Рішення від 05.12.2025 по справі 140/10363/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10363/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у сумі 114492,63 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов'язана сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Такий обов'язок відповідач не виконує та за нею обліковується податковий борг на загальну суму 114492,63 грн (з податку на доходи фізичних осіб - 104531,14 грн, з військового збору - 8682,59 грн, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 1278,90 грн), який виник у зв'язку із несплатою грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями, та пені. Направлення податкової вимоги не призвело до погашення податкового боргу добровільно, тому позивач просив стягнути з відповідача цей борг у дохід бюджету.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 06 жовтня 2025 року судом надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою реєстрації місця проживання, вказаною в Єдиному державному демографічному реєстрі (а.с.45), та вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.36). Поштове відправлення повернулося до суду з відміткою відділення поштового зв'язку від 23 жовтня 2025 року “адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.40-43). З урахуванням положень пункту 5 частини шостої статті 251 КАС України слід вважати, що копія ухвали вручена 23 жовтня 2025 року.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подала.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.

Відповідно до довідки ГУ ДПС у Волинській області станом на 29 серпня 2025 року за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 114492,63 грн, з них: 104531,14 грн - з податку на доходи фізичних осіб; 8682,59 грн - з військового збору, 1278,90 грн - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (а.с.3).

Як видно з розрахунку податкового боргу (а.с.4), податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, виник внаслідок несплати грошових зобов'язань, донарахованих платнику податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Волинській області від 11 жовтня 2024 року №0282182407 у сумі 340,00 грн (штрафна санкція за неподання декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік) та від 11 жовтня 2024 року №0282172407 в сумі 95219,43 грн (з них 86563,12 грн - основний платіж та 8656,31 грн - штрафна санкція) згідно з актом перевірки від 04 вересня 2024 року №25069/03-20-24-07/2863006528 (а.с.11, 12). З урахуванням пені у сумі 8971,71 грн податковий борг становить 104531,14 грн.

Податковий борг з військового збору виник у зв'язку із несплатою грошового зобов'язання також визначеного на підставі акта перевірки від 04 вересня 2024 року №25069/03-20-24-07/ НОМЕР_1 у податковому повідомленні-рішенні від 11 жовтня 2024 року №0282192407 у сумі 7934,95 грн (з них 7213,59 грн - основний платіж, 721,36 грн - штрафна санкція) (а.с.13). З урахуванням пені у сумі 747,64 грн борг становить 8682,59 грн.

Податковий борг на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виник у зв'язку із несплатою відповідачем грошових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Волинській області від 10 листопада 2023 року №0975032-2406-0318-UA07080170000013585 у сумі 409,50 грн, від 26 квітня 2024 року №0476181-2406-0318-UA07080170000013585 у сумі 422,10, від 18 березня 2025 року №0231459-2406-0318-UA07080170000013585 у сумі 447,30 грн, а всього 1278,90 грн (а.с.8-10, 30).

В Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» вказана сума боргу перед бюджетом обліковується як непогашена (а.с.17-21).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).

За приписами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1, підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, а об'єктом оподаткування - об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України встановлено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до правил, установлених підпунктом 266.7.2 пункту 266.7, підпунктом 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Як установлено пунктом 54.5 статті 54 ПК України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Суд зазначає, що податкові повідомлення-рішення від 10 листопада 2023 року №0975032-2406-0318-UA07080170000013585, від 26 квітня 2024 року №0476181-2406-0318-UA07080170000013585, від 18 березня 2024 року №0231459-2406-0318-UA07080170000013585, якими ОСОБА_1 визначені грошові зобов'язання за 2022, 2023 та 2024 роки з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, були надіслані на податкову адресу відповідача рекомендованим порядком з повідомленням про вручення (а.с.8-10, 30).

Згідно з пунктом 45.1 статті 45 ПК України податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

За приписами пункту 42.5 статті 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Указані податкові повідомлення-рішення з урахуванням пункту 42.5 статті 42 ПК України вважаються врученими платнику (а.с.31-34).

Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень суду не надано, тому грошові зобов'язання, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, підлягали сплаті відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України протягом 60 днів.

З матеріалів справи також вбачається, що на підставі акта перевірки від 04 вересня 2024 року №25069/03-20-24-07/2863006528, у зв'язку із встановленими порушеннями податкового законодавства, ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкові повідомлення-рішення від 11 жовтня 2024 року №0282172407, №0282182407, №0282192407, якими ОСОБА_1 донарахувало грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору (а.с.11-13).

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України обумовлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Податкові повідомлення рішення від 11 жовтня 2024 року №0282172407, №0282182407, №0282192407, надіслані контролюючим органом за податковою адресою відповідача рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, повернуті з довідкою оператора поштового зв'язку “адресат відсутній за вказаною адресою» та відповідно до приписів пункту 42.5 статті 42 ПК України вважаються врученими платнику 30 листопада 2024 року (а.с.14).

Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, їх скасування відповідач суду не надала.

Отже, визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання є узгодженими. Необхідно зауважити, що податкові повідомлення-рішення прийняті про донарахування грошових зобов'язань ОСОБА_1 не як фізичній особі-підприємцю, а як фізичній особі, що є платником податків у вказаних відносинах.

Несплачені грошові зобов'язання у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк набули статусу податкового боргу.

Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Наявність податкового боргу за вказаними вище платежами підтверджується витягами з Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» (а.с.17-21), з яких видно наявність заборгованості не тільки зі сплати грошових зобов'язань згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, а й пені у сумі 8971,71 грн з податку на доходи фізичних осіб та у сумі 747,64 грн з військового збору.

За змістом підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктами 59.1, 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (пункт 59.4 статті 59 ПК України).

Надіслана відповідачу податкова вимога від 23 січня 2025 року №0001159-1304-0320 про наявність податкового боргу у сумі 114045,33 грн відповідно до положень пункту 42.5 статті 42 ПК України вважається врученою 12 березня 2025 року (а.с.6-7).

Матеріали справи не містять доказів переривання податкового боргу після надіслання податкової вимоги, чи її скасування, що виключає необхідність надіслання нової податкової вимоги внаслідок збільшення податкового боргу.

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.2 статті 95 ПК України).

Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 114492,63 грн є узгодженими та не сплачені у встановлений строк відповідачем як фізичною особою, у якої такий обов'язок виник у зв'язку із визначенням контролюючим органом грошових зобов'язань, які є узгодженими (податкові повідомлення-рішення не оскаржені та не скасовані), щодо їх розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів погашення боргу, то суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про стягнення в дохід бюджету з ОСОБА_1 вказаного податкового боргу.

Керуючись статтями 9, 72-77, 162, 243-246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг у сумі 114492,63 грн (сто чотирнадцять тисяч чотириста дев'яносто дві грн 63 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк