Рішення від 05.12.2025 по справі 640/33675/21

Справа № 640/33675/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Спутнік-Крим" до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання дій протиправними,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "НВО "Спутнік-Крим" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у м.Києві (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача по нарахуванню в КП позивача пені у сумі 199402,03грн. та зобов'язати відповідача вилучити цю пеню з ІКП ТОВ "НВО "Спутнік-Крим", в т.ч. шляхом списання;

- визнати протиправними дії відповідача по включенню до КП сум за податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у м.Києві від 11.03.2021 р. № 00188670704 (289929 грн., в тому числі основна сума 231943 грн., штрафні (фінансові) санкції 57986 грн.) та № 00188710704 (25287 грн.) та зобов'язати відповідача вилучити ці суми з ІКП позивача.

- встановити судовий контроль за виконанням ГУ ДПС у м.Києві судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної перевірки на підставі акту від 19.03.2018 р. № 258/26-15-14-04-05/39039724 ГУ ДФС у м.Києві було винесено податкові повідомлення-рішення від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404, які було оскаржено в судовому порядку. 22.12.2020 р. Верховний Суд прийняв постанову у справі № 826/12011/18, якою рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2019 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 р. скасував, а справу в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р.: № 0018141404 - в частині донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 58209 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 14552,25 грн., № 0018131404 - в частині зменшення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, за травень 2016 року на 1057 грн. направив до Окружного адміністративного суду міста Києва на новий розгляд. Отже, прийняті ГУ ДФС у м.Києві податкові повідомлення-рішення від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404 Верховним Судом частково визнані правомірними, а у частині - розгляд продовжено. Таким чином, у 2018-2019 роках і аж до дати рішення Верховного Суду - 22.12.2020 р. визначені податковим органом грошові зобов'язання були неузгодженими, а строк сплати узгодженого грошового зобов'язання з урахуванням вимог пп.54.3.1-54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України за податковим повідомленням-рішенням від 11.04.2018 р. № 0018131404 - до 11.01.2021 р. (включно). Позивач 30.12.2020 р. сплатив суму узгодженого грошового зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням від 11.04.2018 р. № 0018131404 у розмірі 289929 грн., що підтверджується даними ІКП за 30.12.2020 р. Відтак, станом на 31.12.2020 р. і ІКП обліковувалася переплата у сумі 316272,75 грн., що є достатньою для погашення узгодженого грошового зобов'язання - 208928,75 грн. зі строком сплати до 11.01.2021 р. Отже, позивач не порушив строки сплати узгодженого грошового зобов'язання, податковий борг у позивача не виник, а відтак до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань і нараховуватися пеня. Однак відповідачем 29.03.2021 р. до ІКП включено: податкове повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188670704, яким зменшено переплату на загальну суму 342838,75 грн., від 11.03.2021 р. № 00188670704, яким збільшено суму грошового зобов'язання на загальну суму 289929 грн., та, з посиланням на ст.129 ПК України та податкове повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188670704, було списано пеню на загальну суму 76864,75 грн. Того ж дня, 29.03.2021 р. в ІКП позивача, з посиланням на ст.129 ПК України, рішення Верховного Суду від 22.12.2020 р. у справі № 826/12011/18 та податкове повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188670704, було нараховано на збільшення пеню за період з 19.03.2018 р. по 11.03.2021 р. на загальну суму 315363,49 грн.. Виходячи з того, що датою узгодження грошового зобов'язання є 22.12.2020 р., строки погашення угодженого грошового зобов'язання за рішенням Верховного Суду у справі № 826/12011/18 грошове зобов'язання позивач уже сплатив до бюджету, то нарахування пені, в тому числі за період з 2018 по 2021 роки, у яких грошове зобов'язання спочатку не було узгодженим, а потім, до настання дати його списання, сплачене позивачем до бюджету, є неправомірним. Загальний збиток позивача від таких протиправний дій відповідача склав 716667,49 грн., з яких: переплата станом на 31.12.2020 р. - 316272,75 грн., яку відповідач неправомірно списав повністю; суми сплачених поточних платежів у період з 01.01.2021 р. по 30.03.2021 р. - 110896 грн., що теж неправомірно списав відповідач; штучний податковий борг у сумі 289498,74 грн., що виник внаслідок неправомірних дій відповідача в ІКП. Такі дії відповідача призвели до виникнення у позивача штучної недоїмки станом на 30.03.2020 р. по поточним платежам у сумі 110895 грн. В подальшому 22.03.2021 р. позивач оскаржив до ДПС України податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0188670704. № 0188710704. Незважаючи на те, що адміністративне оскарження зупиняє виконання оскаржуваних рішень, 29.03.2021 р. відповідач не тільки провів у ІКП оскаржені податкові повідомлення-рішення, а і нарахував штучну пеню на штучний податковий борг у сумі 238498,74 грн. 06.04.2021 р. відповідачем здійснено коригування в ІКП, внаслідок якого сальдо розрахунків позивача з бюджетом складало 316273,75 грн. переплати. 14.05.2021 р., на підставі податкових повідомлень-рішень від 11.03.2021 р. № 00188670704, а також від 11.03.2021 р. № 00188710704, щодо якого ДПС України у рішенні про залишення скарги без розгляду від 12.04.2021 р. № 8192/6/99-00-06-01-02-06 вказала, що податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, відповідач збільшив в ІКП суми по відкликаним податковим повідомлення-рішенням на загальну суму 630579,49 грн., списав всю переплату (316273,75 грн.) і знову протиправно створив штучний податковий борг 282208,74 грн. станом на 31.05.2021 р. У травні 2021 року контролюючий орган списував сплати позивачем поточних платежів ПДВ до бюджету у погашення безпідставно нарахованих в ІКП сум. 01.09.2021 р. відповідач ще раз здійснив перерахунок пені і зменшив суму в ІКП на 13605,52 грн. Однак, не зважаючи на те, що пеня була зменшена на загальну суму 115960,86 грн. (102355,34 грн. + 13605,52 грн.), значна сума неправомірно нарахованої відповідачем пені в розмірі 199402,63 грн. залишається в ІКП. Так як врегулювати виниклу проблему з відповідачем у позасудовому порядку не вдалося, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.12.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 р. № 399, акту приймання-передачі від 29.01.2025 р., розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду № 1 від 03.02.2025 р. "Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва" та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 02.04.2025 р. справа № 640/33675/21 розподілена на суддю Бездрабка О.І.

Ухвалою від 04.04.2025 р. справу № 640/33675/21 прийнято до провадження, розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

01.05.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову, оскільки ГУ ДПС у м.Києві не здійснювало жодних дискреційних або ручних втручань у дані ІКП, які були відображені 29.03.2021 р. та 14.05.2021 р., так як усі відомості сформовані на підставі податкових повідомлень-рішень від 11.03.2021 р., винесених на підставі акта перевірки від 19.03.2018 р. № 258/26-15-14-04-05/39039742, автоматичного розрахунку пені за пп.129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України, залишків податкового боргу, підтверджених системами ІКС "Податковий блок" та обліку надходжень. Станом на 2021 рік в ІКП ТОВ "НВО "Спутнік-Крим" обліковувалась наявність податкового боргу, зокрема за рахунок: самостійно задекларованих, але несплачених у строки зобов'язань за податковими деклараціями з ПДВ, поданими у 2020-2021 роках; податкових повідомлень-рішень від 11.03.2021 р. № 00188670704, № 00188710704, винесених на підставі акту перевірки від 19.03.2018 р. № 258/26-15-14-04-05/39039724, що містить обґрунтовані висновки про заниження сум податкового кредиту та податкового зобов'язання; пені, нарахованої відповідно до ст.129 ПК України в автоматичному порядку у зв'язку з несвоєчасним виконанням зобов'язань. У зазначеному обліковому документі відображено джерела виникнення податкового боргу. дати нарахування, суми основного зобов'язання, штрафів і пені, а також дати та обсяги проведених платежів. Наявна в ІКП інформація не дублює податкових зобов'язань і не суперечить податковим повідомленням-рішенням. Кожна позиція в ІКП відображає конкретне джерело: податкову декларацію, рішення податкового органу або нарахування пені, що підтверджується відповідною структурою даних, присвоєнням унікальних кодів операцій та фіксацією часу внесення запису до системи. Відомості з ІКП відображають реальний фінансовий стан розрахунків платника податку з бюджетом, сформований у відповідності до чинного законодавства та підтверджений об'єктивними даними з первинних документів.

05.05.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказує на безпідставність викладених у ній обставин, оскільки відповідачем жодних обґрунтувань своїх дій щодо відображення в ІКП податкових повідомлень-рішень, які оскаржені в судовому порядку, не навів.

09.05.2025 р. від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, згідно якої просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074, № 00188710704, оскільки вказані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі постанови Верховного Суду від 22.12.2020 р. у справі № 826/12011/18, якою скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанцій, а справу про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р.: № 0018131404 - в частині донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 58209 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14552,25 грн., № 001813404 - в частині зменшення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, за травень 2016 року на 1057 грн., направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Тобто, податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074, № 00188710704 повністю дублюють суми податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404 в частині, яка залишена Верховним Судом без змін. В той же час, відображення цих податкових-рішень в ІКП призвело до поновлення суми грошових зобов'язань, які були вже сплачені позивачем та на які знову нараховано пеню.

Ухвалою від 10.06.2025 р. прийняти до розгляду заяву представника позивача про збільшення розміру позовних вимог від 09.05.2025 р.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За приписами п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 78.8 статті 78 ПК України передбачено, що порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт (п.86.1 ст.86 ПК України).

Відповідно до п.86.8 ст.86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За приписами пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках

За змістом п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.2 статті 56 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.

Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується (п.56.3 ст.56 ПК України).

Відповідно до п.56.8 ст.56 ПК України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків засобами поштового зв'язку (з повідомленням про вручення) чи електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) або надати йому під розписку.

Згідно п.56.15 ст.56 ПК України скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Пунктом 56.16 статті 56 ПК України визначено, що днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

За приписами пп.56.17.3 п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.

Відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 57.4 статті 57 ПК України встановлено, що пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.

За приписами п.58.1 ст.58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено, серед іншого, факт:

завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;

Відповідно до п.58.2 ст.58 ПК України форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо платників податків.

У Єдиному реєстрі податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, міститься інформація про: 1) дати складання, надіслання (вручення) та отримання платником податків податкового повідомлення-рішення; 2) дату відкликання або зміни податкового повідомлення-рішення; 3) визначену суму (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, та дати настання граничного строку їх сплати; 4) стан узгодження сум, зазначених у пункті 3 цієї частини; 5) строки сплати сум, зазначених у пункті 3 цієї частини; 6) виникнення податкового боргу платника податків, дату та номер податкової вимоги; 7) оскарження податкового повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку.

У Єдиному реєстрі податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, може міститися інша інформація.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є технічним адміністратором Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків.

Для цілей внесення відомостей до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, технічним адміністратором надається доступ центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальним органам до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків.

Порядок інформаційної взаємодії між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальними органами та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальними органами щодо надання доступу до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За змістом пп.60.1.5 п.60.1 ст.60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Згідно п.60.4 ст.60 ПК України у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 р. за № 124/28254, затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі - Порядок № 1204.

Пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 1204 передбачено, що якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.

Згідно пункту 9 розділу ІІ Порядку № 1204 податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 6-8 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконувачем його обов'язків, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу V Порядку № 1204 податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.

Пунктом 3 розділу V Порядку № 1204 у випадках, визначених підпунктами 2 і 4 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.

Відповідно до ст.1 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання, використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно ст.74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Внесення інформації до баз даних інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним пунктом 41.1.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним пунктом 41.1.2 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу. Перелік інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 р. № 5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 р. за № 321/35943, затверджено Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок № 5 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 3 розділу І Порядку № 5 визначено, що оперативний облік платежів здійснюється податковими органами в інформаційній системі.

Оперативний облік та звітність податкових органів ґрунтується на таких принципах: нарахування - показники фіксуються в оперативному обліку згідно з правилами оподаткування, установленими Кодексом та іншими законодавчими актами з питань податкового законодавства; превалювання сутності над формою - законність відображення облікових операцій та відповідність їх сутності; повне висвітлення - звітність податкових органів має містити інформацію, яка всебічно характеризує стан розрахунків платників податків з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування; безперервність - виконання повноважень та функцій податкових органів здійснюється виходячи з припущення, що їх діяльність буде тривати і надалі; єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх показників в інформаційній системі та звітності податкових органів в єдиній грошовій одиниці.

Для забезпечення достовірності відображення облікових показників в ІКП структурними підрозділами за напрямами роботи здійснюється попередній та загальний контроль у терміни, встановлені цим Порядком.

Етапи попереднього контролю: формування реєстрів співставлень; аналіз даних реєстрів співставлень; здійснення заходів щодо відпрацювання реєстрів співставлень.

Етапи загального контролю: генерування модулів контролю за кожним реєстром співставлень; проведення комплексу заходів, направлених на генерування всіх модулів контролю в установлені терміни; маркування облікових показників на звітні дати, що пройшли загальний контроль.

В інформаційній системі забезпечується формування реєстрів співставлень:

реєстр співставлення інформації про сплачені, повернуті та відшкодовані суми (далі - надходження) за даними Казначейства та податкових органів;

реєстр співставлення сум грошових зобов'язань, самостійно визначених платником, та облікових показників, відображених в ІКП;

реєстр сум переплат з податку на додану вартість зі спеціальним статусом;

реєстр співставлення сум податкових зобов'язань платників, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, визначених територіальним органом ДПС, та облікових показників, відображених в ІКП;

реєстр співставлення сум, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи, з них узгоджених та неузгоджених (за результатами адміністративного та/або судового оскарження), та облікових показників, відображених в ІКП;

реєстр співставлення даних журналу розстрочень (відстрочень) та облікових показників, відображених в ІКП;

реєстр співставлення даних журналу списання (поновлення) та облікових показників, відображених в ІКП;

реєстр контролю виконання рішень судів, прийнятих по суті, що набрали законної сили, не пов'язаних з контрольно-перевірочною роботою.

У разі виявлення записів у сформованих реєстрах співставлень структурними підрозділами за напрямами роботи вживаються заходи щодо усунення таких записів у терміни, встановлені цим Порядком.

Відсутність записів у реєстрах співставлень фіксується у відповідних модулях контролю як факт проходження попереднього контролю.

В інформаційній системі забезпечується генерування модулів контролю:

модуль контролю за показниками надходжень;

модуль контролю за показниками грошових зобов'язань, самостійно визначених платником;

модуль контролю за відпрацюванням сум переплат з податку на додану вартість зі спеціальним статусом;

модуль контролю за показниками податкових зобов'язань з майнових податків, визначених територіальним органом ДПС;

модуль контролю за показниками, визначеними за результатами контрольно-перевірочної роботи (в тому числі за результатами адміністративного та/або судового оскарження);

модуль контролю за показниками розстрочених (відстрочених) сум;

модуль контролю за показниками списаних (поновлених) сум.

Наявність згенерованого модуля контролю свідчить про позитивну оцінку відпрацювання відповідного реєстру співставлень.

Згідно пункту 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку № 5 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.

Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.

Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

Облікові показники, які відображаються в ІКП, залежать від форми обліку, яка передбачена умовами адміністрування відповідного платежу, що відкриваються для юридичних та фізичних осіб (далі - Перелік форм ІКП).

Відповідно до пунктів 1, 2, 5, 6 підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку № 5 після розміщення на відповідному сервері для завантаження відомостей Казначейства про надходження сум податків, зборів, платежів та єдиного внеску у вигляді технологічних файлів @B та @E інформаційною системою ДПС забезпечується автоматична обробка таких файлів та виконується розподіл записів за критеріями: рознесені платежі; нерознесені платежі; виключені з обробки платежі.

Рознесені платежі відображаються в ІКП датою зарахування на рахунки, відкриті в Казначействі, обліковими операціями зі сплати/повернення сум відповідно до поля "Призначення платежу" документів на переказ згідно з переліком кодів видів сплати, визначеним Порядком заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 липня 2015 року № 666, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 серпня 2015 року за № 974/27419.

Під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.

Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), територіальний орган ДПС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

У разі погашення податкового боргу автоматично проводиться розрахунок пені відповідно до пункту 129.1 та підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 розділу II Кодексу та відображається відповідними операціями щодо нарахування пені в ІКП.

У разі погашення суми податкового боргу (його частини) шляхом подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Суми пені зараховуються до бюджетів або фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, до яких згідно із законодавством зараховуються відповідні платежі та єдиний внесок.

Моніторинг повноти та своєчасності відображення в інформаційній системі сум пені, нарахованих на податкові зобов'язання, визначені платником податків, у разі їх несвоєчасної сплати (крім пені у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 розділу I Кодексу), забезпечується керівником структурного підрозділу територіального органу ДПС, який здійснює облік платежів.

За приписами пунктів 1, 2, 3 підрозділу 1 розділу V Порядку № 5 працівники підрозділів, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, під час організації, проведення та оформлення документів за їх результатами вносять інформацію до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, в день вчинення відповідних дій: під час направлення у встановлених законодавством випадках повідомлень платнику про початок документальної перевірки; підписання наказів, направлень на проведення перевірок; реєстрації актів (довідок) перевірки, інших складених актів (довідок); під час прийняття та вручення податкових повідомлень-рішень, рішень, вимог та рішень щодо єдиного внеску.

Моніторинг повноти та своєчасності внесення інформації в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, забезпечується керівником підрозділів, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи.

Формування первинних показників за результатами контрольно-перевірочної роботи:

1) відображення в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, сум нарахування (зменшення) грошового зобов'язання платежів, сум єдиного внеску, зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету, зокрема у зв'язку із використанням права на податкову знижку, або від'ємного значення суми податку на додану вартість, зменшення/збільшення сум податкових зобов'язань, податкового кредиту, сум нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору здійснюється на підставі податкових повідомлень-рішень, рішень щодо єдиного внеску, форми яких затверджені відповідним нормативно-правовим актом.

Податкове повідомлення-рішення/рішення щодо єдиного внеску формується за кожним окремим податком, збором та єдиним внеском разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу України, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Інформація про дату прийняття та вручення податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та рішення щодо єдиного внеску, а також рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені вноситься до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, в день вчинення відповідних дій або отримання інформації про їх вчинення.

Працівник структурного підрозділу, що склав відповідний документ, вносить до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, такі показники: дата та номер податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та рішення щодо єдиного внеску тощо; дата та номер акта (довідки); інформація про встановлені порушення та виявлені заниження податкових зобов'язань у розрізі податкових (звітних) періодів/податкових декларацій (розрахунків); сума нарахування/зменшення основного платежу; сума штрафної (фінансової) санкції; сума пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності; сума пені з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору; сума пені з єдиного внеску; сума зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість; сума зменшення податкових зобов'язань, податкового боргу з податку на додану вартість (у випадку формування окремого податкового повідомлення-рішення); сума зменшення від'ємного значення податку на додану вартість; сума зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств; суми зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларовані до повернення з бюджету, зокрема у зв'язку із використанням права на податкову знижку.

Пунктами 1, 2 підрозділу 4 розділу V Порядку № 5 передбачено, що працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем вносять дані до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.

Відображенню в інформаційній системі підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

Залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами:

1) інформація із заяви-оскарження податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску.

На підставі інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про початок/продовження у законодавчо встановлені строки процедури адміністративного оскарження (скарга (заява) платника) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в адміністративному порядку").

У разі внесення вказаної інформації:

до настання граничного строку сплати/зменшення відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участі у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження скарги;

2) інформація з ухвали суду про відкриття провадження.

На підставі інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в судовому порядку").

У разі внесення вказаної інформації:

до настання граничного строку сплати/зменшення суми - відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участь у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення суми - в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження ухвали суду про відкриття провадження у справі.

Інформація з інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про продовження процедури судового оскарження в касаційній інстанції відображається в ІКП лише у випадку відкриття провадження та прийняття судом рішення про забезпечення адміністративного позову;

3) інформація з рішення про результати розгляду скарги (заяви).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється залежно від наслідків розгляду скарги (заяви) відповідно до інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, на статуси "Скасовується в адміністративному порядку", або "Вручено, адміністративний розгляд".

Під час часткового скасування сум формується нове податкове повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

Під час збільшення зазначених у повідомленні-рішенні/рішенні/вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується податкове повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику (вноситься дата вручення до інформаційної системи та виконуються процеси, описані у підрозділі 3 цього розділу).

На підставі інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про результати адміністративного оскарження (рішення податкового органу про результати розгляду скарги (заяви)) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Вручено, адміністративний розгляд") та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку) / зменшення такої суми.

У разі якщо за результатами адміністративного оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в адміністративному порядку"), в ІКП відображення облікових показників не проводиться;

4) інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) ("Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд").

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на "Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд".

Під час часткового скасування формується нове податкове повідомлення-рішення/рішення/ вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

Під час збільшення зазначених сум у податковому повідомленні-рішенні/рішенні/вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску формується податкове повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику (вноситься дата вручення до інформаційної системи та виконуються процеси, описані в пункті 2 підрозділу 1 цього розділу).

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Вручено, судовий розгляд"), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку)/ зменшення суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в судовому порядку"), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Інформація, внесена та збережена працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі "Апеляційне та судове оскарження" підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Відповідно до пунктів 1, 2 підрозділу 5 розділу V Порядку № 5 для забезпечення повноти та своєчасності відображення показників грошових зобов'язань, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи, підрозділом, що здійснює контрольно-перевірочні заходи разом з підрозділом, що здійснює супроводження адміністративного та судового оскарження, та підрозділом, до компетенції яких належить супроводження і збереження баз даних, щодекадно проводиться попередній контроль.

В інформаційній системі в автоматичному режимі формується реєстр співставлення сум, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи, з них узгоджених та неузгоджених (за результатами адміністративного та/або судового оскарження), та облікових показників, відображених в ІКП (далі - реєстр співставлення донарахованих сум) щодекадно та станом на 01 число місяця, наступного за звітним.

Реєстр співставлення донарахованих сум формується на підставі занесеної до інформаційної системи інформації щодо узгоджених/неузгоджених грошових зобов'язань/фінансових санкцій (недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску) та/або зменшення суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення сум податку на додану вартість, вказаних у податкових повідомленнях-рішеннях/рішеннях/вимогах та/або рішеннях щодо єдиного внеску та не відображеної в ІКП.

У разі наявності записів у реєстрі співставлення донарахованих сум підрозділи, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, супроводження адміністративного та судового оскарження разом з підрозділом, до компетенції якого належить супроводження і збереження баз даних, визначає причини не відображення в ІКП донарахованих сум.

Відпрацювання наявних записів здійснюється підрозділами, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, супроводження адміністративного та судового оскарження, у період з дня, наступного за днем формування такого реєстру, до третього робочого дня місяця, наступного за звітним, включно.

Фактом проходження попереднього контролю є відсутність записів у реєстрі співставлення донарахованих сум.

Відповідно до 1, 2 підрозділу 6 розділу V Порядку № 5 за результатами проходження попереднього контролю в інформаційній системі станом на 01 число місяця, наступного за звітним, забезпечується генерування модуля контролю за показниками, визначеними за результатами контрольно-перевірочної роботи (в тому числі за результатами адміністративного та/або судового оскарження) (далі - модуль контролю за донарахованими сумами).

Якщо модуль контролю за донарахованими сумами не згенеровано, підрозділ, що здійснює облік платежів, не пізніше третього робочого дня після спливу терміну генерування модуля повідомляє структурні підрозділи, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, супроводження адміністративного та судового оскарження, про необхідність усунення розбіжностей в такому реєстрі.

За результатами відпрацювання наявних записів у реєстрі співставлення донарахованих сум в інформаційній системі не пізніше третього робочого дня місяця, наступного за звітним, генерується уточнюючий модуль контролю за донарахованими сумами.

Фактом проходження загального контролю вважається наявність згенерованого модуля контролю за донарахованими сумами.

З аналізу даних правових норм слідує, що контролюючі органи мають право проводити документальну виїзну перевірку, за результатами проведення якої, у разі встановлення порушень, складати акт, який є підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення.

У разі незгоди із нарахуванням грошового зобов'язання, платник податку податків надано право оскаржити прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку, внаслідок чого визначене за податковим повідомленням-рішенням грошове зобов'язання вважається неузгодженим.

Днем узгодження грошового зобов'язання, нарахованого за податковим повідомленням-рішенням є день отримання платником податків рішення за результатами розгляду його скарги в разі застосування процедури адміністративного оскарження або день набрання законної сили рішенням суду в разі судового оскарження.

В той же час, якщо за результатами судового оскарження суд приймає рішення про часткове скасування нарахованого грошового зобов'язання, то територіальним органом ДПС, яким було складено попереднє податкове повідомлення-рішення, складається нове податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, а первісне податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.

При цьому, пеня та штрафні санкції, нараховані на суму частини грошового зобов'язання, скасовану за результатами судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому ст.43 ПК України.

Інтегрована картка платника є складовою інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності податкової служби та містить в собі повну інформацію про платника податків, зокрема щодо первинних документів, оброблених засобами інформаційно-комунікаційної системи, податкових декларацій, звітності з єдиного внеску, податкових повідомлень-рішень, податкових вимог, стан розрахунків з бюджетом, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, наявність боргу (недоїмки) в темпоральному оперативному режимі систематизованого процесу фіксації та відображення первинних показників оперативного обліку податків, зборів, платежів, єдиного внеску в інформаційно-комунікаційній системі починаючи від дня взяття на облік платника податків.

Інтегрована картка кожного платника має містити повну, всебічну, достовірну, неупереджену інформацію щодо стану розрахунків з бюджетами, фондами загальнообов'язкового державного страхування за кожним кодом класифікації доходів бюджету в хронологічному порядку з описом кожної операції з посиланням на реквізити первинних документів з подальшим автоматичним розрахунком первинних показників оперативного обліку про відсутність/наявність заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску.

Судом встановлено, що за результатами проведеної посадовими особами ГУ ДФС у м.Києві документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "НВО "Спутнік Крим" було складено акт від 19.03.2018 р. № 258/26-15-14-04-05/39039742, на підставі якої контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 11.04.2018 р. № 0018131404, відповідно до якого позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на загальну суму 26344 грн.;

- від 11.04.2018 р. № 0018141404, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 362690 грн., з яких за основним платежем на 290152,00 грн., за штрафними санкціями на 72538 грн..

Позивач оскаржив дані податкові повідомлення-рішення до суду і рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.06.2019 р. у справі № 826/12011/18 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м.Києві від 11.04.2018 р. № 0018141404 в частині донарахування податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 58209 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14552,25 грн.; в решті позову відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 р. рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.06.2019 р. скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове, яким задоволено позовні вимоги частково: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404; в іншій частині позивних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 22.12.2020 р. рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.06.2019 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 р. у справі № 826/12011/18 скасовано, справу № 826/12011/18 в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р.: № 0018141404 - в частині донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 58209 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14552,25 грн., № 0018131404 - в частині зменшення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, за травень 2016 року на 1057 грн., направлено до Окружного адміністративного суду м.Києва на новий розгляд; в іншій частині позовних вимог прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Отже, за результатами судового розгляду було частково скасовані податкові повідомлення-рішення від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404, зокрема, зменшені суми нарахованих зобов'язань з податку на додану вартість та розмір зменшеного від'ємного значення, у зв'язку з чим ГУ ДПС у м.Києві після отримання постанови Верховного Суду від 22.12.2020 р. прийняло податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188710704, яким зменшено розмір від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, червень 2015 року на 25287 грн., від 11.03.2021 р. № 00188670704, яким збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість на 289929 грн., з яких за основним платежем на 231943 грн., за штрафними санкціями на 57986 грн.

Тобто, податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704 містять суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість та розмір зменшеного від'ємного значення, які були включені до податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404 та визнані за результатами судового оскарження такими, що нараховані правомірно.

При цьому, дії відповідача щодо прийняття податкових повідомлень-рішень від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704 за результатами судового оскарження від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404 повністю відповідають вимогам пунктів 7, 9 розділу ІІ Порядку № 1204, оскільки саме такий алгоритм дій контролюючого органу передбачений у разі якщо за судового оскарження збільшення суми податкових зобов'язань, зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ "НВО "Спутнік Крим" в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704 задоволенню не підлягають.

Що стосується відображення в ІКП позивача результатів адміністративного та судового оскарження податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404 та від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося за результатами судового оскарження було визнано правомірним зменшення розміру від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, червень 2015 року на 25287 грн., збільшення грошових зобов'язань з податку на додану вартість на 289929 грн., з яких за основним платежем на 231943 грн., за штрафними санкціями на 57986 грн. за податковими повідомленнями-рішеннями від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404, внаслідок чого в силу п.56.18 ст.58 ПК України вони набули статусу узгоджених 22.12.2020 р. (день набрання чинності постанови Верховного Суду) та з урахуванням приписів п.57.3 ст.57 ПК України мають бути сплачені протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

ТОВ "НВО "Спутнік Крим" 30.12.2020 р. сплатило грошові зобов'язання у розмірі 289929 грн., визначеного за податковим повідомленням-рішенням від 11.04.2018 р. № 0018131404, згідно платіжних доручень № 10792 на суму 57985,75 грн., № 10793 на суму 231943 грн., № 10793 на суму 26344 грн.

Вказані сплати відображено в ІКП і станом на 31.12.2020 р. обліковувалася переплата в сумі 316272,75 грн.

В той же час, відповідачем у зв'язку зі зменшенням суми нарахованих зобов'язань з податку на додану вартість та розміру від'ємного значення за результатами судового оскарження було прийнято податкові повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704 на суми узгоджених грошових зобов'язань з податку на додану вартість та розмір від'ємного значення за результатами судового оскарження податкових повідомлень-рішень від 11.04.2018 р. № 0018131404, № 0018141404, які в подальшому 29.03.2021 р. внесені до ІКП позивача, внаслідок чого були фактично поновлені суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, які вже були сплачені ТОВ "НВО "Спутнік-Крим" 30.12.2020 р. та нараховано пеню за період з 19.03.2018 р. по 11.03.2021 р., тобто за період, коли грошові зобов'язання з податку на додану вартість не були узгодженими у зв'язку з оскарженням їх у суді та за період, коли позивачем у встановлений ПК України строк вже було сплачено узгоджені грошові зобов'язання за результатами судового оскарження.

Вищевикладене відображено в ІКП наступним чином.

29.03.2021 р. в ІКП було проведено податкове повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074, яким зменшено переплату на 342838,75 грн., збільшено суму грошового зобов'язання на 289929 грн., списано пеню на суму 76864,75 грн. та нараховано пеню за період з 19.03.2018 р. по 11.03.2021 р. на загальну суму 315363,49 грн.

В подальшому, у зв'язку з оскарженням позивачем податкового повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074 в адміністративному порядку, 06.04.2021 р. в ІКП здійснено коригування на зменшення нарахувань шляхом виключення з обліку суми податку у розмірі 231943 грн., штрафної санкції у розмірі 57986 грн., пені у розмірі 315363,49 грн.

Після адміністративного оскарження на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074 та рішення ДПС України про залишення скарги без розгляду від 12.04.2021 р. № 8192/6/99-00-06-01-02-06 в ІКП позивача 14.05.2021 р. поновлено нарахування пені у розмірі 315363,49 грн., штрафних санкцій у розмірі 57986 грн., суми податку у розмірі 231943 грн. та 25287 грн.

23.07.2021 р. та 01.09.2021 р. за результатами звернень та скарг позивача в ІКП зменшено розмір пені на 102355,34 грн. та на 13605,52 грн. відповідно.

Суд вважає такі дії контролюючого органу протиправними, оскільки датою узгодження грошових зобов'язань з податку на додану вартість є 22.12.2020 р., строки сплати узгоджених зобов'язань позивач не порушив, оскільки сплатив їх 30.12.2020 р., а тому відображення в ІКП грошових зобов'язань, які вже бути сплачені ТОВ "НВО "Спутнік Крим", та нарахування пені за період з 19.03.2018 р. по 11.03.2021 р. на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2021 р. № 0018867074, яким визначено ту ж суму податку на додану вартість, які вже сплатив позивач, не відповідає дійсному стану розрахунків з бюджетом.

Суд зауважує, що за результатами досудового врегулювання контролюючим органом частково виключено з ІКП пеню на загальну суму 115960,86 грн. із 315363,49 грн. безпідставно нарахованої, а тому залишок становить 119402,63 грн.

Отже, позовні вимоги ТОВ "НВО "Спустік-Крим" в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління ДПС в м.Києві щодо включення до ІКП позивача пені у розмірі 199402,63 грн. та сум за податковими повідомленнями-рішеннями від 11.03.2021 р. № 00188710704, № 00188670704 та зобов'язанні відповідача виключити з ІКП ці суми з ІКП позивача.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Із врахуванням такого підходу Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що ключові аргументи позивача та відповідача отримали достатню оцінку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "НВО "Спутнік-Крим" підлягають частковому задоволенню.

Стосовно вимоги про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями ст.382 КАС України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судове рішення, яке набрало законної сили згідно зі ст.370 КАС України, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Даною нормою встановлено, що законна сила рішення суду є його правовою дією, яка проявляється в тому, що встановлені рішенням суду права підлягають беззаперечному відновленню на вимогу уповноважених осіб.

Суд зауважує, що предмет спору в даній адміністративній справі не зумовлює для суду обов'язок вжиття заходів контролю за виконанням судового рішення, а в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень ст.382 КАС України.

Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 7719,28 грн.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Спутнік-Крим" (03179, м.Київ, вул.Верховинна, буд.91, код ЄДРПОУ 39039742) до Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011) щодо нарахування в ІКП ТОВ "НВО "Спутнік-Крим" пені у розмірі 199402,03 грн. та сум за податковими повідомленнями-рішеннями від 11.03.2021 р. № 00188670704 (289929 грн., в тому числі основна сума 231943 грн., штрафні санкції 57986 грн.) та № 00188710704 (25287 грн.).

Зобов'язати Головне управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011) виключити з ІКП ТОВ "НВО "Спутнік-Крим" пеню у розмірі 199402,03 грн. та суми за податковими повідомленнями-рішеннями від 11.03.2021 р. № 00188670704 (289929 грн., в тому числі основна сума 231943 грн., штрафні санкції 57986 грн.) та № 00188710704 (25287 грн.).

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Спутнік-Крим" (03179, м.Київ, вул.Верховинна, буд.91, код ЄДРПОУ 39039742) судовий збір у сумі 7719 (сім тисяч сімсот дев'ятнадцять) грн. 28 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко