01.01.2025 р. для перерахунку її пенсії з 01.02.2025 р. із зазначенням в ній відомостей про відсотковий розмір премії є протиправною.
З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне зобов'язати відповідача підготувати та видати позивачу довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача станом на 01.01.2025 р. у відповідності до вимог ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII, рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 із зазначенням відомостей про відсотковий розмір премії для перерахунку пенсії з 01.02.2025 р.
Вирішуючи питання про наявність у позивача права на отримання довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) із зазначеннями у ній надбавки за особливо важливу роботу, суд приймає до уваги, що "інші виплати, передбачені законодавством", які входять до складу заробітної плати прокурора, не мають чіткого нормативного переліку в Законі № 1697-VІІ.
Нормативних підстав щодо входження надбавки за особливо важливу роботу до складових заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури саме на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача у зв'язку із збільшенням працівникам прокуратури прожиткового мінімуму для розрахунку заробітної плати у 2025 році, сторонами не надано.
Натомість, суд враховує, що довідка від 14.05.2025 р. № 375 видана позивачу з урахуванням листа Офісу Генерального прокурора від 26.02.2020 р. за №21-802вих-79окв-20, за яким вказано керівникам регіональних прокуратур при виконанні Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 враховувати лист Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 р. № 2690/0/2-20/54, яким погоджено, що в довідці для пенсіонерів про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, враховувати такі види оплати праці: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, чинних за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вона була фактично встановлена особі на дату звільнення; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були фактично встановлені особі з урахуванням положень пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо виключення слів "статті 81"; інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія враховуються в середніх розмірах, що фактично виплачені у місяці, у якому відбулося збільшення заробітної плати, за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратури, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (грошового забезпечення) за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратури, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника; премія з нагоди державних, професійних свят в середніх розмірах за відповідною посадою, виплачені в місяці виникнення права на перерахунок пенсії.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача у зв'язку із збільшенням працівникам прокуратури прожиткового мінімуму для розрахунку заробітної плати у 2025 році, підстави щодо входження надбавки за особливо важливу роботу до складових заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури, були відсутні.
За наведених обставин суд дійшов до висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу нової довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2025 р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2025 р. із зазначенням в ній відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливо важливу роботу, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, відмова відповідача у підготовці нової довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача станом на 01.01.2025 р. для перерахунку її пенсії з 01.02.2025 р. із зазначенням в ній надбавки за особливо важливу роботу є правомірною, а отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.1ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Одеської обласної прокуратури (65026, м.Одеса, вул.Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Одеської обласної прокуратури (65026, м.Одеса, вул.Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) щодо відмови у видачі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) станом на 01.01.2025 р. із зазначенням відомостей про відсотковий розмір премії для перерахунку пенсії з 01.02.2025 р.
Зобов'язати Одеську обласну прокуратуру (65026, м.Одеса, вул.Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) підготувати та видати довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2025 р. у відповідності до вимог ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII, рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 із зазначенням відомостей про відсотковий розмір премії для перерахунку пенсії з 01.02.2025 р.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Одеської обласної прокуратури (65026, м.Одеса, вул.Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко